BEPC Monday Night Paddle 20180917

Monday, September 17, 2018 6:39 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: San Francisco, CA, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 30
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.0
Updated: Tuesday, September 18, 2018 4:25 AM (GMT-7)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Overall (All racers)
Place Bib Racer name Distance Category Gender Finish time
1-Christian OliverCat 1SUP 14'M 19:24.6--100%18.68%14.30%
2-Robb McEachranCat 1SUP 14'M 19:43.8+0:19.2+1.65%98.38%17.34%12.89%
3-Sarah SandstromCat 1SUP 14'F 19:55.8+0:31.2+2.68%97.39%16.50%12.01%
4-Nick PapaCat 1SUP 14'M 20:22.7+0:58.1+4.99%95.25%14.63%10.03%
5-Bruce BarryCat 1SUP 14'M 20:35.6+1:11.0+6.10%94.25%13.73%9.08%
6-Patrick HwangCat 1SUP 14'M 21:00.1+1:35.5+8.20%92.42%12.01%7.28%
7-Alex VaughanCat 1SUP 14'M 21:18.8+1:54.2+9.81%91.07%10.71%5.90%
8-Chris GrieveCat 1SUP 14'M 21:27.4+2:02.8+10.54%90.46%10.11%5.27%
9-Sean NordquistCat 1SUP 14'M 21:30.3+2:05.7+10.79%90.26%9.91%5.06%
10-Matt RadfordCat 1SUP 14'M 21:45.1+2:20.5+12.06%89.23%8.87%3.97%
11-Shane DonoghCat 1SUP 14'M 21:56.8+2:32.2+13.07%88.44%8.06%3.11%
12-Aaron ThompsonCat 1SUP 14'M 22:03.0+2:38.4+13.60%88.03%7.62%2.65%
13-Levi GoetzCat 1SUP 14'M 22:05.0+2:40.4+13.77%87.89%7.48%2.50%
14-Adam TischlerCat 1SUP 14'M 22:32.9+3:08.3+16.17%86.08%5.54%0.45%
15-Lance JorgensenCat 1SUP 14'M 22:39.0+3:14.4+16.69%85.70%5.11%0.00%
16-Dan StraussCat 1KayakM 22:57.2+3:32.6+18.26%84.56%3.84%-1.34%
17-Michaela CarpenterCat 1SUP 14'F 23:05.4+3:40.8+18.96%84.06%3.27%-1.94%
18-Minnie FontenelleCat 1SUP 14'F 23:20.7+3:56.1+20.27%83.14%2.20%-3.07%
19-Jim JarvieCat 1SUP 14'M 24:35.6+5:11.0+26.70%78.92%-3.03%-8.58%
20-Michael SchutzlerCat 1SUP 14'M 24:38.9+5:14.3+26.99%78.75%-3.26%-8.82%
21-Alan LampCat 1SUP 14'M 24:40.9+5:16.3+27.16%78.64%-3.40%-8.97%
22-Ivan StorckSocialSUP 14'M 25:05.7+5:41.1+29.29%77.35%-5.13%-10.79%
23-Liza SheehanCat 1SUP 14'F 25:50.3+6:25.7+33.12%75.12%-8.25%-14.08%
24-Tran LuuCat 1SUP 12'6"F 26:07.0+6:42.4+34.55%74.32%-9.41%-15.31%
25-Harry OesterreicherCat 1SUP 14'M 28:16.3+8:51.7+45.66%68.66%-18.44%-24.82%
26-Jessi WassonCat 1SUP 14'F 29:19.9+9:55.3+51.12%66.17%-22.88%-29.50%
27-Caroline McCrorySocialSUP surfM 29:50.6+10:26.0+53.75%65.04%-25.03%-31.76%
28-Aaron JonesSocialSUP surfM 29:52.6+10:28.0+53.92%64.97%-25.17%-31.91%
29-Vicki GezonCat 1SUP 12'6"F 36:11.0+16:46.4+86.42%53.64%-51.59%-59.75%
--Troy TrimmerCat 1ProneM DNF-----
  • Social - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Ivan StorckSUP 14'M 25:05.7--100%11.24%15.91%
2-Caroline McCrorySUP surfM 29:50.6+4:44.9+18.92%84.09%-5.56%0.00%
3-Aaron JonesSUP surfM 29:52.6+4:46.9+19.05%84.00%-5.68%-0.11%
  • Social Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Ivan StorckSUP 14'M 25:05.7--100%11.24%15.91%
2-Caroline McCrorySUP surfM 29:50.6+4:44.9+18.92%84.09%-5.56%0.00%
