BEPC Monday Night Paddle Series 20180709

Monday, July 9, 2018 7:12 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Seattle, WA, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 29
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.0
Updated: Monday, July 9, 2018 10:16 PM (GMT-7)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

BEPC Monday Night Paddle Series 20180709

  • Social - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Lydia GarasSUP surfF 25:43.5--100%13.05%3.06%
2-Doug BroadbentSUP surfM 26:32.2+0:48.7+3.16%96.94%10.31%0.00%
3-Darrell KirkSUP 14'M 36:29.9+10:46.4+41.88%70.48%-23.36%-37.54%
  • Social Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Lydia GarasSUP surfF 25:43.5--100%0.00%0.00%
  • Social Female - SUP surf
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Lydia GarasSUP surfF 25:43.5--100%0.00%0.00%
  • Social Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Doug BroadbentSUP surfM 26:32.2--100%15.80%15.80%
2-Darrell KirkSUP 14'M 36:29.9+9:57.7+37.54%72.71%-15.80%-15.80%
  • Social Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Darrell KirkSUP 14'M 36:29.9--100%0.00%0.00%
  • Social Male - SUP surf
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Doug BroadbentSUP surfM 26:32.2--100%0.00%0.00%
  • Cat 1 - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Robert PicardoSurf SkiM 19:00.1--100%21.12%18.65%
2-Jacob SelanderSurf SkiM 19:50.1+0:50.0+4.39%95.80%17.66%15.08%
3-Alex VaughnSUP 14'M 21:12.8+2:12.7+11.64%89.57%11.93%9.18%
4-Nick PapaSUP 14'M 21:13.9+2:13.8+11.74%89.50%11.86%9.10%
5-Robb McEachranSUP 14'M 21:14.1+2:14.0+11.75%89.48%11.84%9.09%
6-Bruce BarrySUP 14'M 21:29.3+2:29.2+13.09%88.43%10.79%8.00%
7-Sarah SandstromSUP 14'F 21:43.2+2:43.1+14.31%87.48%9.83%7.01%
8-QTerrance QuongOC1M 22:28.1+3:28.0+18.24%84.57%6.72%3.81%
9-Aaron ThompsonSUP 14'M 22:43.4+3:43.3+19.59%83.62%5.66%2.72%
10-Chris GrieveSUP 14'M 22:47.4+3:47.3+19.94%83.38%5.39%2.43%
11-Sean NordquistSUP 14'M 22:58.6+3:58.5+20.92%82.70%4.61%1.63%
12-Justin MayfieldSUP 14'M 23:16.3+4:16.2+22.47%81.65%3.39%0.37%
13-Wes Van WambeckSUP 14'M 23:20.5+4:20.4+22.84%81.41%3.10%0.07%
14-Rob CaseyKayakM 23:22.4+4:22.3+23.01%81.30%2.97%-0.07%
15-Levi GoltzSUP 14'M 23:25.2+4:25.1+23.25%81.13%2.77%-0.27%
16-Matt RadfordSUP 14'M 23:25.3+4:25.2+23.26%81.13%2.77%-0.27%
17-Adam TischlerSUP 14'M 24:47.5+5:47.4+30.47%76.65%-2.92%-6.14%
18-Ivan StorckSUP 14'M 24:53.3+5:53.2+30.98%76.35%-3.32%-6.55%
19-Pat KnipperKayakM 24:58.3+5:58.2+31.42%76.09%-3.67%-6.91%
20-Michaela CarpenterSUP 14'F 25:03.6+6:03.5+31.88%75.82%-4.04%-7.29%
21-Michele BlackSUP 12'6"F 25:13.6+6:13.5+32.76%75.32%-4.73%-8.00%
22-Dan StraussKayakM 25:27.1+6:27.0+33.94%74.66%-5.66%-8.97%
23-Harry OesterreicherSUP 14'M 26:22.1+7:22.0+38.77%72.06%-9.47%-12.89%
24-David MortonSUP 12'6"M 27:38.3+8:38.2+45.45%68.75%-14.74%-18.33%
25-Autumn PeeleSUP 14'F 31:09.6+12:09.5+63.99%60.98%-29.36%-33.40%
26-Vicki GezonSUP 12'6"F 37:13.0+18:12.9+95.86%51.06%-54.50%-59.33%
  • Cat 1 Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sarah SandstromSUP 14'F 21:43.2--100%22.64%13.90%
2-Michaela CarpenterSUP 14'F 25:03.6+3:20.4+15.38%86.67%10.74%0.66%
3-Michele BlackSUP 12'6"F 25:13.6+3:30.4+16.14%86.10%10.15%0.00%
4-Autumn PeeleSUP 14'F 31:09.6+9:26.4+43.46%69.70%-10.98%-23.52%
5-Vicki GezonSUP 12'6"F 37:13.0+15:29.8+71.35%58.36%-32.55%-47.53%
