May the Fourth

Saturday, May 4, 2019 09:30 (GMT+1) - Final results

Race info
Sport: Running - trail
Location: Brightlingsea, United Kingdom
Start type: Mass start
Racers: 90
Timed on: ASUSTeK COMPUTER INC. VivoBook 14_ASUS Laptop X407
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Chip timing: RFID - LLRP
RFID reader: Impinj
Updated: Sunday, May 5, 2019 15:47 (GMT+1)
Organized by: Hare & Tortoise Running
Race website: www.hareandtortoiserunning.co.uk

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 10k - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1732Sam GoddenTiptree Road Runners 33F 51:54.7--100%31.03%26.34%7:55.5
2731Leo Fordham 30M 52:21.1+0:26.4+0.85%99.16%30.44%25.72%7:59.6
3729Royston TheobaldTiptree Road Runners 37M 57:14.6+5:19.9+10.27%90.69%23.95%18.78%8:44.4
4719Luke GrovesGreat Bentley Running Club 33M 1:00:12.0+8:17.3+15.97%86.23%20.02%14.58%9:11.5
5739Jason Cronin 40M 1:02:27.0+10:32.3+20.30%83.13%17.03%11.39%9:32.1
6734Samantha Collins 42F 1:03:10.1+11:15.4+21.68%82.18%16.07%10.37%9:38.6
7735Andy Marshall 48M 1:03:11.7+11:17.0+21.74%82.15%16.04%10.34%9:38.9
8722Mark Harris 46M 1:05:01.4+13:06.7+25.26%79.84%13.61%7.74%9:55.6
9723Donna Harris 39F 1:05:31.7+13:37.0+26.23%79.22%12.94%7.02%10:00.3
10736Tom Bennett 26M 1:06:31.0+14:36.3+28.13%78.04%11.62%5.62%10:09.3
11733Sue Fleming 60F 1:06:57.6+15:02.9+28.99%77.53%11.04%4.99%10:13.4
12718Leoni HarveyGreat Bentley Running Club 37F 1:07:49.7+15:55.0+30.66%76.53%9.88%3.76%10:21.3
13727April Sims 40F 1:13:07.8+21:13.1+40.87%70.99%2.84%-3.76%11:09.9
14738Alexander WattsRunning Colchester 48M 1:13:41.5+21:46.8+41.96%70.44%2.09%-4.56%11:15.0
15728Charlotte Hastings 37F 1:14:23.4+22:28.7+43.30%69.78%1.16%-5.55%11:21.4
16726Birgit Fraser 38F 1:14:30.7+22:36.0+43.54%69.67%1.00%-5.72%11:22.5
17717Ana PereiraRunning Colchester 30F 1:14:32.0+22:37.3+43.58%69.65%0.97%-5.75%11:22.7
18737Erica Watts 43F 1:14:34.4+22:39.7+43.65%69.61%0.92%-5.81%11:23.1
19724Gareth Harvey 42M 1:15:10.6+23:15.9+44.82%69.05%0.12%-6.67%11:28.6
20720Jennie O’Halloran 59F 1:17:21.4+25:26.7+49.02%67.11%-2.78%-9.76%11:48.6
21725Maxine Jones 58F 1:21:32.4+29:37.7+57.07%63.66%-8.34%-15.69%12:26.9
22721Sarah Woods 29F 1:23:53.0+31:58.3+61.59%61.89%-11.45%-19.02%12:48.4
23119Shaheda Ambrose 63F 1:23:54.5+31:59.8+61.64%61.87%-11.48%-19.05%12:48.6
24730Carl Hill 37M 3:37:19.0+2:45:24.3+318.63%23.89%-188.73%-208.34%33:10.7
  • 10k Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1732Sam GoddenTiptree Road Runners 33F 51:54.7--100%28.27%30.27%7:55.5
