MFG Cyclocross - North 40 CX '19 1:00

Sunday, November 3, 2019 1:00 PM (GMT-8) - Final results

Race info
Sport: Cycling - cyclocross
Location: Tacoma, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 100
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.1
Chip timing: RFID - LLRP
Updated: Thursday, November 21, 2019 12:17 PM (GMT-8)
Organized by: MFG Cyclocross
Race website: www.mfgcyclocross.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 1st & 2nd Grade Boys
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
12253Dylan HsuTeam Privateer P/B Fried Rice 1st & 2nd Grade Boys7 15:57.41--100%19.17%18.65%
22266Owen ValenteMt Si Racing 1st & 2nd Grade Boys7 16:36.11+0:38.7+4.04%96.11%15.91%15.36%
32251Noah StringhamMt. Si Racing 1st & 2nd Grade Boys8 16:36.41+0:39.0+4.07%96.09%15.88%15.33%
42282Eli HansenJason Hansen 1st & 2nd Grade Boys7 17:15.81+1:18.4+8.19%92.43%12.55%11.99%
52289Charlie HoagTeam Hoagie 1st & 2nd Grade Boys8 18:08.41+2:11.0+13.68%87.96%8.11%7.52%
62264Brogan JonesRAD P/B CYCLE U 1st & 2nd Grade Boys8 21:05.31+5:07.9+32.16%75.67%-6.82%-7.52%
72263Koa Ichiro BechtelLiquid Velo 1st & 2nd Grade Boys6 21:38.61+5:41.2+35.64%73.73%-9.63%-10.35%
82290Blake Zalewski 1st & 2nd Grade Boys7 22:25.81+6:28.4+40.57%71.14%-13.62%-14.36%
92265Bennett ValenteMt Si Racing 1st & 2nd Grade Boys5 22:35.31+6:37.9+41.56%70.64%-14.42%-15.16%
102255Asa MensherKeller Rorhback 1st & 2nd Grade Boys6 25:06.01+9:08.6+57.30%63.57%-27.14%-27.97%
  • 1st & 2nd Grade Girls
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
12274Elodie HoagTeam Hoagie 1st & 2nd Grade Girls6 18:49.51--100%13.47%7.12%
22257PAIGE HOLDEN 1st & 2nd Grade Girls7 18:54.01+0:04.5+0.40%99.60%13.13%6.75%
32279Niamh MullenDyna Racing 1st & 2nd Grade Girls7 21:38.21+2:48.7+14.94%87.01%0.55%-6.75%
42267Mirka WalkerVelofemmes 1st & 2nd Grade Girls7 27:39.91+8:50.4+46.96%68.05%-27.16%-36.49%
  • 3rd - 5th Grade Boys
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
1291Jackson HsuRAD Racing P/B Cycle U 3rd - 5th Grade Boys11 32:05.53--100%9.74%9.71%
2290Truman AtkinsHodala 3rd - 5th Grade Boys11 35:09.43+3:03.9+9.55%91.28%1.12%1.08%
3310Will StralkaBlack Sheep Velo 3rd - 5th Grade Boys11 35:32.53+3:27.0+10.75%90.29%0.04%0.00%
4300William PryorRAD Racing Powered By Cycle University 3rd - 5th Grade Boys10 36:19.63+4:14.1+13.20%88.34%-2.17%-2.21%
5293Anderson TalleyCycle University 3rd - 5th Grade Boys10 38:39.63+6:34.1+20.47%83.01%-8.73%-8.77%
6302Landon AndersonRAD P/B Cycleu 3rd - 5th Grade Boys10 -1 lap2-----
7330Zeev LoetelCycleu 3rd - 5th Grade Boys10 -1 lap2-----
8305John Pryor1RAD Racing Powered By Cycle University 3rd - 5th Grade Boys8 -1 lap2-----
9284Sidney MagunTeam Magun 3rd - 5th Grade Boys8 -1 lap2-----
10292Patrick Sainsbury 3rd - 5th Grade Boys9 -1 lap2-----
11296Colton FukanoGHY Bikes 3rd - 5th Grade Boys8 -1 lap2-----
12190Owen StralkaBlack Sheep Velo 3rd - 5th Grade Boys9 -1 lap2-----
