Revenge of the Sixth

Monday, May 6, 2019 09:30 (GMT+1) - Final results

Race info
Sport: Running - trail
Location: Brightlingsea, United Kingdom
Start type: Mass start
Racers: 67
Timed on: ASUSTeK COMPUTER INC. VivoBook 14_ASUS Laptop X407
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Chip timing: RFID - LLRP
RFID reader: Impinj
Updated: Monday, May 6, 2019 22:44 (GMT+1)
Organized by: Hare & Tortoise Running
Race website: www.hareandtortoiserunning.co.uk.

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 10k - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1760Al Green 45M 48:38.7--100%22.53%21.26%7:25.6
2762Neil Green 42M 48:39.6+0:00.9+0.03%99.97%22.51%21.23%7:25.7
3758Daniel Miller 23M 51:05.4+2:26.7+5.03%95.21%18.64%17.30%7:48.0
4754Simon PriestLittle Baddow Ridge Runners 45M 51:36.1+2:57.4+6.08%94.27%17.82%16.47%7:52.7
5766Tom Howell 39M 52:20.8+3:42.1+7.61%92.93%16.64%15.27%7:59.5
6761David Collins 46M 53:20.8+4:42.1+9.67%91.19%15.04%13.65%8:08.7
7742Trevor Mason 59M 54:55.3+6:16.6+12.90%88.57%12.53%11.10%8:23.1
8757James Wright 32M 55:09.8+6:31.1+13.40%88.18%12.15%10.71%8:25.3
9741Claire GrovesGreat Bentley RC 31F 55:53.8+7:15.1+14.91%87.03%10.98%9.52%8:32.0
10748Royston TheobaldTiptree Road runners 37M 56:25.9+7:47.2+16.01%86.20%10.13%8.65%8:36.9
11759Jason Cronin 40M 59:19.7+10:41.0+21.96%81.99%5.52%3.97%9:03.5
12763Charlotte HastingsLonely Goat RC 37F 1:01:02.8+12:24.1+25.49%79.68%2.78%1.18%9:19.2
13755Sue Fleming 60F 1:01:46.7+13:08.0+27.00%78.74%1.61%0.00%9:25.9
14749Paul Crickmore 35M 1:01:49.0+13:10.3+27.08%78.69%1.55%-0.06%9:26.3
15756Kevin PyleGreat Bentley 41M 1:01:49.7+13:11.0+27.10%78.68%1.54%-0.08%9:26.4
16751Christina LambertMichelle’s running club 32F 1:04:09.6+15:30.9+31.89%75.82%-2.18%-3.86%9:47.7
17750James Lincoln 34M 1:04:10.0+15:31.3+31.91%75.81%-2.19%-3.87%9:47.8
18744Mark Harris 46M 1:04:10.5+15:31.8+31.93%75.80%-2.20%-3.88%9:47.9
19740Leoni HarveyGreat Bentley Running Club 37F 1:05:25.9+16:47.2+34.51%74.34%-4.20%-5.91%9:59.4
20753Kate PriestLittle Baddow Ridge Runners 43F 1:07:40.3+19:01.6+39.11%71.88%-7.77%-9.54%10:19.9
21745Donna Harris 39F 1:11:39.9+23:01.2+47.32%67.88%-14.13%-16.00%10:56.5
22767Erica WattsRunning Colchester 43F 1:11:41.3+23:02.6+47.37%67.86%-14.17%-16.04%10:56.7
23743Jan Smith 56F 1:18:24.5+29:45.8+61.18%62.04%-24.87%-26.92%11:58.2
24747Maxine Jones 58F 1:22:25.4+33:46.7+69.44%59.02%-31.26%-33.42%12:35.0
25746Gareth Harvey 42M 1:46:07.0+57:28.3+118.15%45.84%-69.00%-71.77%16:12.1
  • 10k Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1741Claire GrovesGreat Bentley RC 31F 55:53.8--100%17.82%16.01%8:32.0
2763Charlotte HastingsLonely Goat RC 37F 1:01:02.8+5:09.0+9.21%91.56%10.25%8.27%9:19.2
3755Sue Fleming 60F 1:01:46.7+5:52.9+10.52%90.48%9.17%7.17%9:25.9
4751Christina LambertMichelle’s running club 32F 1:04:09.6+8:15.8+14.78%87.12%5.67%3.59%9:47.7
5740Leoni HarveyGreat Bentley Running Club 37F 1:05:25.9+9:32.1+17.06%85.43%3.80%1.68%9:59.4