2734Samantha Collins 42F 1:03:10.1+11:15.4+21.68%82.18%12.72%15.15%9:38.6
3723Donna Harris 39F 1:05:31.7+13:37.0+26.23%79.22%9.46%11.98%10:00.3
4733Sue Fleming 60F 1:06:57.6+15:02.9+28.99%77.53%7.48%10.06%10:13.4
5718Leoni HarveyGreat Bentley Running Club 37F 1:07:49.7+15:55.0+30.66%76.53%6.28%8.90%10:21.3
6727April Sims 40F 1:13:07.8+21:13.1+40.87%70.99%-1.05%1.77%11:09.9
7728Charlotte Hastings 37F 1:14:23.4+22:28.7+43.30%69.78%-2.79%0.08%11:21.4
8726Birgit Fraser 38F 1:14:30.7+22:36.0+43.54%69.67%-2.95%-0.08%11:22.5
9717Ana PereiraRunning Colchester 30F 1:14:32.0+22:37.3+43.58%69.65%-2.98%-0.11%11:22.7
10737Erica Watts 43F 1:14:34.4+22:39.7+43.65%69.61%-3.04%-0.16%11:23.1
11720Jennie O’Halloran 59F 1:17:21.4+25:26.7+49.02%67.11%-6.89%-3.90%11:48.6
12725Maxine Jones 58F 1:21:32.4+29:37.7+57.07%63.66%-12.67%-9.52%12:26.9
13721Sarah Woods 29F 1:23:53.0+31:58.3+61.59%61.89%-15.90%-12.67%12:48.4
14119Shaheda Ambrose 63F 1:23:54.5+31:59.8+61.64%61.87%-15.94%-12.70%12:48.6
  • 10k Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1731Leo Fordham 30M 52:21.1--100%34.00%18.34%7:59.6
2729Royston TheobaldTiptree Road Runners 37M 57:14.6+4:53.5+9.34%91.45%27.83%10.71%8:44.4
3719Luke GrovesGreat Bentley Running Club 33M 1:00:12.0+7:50.9+14.99%86.96%24.10%6.10%9:11.5
4739Jason Cronin 40M 1:02:27.0+10:05.9+19.29%83.83%21.26%2.59%9:32.1
5735Andy Marshall 48M 1:03:11.7+10:50.6+20.71%82.84%20.33%1.43%9:38.9
6722Mark Harris 46M 1:05:01.4+12:40.3+24.20%80.51%18.02%-1.43%9:55.6
7736Tom Bennett 26M 1:06:31.0+14:09.9+27.06%78.70%16.14%-3.76%10:09.3
8738Alexander WattsRunning Colchester 48M 1:13:41.5+21:20.4+40.76%71.04%7.09%-14.95%11:15.0
9724Gareth Harvey 42M 1:15:10.6+22:49.5+43.60%69.64%5.22%-17.26%11:28.6
10730Carl Hill 37M 3:37:19.0+2:44:57.9+315.11%24.09%-173.99%-238.98%33:10.7
  • Half Marathon - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1129Dave CoplandIpswich Triathlon Club 55M 1:34:39.7--100%35.46%31.60%7:13.6
2142James Calnan 36M 1:44:30.7+9:51.0+10.41%90.58%28.74%24.49%7:58.7
3131Andrew Robertson 40M 1:45:53.8+11:14.1+11.87%89.39%27.80%23.49%8:05.0
4112Russel BreyerIpswich Triathlon Club 56M 1:51:19.8+16:40.1+17.61%85.03%24.09%19.56%8:29.9
5122Tim Franklin 48M 1:53:49.4+19:09.7+20.24%83.17%22.39%17.76%8:41.3
6121Pete Skinner 44M 1:55:24.7+20:45.0+21.92%82.02%21.31%16.61%8:48.6
7104Chris Davey 48M 1:59:18.1+24:38.4+26.03%79.35%18.66%13.80%9:06.4
8140James Wright 32M 2:03:11.1+28:31.4+30.13%76.85%16.01%11.00%9:24.2
9118Steven Garrett 35M 2:05:47.8+31:08.1+32.89%75.25%14.23%9.11%9:36.2
