2019 Marathon Series - Race 2 (Woronora)

Saturday, March 23, 2019 10:45 (GMT+11) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Kingston, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 143
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Monday, March 25, 2019 22:11 (GMT+11)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Div 1 20km Under 1:40 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1106Brett GreenwoodManly Warringah 55M 1:32:42.2--100%4.53%3.84%50
2104James HarringtonManly Warringah 23M 1:32:47.0+0:04.8+0.09%99.91%4.45%3.75%49
3103Casey HaynesCoaching Evolution 24M 1:32:51.3+0:09.1+0.16%99.84%4.38%3.68%48
  • Div 1 20km Under 1:40 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1106Brett GreenwoodManly Warringah 55M 1:32:42.2--100%4.53%3.84%50
2104James HarringtonManly Warringah 23M 1:32:47.0+0:04.8+0.09%99.91%4.45%3.75%49
3103Casey HaynesCoaching Evolution 24M 1:32:51.3+0:09.1+0.16%99.84%4.38%3.68%48
  • Div 2 20km 1:40-1:45 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1205Kieran BabichLane Cove 31M 1:39:51.6--100%4.26%3.87%50
2200Ian HofstetterLane Cove 57M 1:43:26.5+3:34.9+3.59%96.54%0.83%0.42%49
3204John LeeCronulla Sutherland 55M 1:43:27.3+3:35.7+3.60%96.53%0.82%0.40%48
  • Div 2 20km 1:40-1:45 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1206David Little and Pauline FindlayManly Warringah 58F 1:44:40.5--100%0.00%0.00%50
  • Div 2 20km 1:40-1:45 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1205Kieran BabichLane Cove 31M 1:39:51.6--100%4.20%3.47%50
2200Ian HofstetterLane Cove 57M 1:43:26.5+3:34.9+3.59%96.54%0.76%0.01%49
3204John LeeCronulla Sutherland 55M 1:43:27.3+3:35.7+3.60%96.53%0.75%0.00%48
  • Div 2 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1203John BurkettManly Warringah 50M 1:45:09.0--100%0.00%0.00%50
  • Div 2 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1203John BurkettManly Warringah 50M 1:45:09.0--100%0.00%0.00%50
  • Div 3 20km 1:45-1:50 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1320Scott Harris and Terry ReillyManly Warringah 69M 1:45:48.3--100%2.37%2.53%50
2303David WalkerIllawarra 55M 1:45:54.4+0:06.1+0.10%99.90%2.27%2.43%49
3314Cameron TunbridgeCentral Coast 53M 1:46:08.5+0:20.2+0.32%99.68%2.06%2.22%48
  • Div 3 20km 1:45-1:50 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1301Naomi JohnsonLane Cove 30F 1:47:09.1--100%1.29%0.90%50
2302Emily O'RourkeBurley Griffin 18F 1:47:14.0+0:04.9+0.08%99.92%1.22%0.83%49
3311Daniela Angela TorreManly Warringah 51F 1:49:01.6+1:52.5+1.75%98.28%-0.44%-0.83%48
  • Div 3 20km 1:45-1:50 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1320Scott Harris and Terry ReillyManly Warringah 69M 1:45:48.3--100%2.31%2.53%50
2303David WalkerIllawarra 55M 1:45:54.4+0:06.1+0.10%99.90%2.22%2.43%49
3314Cameron TunbridgeCentral Coast 53M 1:46:08.5+0:20.2+0.32%99.68%2.00%2.22%48
  • Div 3 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1317Michael MuellerLane Cove 44M 1:45:56.3--100%0.00%0.00%50
  • Div 3 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1317Michael MuellerLane Cove 44M 1:45:56.3--100%0.00%0.00%50
  • Div 4 20km 1:50-1:55 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1413Michael LiebermanManly Warringah 57M 1:49:43.0--100%3.71%2.96%50
2400Don JohnstoneLane Cove 50M 1:49:55.5+0:12.5+0.19%99.81%3.53%2.78%49
3401Stephen BrettBrisbane Waters 63M 1:51:11.3+1:28.3+1.34%98.68%2.42%1.66%48