6753Kate PriestLittle Baddow Ridge Runners 43F 1:07:40.3+11:46.5+21.07%82.60%0.51%-1.68%10:19.9
7745Donna Harris 39F 1:11:39.9+15:46.1+28.21%78.00%-5.36%-7.68%10:56.5
8767Erica WattsRunning Colchester 43F 1:11:41.3+15:47.5+28.25%77.97%-5.40%-7.72%10:56.7
9743Jan Smith 56F 1:18:24.5+22:30.7+40.27%71.29%-15.28%-17.82%11:58.2
10747Maxine Jones 58F 1:22:25.4+26:31.6+47.46%67.82%-21.18%-23.85%12:35.0
  • 10k Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1760Al Green 45M 48:38.7--100%17.98%11.82%7:25.6
2762Neil Green 42M 48:39.6+0:00.9+0.03%99.97%17.96%11.79%7:25.7
3758Daniel Miller 23M 51:05.4+2:26.7+5.03%95.21%13.86%7.38%7:48.0
4754Simon PriestLittle Baddow Ridge Runners 45M 51:36.1+2:57.4+6.08%94.27%13.00%6.46%7:52.7
5766Tom Howell 39M 52:20.8+3:42.1+7.61%92.93%11.74%5.11%7:59.5
6761David Collins 46M 53:20.8+4:42.1+9.67%91.19%10.05%3.29%8:08.7
7742Trevor Mason 59M 54:55.3+6:16.6+12.90%88.57%7.40%0.44%8:23.1
8757James Wright 32M 55:09.8+6:31.1+13.40%88.18%6.99%0.00%8:25.3
9748Royston TheobaldTiptree Road runners 37M 56:25.9+7:47.2+16.01%86.20%4.85%-2.30%8:36.9
10759Jason Cronin 40M 59:19.7+10:41.0+21.96%81.99%-0.03%-7.55%9:03.5
11749Paul Crickmore 35M 1:01:49.0+13:10.3+27.08%78.69%-4.23%-12.06%9:26.3
12756Kevin PyleGreat Bentley 41M 1:01:49.7+13:11.0+27.10%78.68%-4.25%-12.08%9:26.4
13750James Lincoln 34M 1:04:10.0+15:31.3+31.91%75.81%-8.19%-16.32%9:47.8
14744Mark Harris 46M 1:04:10.5+15:31.8+31.93%75.80%-8.20%-16.34%9:47.9
15746Gareth Harvey 42M 1:46:07.0+57:28.3+118.15%45.84%-78.92%-92.37%16:12.1
  • Half-marathon - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1161Richard Evans 38M 1:43:51.4--100%33.29%27.10%7:55.7
2167James Armistead 35M 2:02:19.0+18:27.6+17.77%84.91%21.43%14.14%9:20.2
3168Anna MiglioriniGreat Bentley Running Club 53F 2:03:40.4+19:49.0+19.08%83.98%20.56%13.19%9:26.4
4488Chris Beard100 Marathon Club 45M 2:03:45.1+19:53.7+19.16%83.92%20.51%13.14%9:26.8
5159Mark Keene 48M 2:07:45.0+23:53.6+23.01%81.30%17.94%10.33%9:45.1
6494Nic VincentTiptree Road Runners 50M 2:09:22.0+25:30.6+24.56%80.28%16.90%9.20%9:52.5
7166Kate StannettIpswich Triathlon Club 57F 2:09:28.3+25:36.9+24.66%80.22%16.83%9.12%9:53.0
8149Steven Garrett 35M 2:10:09.6+26:18.2+25.33%79.79%16.39%8.64%9:56.2
9150Gary Cook 31M 2:12:13.2+28:21.8+27.31%78.55%15.07%7.19%10:05.6
10162Deborah HollidgeGreat Bentley 43F 2:13:11.9+29:20.5+28.25%77.97%14.44%6.51%10:10.1
11163Paul HollidgeGreat Bentley 50M 2:13:12.3+29:20.9+28.26%77.97%14.44%6.50%10:10.1
12155Carla Allison 44F 2:13:13.3+29:21.9+28.27%77.96%14.43%6.49%10:10.2
13154Sean AllisonBenfleet 51M 2:13:18.5+29:27.1+28.36%77.91%14.37%6.43%10:10.6
14147Sonja Chenier 45F 2:22:28.1+38:36.7+37.18%72.90%8.49%0.00%10:52.5
15148Andrew Harvey 47M 2:22:30.0+38:38.6+37.21%72.88%8.47%-0.02%10:52.7
16165Charlie StannettIpswich Triathlon Club 63M 2:36:50.8+52:59.4+51.02%66.22%-0.75%-10.09%11:58.4
