2018 Thorneside Classic - PCPS Race 7

Sunday, August 26, 2018 08:55 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Thorneside, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 90
Timed on: LENOVO Lenovo TB2-X30F
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Tuesday, August 28, 2018 15:25 (GMT+10)
Organized by: Varsity Lakes Paddlers Club
Race notes
Distances came out to be 15.5km, 10.3km & 5.2km
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 5km - S2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1302Joshua ParkinsonVarsity Lakes Paddlers S2 40:39.4--100%0.00%0.00%7.709:06:28.2
  • 5km - S3
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1311Annabelle GreenWynnum Redlands Canoe S3 32:12.6--100%11.80%10.51%9.709:06:28.2
2312Melissa BullSandgate Paddlers S3 33:17.0+1:04.4+3.33%96.78%8.86%7.53%9.409:06:28.2
3310James Van RllyenBrisbane Paddlers S3 35:23.4+3:10.8+9.87%91.01%3.09%1.68%8.809:06:28.2
4301Rhonda McSweeneyBrisbane Paddlers S3 36:35.8+4:23.2+13.62%88.01%-0.22%-1.68%8.509:06:28.2
5307John BlackleySandgate Paddlers S3 39:40.0+7:27.4+23.15%81.20%-8.62%-10.21%7.909:06:28.2
6300Cheryl ChristensenSandgate Paddlers S3 41:57.4+9:44.8+30.26%76.77%-14.90%-16.57%7.409:06:28.2
  • 5km - S4
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1305Bill LedgerwoodSandgate Paddlers S4 33:55.4--100%12.43%8.59%9.209:06:28.2
2308Jim DicksonBribie Paddlers S4 37:06.1+3:10.7+9.37%91.43%4.22%0.02%8.409:06:28.2
3304Ron RobertsSandgate Paddlers S4 37:06.6+3:11.2+9.39%91.41%4.20%0.00%8.409:06:28.2
4313Bruce PilcherSandgate Paddlers S4 41:37.7+7:42.3+22.71%81.49%-7.47%-12.18%7.509:06:28.2
5309Sallyanne GardnerIndooroopilly Canoe S4 43:55.1+9:59.7+29.46%77.24%-13.38%-18.35%7.109:06:28.2
  • 10km - M2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1507Vetle SorboVarsity Lakes Paddlers M2 54:13.5--100%0.00%0.00%11.409:00:12.1
  • 10km - M3
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1514Paraka MitchellCurrumbin Creek Paddlers M3 56:17.7--100%0.00%0.00%11.009:00:12.1
  • 10km - M4
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1525David KnightBrisbane Paddlers M4 56:46.7--100%6.28%8.12%10.909:00:12.1
2523Hannah LundCurrumbin Creek Paddlers M4 1:01:47.6+5:00.9+8.83%91.88%-2.00%0.00%10.009:00:12.1
3524Janelle PowerVarsity Lakes Paddlers M4 1:03:10.8+6:24.1+11.27%89.87%-4.29%-2.24%9.809:00:12.1
  • 10km - M5
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1536Philip MakingsFar North Coast Canoe M5 57:41.1--100%4.66%5.12%10.709:00:12.1
2541Lachlan CarkeetSandgate Paddlers M5 58:41.8+1:00.7+1.75%98.28%2.99%3.46%10.509:00:12.1
3538Michael & Debbie MorganWynnum Redlands Canoe M5 1:00:45.4+3:04.3+5.32%94.94%-0.42%0.07%10.209:00:12.1
4539Chris GirdlerSandgate Paddlers M5 1:00:50.4+3:09.3+5.47%94.81%-0.56%-0.07%10.209:00:12.1
5537Ian CraigCurrumbin Creek Paddlers M5 1:01:50.3+4:09.2+7.20%93.28%-2.21%-1.71%10.009:00:12.1
6540Ava LundCurrumbin Creek Paddlers M5 1:03:12.2+5:31.1+9.57%91.27%-4.46%-3.96%9.809:00:12.1
  • 10km - M6
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1404Ray RobinsonSunshine Coast Paddlesports M6 1:00:27.5--100%3.71%4.83%10.209:01:31.0
2401Jenny TheissSandgate Paddlers M6 1:00:33.2+0:05.7+0.16%99.84%3.56%4.68%10.209:01:31.0
3407John PawlowBribie Paddlers M6 1:01:21.7+0:54.2+1.49%98.53%2.27%3.41%10.109:01:31.0
