02-01-2020 Results Thurs Sea Swim

Thursday, January 2, 2020 18:16 (GMT+13) - Final results

Race info
Sport: Swimming - open water
Location: Nelson, New Zealand
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 119
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.2
Updated: Friday, January 3, 2020 18:06 (GMT+13)
Organized by: Nelson Triathlon Club
Race website: https://www.nelsontriclub.co.nz

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1504Bendi Kepess 16-1916M 15:53.3--100%36.78%36.69%18:16:01
2100Luke Kelly 20-2922M 15:54.6+0:01.3+0.14%99.86%36.69%36.60%18:16:01
3501Fergus Drummond 16-1916M 15:56.2+0:02.9+0.30%99.70%36.59%36.49%18:16:01
  • Long Course Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1339Abbey Smale 16-1916F 17:03.6--100%36.19%36.71%18:16:01
2167Sierra Thomas 16-1916F 18:33.8+1:30.2+8.81%91.90%30.56%31.13%18:16:01
3343Sophie Alexander 16-1916F 19:12.9+2:09.3+12.63%88.78%28.12%28.71%18:16:01
  • Long Course Female - 16-19
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1339Abbey Smale16-1916F 17:03.6--100%10.02%9.68%18:16:01
2167Sierra Thomas16-1916F 18:33.8+1:30.2+8.81%91.90%2.09%1.72%18:16:01
3343Sophie Alexander16-1916F 19:12.9+2:09.3+12.63%88.78%-1.34%-1.72%18:16:01
  • Long Course Female - 20-29
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1415Lucy Barron20-2927F 21:35.9--100%12.61%13.18%18:16:01
2116Amy Phillips20-2924F 22:28.1+0:52.2+4.03%96.13%9.09%9.69%18:16:01
3215Libby Malthus20-2922F 24:52.7+3:16.8+15.19%86.82%-0.66%0.00%18:16:01
  • Long Course Female - 30-39
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1252Ruth Thomas30-3939F 23:25.8--100%15.42%15.94%18:16:01
268Kim Turner30-3932F 24:20.1+0:54.3+3.86%96.28%12.15%12.69%18:16:01
3119Helen Churchman30-3937F 31:24.5+7:58.7+34.05%74.60%-13.39%-12.69%18:16:01
  • Long Course Female - 40-49
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1130Wendy Healey 40-4945F 21:14.1--100%30.85%30.39%18:16:01
2425Jessica Bryant 40-4942F 25:52.0+4:37.9+21.81%82.09%15.77%15.21%18:16:01
3286Sally Albrecht 40-4944F 28:49.4+7:35.3+35.74%73.67%6.14%5.52%18:16:01
  • Long Course Female - 50-59
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
136Christina Harris 50-5956F 20:59.0--100%21.50%23.90%18:16:01
2102Julia Creenon-wetsuit 50-5952F 21:38.7+0:39.7+3.15%96.94%19.02%21.50%18:16:01
3194Jude Vincentnon-wetsuit 50-5957F 23:48.4+2:49.4+13.46%88.14%10.93%13.66%18:16:01
  • Long Course Female - 60-69
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
197Maggy Johnston 60-6965F 26:41.5--100%5.85%3.60%18:16:01
259Karen Nancarrow 60-6962F 27:13.0+0:31.5+1.97%98.07%4.00%1.71%18:16:01
3281Odette Llewellin 60-6967F 28:09.7+1:28.2+5.51%94.78%0.66%-1.71%18:16:01
  • Long Course Female - U16
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1110Mackenzie MoganU1615F 21:51.4--100%0.00%0.00%18:16:01
  • Long Course Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1504Bendi Kepess 16-1916M 15:53.3--100%33.56%33.88%18:16:01
2100Luke Kelly 20-2922M 15:54.6+0:01.3+0.14%99.86%33.47%33.79%18:16:01
3501Fergus Drummond 16-1916M 15:56.2+0:02.9+0.30%99.70%33.35%33.68%18:16:01
  • Long Course Male - 16-19
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1504Bendi Kepess16-1916M 15:53.3--100%0.30%0.30%18:16:01
2501Fergus Drummond16-1916M 15:56.2+0:02.9+0.30%99.70%-0.01%0.00%18:16:01
3474Oxford Bayley16-1916M 15:58.9+0:05.6+0.59%99.42%-0.29%-0.28%18:16:01
  • Long Course Male - 20-29
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1100Luke Kelly20-2922M 15:54.6--100%13.89%10.48%18:16:01
2104Hayden Squance20-2921M 16:18.7+0:24.1+2.52%97.54%11.72%8.22%18:16:01