17157Alison Vincent 53F 2:40:10.6+56:19.2+54.23%64.84%-2.89%-12.43%12:13.6
18146Louise DeanTiptree Road runners 50F 2:40:10.8+56:19.4+54.23%64.84%-2.89%-12.43%12:13.6
19160Stephen Waller 32M 2:42:03.6+58:12.2+56.04%64.09%-4.10%-13.75%12:22.3
20486Jackie CollinsFelixstowe RRC 54F 2:47:58.8+1:04:07.4+61.74%61.83%-7.90%-17.91%12:49.4
21145Emma WelhamGreat Bentley Running Club 36F 2:49:34.5+1:05:43.1+63.28%61.25%-8.93%-19.03%12:56.7
22169Karen Davey 48F 3:04:10.0+1:20:18.6+77.33%56.39%-18.30%-29.27%14:03.5
23152Jane Clark 51F 3:04:10.1+1:20:18.7+77.33%56.39%-18.30%-29.27%14:03.5
24502Dan BrazilLonely Goat RC 42M 3:33:33.3+1:49:41.9+105.62%48.63%-37.18%-49.90%16:18.1
25144Katrina CoppingFelixstowe Road Runners 50F 3:46:07.1+2:02:15.7+117.72%45.93%-45.25%-58.71%17:15.7
26153Carole WhitePitsea RC 50F 3:59:00.6+2:15:09.2+130.13%43.45%-53.53%-67.76%18:14.7
27158Melanie Gould 36F 3:59:01.9+2:15:10.5+130.16%43.45%-53.54%-67.78%18:14.8
  • Half-marathon Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1168Anna MiglioriniGreat Bentley Running Club 53F 2:03:40.4--100%27.63%24.63%9:26.4
2166Kate StannettIpswich Triathlon Club 57F 2:09:28.3+5:47.9+4.69%95.52%24.24%21.09%9:53.0
3162Deborah HollidgeGreat Bentley 43F 2:13:11.9+9:31.5+7.70%92.85%22.06%18.82%10:10.1
4155Carla Allison 44F 2:13:13.3+9:32.9+7.72%92.83%22.04%18.81%10:10.2
5147Sonja Chenier 45F 2:22:28.1+18:47.7+15.20%86.81%16.63%13.17%10:52.5
6157Alison Vincent 53F 2:40:10.6+36:30.2+29.52%77.21%6.27%2.38%12:13.6
7146Louise DeanTiptree Road runners 50F 2:40:10.8+36:30.4+29.52%77.21%6.27%2.38%12:13.6
8486Jackie CollinsFelixstowe RRC 54F 2:47:58.8+44:18.4+35.83%73.62%1.70%-2.38%12:49.4
9145Emma WelhamGreat Bentley Running Club 36F 2:49:34.5+45:54.1+37.12%72.93%0.77%-3.35%12:56.7
10169Karen Davey 48F 3:04:10.0+1:00:29.6+48.91%67.15%-7.77%-12.24%14:03.5
11152Jane Clark 51F 3:04:10.1+1:00:29.7+48.92%67.15%-7.77%-12.24%14:03.5
12144Katrina CoppingFelixstowe Road Runners 50F 3:46:07.1+1:42:26.7+82.84%54.69%-32.32%-37.81%17:15.7
13153Carole WhitePitsea RC 50F 3:59:00.6+1:55:20.2+93.26%51.74%-39.86%-45.67%18:14.7
14158Melanie Gould 36F 3:59:01.9+1:55:21.5+93.28%51.74%-39.88%-45.68%18:14.8
  • Half-marathon Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1161Richard Evans 38M 1:43:51.4--100%25.44%21.45%7:55.7
2167James Armistead 35M 2:02:19.0+18:27.6+17.77%84.91%12.19%7.49%9:20.2
3488Chris Beard100 Marathon Club 45M 2:03:45.1+19:53.7+19.16%83.92%11.16%6.40%9:26.8
4159Mark Keene 48M 2:07:45.0+23:53.6+23.01%81.30%8.29%3.38%9:45.1
5494Nic VincentTiptree Road Runners 50M 2:09:22.0+25:30.6+24.56%80.28%7.13%2.16%9:52.5
6149Steven Garrett 35M 2:10:09.6+26:18.2+25.33%79.79%6.56%1.56%9:56.2
7150Gary Cook 31M 2:12:13.2+28:21.8+27.31%78.55%5.08%0.00%10:05.6
8163Paul HollidgeGreat Bentley 50M 2:13:12.3+29:20.9+28.26%77.97%4.38%-0.74%10:10.1
9154Sean AllisonBenfleet 51M 2:13:18.5+29:27.1+28.36%77.91%4.30%-0.82%10:10.6
10148Andrew Harvey 47M 2:22:30.0+38:38.6+37.21%72.88%-2.30%-7.77%10:52.7
