2020’01’23 Summer Series, Week 15

Thursday, January 23, 2020 17:31 (GMT+13) - Final results

Race info
Sport: Running
Location: Auckland, New Zealand
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 39
Timing mode: Name sync
Timed on: iPhone
Timed with: Webscorer PRO 4.2
Updated: Thursday, January 30, 2020 21:27 (GMT+13)
Organized by: Auckland YMCA Marathon Club Inc.
Race website: http://www.ymcamarathon.org.nz

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 5K - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-John BennieRunnerM 26:29.2--100%22.81%20.59%5:17.8
2-Gillys MillerWalkerF 29:10.7+2:41.5+10.16%90.78%14.97%12.52%5:50.1
3-Rosie BurtRunnerF 29:30.5+3:01.3+11.41%89.76%14.01%11.53%5:54.1
4-Virginia MillerRunnerF 31:54.8+5:25.6+20.49%83.00%7.00%4.32%6:23.0
5-Jeanette McGloneRunnerF 32:10.2+5:41.0+21.46%82.33%6.25%3.55%6:26.0
6-Leanne MetzgerRunnerF 32:59.2+6:30.0+24.54%80.30%3.87%1.10%6:35.8
6-Robin ClarkeRunnerF 32:59.2+6:30.0+24.54%80.30%3.87%1.10%6:35.8
8-Olivia LabattagliaRunnerF 33:43.4+7:14.2+27.32%78.54%1.72%-1.10%6:44.7
9-Georgia CattleyRunnerF 34:24.3+7:55.1+29.90%76.98%-0.26%-3.15%6:52.9
10-Jeremy EmbletonRunnerM 34:53.9+8:24.7+31.76%75.90%-1.70%-4.63%6:58.8
11-Sue ReaderRunnerF 37:10.0+10:40.8+40.32%71.26%-8.31%-11.43%7:26.0
12-Sue BorkRunnerF 40:43.5+14:14.3+53.76%65.04%-18.68%-22.10%8:08.7
13-Pauline FitzsimmonsRunnerF 42:07.9+15:38.7+59.07%62.87%-22.78%-26.31%8:25.6
13-Chris ArcherWalkerF 42:07.9+15:38.7+59.07%62.87%-22.78%-26.31%8:25.6
  • 5K Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Gillys MillerWalkerF 29:10.7--100%16.44%12.52%5:50.1
2-Rosie BurtRunnerF 29:30.5+0:19.8+1.13%98.88%15.49%11.53%5:54.1
3-Virginia MillerRunnerF 31:54.8+2:44.1+9.37%91.43%8.61%4.32%6:23.0
4-Jeanette McGloneRunnerF 32:10.2+2:59.5+10.25%90.70%7.87%3.55%6:26.0
5-Leanne MetzgerRunnerF 32:59.2+3:48.5+13.05%88.45%5.53%1.10%6:35.8
5-Robin ClarkeRunnerF 32:59.2+3:48.5+13.05%88.45%5.53%1.10%6:35.8
7-Olivia LabattagliaRunnerF 33:43.4+4:32.7+15.58%86.52%3.42%-1.10%6:44.7
8-Georgia CattleyRunnerF 34:24.3+5:13.6+17.91%84.81%1.47%-3.15%6:52.9
9-Sue ReaderRunnerF 37:10.0+7:59.3+27.38%78.51%-6.44%-11.43%7:26.0
10-Sue BorkRunnerF 40:43.5+11:32.8+39.57%71.65%-16.63%-22.10%8:08.7
11-Pauline FitzsimmonsRunnerF 42:07.9+12:57.2+44.39%69.26%-20.66%-26.31%8:25.6
11-Chris ArcherWalkerF 42:07.9+12:57.2+44.39%69.26%-20.66%-26.31%8:25.6
  • 5K Female - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Rosie BurtRunnerF 29:30.5--100%15.14%11.53%5:54.1
2-Virginia MillerRunnerF 31:54.8+2:24.3+8.15%92.46%8.22%4.32%6:23.0
3-Jeanette McGloneRunnerF 32:10.2+2:39.7+9.02%91.73%7.48%3.55%6:26.0
4-Leanne MetzgerRunnerF 32:59.2+3:28.7+11.79%89.46%5.13%1.10%6:35.8
4-Robin ClarkeRunnerF 32:59.2+3:28.7+11.79%89.46%5.13%1.10%6:35.8
6-Olivia LabattagliaRunnerF 33:43.4+4:12.9+14.28%87.50%3.01%-1.10%6:44.7
7-Georgia CattleyRunnerF 34:24.3+4:53.8+16.59%85.77%1.05%-3.15%6:52.9
8-Sue ReaderRunnerF 37:10.0+7:39.5+25.95%79.39%-6.89%-11.43%7:26.0
9-Sue BorkRunnerF 40:43.5+11:13.0+38.01%72.46%-17.12%-22.10%8:08.7
10-Pauline FitzsimmonsRunnerF 42:07.9+12:37.4+42.78%70.04%-21.17%-26.31%8:25.6
