Jente Loppet 2019

Sunday, February 10, 2019 10:18 AM (GMT-8) - Final results

Race info
Sport: Skiing - cross-country
Location: Snoqualmie Pass, WA, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 27
Timed on: samsung SM-T580
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Sunday, February 10, 2019 3:14 PM (GMT-8)
Race notes
Jente Loppet 2019 Feb 10
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Kids 2.5K - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1108Rowan JungFreeland, WA Boys 9-11 7:16.7--100%50.61%48.70%
2101Christopher BlackburneSeattle, WA Boys 9-11 7:53.0+0:36.3+8.31%92.33%46.50%44.44%
3115Anna Aydin Girls 9-11 9:03.2+1:46.5+24.39%80.39%38.56%36.19%
4112Sasha ShestakovSammamish, WA Boys 6-8 9:05.8+1:49.1+24.98%80.01%38.27%35.89%
5102Eliska OndrusekBellevue, WA Girls 12-14 12:39.2+5:22.5+73.85%57.52%14.13%10.82%
6103Filip CizekIssaquah, WA Boys 9-11 12:56.8+5:40.1+77.88%56.22%12.14%8.75%
7111Sara CizekIssaquah, WA Girls 9-11 13:05.0+5:48.3+79.76%55.63%11.22%7.79%
8114Tereza StudenovskaBothell, WA Girls 9-11 14:11.3+6:54.6+94.94%51.30%3.72%0.00%
9105George VankovskySnohomish, WA Boys 9-11 14:32.1+7:15.4+99.70%50.07%1.36%-2.44%
10107Nicole StudenovskaBothell, WA Girls 6-8 14:44.1+7:27.4+102.45%49.39%0.01%-3.85%
11113Stella JungFreeland, WA Girls 6-8 15:04.0+7:47.3+107.01%48.31%-2.24%-6.19%
12109Ryker JungFreeland, WA Boys 5 & under 20:38.7+13:22.0+183.65%35.25%-40.10%-45.51%
13104Filip StudenovskyBothell, WA Boys 12-14 20:46.2+13:29.5+185.37%35.04%-40.95%-46.39%
14106Lukas OndrusekBellevue, WA Boys 12-14 20:57.4+13:40.7+187.93%34.73%-42.21%-47.70%
15116Anna Blackburne Girls 6-8 28:08.9+20:52.2+286.74%25.86%-91.02%-98.39%
  • Kids 2.5K - Boys 5 & under
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1109Ryker JungFreeland, WA Boys 5 & under 20:38.7--100%0.00%0.00%
  • Kids 2.5K - Boys 6-8
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1112Sasha ShestakovSammamish, WA Boys 6-8 9:05.8--100%0.00%0.00%
  • Kids 2.5K - Boys 9-11
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1108Rowan JungFreeland, WA Boys 9-11 7:16.7--100%31.73%30.12%
2101Christopher BlackburneSeattle, WA Boys 9-11 7:53.0+0:36.3+8.31%92.33%26.05%24.31%
3103Filip CizekIssaquah, WA Boys 9-11 12:56.8+5:40.1+77.88%56.22%-21.44%-24.31%
4105George VankovskySnohomish, WA Boys 9-11 14:32.1+7:15.4+99.70%50.07%-36.34%-39.56%
  • Kids 2.5K - Boys 12-14
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1104Filip StudenovskyBothell, WA Boys 12-14 20:46.2--100%0.45%0.45%
2106Lukas OndrusekBellevue, WA Boys 12-14 20:57.4+0:11.2+0.90%99.11%-0.45%-0.45%
  • Kids 2.5K - Girls 6-8
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1107Nicole StudenovskaBothell, WA Girls 6-8 14:44.1--100%23.72%2.20%
2113Stella JungFreeland, WA Girls 6-8 15:04.0+0:19.9+2.25%97.80%22.00%0.00%
3116Anna Blackburne Girls 6-8 28:08.9+13:24.8+91.03%52.35%-45.72%-86.83%
  • Kids 2.5K - Girls 9-11
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1115Anna Aydin Girls 9-11 9:03.2--100%25.23%30.80%
2111Sara CizekIssaquah, WA Girls 9-11 13:05.0+4:01.8+44.51%69.20%-8.05%0.00%
3114Tereza StudenovskaBothell, WA Girls 9-11 14:11.3+5:08.1+56.72%63.81%-17.18%-8.45%
  • Kids 2.5K - Girls 12-14
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1102Eliska OndrusekBellevue, WA Girls 12-14 12:39.2--100%0.00%0.00%
  • 5K - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1203Karen Huston-FayeCle Elum, WA 41-50 23:40.1--100%37.73%32.40%
2201April CoundBellevue, WA 31-40 33:13.7+9:33.6+40.39%71.23%12.58%5.10%
3151Marketa BartuskovaIssaquah, WA 41-50 33:32.6+9:52.5+41.72%70.56%11.75%4.20%
4154Jitka StudenovskaBothell, WA 41-50 33:34.7+9:54.6+41.87%70.49%11.66%4.10%
5161Alena Aydin 41-50 35:00.8+11:20.7+47.93%67.60%7.88%0.00%
6157Martina VankovskySnohomish, WA 41-50 39:37.2+15:57.1+67.40%59.74%-4.24%-13.16%
7153Hana OndrusekBellevue, WA 51-60 43:18.2+19:38.1+82.96%54.66%-13.93%-23.68%
8155Jordan HaggardSeattle, WA 31-40 43:19.9+19:39.8+83.08%54.62%-14.00%-23.76%
9152Alison CrabbSeattle, WA 21-30 56:47.8+33:07.7+139.97%41.67%-49.43%-62.21%
  • 5K - 21-30
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1152Alison CrabbSeattle, WA 21-30 56:47.8--100%0.00%0.00%
  • 5K - 31-40
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1201April CoundBellevue, WA 31-40 33:13.7--100%13.20%13.20%
2155Jordan HaggardSeattle, WA 31-40 43:19.9+10:06.2+30.41%76.68%-13.20%-13.20%
  • 5K - 41-50
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1203Karen Huston-FayeCle Elum, WA 41-50 23:40.1--100%28.46%29.51%
2151Marketa BartuskovaIssaquah, WA 41-50 33:32.6+9:52.5+41.72%70.56%-1.39%0.10%
3154Jitka StudenovskaBothell, WA 41-50 33:34.7+9:54.6+41.87%70.49%-1.49%0.00%
4161Alena Aydin 41-50 35:00.8+11:20.7+47.93%67.60%-5.83%-4.27%
5157Martina VankovskySnohomish, WA 41-50 39:37.2+15:57.1+67.40%59.74%-19.75%-17.99%
  • 5K - 51-60
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1153Hana OndrusekBellevue, WA 51-60 43:18.2--100%0.00%0.00%
  • 10K - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1206Sarah WidderSeattle, WA 31-40 33:54.5--100%24.36%25.41%
2205Lisa CoyneSeattle 51-60 45:27.5+11:33.0+34.06%74.59%-1.40%0.00%
3204Katie PrattRedmond, WA 61-70 55:07.6+21:13.1+62.58%61.51%-22.97%-21.27%
  • 10K - 31-40
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1206Sarah WidderSeattle, WA 31-40 33:54.5--100%0.00%0.00%
  • 10K - 51-60
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1205Lisa CoyneSeattle 51-60 45:27.5--100%0.00%0.00%
  • 10K - 61-70
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1204Katie PrattRedmond, WA 61-70 55:07.6--100%0.00%0.00%