3-Aaron JonesSUP surfM 29:52.6+4:46.9+19.05%84.00%-5.68%-0.11%
  • Social Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Ivan StorckSUP 14'M 25:05.7--100%0.00%0.00%
  • Social Male - SUP surf
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Caroline McCrorySUP surfM 29:50.6--100%0.06%0.06%
2-Aaron JonesSUP surfM 29:52.6+0:02.0+0.11%99.89%-0.06%-0.06%
  • Cat 1 - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Christian OliverSUP 14'M 19:24.6--100%16.91%13.02%
2-Robb McEachranSUP 14'M 19:43.8+0:19.2+1.65%98.38%15.55%11.59%
3-Sarah SandstromSUP 14'F 19:55.8+0:31.2+2.68%97.39%14.69%10.69%
4-Nick PapaSUP 14'M 20:22.7+0:58.1+4.99%95.25%12.77%8.68%
5-Bruce BarrySUP 14'M 20:35.6+1:11.0+6.10%94.25%11.85%7.72%
6-Patrick HwangSUP 14'M 21:00.1+1:35.5+8.20%92.42%10.10%5.89%
7-Alex VaughanSUP 14'M 21:18.8+1:54.2+9.81%91.07%8.77%4.49%
8-Chris GrieveSUP 14'M 21:27.4+2:02.8+10.54%90.46%8.15%3.85%
9-Sean NordquistSUP 14'M 21:30.3+2:05.7+10.79%90.26%7.95%3.63%
10-Matt RadfordSUP 14'M 21:45.1+2:20.5+12.06%89.23%6.89%2.53%
11-Shane DonoghSUP 14'M 21:56.8+2:32.2+13.07%88.44%6.06%1.65%
12-Aaron ThompsonSUP 14'M 22:03.0+2:38.4+13.60%88.03%5.61%1.19%
13-Levi GoetzSUP 14'M 22:05.0+2:40.4+13.77%87.89%5.47%1.04%
14-Adam TischlerSUP 14'M 22:32.9+3:08.3+16.17%86.08%3.48%-1.04%
15-Lance JorgensenSUP 14'M 22:39.0+3:14.4+16.69%85.70%3.05%-1.50%
16-Dan StraussKayakM 22:57.2+3:32.6+18.26%84.56%1.75%-2.86%
17-Michaela CarpenterSUP 14'F 23:05.4+3:40.8+18.96%84.06%1.16%-3.47%
18-Minnie FontenelleSUP 14'F 23:20.7+3:56.1+20.27%83.14%0.07%-4.61%
19-Jim JarvieSUP 14'M 24:35.6+5:11.0+26.70%78.92%-5.27%-10.21%
20-Michael SchutzlerSUP 14'M 24:38.9+5:14.3+26.99%78.75%-5.51%-10.45%
21-Alan LampSUP 14'M 24:40.9+5:16.3+27.16%78.64%-5.65%-10.60%
22-Liza SheehanSUP 14'F 25:50.3+6:25.7+33.12%75.12%-10.60%-15.78%
23-Tran LuuSUP 12'6"F 26:07.0+6:42.4+34.55%74.32%-11.79%-17.03%
24-Harry OesterreicherSUP 14'M 28:16.3+8:51.7+45.66%68.66%-21.02%-26.69%
25-Jessi WassonSUP 14'F 29:19.9+9:55.3+51.12%66.17%-25.56%-31.44%
26-Vicki GezonSUP 12'6"F 36:11.0+16:46.4+86.42%53.64%-54.88%-62.14%
--Troy TrimmerProneM DNF-----
  • Cat 1 Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sarah SandstromSUP 14'F 19:55.8--100%24.11%22.87%
2-Michaela CarpenterSUP 14'F 23:05.4+3:09.6+15.86%86.31%12.08%10.64%
3-Minnie FontenelleSUP 14'F 23:20.7+3:24.9+17.13%85.37%11.11%9.65%
4-Liza SheehanSUP 14'F 25:50.3+5:54.5+29.65%77.13%1.61%0.00%
5-Tran LuuSUP 12'6"F 26:07.0+6:11.2+31.04%76.31%0.55%-1.08%
6-Jessi WassonSUP 14'F 29:19.9+9:24.1+47.17%67.95%-11.69%-13.52%
7-Vicki GezonSUP 12'6"F 36:11.0+16:15.2+81.55%55.08%-37.78%-40.04%
  • Cat 1 Female - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Tran LuuSUP 12'6"F 26:07.0--100%16.16%16.16%
2-Vicki GezonSUP 12'6"F 36:11.0+10:04.0+38.54%72.18%-16.16%-16.16%
  • Cat 1 Female - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sarah SandstromSUP 14'F 19:55.8--100%18.01%14.63%
2-Michaela CarpenterSUP 14'F 23:05.4+3:09.6+15.86%86.31%5.01%1.09%