10100Kate StannettIpswich Triathlon Club 57F 2:06:57.3+32:17.6+34.11%74.56%13.44%8.27%9:41.5
11143David Howell 46M 2:09:12.7+34:33.0+36.50%73.26%11.90%6.64%9:51.8
12136David Smith 51M 2:10:35.5+35:55.8+37.96%72.49%10.96%5.64%9:58.1
13127Patrycja Piatek 34F 2:13:21.5+38:41.8+40.88%70.98%9.07%3.65%10:10.8
14110Sean AllisonBenfleet Running Club 51M 2:13:22.7+38:43.0+40.90%70.97%9.06%3.63%10:10.9
15128Carla Allison 44F 2:13:24.0+38:44.3+40.92%70.96%9.04%3.62%10:11.0
16130Jamie Mcgurk 38M 2:14:35.4+39:55.7+42.18%70.33%8.23%2.76%10:16.4
17126Zak Speer 22M 2:15:37.3+40:57.6+43.27%69.80%7.53%2.01%10:21.2
18113Paul McAllisterHadleigh Hares 53M 2:16:09.9+41:30.2+43.84%69.52%7.16%1.62%10:23.7
19137Mark Keene 48M 2:17:18.7+42:39.0+45.06%68.94%6.38%0.79%10:28.9
20103Ian Lennard 43M 2:17:27.1+42:47.4+45.20%68.87%6.28%0.69%10:29.5
21139Vikki Waspe 32F 2:19:21.3+44:41.6+47.21%67.93%4.98%-0.69%10:38.3
22141Jenny Meyer 28F 2:19:34.9+44:55.2+47.45%67.82%4.83%-0.85%10:39.3
23111Paul CrickmoreQBE Running Club 35M 2:23:30.1+48:50.4+51.59%65.97%2.16%-3.68%10:57.3
2499Charlie StannettIpswich Triathlon Club 63M 2:27:50.0+53:10.3+56.17%64.03%-0.80%-6.81%11:17.1
25132Kate PriestLittle Baddow Ridge Runners 43F 2:27:53.5+53:13.8+56.23%64.01%-0.84%-6.86%11:17.4
26125Nicholas Smith 40M 2:33:10.5+58:30.8+61.81%61.80%-4.44%-10.67%11:41.6
27134Christopher De SmedtPhoenix Striders 57M 2:34:50.1+1:00:10.4+63.57%61.14%-5.57%-11.87%11:49.2
28105Susannah RosenbergIpswich Triathlon Club 58F 2:39:47.6+1:05:07.9+68.80%59.24%-8.95%-15.45%12:11.9
29108Emma WelhamGreat Bentley Running Club 36F 2:45:10.6+1:10:30.9+74.49%57.31%-12.62%-19.34%12:36.5
30124Jan Smith 56F 2:46:12.9+1:11:33.2+75.59%56.95%-13.33%-20.09%12:41.3
31120Amanda Ayden 54F 2:46:19.3+1:11:39.6+75.70%56.91%-13.40%-20.17%12:41.8
32114Cathryn Fifield 53F 2:46:25.3+1:11:45.6+75.81%56.88%-13.47%-20.24%12:42.2
33115Julia Easter 51F 2:48:22.6+1:13:42.9+77.87%56.22%-14.80%-21.66%12:51.2
34464Jackie CollinsFelixstowe Road Runners 54F 2:50:52.0+1:16:12.3+80.50%55.40%-16.50%-23.46%13:02.6
35101Karen Davey 48F 3:01:00.5+1:26:20.8+91.22%52.30%-23.42%-30.78%13:49.0
35102Angela Parsons 51F 3:01:00.5+1:26:20.8+91.22%52.30%-23.42%-30.78%13:49.0
37138Frances Warren 62F 3:08:18.3+1:33:38.6+98.92%50.27%-28.39%-36.06%14:22.5
38135Lisa Smith 45F 3:34:18.9+1:59:39.2+126.40%44.17%-46.13%-54.85%16:21.6
39133Melanie Gould 36F 3:34:56.5+2:00:16.8+127.06%44.04%-46.55%-55.30%16:24.5
40107Katrina CoppingFelixstowe Road Runners 51F 3:35:40.0+2:01:00.3+127.83%43.89%-47.05%-55.82%16:27.8