  • 5K Female - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Gillys MillerWalkerF 29:10.7--100%18.16%18.16%5:50.1
2-Chris ArcherWalkerF 42:07.9+12:57.2+44.39%69.26%-18.16%-18.16%8:25.6
  • 5K Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-John BennieRunnerM 26:29.2--100%13.70%13.70%5:17.8
2-Jeremy EmbletonRunnerM 34:53.9+8:24.7+31.76%75.90%-13.70%-13.70%6:58.8
  • 5K Male - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-John BennieRunnerM 26:29.2--100%13.70%13.70%5:17.8
2-Jeremy EmbletonRunnerM 34:53.9+8:24.7+31.76%75.90%-13.70%-13.70%6:58.8
  • 10K - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Zeb StoneRunnerM 34:37.8--100%40.47%38.19%3:27.8
2-Daniel YepRunnerM 43:25.8+8:48.0+25.41%79.74%25.34%22.48%4:20.6
3-Christopher RobbRunnerM 44:50.5+10:12.7+29.49%77.23%22.91%19.96%4:29.0
4-Ganesh PrasadRunnerM 46:05.0+11:27.2+33.07%75.15%20.78%17.75%4:36.5
5-Nigel StevensonRunnerM 46:24.7+11:46.9+34.02%74.61%20.22%17.16%4:38.5
6-Angelo TredicucciRunnerM 49:03.2+14:25.4+41.65%70.60%15.67%12.45%4:54.3
7-Andrew RobinsonRunnerM 50:55.8+16:18.0+47.07%68.00%12.45%9.10%5:05.6
8-Geoffrey LoweRunnerM 52:04.3+17:26.5+50.37%66.50%10.49%7.06%5:12.4
9-Catherine O’DonnellRunnerF 53:55.8+19:18.0+55.73%64.21%7.29%3.74%5:23.6
10-Andy HarperRunnerM 53:58.4+19:20.6+55.86%64.16%7.22%3.66%5:23.8
11-Kevin BurtRunnerM 54:27.8+19:50.0+57.27%63.58%6.37%2.79%5:26.8
12-Wojciech KniazRunnerM 55:13.0+20:35.2+59.45%62.72%5.08%1.45%5:31.3
13-Deen Abu BakarRunnerM 56:01.6+21:23.8+61.79%61.81%3.69%0.00%5:36.2
14-Nabeel AhmedRunnerM 56:02.9+21:25.1+61.85%61.79%3.65%-0.04%5:36.3
15-Michael JamesRunnerM 59:15.0+24:37.2+71.09%58.45%-1.85%-5.75%5:55.5
16-Paul HerbertWalkerM 59:27.0+24:49.2+71.67%58.25%-2.20%-6.11%5:56.7
17-Mariska SchoemanRunnerF 1:00:51.9+26:14.1+75.76%56.90%-4.63%-8.64%6:05.2
18-Penny Le ClercRunnerF 1:01:16.2+26:38.4+76.93%56.52%-5.33%-9.36%6:07.6
19-Adrian EvansRunnerM 1:06:55.4+32:17.6+93.25%51.75%-15.04%-19.45%6:41.5
20-Chris MatthewsRunnerM 1:08:58.3+34:20.5+99.17%50.21%-18.57%-23.11%6:53.8
21-John NortonRunnerM 1:11:40.0+37:02.2+106.95%48.32%-23.20%-27.92%7:10.0
22-Colleen FalloonRunnerF 1:13:05.5+38:27.7+111.06%47.38%-25.65%-30.46%7:18.6
22-Terry ThompsonRunnerM 1:13:05.5+38:27.7+111.06%47.38%-25.65%-30.46%7:18.6
24-Jill StewartWalkerF 1:21:17.9+46:40.1+134.76%42.60%-39.76%-45.11%8:07.8
24-Noeleen ElderWalkerF 1:21:17.9+46:40.1+134.76%42.60%-39.76%-45.11%8:07.8
  • 10K Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Catherine O’DonnellRunnerF 53:55.8--100%21.41%19.72%5:23.6
2-Mariska SchoemanRunnerF 1:00:51.9+6:56.1+12.86%88.61%11.31%9.40%6:05.2
3-Penny Le ClercRunnerF 1:01:16.2+7:20.4+13.61%88.02%10.72%8.80%6:07.6
4-Colleen FalloonRunnerF 1:13:05.5+19:09.7+35.53%73.78%-6.51%-8.80%7:18.6
5-Jill StewartWalkerF 1:21:17.9+27:22.1+50.75%66.34%-18.47%-21.01%8:07.8
5-Noeleen ElderWalkerF 1:21:17.9+27:22.1+50.75%66.34%-18.47%-21.01%8:07.8
  • 10K Female - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Catherine O’DonnellRunnerF 53:55.8--100%13.42%11.69%5:23.6
2-Mariska SchoemanRunnerF 1:00:51.9+6:56.1+12.86%88.61%2.29%0.33%6:05.2