356Austen Dean20-2926M 19:14.1+3:19.5+20.90%82.71%-4.10%-8.22%18:16:01
  • Long Course Male - 30-39
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1235Ben Marshallnon-wetsuit 30-3934M 20:08.6--100%9.02%9.02%18:16:01
255Stefano Parvoli 30-3936M 24:08.3+3:59.7+19.83%83.45%-9.02%-9.02%18:16:01
  • Long Course Male - 40-49
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1220Terry Bone 40-4947M 17:15.0--100%25.43%21.96%18:16:01
212Jonathan Linyard 40-4947M 21:01.2+3:46.2+21.86%82.06%9.13%4.90%18:16:01
3123Phil Dooney 40-4950M 21:07.5+3:52.5+22.46%81.66%8.67%4.43%18:16:01
  • Long Course Male - 50-59
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1120Andrew Martin 50-5957M 19:17.8--100%24.41%23.05%18:16:01
2249Roger Matheson 50-5958M 21:26.6+2:08.8+11.12%89.99%16.01%14.49%18:16:01
3147Wayne Leighton 50-5959M 22:30.0+3:12.2+16.60%85.76%11.87%10.28%18:16:01
  • Long Course Male - 60-69
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
11Denis Cooper 60-6960M 19:59.6--100%20.32%23.26%18:16:01
2455Angus Perham 60-6960M 20:13.2+0:13.6+1.13%98.88%19.42%22.39%18:16:01
361Ben Van Dyke 60-6969M 20:44.4+0:44.8+3.73%96.40%17.35%20.39%18:16:01
  • Long Course Male - 70+
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
119Derek Eaton70+78M 23:55.3--100%18.85%19.12%18:16:01
226Peter Gibbs70+71M 25:09.5+1:14.2+5.17%95.08%14.65%14.94%18:16:01
3198Les Le Bas70+75M 33:59.6+10:04.3+42.10%70.37%-15.32%-14.94%18:16:01
  • Long Course Male - U16
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
193Max Frontieranon-wetsuit U1614M 19:15.7--100%0.00%0.00%18:16:01
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1103Samantha Wilson U1613F 8:42.4--100%29.23%28.01%18:16:01
285Olivia Huata - Findlay U1612F 8:45.0+0:02.6+0.50%99.50%28.88%27.66%18:16:01
3394Corey Tremblay U1612M 8:49.0+0:06.6+1.26%98.75%28.33%27.10%18:16:01
  • Short Course Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1103Samantha Wilson U1613F 8:42.4--100%26.68%22.06%18:16:01
285Olivia Huata - Findlay U1612F 8:45.0+0:02.6+0.50%99.50%26.31%21.68%18:16:01
3844Lilly Claridge U1612F 8:49.9+0:07.5+1.44%98.58%25.63%20.95%18:16:01
  • Short Course Female - Open Woman
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1306Mia Langley Open Woman16F 8:50.8--100%34.48%37.09%18:16:01
252Bridget Cassidy Open Woman44F 10:54.9+2:04.1+23.38%81.05%19.16%22.39%18:16:01
3142Ruby Wilson Open Woman16F 10:59.1+2:08.3+24.17%80.53%18.64%21.89%18:16:01
  • Short Course Female - U16
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1103Samantha WilsonU1613F 8:42.4--100%11.52%7.05%18:16:01
285Olivia Huata - FindlayU1612F 8:45.0+0:02.6+0.50%99.50%11.08%6.58%18:16:01
3844Lilly ClaridgeU1612F 8:49.9+0:07.5+1.44%98.58%10.25%5.71%18:16:01
  • Short Course Male - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1394Corey TremblayU1612M 8:49.0--100%31.63%27.28%18:16:01
2429Noah BrehautU1611M 10:48.9+1:59.9+22.67%81.52%16.13%10.79%18:16:01
3131David HineOpen Man53M 11:24.0+2:35.0+29.30%77.34%11.59%5.97%18:16:01
  • Short Course Male - Open Man
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1131David HineOpen Man53M 11:24.0--100%15.71%6.53%18:16:01
2126Robert WorrellOpen Man19M 12:04.2+0:40.2+5.88%94.45%10.75%1.04%18:16:01
3417Stuart EdensOpen Man54M 12:07.4+0:43.4+6.35%94.03%10.36%0.60%18:16:01
  • Short Course Male - U16
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1394Corey TremblayU1612M 8:49.0--100%27.49%26.88%18:16:01
2429Noah BrehautU1611M 10:48.9+1:59.9+22.67%81.52%11.06%10.31%18:16:01
310Marcell KepessU1610M 12:01.3+3:12.3+36.35%73.34%1.14%0.30%18:16:01