TNR - August 7 - Camp Howdy/Buoy Course

Tuesday, August 7, 2018 7:01 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 56
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.0
Updated: Tuesday, August 14, 2018 5:53 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Buoy Course 2 Laps - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
16Cynthia WonhamSUP 12'6""F/M 26:38.9--100%11.24%11.24%19:03:19.3
2487John ManningSUP 14'M 33:23.8+6:44.9+25.32%79.79%-11.24%-11.24%19:03:19.3
  • Buoy Course 2 Laps - SUP 12'6""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
16Cynthia WonhamSUP 12'6""F/M 26:38.9--100%0.00%0.00%19:03:19.3
  • Buoy Course 2 Laps - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1487John ManningSUP 14'M 33:23.8--100%0.00%0.00%19:03:19.3
  • Buoy Course 3 Laps - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
12Mike Darbyshire SUP 14'M 28:13.7--100%18.10%16.12%19:03:19.3
29Evan Gerbrecht SUP 14'M 28:18.7+0:05.0+0.30%99.71%17.85%15.87%19:03:19.3
315Adam GerbrechtDART SUP 14'M 28:24.5+0:10.8+0.64%99.37%17.57%15.58%19:03:19.3
  • Buoy Course 3 Laps - SUP 12'6""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1402Will SmartSUP 12'6""M 35:58.1--100%10.40%9.13%19:03:19.3
221Olly HumennySUP 12'6""M 36:39.6+0:41.5+1.92%98.11%8.67%7.39%19:03:19.3
3186Richard WongSUP 12'6""M 42:30.5+6:32.4+18.18%84.61%-5.89%-7.39%19:03:19.3
  • Buoy Course 3 Laps - SUP 14'
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
12Mike Darbyshire SUP 14'M 28:13.7--100%10.81%10.24%19:03:19.3
29Evan Gerbrecht SUP 14'M 28:18.7+0:05.0+0.30%99.71%10.55%9.98%19:03:19.3
315Adam GerbrechtDART SUP 14'M 28:24.5+0:10.8+0.64%99.37%10.24%9.67%19:03:19.3
  • Buoy Course 3 Laps - SUP Surf 12'2""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1252Katie WeinsteinSUP Surf 12'2""F 39:55.2--100%0.00%0.00%19:03:19.3
  • Short Course 6km - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1343Kahlyn Adie / AnikaDSKF 50:04.0--100%7.03%6.28%19:01:23.7
2570Carole FullertonSUP 14'F 51:07.5+1:03.5+2.11%97.93%5.07%4.30%19:01:23.7
317John JoycePKF/M 51:50.0+1:46.0+3.53%96.59%3.75%2.98%19:01:23.7
  • Short Course 6km - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1343Kahlyn Adie / AnikaDSKF 50:04.0--100%0.00%0.00%19:01:23.7
  • Short Course 6km - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
117John JoycePKF/M 51:50.0--100%0.00%0.00%19:01:23.7
  • Short Course 6km - Prone Unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1420Rupert JasperProne UnlimitedF/M 56:08.1--100%0.00%0.00%19:01:23.7
  • Short Course 6km - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
198Duncan CampbellSKM 53:25.4--100%0.00%0.00%19:01:23.7
  • Short Course 6km - SUP 12'6""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
146Julie MayorSUP 12'6""F 58:04.1--100%0.00%0.00%19:01:23.7
  • Short Course 6km - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1570Carole FullertonSUP 14'F 51:07.5--100%0.00%0.00%19:01:23.7
  • Short Course 6km - SUP Unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1518Mark ReisdorfSUP UnlimitedM 56:19.9--100%0.00%0.00%19:01:23.7
  • Long Course 9km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1126Katja And Jeff HPDKF/M 47:18.1--100%14.32%14.10%19:01:23.7
2115Shane Martin HPKM 47:18.6+0:00.5+0.02%99.98%14.31%14.08%19:01:23.7
3250Seth Putnam-Rea/ Nate Hendricks HPDKM 48:10.0+0:51.9+1.83%98.20%12.76%12.52%19:01:23.7
  • Long Course 9km - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
196Lucas Putnam-Rea / GillDSKM 56:44.4--100%0.00%0.00%19:01:23.7
  • Long Course 9km - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1126Katja And JeffHPDKF/M 47:18.1--100%1.84%1.80%19:01:23.7
2250Seth Putnam-Rea/ Nate HendricksHPDKM 48:10.0+0:51.9+1.83%98.20%0.05%0.00%19:01:23.7
3350Brian Page/TristaHPDKF/M 49:06.2+1:48.1+3.81%96.33%-1.89%-1.94%19:01:23.7
  • Long Course 9km - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1115Shane Martin HPKM 47:18.6--100%12.90%11.27%19:01:23.7
2456Russ Stothers HPKM 48:13.1+0:54.5+1.92%98.12%11.23%9.57%19:01:23.7
366Daryl RemmlerHTC HPKM 48:37.6+1:19.0+2.78%97.29%10.48%8.80%19:01:23.7
  • Long Course 9km - OC1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1162Dusan KafkaOC1M 56:46.5--100%0.00%0.00%19:01:23.7
  • Long Course 9km - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1349Kyle MartePKF/M 55:13.3--100%12.06%13.46%19:01:23.7
2366Anastacio LeivaPKM 1:01:18.5+6:05.2+11.02%90.07%2.37%3.92%19:01:23.7
3102Dan BisalputraPKM 1:06:18.8+11:05.5+20.09%83.27%-5.60%-3.92%19:01:23.7
  • Long Course 9km - Prone Unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1401Joel PerkinsProne UnlimitedM 1:02:25.5--100%0.00%0.00%19:01:23.7