  • Half Marathon Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1100Kate StannettIpswich Triathlon Club 57F 2:06:57.3--100%24.12%23.67%9:41.5
2127Patrycja Piatek 34F 2:13:21.5+6:24.2+5.04%95.20%20.29%19.82%10:10.8
3128Carla Allison 44F 2:13:24.0+6:26.7+5.08%95.17%20.27%19.79%10:11.0
4139Vikki Waspe 32F 2:19:21.3+12:24.0+9.77%91.10%16.71%16.21%10:38.3
5141Jenny Meyer 28F 2:19:34.9+12:37.6+9.95%90.95%16.57%16.08%10:39.3
6132Kate PriestLittle Baddow Ridge Runners 43F 2:27:53.5+20:56.2+16.49%85.84%11.61%11.08%11:17.4
7105Susannah RosenbergIpswich Triathlon Club 58F 2:39:47.6+32:50.3+25.87%79.45%4.49%3.93%12:11.9
8108Emma WelhamGreat Bentley Running Club 36F 2:45:10.6+38:13.3+30.11%76.86%1.28%0.69%12:36.5
9124Jan Smith 56F 2:46:12.9+39:15.6+30.92%76.38%0.66%0.06%12:41.3
10120Amanda Ayden 54F 2:46:19.3+39:22.0+31.01%76.33%0.59%0.00%12:41.8
11114Cathryn Fifield 53F 2:46:25.3+39:28.0+31.09%76.29%0.53%-0.06%12:42.2
12115Julia Easter 51F 2:48:22.6+41:25.3+32.63%75.40%-0.64%-1.24%12:51.2
13464Jackie CollinsFelixstowe Road Runners 54F 2:50:52.0+43:54.7+34.59%74.30%-2.12%-2.73%13:02.6
14101Karen Davey 48F 3:01:00.5+54:03.2+42.58%70.14%-8.19%-8.83%13:49.0
14102Angela Parsons 51F 3:01:00.5+54:03.2+42.58%70.14%-8.19%-8.83%13:49.0
16138Frances Warren 62F 3:08:18.3+1:01:21.0+48.32%67.42%-12.55%-13.22%14:22.5
17135Lisa Smith 45F 3:34:18.9+1:27:21.6+68.81%59.24%-28.09%-28.86%16:21.6
18133Melanie Gould 36F 3:34:56.5+1:27:59.2+69.31%59.06%-28.47%-29.23%16:24.5
19107Katrina CoppingFelixstowe Road Runners 51F 3:35:40.0+1:28:42.7+69.88%58.87%-28.90%-29.67%16:27.8
  • Half Marathon Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1129Dave CoplandIpswich Triathlon Club 55M 1:34:39.7--100%26.03%27.51%7:13.6
2142James Calnan 36M 1:44:30.7+9:51.0+10.41%90.58%18.34%19.97%7:58.7
3131Andrew Robertson 40M 1:45:53.8+11:14.1+11.87%89.39%17.26%18.91%8:05.0
4112Russel BreyerIpswich Triathlon Club 56M 1:51:19.8+16:40.1+17.61%85.03%13.01%14.75%8:29.9
5122Tim Franklin 48M 1:53:49.4+19:09.7+20.24%83.17%11.06%12.84%8:41.3
6121Pete Skinner 44M 1:55:24.7+20:45.0+21.92%82.02%9.82%11.62%8:48.6
7104Chris Davey 48M 1:59:18.1+24:38.4+26.03%79.35%6.78%8.65%9:06.4
8140James Wright 32M 2:03:11.1+28:31.4+30.13%76.85%3.75%5.67%9:24.2
9118Steven Garrett 35M 2:05:47.8+31:08.1+32.89%75.25%1.71%3.67%9:36.2
10143David Howell 46M 2:09:12.7+34:33.0+36.50%73.26%-0.96%1.06%9:51.8
11136David Smith 51M 2:10:35.5+35:55.8+37.96%72.49%-2.04%0.00%9:58.1
12110Sean AllisonBenfleet Running Club 51M 2:13:22.7+38:43.0+40.90%70.97%-4.22%-2.13%10:10.9
13130Jamie Mcgurk 38M 2:14:35.4+39:55.7+42.18%70.33%-5.16%-3.06%10:16.4
