SQ Single Series - Race 3 Bayside- Short

Sunday, October 20, 2019 07:21 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling - outrigger
Location: Cleveland, Australia
Start type: Mass start
Racers: 64
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.1
Updated: Monday, November 4, 2019 18:40 (GMT+10)
Organized by: AOCRA South Queensland Zone
Race website: http://www.aocra.com.au/sqzone/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13245Ashton Cullen & Shania PaineMooloolaba Open Mixed OC2 45:55.3--100%19.76%17.50%
2472Brad Parker & Edward DalyBurleigh Point Senior Master Men OC2 46:30.4+0:35.1+1.27%98.74%18.74%16.45%
31390Daniel Green & Clifton RushbyNorthern Rivers Master Men OC2 46:55.6+1:00.3+2.19%97.86%18.01%15.69%
42208Thomas LunnBayside 19 & Under Boys V1 47:30.4+1:35.1+3.45%96.66%16.99%14.65%
53824Jett FleetMooloolaba 19 & Under Boys OC1 48:43.0+2:47.7+6.09%94.26%14.88%12.48%
62860Darius Apanui-NepeBayside 19 & Under Boys V1 49:18.1+3:22.8+7.36%93.14%13.86%11.43%
73505Leigh PaineGold Coast Master Men OC1 49:21.2+3:25.9+7.47%93.05%13.77%11.33%
83381David AtkinsonScarborough Master Men OC1 49:25.8+3:30.5+7.64%92.90%13.63%11.20%
93239Bevan Bernardin & Phillip CramptonScarborough Master Men OC2 49:30.2+3:34.9+7.80%92.76%13.51%11.06%
103352Brett TaylorMooloolaba Golden Master Men OC1 50:41.1+4:45.8+10.37%90.60%11.44%8.94%
113292Geoffrey Ryan & Malcolm StewartScarborough Master Men OC2 50:56.4+5:01.1+10.93%90.15%11.00%8.48%
12607Tamati CoatesTweed Coast Open Men OC1 51:08.5+5:13.2+11.37%89.79%10.64%8.12%
133259Simon Currie & Shirley DuvalBundaberg Golden Master Mixed OC2 51:14.9+5:19.6+11.60%89.61%10.46%7.93%
143593Belinda O'SullivanTweed Coast Senior Master Women OC1 51:19.0+5:23.7+11.75%89.49%10.34%7.81%
151681Cory WaardenburgNorthcliffe Golden Master Men OC1 51:29.6+5:34.3+12.13%89.18%10.03%7.49%
163311Leon CollisonRedcliffe Master Men V1 51:57.7+6:02.4+13.15%88.38%9.21%6.65%
172973Tyler Jay EketonScarborough 19 & Under Boys OC1 52:51.6+6:56.3+15.11%86.87%7.64%5.03%
182779Robyn Saultry & Wendy SeetoBrisbane Master Women OC2 52:56.5+7:01.2+15.29%86.74%7.50%4.89%
192823Hamish Lavelle & Joey MastersBayside 16 & Under Boys OC2 53:06.9+7:11.6+15.66%86.46%7.20%4.58%
202970Peter Anderson & Maxwell MurphyBurleigh Point Platinum Master Men OC2 53:36.3+7:41.0+16.73%85.67%6.34%3.69%
212106Paul KingTweed Coast Master Men V1 54:05.0+8:09.7+17.77%84.91%5.50%2.84%
221709Suzanne Maksan & Linda HagenMooloolaba Senior Master Women OC2 54:11.4+8:16.1+18.01%84.74%5.32%2.64%
232821Julie Elliot & Debbie AbbottBurleigh Point Senior Master Women OC2 54:26.3+8:31.0+18.55%84.36%4.88%2.20%
241734Callum Lavelle & Kainoa KomeneBayside 16 & Under Boys OC2 54:46.7+8:51.4+19.29%83.83%4.29%1.59%
253247Po SkippsPolynesian Va'a Master Men OC1 54:53.6+8:58.3+19.54%83.66%4.09%1.38%
262573Awa TunaMooloolaba 19 & Under Boys V1 55:04.3+9:09.0+19.93%83.39%3.78%1.06%
272345Phillip BrunskillRedcliffe Senior Master Men OC1 55:12.0+9:16.7+20.20%83.19%3.55%0.83%
283392John VincentCoffs Coast Platinum Master Men OC1 55:18.9+9:23.6+20.46%83.02%3.35%0.62%
292721Jolinde FoxBayside Senior Master Women OC1 55:25.6+9:30.3+20.70%82.85%3.16%0.42%
302424Damian O'neillTweed Coast Golden Master Men OC1 55:39.7+9:44.4+21.21%82.50%2.75%0.00%
313050Albert Peter Hoekwater Golden Master Men OC1 55:45.6+9:50.3+21.42%82.36%2.57%-0.18%