13321Brooks VernonRAD Racing P/B Cycle U 3rd - 5th Grade Boys9 -1 lap2-----
14325Sebastian MulierKiel Reijnen All Stars 3rd - 5th Grade Boys9 -1 lap2-----
15189Hudson CongdonRAD P/B Cycleu 3rd - 5th Grade Boys11 -1 lap2-----
16225Luca ErbeckAlki Rubicon Racing 3rd - 5th Grade Boys11 -1 lap2-----
17194Gavin TaylorIndigenous Wheel Co 3rd - 5th Grade Boys9 -1 lap2-----
18316Pj LeonardSoft Like Kitten 3rd - 5th Grade Boys9 -1 lap2-----
19298Ruben StambaughAlki Rubicon 3rd - 5th Grade Boys8 -1 lap2-----
20379Boris Grant-Riess 3rd - 5th Grade Boys10 -1 lap2-----
21191Keegan Fairbanks 3rd - 5th Grade Boys9 -1 lap2-----
22320Beckett VernonRAD Racing P/B Cycle U 3rd - 5th Grade Boys11 -1 lap2-----
23380Christopher Markowitz 3rd - 5th Grade Boys9 -2 laps1-----
-258Jaxon WilliamsVelocity Bike Co 3rd - 5th Grade Boys10 DNF0-----
-282Nolan Urban 3rd - 5th Grade Boys10 DNF0-----
-285Grady YoungAlki | Rubicon 3rd - 5th Grade Boys9 DNF0-----
-323Ronan KrollBlack Sheep Velo 3rd - 5th Grade Boys9 DNF0-----
  • 3rd - 5th Grade Girls
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
1288Aubrey BondCycle U 3rd - 5th Grade Girls9 39:32.33--100%0.00%0.00%
2326Taylor DuquetteNWCX Project 3rd - 5th Grade Girls10 -1 lap2-----
3281Sophie MateraAlki Rubicon Racing 3rd - 5th Grade Girls10 -1 lap2-----
4307Lina VargasNWCX Project 3rd - 5th Grade Girls11 -1 lap2-----
5299Adeline StambaughAlki Rubicon 3rd - 5th Grade Girls11 -1 lap2-----
6295Embry PattersonRAD P/B CYCLE U 3rd - 5th Grade Girls11 -1 lap2-----
7328Natalie WujickNWCX Project 3rd - 5th Grade Girls8 -1 lap2-----
8329Julia Darringer 3rd - 5th Grade Girls11 -1 lap2-----
9294Vera MensherKeller Rorhback 3rd - 5th Grade Girls8 -1 lap2-----
10324Kelina BechtelTeam Thrive 3rd - 5th Grade Girls10 -1 lap2-----
11252Sarah Lynch 3rd - 5th Grade Girls9 -1 lap2-----
-286Maren YoungAlki | Rubicon 3rd - 5th Grade Girls11 DNF0-----
  • High School Boys
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
11375Brooks Enge High School Boys15 26:36.53--100%11.06%8.77%
21374Jack HarrisCycle U High School Boys15 28:07.43+1:30.9+5.69%94.61%5.99%3.58%
31319Connor LambDyna Racing High School Boys15 28:19.63+1:43.1+6.46%93.93%5.31%2.88%
41363Parker Stanford High School Boys15 28:38.73+2:02.2+7.65%92.89%4.25%1.79%
51400Will FowlerRad Racing Powered By Cycle U High School Boys14 29:10.03+2:33.5+9.61%91.23%2.50%0.00%
61353Kytae McclaryMtp High School Boys17 29:14.83+2:38.3+9.92%90.98%2.24%-0.27%
71397Nico Darringer High School Boys15 29:59.33+3:22.8+12.70%88.73%-0.24%-2.82%
81472Maximilian KrauseRAD P/B CYCLE U High School Boys15 30:03.83+3:27.3+12.98%88.51%-0.49%-3.07%
91129Esteban SoleroMajor Taylor High School Boys15 39:04.43+12:27.9+46.85%68.10%-30.61%-33.97%
101480Aidan RosaMajor Taylor Project High School Boys14 -1 lap2-----
111395Caleb CourseyMtp High School Boys16 -1 lap2-----
121493Mateo RamirezMtp High School Boys15 -2 laps1-----
131481Andrew LarsonMajor Taylor High School Boys15 -2 laps1-----
