Sound Rowers: Bainbridge Island 2018

Saturday, September 8, 2018 10:04 AM (GMT-7) - Preliminary results

Race info
Sport: Paddling
Location: Bainbridge Island, WA, United States
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 29
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.0
Updated: Tuesday, September 11, 2018 8:42 PM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers and Paddlers
Race website: http://soundrowers.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
120Conal Groom & Peter HirtleSeattle, Lake Forest Park - Maas 2X 2x OWM 3:38:22.3--100%33.10%30.00%
227Medvedev, Bernard, Storbx2Seattle, WA - MAAS Prototype Quad Openwater 4x OWM 3:55:33.9+17:11.6+7.87%92.70%27.83%24.49%
312Kelly Johnson & Rachel Wong 2x OWF 4:24:15.8+45:53.5+21.02%82.63%19.03%15.29%
41Steve ChapinPort Townsend, WA - Maas Flyweight 1x OW-III61M 4:29:00.7+50:38.4+23.19%81.18%17.58%13.77%
523Michael WalshRenton, WA - Maas 24 1x OW-III56M 4:33:41.3+55:19.0+25.33%79.79%16.15%12.27%
66Rowing For CoffeeSeattle, WA - Maas / 2X 2x OWF 4:40:30.4+1:02:08.1+28.45%77.85%14.06%10.09%
714Blake & JoTacoma - Fenn Double HPK-2F/M 4:48:33.8+1:10:11.5+32.14%75.68%11.59%7.51%
813Rod SternagelWoodinville, WA - Maas 24 1x OW-III61M 4:58:40.7+1:20:18.4+36.78%73.11%8.49%4.26%
922Steve Goodson HPKM 5:11:58.8+1:33:36.5+42.87%70.00%4.42%0.00%
107Mark MillerMark Miller, WA - Mark Miller 1x OW-III65M 5:14:26.4+1:36:04.1+43.99%69.45%3.66%-0.79%
114Paul Gillien 1x OW-IIM 5:19:02.8+1:40:40.5+46.10%68.45%2.25%-2.27%
123Janna GrossSnohomish, WA - Bay 21 1x OW-II56F 5:34:33.0+1:56:10.7+53.20%65.27%-2.50%-7.23%
1328Dean Williams OC-1M 6:01:21.7+2:22:59.4+65.48%60.43%-10.71%-15.83%
1425Dot HallSeattle, WA - Epic V8 FSK39F 6:23:28.3+2:45:06.0+75.61%56.95%-17.49%-22.92%
1518Lauren BrandkampPort Townsend, WA - Necky Zoar Sport Kayak SK26F 7:26:42.8+3:48:20.5+104.57%48.88%-36.86%-43.19%
1610Mari FriendPort Townsend, WA - Maas/Aero 1x OW-II74F 7:52:37.7+4:14:15.4+116.43%46.20%-44.80%-51.49%
1711Johnson-SchroerSpokane, WA - Maas 2X 2x OWF 7:55:49.4+4:17:27.1+117.90%45.89%-45.78%-52.52%
-8Renick WoodsSeattle, WA - Bark Prone Paddleboard43M DNF-----
-9Michelle KnowlenPort Townsend, WA - Pygmy Arctic Tern 14' SK34F DNF-----
-16Troy NebekerRedmond, WA - Bark Unlimited Prone Prone Paddleboard50M DNF-----
-24Michael SchutzlerSeattle, WA - Bark Prone Paddleboard Prone Paddleboard56M DNF-----
  • Long Course - 1x OW-II
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
14Paul Gillien 1x OW-IIM 5:19:02.8--100%15.01%4.63%
23Janna GrossSnohomish, WA - Bay 21 1x OW-II56F 5:34:33.0+15:30.2+4.86%95.37%10.88%0.00%
310Mari FriendPort Townsend, WA - Maas/Aero 1x OW-II74F 7:52:37.7+2:33:34.9+48.14%67.50%-25.90%-41.27%
  • Long Course - 1x OW-III
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
11Steve ChapinPort Townsend, WA - Maas Flyweight 1x OW-III61M 4:29:00.7--100%6.90%6.00%
223Michael WalshRenton, WA - Maas 24 1x OW-III56M 4:33:41.3+4:40.6+1.74%98.29%5.28%4.37%
313Rod SternagelWoodinville, WA - Maas 24 1x OW-III61M 4:58:40.7+29:40.0+11.03%90.07%-3.37%-4.37%
47Mark MillerMark Miller, WA - Mark Miller 1x OW-III65M 5:14:26.4+45:25.7+16.89%85.55%-8.82%-9.87%
  • Long Course - 2x OW
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
120Conal Groom & Peter HirtleSeattle, Lake Forest Park - Maas 2X 2x OWM 3:38:22.3--100%29.50%19.83%
212Kelly Johnson & Rachel Wong 2x OWF 4:24:15.8+45:53.5+21.02%82.63%14.68%2.98%