  • Div 4 20km 1:50-1:55 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1410Marg and Rob CookCentral Coast 63F 1:52:21.1--100%0.00%0.00%50
  • Div 4 20km 1:50-1:55 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1413Michael LiebermanManly Warringah 57M 1:49:43.0--100%3.86%3.57%50
2400Don JohnstoneLane Cove 50M 1:49:55.5+0:12.5+0.19%99.81%3.68%3.39%49
3401Stephen BrettBrisbane Waters 63M 1:51:11.3+1:28.3+1.34%98.68%2.57%2.27%48
  • Div 4 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1412Russell Walker and Rob HardyManly Warringah 71M 1:54:13.0--100%1.96%1.96%50
2415Justin RyanLane Cove 53M 1:58:47.5+4:34.5+4.01%96.15%-1.96%-1.96%49
-417Montannah MurrayManly Warringah 23F DNF-----48
  • Div 4 Ranking Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
-417Montannah MurrayManly Warringah 23F DNF-----50
  • Div 4 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1412Russell Walker and Rob HardyManly Warringah 71M 1:54:13.0--100%1.96%1.96%50
2415Justin RyanLane Cove 53M 1:58:47.5+4:34.5+4.01%96.15%-1.96%-1.96%49
  • Div 5 20km 1:55-2:00 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1509Mark MoroSutherland Shire 61M 1:51:58.8--100%4.98%5.77%50
2503Tom SimmatLane Cove 71M 1:54:24.9+2:26.1+2.17%97.87%2.92%3.72%49
3506Danielle Winslow and Bob CollinsBurley Griffin 40F 1:55:48.5+3:49.7+3.42%96.69%1.74%2.55%48
  • Div 5 20km 1:55-2:00 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1506Danielle Winslow and Bob CollinsBurley Griffin 40F 1:55:48.5--100%2.82%2.55%50
2504Ruby ArdrenManly Warringah 44F 1:58:50.0+3:01.5+2.61%97.45%0.28%0.00%49
3505Dallas Newman and Lorraine Harper-HorakCronulla Sutherland 61F 2:02:51.0+7:02.5+6.08%94.27%-3.09%-3.38%48
  • Div 5 20km 1:55-2:00 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1509Mark MoroSutherland Shire 61M 1:51:58.8--100%4.19%4.44%50
2503Tom SimmatLane Cove 71M 1:54:24.9+2:26.1+2.17%97.87%2.10%2.36%49
3508Andrew GiardiniSutherland Shire 53M 1:59:56.6+7:57.8+7.11%93.36%-2.63%-2.36%48
  • Div 5 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1507Lee Anne Andersen and Nigel CarsonOther 47F 1:52:16.0--100%0.00%0.00%50
  • Div 5 Ranking Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1507Lee Anne Andersen and Nigel CarsonOther 47F 1:52:16.0--100%0.00%0.00%50
  • Div 6 20km 2:00-2:10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1606Ian DaveyNewy 52M 1:58:29.1--100%7.66%7.51%50
2607Louise VandergraafSutherland Shire 53F 2:00:19.5+1:50.4+1.55%98.47%6.23%6.07%49
3612Brodie CambourneMakai 45F 2:00:25.8+1:56.7+1.64%98.38%6.14%5.99%48
  • Div 6 20km 2:00-2:10 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1607Louise VandergraafSutherland Shire 53F 2:00:19.5--100%3.33%3.17%50
2612Brodie CambourneMakai 45F 2:00:25.8+0:06.3+0.09%99.91%3.25%3.09%49
3610Alanna EwinLane Cove 53F 2:08:06.3+7:46.8+6.47%93.93%-2.92%-3.09%48
  • Div 6 20km 2:00-2:10 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1606Ian DaveyNewy 52M 1:58:29.1--100%9.21%10.26%50
2605Greg ThompsonPenrith 64M 2:06:21.3+7:52.2+6.64%93.77%3.18%4.30%49
3608John PrestonBurley Griffin 65M 2:07:44.8+9:15.7+7.82%92.75%2.12%3.25%48
  • Div 7 20km Over 2:10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1703Richard TupperPenrith 55M 2:06:57.3--100%7.72%5.29%50
2701Bernie EdsteinNewy 51M 2:12:27.9+5:30.6+4.34%95.84%3.72%1.18%49
3702Rachel MosenPacific Dragons 53F 2:14:02.4+7:05.1+5.58%94.71%2.57%0.00%48
