2020'01'16 Summer Series, Week 14

Thursday, January 16, 2020 17:31 (GMT+13) - Preliminary results

Race info
Sport: Running
Location: Auckland, New Zealand
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 36
Timing mode: Name sync
Timed on: iPhone
Timed with: Webscorer PRO 4.2
Updated: Thursday, January 23, 2020 21:19 (GMT+13)
Organized by: Auckland YMCA Marathon Club Inc.
Race website: http://www.ymcamarathon.org.nz

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 5K - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Deen Abu BakarRunnerM 22:34.0--100%27.58%22.43%4:30.8
2-John BennieRunnerM 26:07.4+3:33.4+15.76%86.39%16.17%10.20%5:13.5
3-Michael JamesRunnerM 27:20.3+4:46.3+21.14%82.55%12.27%6.03%5:28.1
4-Rosie BurtRunnerF 28:53.9+6:19.9+28.06%78.09%7.27%0.66%5:46.8
5-Ruth HannonRunnerF 29:05.5+6:31.5+28.91%77.57%6.65%0.00%5:49.1
6-Jeremy EmbletonRunnerM 32:27.6+9:53.6+43.84%69.52%-4.16%-11.58%6:29.5
7-Terry ThompsonRunnerM 34:18.7+11:44.7+52.05%65.77%-10.10%-17.94%6:51.7
8-Catalina MiguelRunnerF 39:33.7+16:59.7+75.31%57.04%-26.95%-35.99%7:54.7
9-Pauline FitzsimmonsRunnerF 40:06.9+17:32.9+77.76%56.25%-28.73%-37.89%8:01.4
  • 5K Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Rosie BurtRunnerF 28:53.9--100%16.03%15.81%5:46.8
2-Ruth HannonRunnerF 29:05.5+0:11.6+0.67%99.34%15.47%15.25%5:49.1
3-Catalina MiguelRunnerF 39:33.7+10:39.8+36.90%73.05%-14.95%-15.25%7:54.7
4-Pauline FitzsimmonsRunnerF 40:06.9+11:13.0+38.81%72.04%-16.56%-16.86%8:01.4
  • 5K Female - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Rosie BurtRunnerF 28:53.9--100%16.03%15.81%5:46.8
2-Ruth HannonRunnerF 29:05.5+0:11.6+0.67%99.34%15.47%15.25%5:49.1
3-Catalina MiguelRunnerF 39:33.7+10:39.8+36.90%73.05%-14.95%-15.25%7:54.7
4-Pauline FitzsimmonsRunnerF 40:06.9+11:13.0+38.81%72.04%-16.56%-16.86%8:01.4
  • 5K Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Deen Abu BakarRunnerM 22:34.0--100%20.99%17.45%4:30.8
2-John BennieRunnerM 26:07.4+3:33.4+15.76%86.39%8.53%4.44%5:13.5
3-Michael JamesRunnerM 27:20.3+4:46.3+21.14%82.55%4.28%0.00%5:28.1
4-Jeremy EmbletonRunnerM 32:27.6+9:53.6+43.84%69.52%-13.66%-18.73%6:29.5
5-Terry ThompsonRunnerM 34:18.7+11:44.7+52.05%65.77%-20.14%-25.51%6:51.7
  • 5K Male - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Deen Abu BakarRunnerM 22:34.0--100%20.99%17.45%4:30.8
2-John BennieRunnerM 26:07.4+3:33.4+15.76%86.39%8.53%4.44%5:13.5
3-Michael JamesRunnerM 27:20.3+4:46.3+21.14%82.55%4.28%0.00%5:28.1
4-Jeremy EmbletonRunnerM 32:27.6+9:53.6+43.84%69.52%-13.66%-18.73%6:29.5
5-Terry ThompsonRunnerM 34:18.7+11:44.7+52.05%65.77%-20.14%-25.51%6:51.7
  • 10K - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Zeb StoneRunnerM 34:20.1--100%41.43%37.47%3:26.0
2-Daniel YepRunnerM 43:50.4+9:30.3+27.68%78.32%25.22%20.16%4:23.0
3-Ganesh PrasadRunnerM 45:39.7+11:19.6+32.99%75.19%22.11%16.85%4:34.0
4-David FoleyRunnerM 46:03.7+11:43.6+34.15%74.54%21.43%16.12%4:36.4