14126Zak Speer 22M 2:15:37.3+40:57.6+43.27%69.80%-5.97%-3.85%10:21.2
15113Paul McAllisterHadleigh Hares 53M 2:16:09.9+41:30.2+43.84%69.52%-6.40%-4.27%10:23.7
16137Mark Keene 48M 2:17:18.7+42:39.0+45.06%68.94%-7.29%-5.15%10:28.9
17103Ian Lennard 43M 2:17:27.1+42:47.4+45.20%68.87%-7.40%-5.25%10:29.5
18111Paul CrickmoreQBE Running Club 35M 2:23:30.1+48:50.4+51.59%65.97%-12.13%-9.89%10:57.3
1999Charlie StannettIpswich Triathlon Club 63M 2:27:50.0+53:10.3+56.17%64.03%-15.51%-13.20%11:17.1
20125Nicholas Smith 40M 2:33:10.5+58:30.8+61.81%61.80%-19.69%-17.29%11:41.6
21134Christopher De SmedtPhoenix Striders 57M 2:34:50.1+1:00:10.4+63.57%61.14%-20.98%-18.56%11:49.2
  • Marathon - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1484Stuart Chittenden 35M 3:39:19.4--100%21.21%21.12%8:22.3
2476Mark Prigg100 Marathon Club 48M 3:51:00.7+11:41.3+5.33%94.94%17.01%16.92%8:49.0
3466Gareth GirlingSpringfield Striders 38M 3:59:10.6+19:51.2+9.05%91.70%14.08%13.98%9:07.7
4482Paul Carse100 Marathon Club 39M 4:01:10.1+21:50.7+9.96%90.94%13.36%13.26%9:12.3
5465Dean LongmanYaxley Runners 44M 4:01:53.2+22:33.8+10.29%90.67%13.11%13.00%9:13.9
6483Graham BootyBenfleet 47M 4:08:20.9+29:01.5+13.23%88.31%10.78%10.68%9:28.7
7474Dean Newman 49M 4:11:15.1+31:55.7+14.56%87.29%9.74%9.64%9:35.4
8477Jason FinchSouth Woodham Runners 49M 4:18:05.9+38:46.5+17.68%84.98%7.28%7.17%9:51.1
9467Fraser Lewis 46M 4:29:45.8+50:26.4+23.00%81.30%3.09%2.98%10:17.8
10473Fiona Newman 48F 4:30:03.8+50:44.4+23.13%81.21%2.98%2.87%10:18.5
11468Ian Rowley 50M 4:38:02.7+58:43.3+26.77%78.88%0.12%0.00%10:36.7
12478Simon PriestLittle Baddow Ridge Runners 45M 4:51:15.8+1:11:56.4+32.80%75.30%-4.63%-4.75%11:07.0
13479Beryl De SmedtPhoenix Striders 57F 4:56:00.5+1:16:41.1+34.96%74.09%-6.34%-6.46%11:17.9
14469James Nicholls 35M 4:56:18.8+1:16:59.4+35.10%74.02%-6.45%-6.57%11:18.6
15481Daniel Miller 23M 4:56:21.6+1:17:02.2+35.12%74.01%-6.46%-6.59%11:18.7
16480Mandy Turka Bansal 45F 4:56:37.8+1:17:18.4+35.25%73.94%-6.56%-6.68%11:19.3
17485Neil Addington 53M 5:02:41.5+1:23:22.1+38.01%72.46%-8.74%-8.86%11:33.2
18472John CockcroftBillericay Striders 57M 5:04:41.9+1:25:22.5+38.93%71.98%-9.46%-9.59%11:37.8
19475Joanna BlythFelixstowe Road Runners 49F 5:08:08.3+1:28:48.9+40.50%71.18%-10.69%-10.82%11:45.7
20835Toby Rogan-Lyons 44M 5:18:32.3+1:39:12.9+45.24%68.85%-14.43%-14.56%12:09.5
21470James MannHarwich Runners. 47M 6:26:59.8+2:47:40.4+76.45%56.67%-39.02%-39.18%14:46.3
  • Marathon Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1473Fiona Newman 48F 4:30:03.8--100%7.74%8.86%10:18.5