323479Karyn O'reillyTweed Coast Senior Master Women OC1 55:59.3+10:04.0+21.92%82.02%2.17%-0.59%
332399Dale Crowe & Sophie CroweMooloolaba Open Mixed OC2 56:19.0+10:23.7+22.64%81.54%1.60%-1.18%
343017Robert DeeringSurfers Paradise Platinum Master Men OC1 56:57.1+11:01.8+24.02%80.63%0.49%-2.32%
35963Kathryn Lewis & Geraldine LockyerTweed Coast Golden Master Women OC2 57:02.9+11:07.6+24.23%80.50%0.32%-2.49%
362219Susan Alvsaker & Nicola CameronNoosa Senior Master Women OC2 57:15.5+11:20.2+24.69%80.20%-0.04%-2.87%
373375Georgina PakauGold Coast Golden Master Women OC1 58:01.4+12:06.1+26.35%79.14%-1.38%-4.24%
382233Glenn AlvsakerNoosa Senior Master Men OC1 58:20.5+12:25.2+27.05%78.71%-1.94%-4.81%
392626Brenda BanksGold Coast Master Women OC1 58:24.1+12:28.8+27.18%78.63%-2.04%-4.92%
401965Darren StuartGeelong Master Men OC1 59:49.2+13:53.9+30.27%76.77%-4.52%-7.47%
411252Hira MooreTweed Coast Open Men OC1 1:00:11.8+14:16.5+31.09%76.29%-5.18%-8.15%
423812Brooklyn-marx TuakalauGold Coast 19 & Under Girls V1 1:00:22.1+14:26.8+31.46%76.07%-5.48%-8.46%
432386Ashlyn & Wharekaihua CoatesRedcliffe Open Mixed OC2 1:01:00.7+15:05.4+32.86%75.27%-6.60%-9.61%
442638Michael CookBRD Master Men OC1 1:01:58.3+16:03.0+34.95%74.10%-8.28%-11.34%
452305Jenny RassmussenMooloolaba Golden Master Women V1 1:02:22.4+16:27.1+35.83%73.62%-8.98%-12.06%
463718Roschelle HawtonSuncoast Dragons Master Women OC1 1:02:26.0+16:30.7+35.96%73.55%-9.09%-12.17%
473752Karen CapperBayside Senior Master Women OC1 1:02:35.4+16:40.1+36.30%73.37%-9.36%-12.45%
483362Florentina WatkinsTweed Coast Senior Master Women OC1 1:04:09.8+18:14.5+39.72%71.57%-12.11%-15.27%
493765Cherie CollisonBayside Master Women OC1 1:04:11.4+18:16.1+39.78%71.54%-12.16%-15.32%
50423Janine NikoraGold Coast Master Women OC1 1:05:23.2+19:27.9+42.39%70.23%-14.25%-17.47%
513417Lindsay FreemanSurfers Paradise Platinum Master Men V1 1:05:41.4+19:46.1+43.05%69.91%-14.78%-18.02%
522359Sally DoyleMooloolaba Golden Master Women OC1 1:05:43.4+19:48.1+43.12%69.87%-14.83%-18.08%
53199Ainslie VaughanBayside Master Women OC1 1:07:47.8+21:52.5+47.64%67.73%-18.46%-21.80%
542581Maria TetohuRedcliffe Golden Master Women V1 1:08:18.0+22:22.7+48.73%67.24%-19.34%-22.71%
553805Shona MuckertMooloolaba Master Women V1 1:08:30.6+22:35.3+49.19%67.03%-19.70%-23.08%
561600Enua PoaScarborough Senior Master Men OC1 1:09:02.2+23:06.9+50.34%66.52%-20.62%-24.03%
572868Michelle McleanBayside Master Women V1 1:10:44.7+24:49.4+54.06%64.91%-23.61%-27.10%
583563Richard LimBRD Platinum Master Men OC1 1:11:52.6+25:57.3+56.52%63.89%-25.59%-29.13%
593738Geraldine MckelsonBayside Golden Master Women OC1 1:16:56.8+31:01.5+67.56%59.68%-34.44%-38.24%
-2618Michael SimPolynesian Va'a Master Men OC1 DNF-----
-2320Endeavour PopePolynesian Va'a Senior Master Men V1 DSQ-----
-2455Did Not Register 3UNO UNO DSQ-----
-3542Did Not Register 1 UNO DSQ-----
-3545Did Not Register 4UNO UNO DSQ-----
  • 16 & Under Boys OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12823Hamish Lavelle & Joey MastersBayside 16 & Under Boys OC2 53:06.9--100%1.54%1.54%
21734Callum Lavelle & Kainoa KomeneBayside 16 & Under Boys OC2 54:46.7+1:39.8+3.13%96.96%-1.54%-1.54%
  • 19 & Under Boys OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13824Jett FleetMooloolaba 19 & Under Boys OC1 48:43.0--100%4.08%4.08%
22973Tyler Jay EketonScarborough 19 & Under Boys OC1 52:51.6+4:08.6+8.50%92.16%-4.08%-4.08%