5-Mike DuckettRunnerM 46:59.6+12:39.5+36.87%73.06%19.84%14.42%4:42.0
6-Nigel StevensonRunnerM 47:50.8+13:30.7+39.35%71.76%18.38%12.87%4:47.1
7-Darrel OosterbeekRunnerM 48:30.6+14:10.5+41.28%70.78%17.25%11.66%4:51.1
8-Geoffrey LoweRunnerM 50:37.9+16:17.8+47.46%67.81%13.63%7.79%5:03.8
9-Paul SkolikRunnerM 50:44.5+16:24.4+47.78%67.67%13.45%7.59%5:04.4
10-Steve SuttonRunnerM 52:37.6+18:17.5+53.27%65.24%10.23%4.16%5:15.8
11-Catherine O’DonnellRunnerF 53:17.9+18:57.8+55.23%64.42%9.08%2.94%5:19.8
12-Andy HarperRunnerM 53:21.0+19:00.9+55.38%64.36%9.00%2.84%5:20.1
13-Phil JohnsonRunnerM 54:19.0+19:58.9+58.20%63.21%7.35%1.08%5:25.9
14-Kevin BurtRunnerM 54:54.7+20:34.6+59.93%62.53%6.33%0.00%5:29.5
15-Robert GunterRunnerM 56:32.4+22:12.3+64.67%60.73%3.55%-2.97%5:39.2
16-Jeanne Van der MerweRunnerF 57:45.0+23:24.9+68.20%59.45%1.49%-5.17%5:46.5
17-Kate SchuetzeWalkerF 59:33.1+25:13.0+73.44%57.66%-1.58%-8.45%5:57.3
18-Jeanette McGloneRunnerF 1:02:32.2+28:12.1+82.14%54.90%-6.67%-13.89%6:15.2
19-Robert JohnsonRunnerM 1:04:09.9+29:49.8+86.88%53.51%-9.45%-16.85%6:25.0
20-Adrian EvansRunnerM 1:04:46.1+30:26.0+88.64%53.01%-10.48%-17.95%6:28.6
21-Maria WiffenRunnerF 1:06:02.2+31:42.1+92.33%51.99%-12.64%-20.26%6:36.2
22-Chris MatthewsRunnerM 1:10:22.6+36:02.5+104.97%48.79%-20.05%-28.16%7:02.3
23-John NortonRunnerM 1:10:31.8+36:11.7+105.42%48.68%-20.31%-28.44%7:03.2
24-Colleen FalloonRunnerF 1:12:14.5+37:54.4+110.40%47.53%-23.23%-31.56%7:13.4
25-Jill StewartWalkerF 1:25:04.2+50:44.1+147.76%40.36%-45.11%-54.92%8:30.4
26-Reg ScarfeWalkerM 1:25:04.4+50:44.3+147.77%40.36%-45.12%-54.93%8:30.4
27-Chris ArcherWalkerF 1:25:04.6+50:44.5+147.78%40.36%-45.12%-54.93%8:30.5
  • 10K Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Catherine O’DonnellRunnerF 53:17.9--100%21.27%17.09%5:19.8
2-Jeanne Van der MerweRunnerF 57:45.0+4:27.1+8.35%92.29%14.69%10.17%5:46.5
3-Kate SchuetzeWalkerF 59:33.1+6:15.2+11.73%89.50%12.03%7.37%5:57.3
4-Jeanette McGloneRunnerF 1:02:32.2+9:14.3+17.33%85.23%7.62%2.72%6:15.2
5-Maria WiffenRunnerF 1:06:02.2+12:44.3+23.90%80.71%2.45%-2.72%6:36.2
6-Colleen FalloonRunnerF 1:12:14.5+18:56.6+35.54%73.78%-6.72%-12.37%7:13.4
7-Jill StewartWalkerF 1:25:04.2+31:46.3+59.61%62.65%-25.67%-32.33%8:30.4
8-Chris ArcherWalkerF 1:25:04.6+31:46.7+59.62%62.65%-25.68%-32.34%8:30.5
  • 10K Female - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Catherine O’DonnellRunnerF 53:17.9--100%14.55%14.77%5:19.8
2-Jeanne Van der MerweRunnerF 57:45.0+4:27.1+8.35%92.29%7.41%7.65%5:46.5
3-Jeanette McGloneRunnerF 1:02:32.2+9:14.3+17.33%85.23%-0.26%0.00%6:15.2
4-Maria WiffenRunnerF 1:06:02.2+12:44.3+23.90%80.71%-5.87%-5.60%6:36.2
5-Colleen FalloonRunnerF 1:12:14.5+18:56.6+35.54%73.78%-15.82%-15.52%7:13.4
  • 10K Female - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Kate SchuetzeWalkerF 59:33.1--100%22.22%30.00%5:57.3
2-Jill StewartWalkerF 1:25:04.2+25:31.1+42.85%70.00%-11.11%0.00%8:30.4