11165Charlie StannettIpswich Triathlon Club 63M 2:36:50.8+52:59.4+51.02%66.22%-12.60%-18.63%11:58.4
12160Stephen Waller 32M 2:42:03.6+58:12.2+56.04%64.09%-16.34%-22.57%12:22.3
13502Dan BrazilLonely Goat RC 42M 3:33:33.3+1:49:41.9+105.62%48.63%-53.31%-61.51%16:18.1
  • Marathon - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1496Chris Deacon 49M 3:53:40.4--100%24.53%25.21%8:55.1
2491Fraser Lewis 46M 4:02:15.1+8:34.7+3.67%96.46%21.76%22.46%9:14.8
3489Apryl Hammett100 Marathon Club 47F 4:40:30.2+46:49.8+20.04%83.31%9.41%10.22%10:42.4
4492Ian Rowley 50M 4:40:32.1+46:51.7+20.05%83.30%9.40%10.21%10:42.4
5495Joanna BlythFelixstowe Road Runners 49F 5:11:02.7+1:17:22.3+33.11%75.13%-0.46%0.44%11:52.3
6490Graham Clark 45M 5:13:48.6+1:20:08.2+34.29%74.46%-1.35%-0.44%11:58.6
7497Neil Addington 53M 5:27:03.3+1:33:22.9+39.96%71.45%-5.63%-4.68%12:29.0
8498John Kew 63M 5:35:09.0+1:41:28.6+43.43%69.72%-8.24%-7.27%12:47.5
9500Christina Foreman 44F 6:26:09.1+2:32:28.7+65.25%60.51%-24.71%-23.60%14:44.3
10499Claire Poole 47F 6:26:10.5+2:32:30.1+65.26%60.51%-24.72%-23.60%14:44.4
  • Marathon Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1489Apryl Hammett100 Marathon Club 47F 4:40:30.2--100%17.73%19.53%10:42.4
2495Joanna BlythFelixstowe Road Runners 49F 5:11:02.7+30:32.5+10.89%90.18%8.78%10.77%11:52.3
3500Christina Foreman 44F 6:26:09.1+1:45:38.9+37.66%72.64%-13.25%-10.77%14:44.3
4499Claire Poole 47F 6:26:10.5+1:45:40.3+37.67%72.64%-13.26%-10.78%14:44.4
  • Marathon Male - Overall
Place Bib Racer name Age Gender Finish time
1496Chris Deacon49M 3:53:40.4--100%19.07%21.37%8:55.1
2491Fraser Lewis46M 4:02:15.1+8:34.7+3.67%96.46%16.10%18.48%9:14.8
3492Ian Rowley50M 4:40:32.1+46:51.7+20.05%83.30%2.84%5.60%10:42.4
4490Graham Clark45M 5:13:48.6+1:20:08.2+34.29%74.46%-8.68%-5.60%11:58.6
5497Neil Addington53M 5:27:03.3+1:33:22.9+39.96%71.45%-13.27%-10.06%12:29.0
6498John Kew63M 5:35:09.0+1:41:28.6+43.43%69.72%-16.07%-12.78%12:47.5
  • Ultra Marathon - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1841John O'Regan 36M 5:12:21.5--100%8.26%7.06%9:32.3
2839Maud HodsonEast London Runners 47F 5:25:05.3+12:43.8+4.08%96.08%4.52%3.27%9:55.6
3838Jessica Roper 33F 5:36:05.4+23:43.9+7.60%92.94%1.28%0.00%10:15.7
4840Alan AndersonLittle Baddow Ridge Runners 48M 5:44:32.6+32:11.1+10.30%90.66%-1.20%-2.52%10:31.2
5837Russell Butcher 40M 6:24:14.6+1:11:53.1+23.01%81.29%-12.86%-14.33%11:44.0
  • Ultra Marathon Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1839Maud HodsonEast London Runners 47F 5:25:05.3--100%1.66%1.66%9:55.6
2838Jessica Roper 33F 5:36:05.4+11:00.1+3.38%96.73%-1.66%-1.66%10:15.7
  • Ultra Marathon Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1841John O'Regan 36M 5:12:21.5--100%10.00%9.34%9:32.3
2840Alan AndersonLittle Baddow Ridge Runners 48M 5:44:32.6+32:11.1+10.30%90.66%0.72%0.00%10:31.2
3837Russell Butcher 40M 6:24:14.6+1:11:53.1+23.01%81.29%-10.72%-11.52%11:44.0