  • Div 7 20km Over 2:10 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1702Rachel MosenPacific Dragons 53F 2:14:02.4--100%6.15%4.58%50
2706Helen and David TongwayBurley Griffin 69F 2:20:28.4+6:26.0+4.80%95.42%1.64%0.00%49
3700Heidi DuncanCentral Coast 36F 2:33:57.2+19:54.8+14.86%87.07%-7.79%-9.60%48
  • Div 7 20km Over 2:10 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1703Richard TupperPenrith 55M 2:06:57.3--100%2.12%2.12%50
2701Bernie EdsteinNewy 51M 2:12:27.9+5:30.6+4.34%95.84%-2.12%-2.12%49
  • Div 7 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1705Adrian Di CesareSutherland Shire 40M 2:15:31.7--100%0.00%0.00%50
  • Div 7 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1705Adrian Di CesareSutherland Shire 40M 2:15:31.7--100%0.00%0.00%50
  • Div 8 15km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1814Joy and Richard RobinsonManly Warringah 51F 1:14:45.6--100%13.94%13.40%50
2805Ziko VeselyNorthern Beaches 14M 1:19:46.0+5:00.4+6.70%93.72%8.17%7.61%49
3818Albert Cobb and Geoff DawesBrisbane Waters 70M 1:19:47.9+5:02.3+6.74%93.69%8.14%7.57%48
  • Div 8 15km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1814Joy and Richard RobinsonManly Warringah 51F 1:14:45.6--100%9.32%8.92%50
2813Sue Smith and Greg HillierHunter Valley 54F 1:22:05.0+7:19.4+9.80%91.08%0.43%0.00%49
3804Patricia AshtonBurley Griffin 59F 1:30:28.5+15:42.9+21.02%82.63%-9.75%-10.22%48
  • Div 8 15km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1805Ziko VeselyNorthern Beaches 14M 1:19:46.0--100%9.70%8.17%50
2818Albert Cobb and Geoff DawesBrisbane Waters 70M 1:19:47.9+0:01.9+0.04%99.96%9.67%8.13%49
3802Warwick NicholsHunter Valley 65M 1:22:07.7+2:21.7+2.96%97.12%7.03%5.45%48
  • Div 9 10km Under 1:00 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1911Gary RakeBurley Griffin 47M 50:32.6--100%17.56%9.54%50
2908Matt and Liberty BlundellLane Cove 48M 51:44.2+1:11.6+2.36%97.69%15.62%7.40%49
3902Greg HawkerBrisbane Waters 52M 53:12.9+2:40.3+5.29%94.98%13.21%4.76%48
  • Div 9 10km Under 1:00 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1909Stephanie Rake & Liz MuldoonBurley Griffin 47F 53:15.2--100%4.79%4.76%50
2907Judy Greenidge and Jil ParkerWindsor 64F 55:55.0+2:39.8+5.00%95.24%0.03%0.00%49
3906Janet Small and Bruce SherlockSutherland Shire 60F 58:38.1+5:22.9+10.11%90.82%-4.83%-4.86%48
  • Div 9 10km Under 1:00 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1911Gary RakeBurley Griffin 47M 50:32.6--100%20.19%7.58%50
2908Matt and Liberty BlundellLane Cove 48M 51:44.2+1:11.6+2.36%97.69%18.30%5.40%49
3902Greg HawkerBrisbane Waters 52M 53:12.9+2:40.3+5.29%94.98%15.97%2.69%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11014David Abela and Scott MacWilliamBurley Griffin 77M 59:04.9--100%4.71%3.84%50
21000Graeme IsonBurley Griffin 68M 59:10.8+0:05.9+0.17%99.83%4.55%3.68%49
31006Paul Van KoesveldLane Cove 71M 59:37.4+0:32.5+0.92%99.09%3.83%2.96%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11002Julia OngCronulla Sutherland 54F 1:01:34.9--100%0.00%0.00%50
-1020Coralie BurnsSalty Paddlers 27F DNF-----49
  • Div 10 10km 1:00-1:04 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11014David Abela and Scott MacWilliamBurley Griffin 77M 59:04.9--100%4.76%3.62%50
21000Graeme IsonBurley Griffin 68M 59:10.8+0:05.9+0.17%99.83%4.60%3.46%49
31006Paul Van KoesveldLane Cove 71M 59:37.4+0:32.5+0.92%99.09%3.88%2.74%48