3-Chris ArcherWalkerF 1:25:04.6+25:31.5+42.86%70.00%-11.12%-0.01%8:30.5
  • 10K Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Zeb StoneRunnerM 34:20.1--100%37.35%34.76%3:26.0
2-Daniel YepRunnerM 43:50.4+9:30.3+27.68%78.32%20.01%16.70%4:23.0
3-Ganesh PrasadRunnerM 45:39.7+11:19.6+32.99%75.19%16.68%13.23%4:34.0
4-David FoleyRunnerM 46:03.7+11:43.6+34.15%74.54%15.95%12.47%4:36.4
5-Mike DuckettRunnerM 46:59.6+12:39.5+36.87%73.06%14.25%10.70%4:42.0
6-Nigel StevensonRunnerM 47:50.8+13:30.7+39.35%71.76%12.70%9.08%4:47.1
7-Darrel OosterbeekRunnerM 48:30.6+14:10.5+41.28%70.78%11.48%7.82%4:51.1
8-Geoffrey LoweRunnerM 50:37.9+16:17.8+47.46%67.81%7.61%3.79%5:03.8
9-Paul SkolikRunnerM 50:44.5+16:24.4+47.78%67.67%7.41%3.58%5:04.4
10-Steve SuttonRunnerM 52:37.6+18:17.5+53.27%65.24%3.97%0.00%5:15.8
11-Andy HarperRunnerM 53:21.0+19:00.9+55.38%64.36%2.65%-1.37%5:20.1
12-Phil JohnsonRunnerM 54:19.0+19:58.9+58.20%63.21%0.89%-3.21%5:25.9
13-Kevin BurtRunnerM 54:54.7+20:34.6+59.93%62.53%-0.20%-4.34%5:29.5
14-Robert GunterRunnerM 56:32.4+22:12.3+64.67%60.73%-3.17%-7.44%5:39.2
15-Robert JohnsonRunnerM 1:04:09.9+29:49.8+86.88%53.51%-17.08%-21.92%6:25.0
16-Adrian EvansRunnerM 1:04:46.1+30:26.0+88.64%53.01%-18.18%-23.07%6:28.6
17-Chris MatthewsRunnerM 1:10:22.6+36:02.5+104.97%48.79%-28.41%-33.73%7:02.3
18-John NortonRunnerM 1:10:31.8+36:11.7+105.42%48.68%-28.69%-34.02%7:03.2
19-Reg ScarfeWalkerM 1:25:04.4+50:44.3+147.77%40.36%-55.23%-61.65%8:30.4
  • 10K Male - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Zeb StoneRunnerM 34:20.1--100%35.37%33.57%3:26.0
2-Daniel YepRunnerM 43:50.4+9:30.3+27.68%78.32%17.47%15.18%4:23.0
3-Ganesh PrasadRunnerM 45:39.7+11:19.6+32.99%75.19%14.04%11.65%4:34.0
4-David FoleyRunnerM 46:03.7+11:43.6+34.15%74.54%13.29%10.88%4:36.4
5-Mike DuckettRunnerM 46:59.6+12:39.5+36.87%73.06%11.54%9.08%4:42.0
6-Nigel StevensonRunnerM 47:50.8+13:30.7+39.35%71.76%9.93%7.42%4:47.1
7-Darrel OosterbeekRunnerM 48:30.6+14:10.5+41.28%70.78%8.68%6.14%4:51.1
8-Geoffrey LoweRunnerM 50:37.9+16:17.8+47.46%67.81%4.69%2.04%5:03.8
9-Paul SkolikRunnerM 50:44.5+16:24.4+47.78%67.67%4.48%1.82%5:04.4
10-Steve SuttonRunnerM 52:37.6+18:17.5+53.27%65.24%0.93%-1.82%5:15.8
11-Andy HarperRunnerM 53:21.0+19:00.9+55.38%64.36%-0.43%-3.22%5:20.1
12-Phil JohnsonRunnerM 54:19.0+19:58.9+58.20%63.21%-2.25%-5.09%5:25.9
13-Kevin BurtRunnerM 54:54.7+20:34.6+59.93%62.53%-3.37%-6.24%5:29.5
14-Robert GunterRunnerM 56:32.4+22:12.3+64.67%60.73%-6.43%-9.40%5:39.2
15-Robert JohnsonRunnerM 1:04:09.9+29:49.8+86.88%53.51%-20.79%-24.15%6:25.0
16-Adrian EvansRunnerM 1:04:46.1+30:26.0+88.64%53.01%-21.92%-25.32%6:28.6
17-Chris MatthewsRunnerM 1:10:22.6+36:02.5+104.97%48.79%-32.48%-36.17%7:02.3
18-John NortonRunnerM 1:10:31.8+36:11.7+105.42%48.68%-32.77%-36.46%7:03.2
  • 10K Male - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Reg ScarfeWalkerM 1:25:04.4--100%0.00%0.00%8:30.4