  • Cat 1 Female - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Michele BlackSUP 12'6"F 25:13.6--100%19.20%19.20%
2-Vicki GezonSUP 12'6"F 37:13.0+11:59.4+47.53%67.78%-19.20%-19.20%
  • Cat 1 Female - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sarah SandstromSUP 14'F 21:43.2--100%16.40%13.33%
2-Michaela CarpenterSUP 14'F 25:03.6+3:20.4+15.38%86.67%3.54%0.00%
3-Autumn PeeleSUP 14'F 31:09.6+9:26.4+43.46%69.70%-19.94%-24.34%
  • Cat 1 Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Robert PicardoSurf SkiM 19:00.1--100%17.88%18.35%
2-Jacob SelanderSurf SkiM 19:50.1+0:50.0+4.39%95.80%14.28%14.77%
3-Alex VaughnSUP 14'M 21:12.8+2:12.7+11.64%89.57%8.32%8.84%
4-Nick PapaSUP 14'M 21:13.9+2:13.8+11.74%89.50%8.24%8.77%
5-Robb McEachranSUP 14'M 21:14.1+2:14.0+11.75%89.48%8.23%8.75%
6-Bruce BarrySUP 14'M 21:29.3+2:29.2+13.09%88.43%7.13%7.66%
7-QTerrance QuongOC1M 22:28.1+3:28.0+18.24%84.57%2.89%3.45%
8-Aaron ThompsonSUP 14'M 22:43.4+3:43.3+19.59%83.62%1.79%2.36%
9-Chris GrieveSUP 14'M 22:47.4+3:47.3+19.94%83.38%1.50%2.07%
10-Sean NordquistSUP 14'M 22:58.6+3:58.5+20.92%82.70%0.70%1.27%
11-Justin MayfieldSUP 14'M 23:16.3+4:16.2+22.47%81.65%-0.58%0.00%
12-Wes Van WambeckSUP 14'M 23:20.5+4:20.4+22.84%81.41%-0.88%-0.30%
13-Rob CaseyKayakM 23:22.4+4:22.3+23.01%81.30%-1.02%-0.44%
14-Levi GoltzSUP 14'M 23:25.2+4:25.1+23.25%81.13%-1.22%-0.64%
15-Matt RadfordSUP 14'M 23:25.3+4:25.2+23.26%81.13%-1.23%-0.64%
16-Adam TischlerSUP 14'M 24:47.5+5:47.4+30.47%76.65%-7.15%-6.53%
17-Ivan StorckSUP 14'M 24:53.3+5:53.2+30.98%76.35%-7.56%-6.95%
18-Pat KnipperKayakM 24:58.3+5:58.2+31.42%76.09%-7.92%-7.31%
19-Dan StraussKayakM 25:27.1+6:27.0+33.94%74.66%-10.00%-9.37%
20-Harry OesterreicherSUP 14'M 26:22.1+7:22.0+38.77%72.06%-13.96%-13.31%
21-David MortonSUP 12'6"M 27:38.3+8:38.2+45.45%68.75%-19.45%-18.76%
  • Cat 1 Male - Kayak
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Rob CaseyKayakM 23:22.4--100%4.98%6.40%
2-Pat KnipperKayakM 24:58.3+1:35.9+6.84%93.60%-1.52%0.00%
3-Dan StraussKayakM 25:27.1+2:04.7+8.89%91.83%-3.47%-1.92%
  • Cat 1 Male - OC1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-QTerrance QuongOC1M 22:28.1--100%0.00%0.00%
  • Cat 1 Male - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-David MortonSUP 12'6"M 27:38.3--100%0.00%0.00%
  • Cat 1 Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Alex VaughnSUP 14'M 21:12.8--100%8.10%8.26%
2-Nick PapaSUP 14'M 21:13.9+0:01.1+0.09%99.91%8.02%8.18%
3-Robb McEachranSUP 14'M 21:14.1+0:01.3+0.10%99.90%8.01%8.17%
4-Bruce BarrySUP 14'M 21:29.3+0:16.5+1.30%98.72%6.91%7.07%
5-Aaron ThompsonSUP 14'M 22:43.4+1:30.6+7.12%93.35%1.56%1.73%
6-Chris GrieveSUP 14'M 22:47.4+1:34.6+7.43%93.08%1.27%1.45%
7-Sean NordquistSUP 14'M 22:58.6+1:45.8+8.31%92.33%0.46%0.64%
8-Justin MayfieldSUP 14'M 23:16.3+2:03.5+9.70%91.16%-0.82%-0.64%
9-Wes Van WambeckSUP 14'M 23:20.5+2:07.7+10.03%90.88%-1.12%-0.94%
10-Levi GoltzSUP 14'M 23:25.2+2:12.4+10.40%90.58%-1.46%-1.28%
11-Matt RadfordSUP 14'M 23:25.3+2:12.5+10.41%90.57%-1.47%-1.29%
12-Adam TischlerSUP 14'M 24:47.5+3:34.7+16.87%85.57%-7.40%-7.21%
13-Ivan StorckSUP 14'M 24:53.3+3:40.5+17.32%85.23%-7.82%-7.63%
14-Harry OesterreicherSUP 14'M 26:22.1+5:09.3+24.30%80.45%-14.23%-14.03%
  • Cat 1 Male - Surf Ski
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Robert PicardoSurf SkiM 19:00.1--100%2.15%2.15%
2-Jacob SelanderSurf SkiM 19:50.1+0:50.0+4.39%95.80%-2.15%-2.15%