4410Tom KnightBrisbane Paddlers M6 1:02:11.8+1:44.3+2.88%97.21%0.94%2.09%9.909:01:31.0
5408Tim CainSandgate Paddlers M6 1:03:31.6+3:04.1+5.08%95.17%-1.18%0.00%9.709:01:31.0
6403Greg LitherlandSandgate Paddlers M6 1:03:41.0+3:13.5+5.33%94.94%-1.42%-0.25%9.709:01:31.0
7400Camerson MasonSandgate Paddlers M6 1:03:42.4+3:14.9+5.37%94.90%-1.46%-0.28%9.709:01:31.0
8402Philip ArnoldBribie Paddlers M6 1:04:08.9+3:41.4+6.10%94.25%-2.17%-0.98%9.609:01:31.0
9409Mark HalingBrisbane Paddlers M6 1:05:27.8+5:00.3+8.28%92.35%-4.26%-3.05%9.409:01:31.0
  • 10km - M7
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1422Alison MyattVarsity Lakes Paddlers M7 1:04:28.3--100%4.78%4.59%9.609:02:55.6
2421Nicky DonaldsonSunshine Coast Paddlesports M7 1:05:02.0+0:33.7+0.87%99.14%3.95%3.76%9.509:02:55.6
3425Sam DuniamUni of Qld Canoe M7 1:06:30.4+2:02.1+3.16%96.94%1.78%1.58%9.309:02:55.6
4420Tony BrownCurrumbin Creek Paddlers M7 1:06:57.5+2:29.2+3.86%96.29%1.11%0.91%9.209:02:55.6
5427Woody Vigencape Byron M7 1:08:11.5+3:43.2+5.77%94.54%-0.71%-0.91%9.109:02:55.6
6424Donna WilsonSandgate Paddlers M7 1:08:13.0+3:44.7+5.81%94.51%-0.75%-0.95%9.109:02:55.6
7423Matthew MasonSandgate Paddlers M7 1:10:26.5+5:58.2+9.26%91.52%-4.04%-4.24%8.809:02:55.6
8426Geoffrey EdwardsSouthport SLSC M7 1:11:51.4+7:23.1+11.45%89.72%-6.12%-6.34%8.609:02:55.6
  • 10km - M8
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1342Ray BrandtSandgate Paddlers M8 1:04:55.0--100%4.81%3.81%9.509:03:44.9
2348Bill YoungSandgate Paddlers M8 1:07:25.9+2:30.9+3.87%96.27%1.12%0.08%9.209:03:44.9
3347Lawrie FaganSandgate Paddlers M8 1:07:29.3+2:34.3+3.96%96.19%1.04%0.00%9.209:03:44.9
4349Brent PainterNo Club -Bris Pad M8 1:08:14.5+3:19.5+5.12%95.13%-0.07%-1.12%9.109:03:44.9
5343Pauline KingSandgate Paddlers M8 1:12:54.4+7:59.4+12.31%89.04%-6.91%-8.03%8.509:03:44.9
  • 10km - M9
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1336Steve FoxBrisbane Canoeing M9 1:03:34.4--100%12.48%10.74%9.709:05:17.7
2338Martyn DwightGreater Logan Canoe M9 1:09:09.3+5:34.9+8.78%91.93%4.79%2.90%8.909:05:17.7
3334Siti Abjul KhalidSpringfield Centrenary Canoe M9 1:09:32.4+5:58.0+9.39%91.42%4.26%2.36%8.909:05:17.7
4323Sally TrestrailBrisbane Paddlers M9 1:11:13.3+7:38.9+12.03%89.26%1.95%0.00%8.709:05:17.7
5322Peter CookeSpringfield Centrenary Canoe M9 1:17:07.0+13:32.6+21.30%82.44%-6.17%-8.28%8.009:05:17.7
6339James ScheidlerSandgate Paddlers M9 1:17:50.0+14:15.6+22.43%81.68%-7.16%-9.28%7.909:05:17.7
7324Michael GoutCurrumbin Creek Paddlers M9 1:20:00.3+16:25.9+25.85%79.46%-10.15%-12.33%7.709:05:17.7
  • 15km - L1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1103Daniel MoleWynnum Redlands Canoe L1 1:10:19.2--100%4.44%2.29%13.208:55:44.5
2104Matt IngermanWynnum Redlands Canoe L1 1:11:49.6+1:30.4+2.14%97.90%2.39%0.20%12.908:55:44.5
3101Damian Lovejoy & Mark GardnerWest End Canoe L1 1:11:58.3+1:39.1+2.35%97.71%2.20%0.00%12.908:55:44.5
4100Tim fitzsimmonsBrisbane Paddlers L1 1:16:32.2+6:13.0+8.84%91.88%-4.01%-6.34%12.208:55:44.5
5102Jason KeatingSunshine Coast Paddlesports L1 1:17:16.9+6:57.7+9.90%90.99%-5.02%-7.38%12.008:55:44.5
  • 15km - L2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1112Luke ChapmanBrisbane Paddlers L2 1:18:22.6--100%3.61%2.59%11.908:55:44.5