3-Penny Le ClercRunnerF 1:01:16.2+7:20.4+13.61%88.02%1.64%-0.33%6:07.6
4-Colleen FalloonRunnerF 1:13:05.5+19:09.7+35.53%73.78%-17.34%-19.69%7:18.6
  • 10K Female - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Jill StewartWalkerF 1:21:17.9--100%0.00%0.00%8:07.8
1-Noeleen ElderWalkerF 1:21:17.9--100%0.00%0.00%8:07.8
  • 10K Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Zeb StoneRunnerM 34:37.8--100%36.89%36.42%3:27.8
2-Daniel YepRunnerM 43:25.8+8:48.0+25.41%79.74%20.85%20.26%4:20.6
3-Christopher RobbRunnerM 44:50.5+10:12.7+29.49%77.23%18.28%17.67%4:29.0
4-Ganesh PrasadRunnerM 46:05.0+11:27.2+33.07%75.15%16.01%15.39%4:36.5
5-Nigel StevensonRunnerM 46:24.7+11:46.9+34.02%74.61%15.42%14.78%4:38.5
6-Angelo TredicucciRunnerM 49:03.2+14:25.4+41.65%70.60%10.60%9.93%4:54.3
7-Andrew RobinsonRunnerM 50:55.8+16:18.0+47.07%68.00%7.18%6.49%5:05.6
8-Geoffrey LoweRunnerM 52:04.3+17:26.5+50.37%66.50%5.10%4.39%5:12.4
9-Andy HarperRunnerM 53:58.4+19:20.6+55.86%64.16%1.63%0.90%5:23.8
10-Kevin BurtRunnerM 54:27.8+19:50.0+57.27%63.58%0.74%0.00%5:26.8
11-Wojciech KniazRunnerM 55:13.0+20:35.2+59.45%62.72%-0.63%-1.38%5:31.3
12-Deen Abu BakarRunnerM 56:01.6+21:23.8+61.79%61.81%-2.11%-2.87%5:36.2
13-Nabeel AhmedRunnerM 56:02.9+21:25.1+61.85%61.79%-2.15%-2.91%5:36.3
14-Michael JamesRunnerM 59:15.0+24:37.2+71.09%58.45%-7.98%-8.79%5:55.5
15-Paul HerbertWalkerM 59:27.0+24:49.2+71.67%58.25%-8.35%-9.16%5:56.7
16-Adrian EvansRunnerM 1:06:55.4+32:17.6+93.25%51.75%-21.97%-22.88%6:41.5
17-Chris MatthewsRunnerM 1:08:58.3+34:20.5+99.17%50.21%-25.70%-26.64%6:53.8
18-John NortonRunnerM 1:11:40.0+37:02.2+106.95%48.32%-30.61%-31.59%7:10.0
19-Terry ThompsonRunnerM 1:13:05.5+38:27.7+111.06%47.38%-33.21%-34.20%7:18.6
  • 10K Male - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Zeb StoneRunnerM 34:37.8--100%36.59%36.13%3:27.8
2-Daniel YepRunnerM 43:25.8+8:48.0+25.41%79.74%20.48%19.90%4:20.6
3-Christopher RobbRunnerM 44:50.5+10:12.7+29.49%77.23%17.90%17.29%4:29.0
4-Ganesh PrasadRunnerM 46:05.0+11:27.2+33.07%75.15%15.62%15.00%4:36.5
5-Nigel StevensonRunnerM 46:24.7+11:46.9+34.02%74.61%15.02%14.40%4:38.5
6-Angelo TredicucciRunnerM 49:03.2+14:25.4+41.65%70.60%10.18%9.53%4:54.3
7-Andrew RobinsonRunnerM 50:55.8+16:18.0+47.07%68.00%6.75%6.06%5:05.6
8-Geoffrey LoweRunnerM 52:04.3+17:26.5+50.37%66.50%4.66%3.96%5:12.4
9-Andy HarperRunnerM 53:58.4+19:20.6+55.86%64.16%1.18%0.45%5:23.8
10-Kevin BurtRunnerM 54:27.8+19:50.0+57.27%63.58%0.28%-0.45%5:26.8
11-Wojciech KniazRunnerM 55:13.0+20:35.2+59.45%62.72%-1.10%-1.84%5:31.3
12-Deen Abu BakarRunnerM 56:01.6+21:23.8+61.79%61.81%-2.58%-3.34%5:36.2
13-Nabeel AhmedRunnerM 56:02.9+21:25.1+61.85%61.79%-2.62%-3.38%5:36.3
14-Michael JamesRunnerM 59:15.0+24:37.2+71.09%58.45%-8.49%-9.28%5:55.5
15-Adrian EvansRunnerM 1:06:55.4+32:17.6+93.25%51.75%-22.53%-23.43%6:41.5
16-Chris MatthewsRunnerM 1:08:58.3+34:20.5+99.17%50.21%-26.29%-27.21%6:53.8
17-John NortonRunnerM 1:11:40.0+37:02.2+106.95%48.32%-31.22%-32.18%7:10.0
18-Terry ThompsonRunnerM 1:13:05.5+38:27.7+111.06%47.38%-33.83%-34.81%7:18.6
  • 10K Male - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Paul HerbertWalkerM 59:27.0--100%0.00%0.00%5:56.7