  • Div 10 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11015Danielle McMahonOther 23F 57:42.8--100%7.83%1.44%50
21019Gary ForrestSutherland Shire Canoe Club 51M 58:33.3+0:50.5+1.46%98.56%6.49%0.00%49
31018Carlito VeseleyAvoca M 1:11:35.1+13:52.3+24.04%80.62%-14.32%-22.25%48
  • Div 10 Ranking Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11015Danielle McMahonOther 23F 57:42.8--100%0.00%0.00%50
  • Div 10 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11019Gary ForrestSutherland Shire Canoe Club 51M 58:33.3--100%10.01%10.01%50
21018Carlito VeseleyAvoca M 1:11:35.1+13:01.8+22.25%81.80%-10.01%-10.01%49
  • Div 11 10km 1:04-1:08 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11102Rafferty SheatherCronulla Sutherland 16M 1:03:56.5--100%3.62%2.45%50
21104Ian WrenfordLane Cove 56M 1:05:11.8+1:15.3+1.96%98.08%1.73%0.54%49
31105Carl VandergraafSutherland Shire 15M 1:05:14.0+1:17.5+2.02%98.02%1.68%0.48%48
  • Div 11 10km 1:04-1:08 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11108Sue HuehnPenrith 64F 1:05:28.8--100%1.47%0.85%50
21106Elisabeth Woodhart O'farrellSutherland Shire 65F 1:05:37.1+0:08.3+0.21%99.79%1.27%0.64%49
31103Hannah ShrivesPaddle NSW 18F 1:06:28.2+0:59.4+1.51%98.51%-0.02%-0.64%48
  • Div 11 10km 1:04-1:08 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11102Rafferty SheatherCronulla Sutherland 16M 1:03:56.5--100%3.46%1.95%50
21104Ian WrenfordLane Cove 56M 1:05:11.8+1:15.3+1.96%98.08%1.56%0.03%49
31105Carl VandergraafSutherland Shire 15M 1:05:14.0+1:17.5+2.02%98.02%1.51%-0.03%48
  • Div 12 10km Over 1:08 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11201Allan NewhouseBurley Griffin 73M 1:09:17.6--100%0.00%0.00%50
  • Div 12 10km Over 1:08 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11201Allan NewhouseBurley Griffin 73M 1:09:17.6--100%0.00%0.00%50
  • Div 12 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11203Ben O'FarrellSutherland Shire 23M 1:06:22.6--100%9.01%10.55%50
21205George De VosSutherland Shire Canoe Club 63M 1:12:52.6+6:30.0+9.79%91.08%0.10%1.79%49
31202Brant BurrowSutherland Shire 16M 1:15:32.0+9:09.4+13.80%87.88%-3.54%-1.79%48
  • Div 12 Ranking Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11204Jenny WaghornSutherland Shire 58F 1:17:00.8--100%0.00%0.00%50
  • Div 12 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11203Ben O'FarrellSutherland Shire 23M 1:06:22.6--100%7.29%8.92%50
21205George De VosSutherland Shire Canoe Club 63M 1:12:52.6+6:30.0+9.79%91.08%-1.79%0.00%49
31202Brant BurrowSutherland Shire 16M 1:15:32.0+9:09.4+13.80%87.88%-5.50%-3.65%48
  • Div 13 5km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11302Harry CashBrisbane Waters 14M 33:00.1--100%7.69%4.51%50
21308Barry MarshallBurley Griffin 70M 33:01.1+0:01.0+0.05%99.95%7.65%4.47%49
31305Brian GraberManly Warringah 84M 33:48.1+0:48.0+2.42%97.63%5.46%2.20%48
  • Div 13 5km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11303Pam WithnallLane Cove 62F 34:40.6--100%8.24%8.88%50
21300Dianne LanganSutherland Shire 58F 35:54.1+1:13.5+3.53%96.59%5.00%5.66%49
31307Hayley DunbarNorthern Beaches 10F 40:12.8+5:32.2+15.97%86.23%-6.41%-5.66%48
  • Div 13 5km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11302Harry CashBrisbane Waters 14M 33:00.1--100%4.05%3.15%50
21308Barry MarshallBurley Griffin 70M 33:01.1+0:01.0+0.05%99.95%4.00%3.10%49
31305Brian GraberManly Warringah 84M 33:48.1+0:48.0+2.42%97.63%1.72%0.80%48