  • 19 & Under Boys V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12208Thomas LunnBayside 19 & Under Boys V1 47:30.4--100%6.16%3.64%
22860Darius Apanui-NepeBayside 19 & Under Boys V1 49:18.1+1:47.7+3.78%96.36%2.62%0.00%
32573Awa TunaMooloolaba 19 & Under Boys V1 55:04.3+7:33.9+15.92%86.26%-8.78%-11.70%
  • 19 & Under Girls V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13812Brooklyn-marx TuakalauGold Coast 19 & Under Girls V1 1:00:22.1--100%0.00%0.00%
  • Golden Master Men OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13352Brett TaylorMooloolaba Golden Master Men OC1 50:41.1--100%5.08%5.40%
21681Cory WaardenburgNorthcliffe Golden Master Men OC1 51:29.6+0:48.5+1.59%98.43%3.57%3.89%
32424Damian O'neillTweed Coast Golden Master Men OC1 55:39.7+4:58.6+9.82%91.06%-4.24%-3.89%
43050Albert Peter Hoekwater Golden Master Men OC1 55:45.6+5:04.5+10.01%90.90%-4.42%-4.07%
  • Golden Master Mixed OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13259Simon Currie & Shirley DuvalBundaberg Golden Master Mixed OC2 51:14.9--100%0.00%0.00%
  • Golden Master Women OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13375Georgina PakauGold Coast Golden Master Women OC1 58:01.4--100%13.27%11.72%
22359Sally DoyleMooloolaba Golden Master Women OC1 1:05:43.4+7:42.0+13.27%88.28%1.76%0.00%
33738Geraldine MckelsonBayside Golden Master Women OC1 1:16:56.8+18:55.4+32.61%75.41%-15.02%-17.08%
  • Golden Master Women OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1963Kathryn Lewis & Geraldine LockyerTweed Coast Golden Master Women OC2 57:02.9--100%0.00%0.00%
  • Golden Master Women V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12305Jenny RassmussenMooloolaba Golden Master Women V1 1:02:22.4--100%4.54%4.54%
22581Maria TetohuRedcliffe Golden Master Women V1 1:08:18.0+5:55.6+9.50%91.32%-4.54%-4.54%
  • Master Men OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13505Leigh PaineGold Coast Master Men OC1 49:21.2--100%10.42%10.09%
23381David AtkinsonScarborough Master Men OC1 49:25.8+0:04.6+0.16%99.84%10.28%9.95%
33247Po SkippsPolynesian Va'a Master Men OC1 54:53.6+5:32.4+11.23%89.91%0.36%0.00%
41965Darren StuartGeelong Master Men OC1 59:49.2+10:28.0+21.21%82.50%-8.58%-8.97%
52638Michael CookBRD Master Men OC1 1:01:58.3+12:37.1+25.57%79.64%-12.48%-12.89%
-2618Michael SimPolynesian Va'a Master Men OC1 DNF-----
  • Master Men OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
11390Daniel Green & Clifton RushbyNorthern Rivers Master Men OC2 46:55.6--100%4.47%5.21%
23239Bevan Bernardin & Phillip CramptonScarborough Master Men OC2 49:30.2+2:34.6+5.49%94.79%-0.77%0.00%
33292Geoffrey Ryan & Malcolm StewartScarborough Master Men OC2 50:56.4+4:00.8+8.55%92.12%-3.70%-2.90%
  • Master Men V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13311Leon CollisonRedcliffe Master Men V1 51:57.7--100%2.00%2.00%
22106Paul KingTweed Coast Master Men V1 54:05.0+2:07.3+4.08%96.08%-2.00%-2.00%
  • Master Women OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12626Brenda BanksGold Coast Master Women OC1 58:24.1--100%8.23%9.02%
23718Roschelle HawtonSuncoast Dragons Master Women OC1 1:02:26.0+4:01.9+6.90%93.54%1.90%2.74%
33765Cherie CollisonBayside Master Women OC1 1:04:11.4+5:47.3+9.91%90.98%-0.86%0.00%
4423Janine NikoraGold Coast Master Women OC1 1:05:23.2+6:59.1+11.96%89.32%-2.74%-1.86%
5199Ainslie VaughanBayside Master Women OC1 1:07:47.8+9:23.7+16.09%86.14%-6.53%-5.62%
