Lamma Series #1 2019

Sunday, January 20, 2019 07:56 (GMT+8) - Final results

Race info
Sport: Paddling - outrigger
Location: Hong Kong, Hong Kong
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 21
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Sunday, January 20, 2019 12:09 (GMT+8)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Division 1 - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Claudia TarrOpen Surfski 34:38.3--100%13.12%11.58%10.2
2-Paul CollinsOpen OC1 35:41.7+1:03.4+3.05%97.04%10.47%8.89%9.9
3-Jason DabornOpen OC1 36:37.4+1:59.1+5.73%94.58%8.14%6.52%9.7
4-Tom ArmisteadOpen OC1 37:36.0+2:57.7+8.55%92.12%5.69%4.02%9.4
5-Charlotte DouglasFemale Surfski 38:19.6+3:41.3+10.65%90.38%3.87%2.17%9.2
6-Fraser DouglasOpen OC1 39:10.6+4:32.3+13.10%88.42%1.74%0.00%9.0
7-Setsu NakaiFemale OC1 41:12.7+6:34.4+18.98%84.05%-3.37%-5.19%8.6
8-Oliver ArmisteadOpen OC1 41:33.4+6:55.1+19.97%83.35%-4.23%-6.08%8.5
9-Michelle KeyFemale OC1 41:39.7+7:01.4+20.28%83.14%-4.50%-6.34%8.5
10-Ken NgOpen OC1 45:20.9+10:42.6+30.92%76.38%-13.74%-15.75%7.8
11-Anna DowsonFemale OC1 46:43.1+12:04.8+34.87%74.14%-17.18%-19.25%7.6
  • Division 1 - Female OC1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Setsu NakaiFemale OC1 41:12.7--100%4.60%1.08%8.6
2-Michelle KeyFemale OC1 41:39.7+0:27.0+1.09%98.92%3.55%0.00%8.5
3-Anna DowsonFemale OC1 46:43.1+5:30.4+13.36%88.21%-8.15%-12.14%7.6
  • Division 1 - Female Surfski
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Charlotte DouglasFemale Surfski 38:19.6--100%0.00%0.00%9.2
  • Division 1 - Open OC1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Paul CollinsOpen OC1 35:41.7--100%9.25%7.02%9.9
2-Jason DabornOpen OC1 36:37.4+0:55.7+2.60%97.47%6.89%4.60%9.7
3-Tom ArmisteadOpen OC1 37:36.0+1:54.3+5.34%94.93%4.41%2.05%9.4
4-Fraser DouglasOpen OC1 39:10.6+3:28.9+9.75%91.11%0.40%-2.05%9.0
5-Oliver ArmisteadOpen OC1 41:33.4+5:51.7+16.42%85.89%-5.65%-8.25%8.5
6-Ken NgOpen OC1 45:20.9+9:39.2+27.04%78.71%-15.29%-18.13%7.8
  • Division 1 - Open Surfski
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Claudia TarrOpen Surfski 34:38.3--100%0.00%0.00%10.2
  • Division 2 - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Jason Daborn SkiOpen Surfski 40:15.8--100%16.52%14.23%8.8
2-Rich KallagherOpen OC1 43:15.3+2:59.5+7.43%93.08%10.32%7.85%8.2
3-Bea GeenenFemale OC1 43:53.6+3:37.8+9.02%91.73%8.99%6.49%8.1
4-Penny NicolleFemale OC1 44:59.9+4:44.1+11.76%89.48%6.70%4.14%7.9
5-Chloe GrimmettFemale OC1 46:39.7+6:23.9+15.89%86.29%3.25%0.60%7.6
6-Matt SteeleOpen OC1 47:13.3+6:57.5+17.28%85.26%2.09%-0.60%7.5
7-Harry ArmisteadOpen OC1 49:51.5+9:35.7+23.83%80.76%-3.37%-6.21%7.1
8-Liz FryFemale OC1 50:46.3+10:30.5+26.10%79.30%-5.27%-8.16%7.0
9-Alice DuncanFemale OC1 51:54.0+11:38.2+28.90%77.58%-7.61%-10.56%6.8
10-Nina VoceFemale Surfski 1:03:29.3+23:13.5+57.68%63.42%-31.63%-35.25%5.6
  • Division 2 - Female OC1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Bea GeenenFemale OC1 43:53.6--100%7.87%5.93%8.1
2-Penny NicolleFemale OC1 44:59.9+1:06.3+2.52%97.54%5.55%3.56%7.9
3-Chloe GrimmettFemale OC1 46:39.7+2:46.1+6.31%94.07%2.06%0.00%7.6
4-Liz FryFemale OC1 50:46.3+6:52.7+15.67%86.45%-6.56%-8.81%7.0
5-Alice DuncanFemale OC1 51:54.0+8:00.4+18.24%84.57%-8.93%-11.23%6.8
  • Division 2 - Female Surfski
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Nina VoceFemale Surfski 1:03:29.3--100%0.00%0.00%5.6
  • Division 2 - Open OC1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Rich KallagherOpen OC1 43:15.3--100%7.53%8.40%8.2
2-Matt SteeleOpen OC1 47:13.3+3:58.0+9.17%91.60%-0.95%0.00%7.5
3-Harry ArmisteadOpen OC1 49:51.5+6:36.2+15.27%86.76%-6.58%-5.58%7.1
  • Division 2 - Open Surfski
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Jason Daborn SkiOpen Surfski 40:15.8--100%0.00%0.00%8.8