2479Beryl De SmedtPhoenix Striders 57F 4:56:00.5+25:56.7+9.61%91.24%-1.13%0.10%11:17.9
3480Mandy Turka Bansal 45F 4:56:37.8+26:34.0+9.84%91.04%-1.34%-0.10%11:19.3
4475Joanna BlythFelixstowe Road Runners 49F 5:08:08.3+38:04.5+14.10%87.64%-5.27%-3.99%11:45.7
  • Marathon Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1484Stuart Chittenden 35M 3:39:19.4--100%20.24%18.70%8:22.3
2476Mark Prigg100 Marathon Club 48M 3:51:00.7+11:41.3+5.33%94.94%15.99%14.37%8:49.0
3466Gareth GirlingSpringfield Striders 38M 3:59:10.6+19:51.2+9.05%91.70%13.03%11.34%9:07.7
4482Paul Carse100 Marathon Club 39M 4:01:10.1+21:50.7+9.96%90.94%12.30%10.60%9:12.3
5465Dean LongmanYaxley Runners 44M 4:01:53.2+22:33.8+10.29%90.67%12.04%10.33%9:13.9
6483Graham BootyBenfleet 47M 4:08:20.9+29:01.5+13.23%88.31%9.69%7.94%9:28.7
7474Dean Newman 49M 4:11:15.1+31:55.7+14.56%87.29%8.63%6.86%9:35.4
8477Jason FinchSouth Woodham Runners 49M 4:18:05.9+38:46.5+17.68%84.98%6.14%4.32%9:51.1
9467Fraser Lewis 46M 4:29:45.8+50:26.4+23.00%81.30%1.90%0.00%10:17.8
10468Ian Rowley 50M 4:38:02.7+58:43.3+26.77%78.88%-1.11%-3.07%10:36.7
11478Simon PriestLittle Baddow Ridge Runners 45M 4:51:15.8+1:11:56.4+32.80%75.30%-5.92%-7.97%11:07.0
12469James Nicholls 35M 4:56:18.8+1:16:59.4+35.10%74.02%-7.75%-9.84%11:18.6
13481Daniel Miller 23M 4:56:21.6+1:17:02.2+35.12%74.01%-7.77%-9.86%11:18.7
14485Neil Addington 53M 5:02:41.5+1:23:22.1+38.01%72.46%-10.07%-12.21%11:33.2
15472John CockcroftBillericay Striders 57M 5:04:41.9+1:25:22.5+38.93%71.98%-10.80%-12.95%11:37.8
16835Toby Rogan-Lyons 44M 5:18:32.3+1:39:12.9+45.24%68.85%-15.83%-18.08%12:09.5
17470James MannHarwich Runners. 47M 6:26:59.8+2:47:40.4+76.45%56.67%-40.73%-43.46%14:46.3
  • Ultra-marathon - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1831Anthony HallMaidenhead AC 40M 4:26:25.4--100%21.85%23.22%8:08.1
2833Andrew Prior 43M 5:22:45.6+56:20.2+21.15%82.55%5.33%6.98%9:51.3
3832Huw Myatt 29M 5:46:58.6+1:20:33.2+30.24%76.78%-1.77%0.00%10:35.7
4836Phil Houghton 49M 5:57:41.7+1:31:16.3+34.26%74.48%-4.92%-3.09%10:55.3
5834Cedric Chervet 40M 6:50:47.0+2:24:21.6+54.18%64.86%-20.49%-18.39%12:32.6
  • Ultra-marathon Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1831Anthony HallMaidenhead AC 40M 4:26:25.4--100%21.85%23.22%8:08.1
2833Andrew Prior 43M 5:22:45.6+56:20.2+21.15%82.55%5.33%6.98%9:51.3
3832Huw Myatt 29M 5:46:58.6+1:20:33.2+30.24%76.78%-1.77%0.00%10:35.7
4836Phil Houghton 49M 5:57:41.7+1:31:16.3+34.26%74.48%-4.92%-3.09%10:55.3
5834Cedric Chervet 40M 6:50:47.0+2:24:21.6+54.18%64.86%-20.49%-18.39%12:32.6