  • Master Women OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12779Robyn Saultry & Wendy SeetoBrisbane Master Women OC2 52:56.5--100%0.00%0.00%
  • Master Women V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13805Shona MuckertMooloolaba Master Women V1 1:08:30.6--100%1.60%1.60%
22868Michelle McleanBayside Master Women V1 1:10:44.7+2:14.1+3.26%96.84%-1.60%-1.60%
  • Open Men OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1607Tamati CoatesTweed Coast Open Men OC1 51:08.5--100%8.13%8.13%
21252Hira MooreTweed Coast Open Men OC1 1:00:11.8+9:03.3+17.71%84.96%-8.13%-8.13%
  • Open Mixed OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13245Ashton Cullen & Shania PaineMooloolaba Open Mixed OC2 45:55.3--100%15.61%18.46%
22399Dale Crowe & Sophie CroweMooloolaba Open Mixed OC2 56:19.0+10:23.7+22.64%81.54%-3.49%0.00%
32386Ashlyn & Wharekaihua CoatesRedcliffe Open Mixed OC2 1:01:00.7+15:05.4+32.86%75.27%-12.12%-8.34%
  • Platinum Master Men OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13392John VincentCoffs Coast Platinum Master Men OC1 55:18.9--100%9.88%2.87%
23017Robert DeeringSurfers Paradise Platinum Master Men OC1 56:57.1+1:38.2+2.96%97.13%7.22%0.00%
33563Richard LimBRD Platinum Master Men OC1 1:11:52.6+16:33.7+29.94%76.96%-17.10%-26.21%
  • Platinum Master Men OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12970Peter Anderson & Maxwell MurphyBurleigh Point Platinum Master Men OC2 53:36.3--100%0.00%0.00%
  • Platinum Master Men V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13417Lindsay FreemanSurfers Paradise Platinum Master Men V1 1:05:41.4--100%0.00%0.00%
  • Senior Master Men OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12345Phillip BrunskillRedcliffe Senior Master Men OC1 55:12.0--100%9.30%5.38%
22233Glenn AlvsakerNoosa Senior Master Men OC1 58:20.5+3:08.5+5.69%94.62%4.14%0.00%
31600Enua PoaScarborough Senior Master Men OC1 1:09:02.2+13:50.2+25.07%79.96%-13.44%-18.33%
  • Senior Master Men OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1472Brad Parker & Edward DalyBurleigh Point Senior Master Men OC2 46:30.4--100%0.00%0.00%
  • Senior Master Men V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
-2320Endeavour PopePolynesian Va'a Senior Master Men V1 DSQ-----
  • Senior Master Women OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13593Belinda O'SullivanTweed Coast Senior Master Women OC1 51:19.0--100%11.37%8.34%
22721Jolinde FoxBayside Senior Master Women OC1 55:25.6+4:06.6+8.01%92.58%4.27%1.00%
33479Karyn O'reillyTweed Coast Senior Master Women OC1 55:59.3+4:40.3+9.10%91.66%3.30%0.00%
43752Karen CapperBayside Senior Master Women OC1 1:02:35.4+11:16.4+21.97%81.99%-8.11%-11.79%
53362Florentina WatkinsTweed Coast Senior Master Women OC1 1:04:09.8+12:50.8+25.03%79.98%-10.82%-14.60%
  • Senior Master Women OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
11709Suzanne Maksan & Linda HagenMooloolaba Senior Master Women OC2 54:11.4--100%2.00%0.46%
22821Julie Elliot & Debbie AbbottBurleigh Point Senior Master Women OC2 54:26.3+0:14.9+0.46%99.54%1.55%0.00%
32219Susan Alvsaker & Nicola CameronNoosa Senior Master Women OC2 57:15.5+3:04.1+5.66%94.64%-3.55%-5.18%
  • UNO
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
-2455Did Not Register 3UNO UNO DSQ-----
-3542Did Not Register 1 UNO DSQ-----
-3545Did Not Register 4UNO UNO DSQ-----