36Rowing For CoffeeSeattle, WA - Maas / 2X 2x OWF 4:40:30.4+1:02:08.1+28.45%77.85%9.44%-2.98%
411Johnson-SchroerSpokane, WA - Maas 2X 2x OWF 7:55:49.4+4:17:27.1+117.90%45.89%-53.62%-74.69%
  • Long Course - 4x OW
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
127Medvedev, Bernard, Storbx2Seattle, WA - MAAS Prototype Quad Openwater 4x OWM 3:55:33.9--100%0.00%0.00%
  • Long Course - FSK
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
125Dot HallSeattle, WA - Epic V8 FSK39F 6:23:28.3--100%0.00%0.00%
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
122Steve GoodsonHPKM 5:11:58.8--100%0.00%0.00%
  • Long Course - HPK-2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
114Blake & JoTacoma - Fenn Double HPK-2F/M 4:48:33.8--100%0.00%0.00%
  • Long Course - OC-1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
128Dean WilliamsOC-1M 6:01:21.7--100%0.00%0.00%
  • Long Course - Prone Paddleboard
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-8Renick WoodsSeattle, WA - Bark Prone Paddleboard43M DNF-----
-16Troy NebekerRedmond, WA - Bark Unlimited Prone Prone Paddleboard50M DNF-----
-24Michael SchutzlerSeattle, WA - Bark Prone Paddleboard Prone Paddleboard56M DNF-----
  • Long Course - SK
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
118Lauren BrandkampPort Townsend, WA - Necky Zoar Sport Kayak SK26F 7:26:42.8--100%0.00%0.00%
-9Michelle KnowlenPort Townsend, WA - Pygmy Arctic Tern 14' SK34F DNF-----
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
126Geoff Briggs/Laurie Aardal OC-2F/M 1:59:14.6--100%22.20%13.90%
221Rocky Colman HPKM 2:14:30.0+15:15.4+12.79%88.66%12.25%2.88%
329Chris JohnstonStanwood, WA - Seashell 24 1x OW-III65M 2:15:54.9+16:40.3+13.98%87.73%11.32%1.86%
417Russ WieckingBellevue, WA - Epic V10 HPK71M 2:17:33.0+18:18.4+15.35%86.69%10.26%0.68%
519Michael LampiBellevue, WA - Lampi V8-64D Pedalboat61M 2:19:25.9+20:11.3+16.93%85.52%9.03%-0.68%
631Michael WenbergKingston, WA - Chesapeake Light Craft Annapolis Wherry 1x OW-II62M 2:25:17.0+26:02.4+21.84%82.08%5.21%-4.90%
730Amber Zipperer / Kevin OlneyBellingham - Epic Huki FSK-239F/M 3:12:32.0+1:13:17.4+61.46%61.93%-25.62%-39.02%
815Ralph AllenSeattle, WA - American Trader Skylark - 14' 1x Fixed Seat65M 3:41:43.2+1:42:28.6+85.94%53.78%-44.66%-60.10%
  • Short Course - 1x Fixed Seat
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
115Ralph AllenSeattle, WA - American Trader Skylark - 14' 1x Fixed Seat65M 3:41:43.2--100%0.00%0.00%
  • Short Course - 1x OW-II
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
131Michael WenbergKingston, WA - Chesapeake Light Craft Annapolis Wherry 1x OW-II62M 2:25:17.0--100%0.00%0.00%
  • Short Course - 1x OW-III
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
129Chris JohnstonStanwood, WA - Seashell 24 1x OW-III65M 2:15:54.9--100%0.00%0.00%
  • Short Course - FSK-2
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
130Amber Zipperer / Kevin OlneyBellingham - Epic Huki FSK-239F/M 3:12:32.0--100%0.00%0.00%
  • Short Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
121Rocky Colman HPKM 2:14:30.0--100%1.12%1.12%
217Russ WieckingBellevue, WA - Epic V10 HPK71M 2:17:33.0+3:03.0+2.27%97.78%-1.12%-1.12%
  • Short Course - OC-2
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
126Geoff Briggs/Laurie AardalOC-2F/M 1:59:14.6--100%0.00%0.00%
  • Short Course - Pedalboat
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
119Michael LampiBellevue, WA - Lampi V8-64D Pedalboat61M 2:19:25.9--100%0.00%0.00%