2113Rick FinchCurrumbin Creek Paddlers L2 1:18:50.0+0:27.4+0.58%99.42%3.05%2.03%11.808:55:44.5
3114Gavin CookBrisbane Paddlers L2 1:22:05.7+3:43.1+4.74%95.47%-0.96%-2.03%11.308:55:44.5
4115John LakelandSunshine Coast Paddlesports L2 1:25:57.4+7:34.8+9.67%91.18%-5.71%-6.83%10.808:55:44.5
  • 15km - L3
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1127John FredericksBrisbane Paddlers L3 1:18:23.9--100%4.35%2.55%11.908:55:44.5
2129Craig ChapmamBrisbane Paddlers L3 1:18:31.5+0:07.6+0.16%99.84%4.20%2.39%11.808:55:44.5
3130Flavio RosanoBrisbane Paddlers L3 1:22:22.3+3:58.4+5.07%95.18%-0.50%-2.39%11.308:55:44.5
4126George SpinkBrisbane Paddlers L3 1:28:34.0+10:10.1+12.97%88.52%-8.05%-10.09%10.508:55:44.5
  • 15km - L4
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1146David WilsonSandgate Paddlers L4 1:21:17.2--100%6.35%5.37%11.408:57:19.4
2151Geoff PearceSunshine Coast Paddlesports L4 1:22:14.7+0:57.5+1.18%98.83%5.25%4.25%11.308:57:19.4
3149John GallagherBrisbane Paddlers L4 1:24:23.8+3:06.6+3.83%96.32%2.77%1.75%11.008:57:19.4
4152David BicknellWynnum Redlands Canoe L4 1:24:26.4+3:09.2+3.88%96.27%2.72%1.70%11.008:57:19.4
5142Samantha BlanchardWynnum Redlands Canoe L4 1:25:03.7+3:46.5+4.64%95.56%2.00%0.97%10.908:57:19.4
6150Paul LangeSandgate Paddlers L4 1:25:53.9+4:36.7+5.67%94.63%1.04%0.00%10.808:57:19.4
7145Grant Epple & Di WoodCurrumbin Creek Paddlers L4 1:27:45.1+6:27.9+7.95%92.63%-1.10%-2.16%10.608:57:19.4
8144Vance MurphyMooloolaba Paddlers L4 1:28:31.3+7:14.1+8.90%91.83%-1.98%-3.05%10.508:57:19.4
9147Graeme Hudson & Dellia WestSunshine Coast Paddlesports L4 1:30:37.1+9:19.9+11.48%89.70%-4.40%-5.49%10.308:57:19.4
10141Jude McMinn & Michele WaldronVarsity Lakes Paddlers L4 1:32:09.2+10:52.0+13.37%88.21%-6.17%-7.28%10.108:57:19.4
11143Peter AndersenBrisbane Paddlers L4 1:32:26.0+11:08.8+13.71%87.94%-6.49%-7.61%10.108:57:19.4
  • 15km - L5
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1200Matt SteinacherBrisbane Paddlers L5 1:23:51.0--100%4.42%4.95%11.108:58:41.5
2203Richard ThomasBrisbane Paddlers L5 1:26:30.3+2:39.3+3.17%96.93%1.40%1.94%10.808:58:41.5
3204Tony WorradCurrumbin Creek Paddlers L5 1:29:55.8+6:04.8+7.25%93.24%-2.51%-1.94%10.308:58:41.5
4202Ben LloydBrisbane Paddlers L5 1:30:38.6+6:47.6+8.10%92.51%-3.32%-2.75%10.308:58:41.5
  • 15km - L6
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1221Paul SageBrisbane Paddlers L6 1:31:56.3--100%1.25%0.30%10.108:58:41.5
2220Ian SwaneSandgate Paddlers L6 1:32:12.7+0:16.4+0.30%99.70%0.96%0.00%10.108:58:41.5
3222Brenden BazzoNo Club L6 1:35:09.4+3:13.1+3.50%96.62%-2.21%-3.19%9.808:58:41.5
  • 15km - L7
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1241Marilyn DrynanNorth West Canoe L7 1:37:10.3--100%0.00%0.00%9.608:58:41.5
  • 15km - L8
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1250Mark KenwayCurrumbin Creek Paddlers L8 1:40:22.3--100%10.85%5.05%9.308:58:41.5
2251Frank KingmaVarsity Lakes Paddlers L8 1:41:16.3+0:54.0+0.90%99.11%10.05%4.20%9.208:58:41.5
3255Paul PriorWynnum Redlands Canoe L8 1:45:41.8+5:19.5+5.31%94.96%6.12%0.01%8.808:58:41.5
4254Keith IngermanWynnum Redlands Canoe L8 1:45:43.3+5:21.0+5.33%94.94%6.10%-0.01%8.808:58:41.5
5253Allan HayesSUPSA L8 2:09:25.1+29:02.8+28.94%77.56%-14.95%-22.43%7.208:55:44.5
6252Julieanne WhiteSUPSA L8 2:13:01.4+32:39.1+32.53%75.45%-18.15%-25.84%7.008:55:44.5