3-Minnie FontenelleSUP 14'F 23:20.7+3:24.9+17.13%85.37%3.96%0.00%
4-Liza SheehanSUP 14'F 25:50.3+5:54.5+29.65%77.13%-6.30%-10.68%
5-Jessi WassonSUP 14'F 29:19.9+9:24.1+47.17%67.95%-20.67%-25.64%
  • Cat 1 Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Christian OliverSUP 14'M 19:24.6--100%12.93%11.56%
2-Robb McEachranSUP 14'M 19:43.8+0:19.2+1.65%98.38%11.50%10.10%
3-Nick PapaSUP 14'M 20:22.7+0:58.1+4.99%95.25%8.59%7.15%
4-Bruce BarrySUP 14'M 20:35.6+1:11.0+6.10%94.25%7.62%6.17%
5-Patrick HwangSUP 14'M 21:00.1+1:35.5+8.20%92.42%5.79%4.31%
6-Alex VaughanSUP 14'M 21:18.8+1:54.2+9.81%91.07%4.39%2.89%
7-Chris GrieveSUP 14'M 21:27.4+2:02.8+10.54%90.46%3.75%2.23%
8-Sean NordquistSUP 14'M 21:30.3+2:05.7+10.79%90.26%3.53%2.01%
9-Matt RadfordSUP 14'M 21:45.1+2:20.5+12.06%89.23%2.43%0.89%
10-Shane DonoghSUP 14'M 21:56.8+2:32.2+13.07%88.44%1.55%0.00%
11-Aaron ThompsonSUP 14'M 22:03.0+2:38.4+13.60%88.03%1.09%-0.47%
12-Levi GoetzSUP 14'M 22:05.0+2:40.4+13.77%87.89%0.94%-0.62%
13-Adam TischlerSUP 14'M 22:32.9+3:08.3+16.17%86.08%-1.15%-2.74%
14-Lance JorgensenSUP 14'M 22:39.0+3:14.4+16.69%85.70%-1.60%-3.20%
15-Dan StraussKayakM 22:57.2+3:32.6+18.26%84.56%-2.96%-4.59%
16-Jim JarvieSUP 14'M 24:35.6+5:11.0+26.70%78.92%-10.32%-12.06%
17-Michael SchutzlerSUP 14'M 24:38.9+5:14.3+26.99%78.75%-10.57%-12.31%
18-Alan LampSUP 14'M 24:40.9+5:16.3+27.16%78.64%-10.71%-12.46%
19-Harry OesterreicherSUP 14'M 28:16.3+8:51.7+45.66%68.66%-26.82%-28.82%
--Troy TrimmerProneM DNF-----
  • Cat 1 Male - Kayak
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Dan StraussKayakM 22:57.2--100%0.00%0.00%
  • Cat 1 Male - Prone
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
--Troy TrimmerProneM DNF-----
  • Cat 1 Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Christian OliverSUP 14'M 19:24.6--100%12.79%11.16%
2-Robb McEachranSUP 14'M 19:43.8+0:19.2+1.65%98.38%11.35%9.70%
3-Nick PapaSUP 14'M 20:22.7+0:58.1+4.99%95.25%8.44%6.73%
4-Bruce BarrySUP 14'M 20:35.6+1:11.0+6.10%94.25%7.47%5.75%
5-Patrick HwangSUP 14'M 21:00.1+1:35.5+8.20%92.42%5.64%3.88%
6-Alex VaughanSUP 14'M 21:18.8+1:54.2+9.81%91.07%4.24%2.45%
7-Chris GrieveSUP 14'M 21:27.4+2:02.8+10.54%90.46%3.59%1.80%
8-Sean NordquistSUP 14'M 21:30.3+2:05.7+10.79%90.26%3.38%1.58%
9-Matt RadfordSUP 14'M 21:45.1+2:20.5+12.06%89.23%2.27%0.45%
10-Shane DonoghSUP 14'M 21:56.8+2:32.2+13.07%88.44%1.39%-0.45%
11-Aaron ThompsonSUP 14'M 22:03.0+2:38.4+13.60%88.03%0.93%-0.92%
12-Levi GoetzSUP 14'M 22:05.0+2:40.4+13.77%87.89%0.78%-1.07%
13-Adam TischlerSUP 14'M 22:32.9+3:08.3+16.17%86.08%-1.31%-3.20%
14-Lance JorgensenSUP 14'M 22:39.0+3:14.4+16.69%85.70%-1.77%-3.67%
15-Jim JarvieSUP 14'M 24:35.6+5:11.0+26.70%78.92%-10.50%-12.56%
16-Michael SchutzlerSUP 14'M 24:38.9+5:14.3+26.99%78.75%-10.75%-12.81%
17-Alan LampSUP 14'M 24:40.9+5:16.3+27.16%78.64%-10.90%-12.96%
18-Harry OesterreicherSUP 14'M 28:16.3+8:51.7+45.66%68.66%-27.03%-29.39%