-1381Levi HamiltonMajor Taylor Project High School Boys18 DNF0-----
-1385Gabriel DenneyMajor Taylor High School Boys17 DNF0-----
  • High School Girls
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
11367Ryan ConnollyBlack Sheep Velo High School Girls14 28:27.63--100%0.00%0.00%
21227Isabella CoppeansMajor Taylor Project High School Girls16 -1 lap2-----
31473Crystal RosalesMajor Taylor High School Girls14 -2 laps1-----
  • Middle School Boys
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
11892Parker AndersonRAD P/B Cycleu Middle School Boys14 28:48.93--100%10.94%7.70%
21882Tomas McIntoshKiel Reijnen All Stars Middle School Boys11 28:54.93+0:06.0+0.35%99.65%10.63%7.38%
31895Johan LeuschkeBlack Sheep Velo Middle School Boys13 29:27.13+0:38.2+2.21%97.84%8.97%5.66%
41894Jack Barrett StringhamMt. Si Racing Middle School Boys13 29:29.33+0:40.4+2.34%97.72%8.86%5.54%
51913Aran ConnollyBlack Sheep Velo Middle School Boys12 29:38.93+0:50.0+2.89%97.19%8.37%5.03%
61916Tyler MorgensonCycle U Middle School Boys12 29:59.33+1:10.4+4.07%96.09%7.32%3.94%
71911Donovan RamirezCycleu Middle School Boys13 31:00.13+2:11.2+7.59%92.95%4.18%0.70%
81875Joe SprangerBroadmark Mt Si Racing Middle School Boys13 31:26.23+2:37.3+9.10%91.66%2.84%-0.70%
91886Deeson Patterson Middle School Boys13 32:06.23+3:17.3+11.41%89.76%0.78%-2.83%
101893True ErbeckAlki Rubicon Racing Middle School Boys13 34:14.43+5:25.5+18.83%84.16%-5.83%-9.68%
111705Henrik Daray Middle School Boys14 35:16.03+6:27.1+22.39%81.71%-9.00%-12.96%
121917Van MyersHODALA!!! Middle School Boys11 36:18.73+7:29.8+26.02%79.35%-12.23%-16.31%
131890Nick Fowler Middle School Boys12 37:46.73+8:57.8+31.11%76.27%-16.76%-21.01%
141872Jackson MateraAlki Rubicon Racing Middle School Boys12 38:31.63+9:42.7+33.70%74.79%-19.07%-23.41%
151909Spinoza PressRAD P/B Cycleu Middle School Boys12 -1 lap2-----
161876Oliver WakemanCycleu Middle School Boys12 -1 lap2-----
171904Gavin FeuchtEgencia Middle School Boys13 -1 lap2-----
181594Logan LeeBroadmark Capital Cycling Middle School Boys12 -1 lap2-----
-1878Hayden BondCycle U Middle School Boys12 DNF0-----
-1908Reid HuRAD Racing Middle School Boys13 DNF0-----
  • Middle School Girls
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
11883Catherine HarasimowiczCycle University Middle School Girls12 33:57.33--100%6.40%2.91%
21919Iris PhillipsRAD P/B Cycleu Middle School Girls12 34:33.43+0:36.1+1.77%98.26%4.74%1.19%
31710Elsa Tomko1NWCX Middle School Girls11 35:23.33+1:26.0+4.22%95.95%2.45%-1.19%
41880Greta KornmannNW CX Project Middle School Girls12 41:12.13+7:14.8+21.34%82.41%-13.58%-17.81%
51879Stella Bressler Middle School Girls12 -1 lap2-----
61918Kassidy McNeesNWCX Project Middle School Girls11 -1 lap2-----
71874Emelia Di QualNW CX Project Middle School Girls11 -1 lap2-----
-1871Katarina PavkovicEpic Racing Middle School Girls11 DNF0-----
-1877Danielle ScovilleNWCC Middle School Girls13 DNF0-----