2018 Wetland Wander - PCPS Race 4

Sunday, June 3, 2018 09:59 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: South Brisbane, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 129
Timed on: LENOVO Lenovo TB2-X30F
Timed with: Webscorer PRO 3.0
Updated: Thursday, June 7, 2018 10:09 (GMT+10)
Organized by: Varsity Lakes Paddlers Club

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 3km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1708Amelie GearySandgate Canoe Club Junior 26:20.4--100%13.34%12.71%
2704Mia ScheidlerSandgate Canoe Club Junior 28:41.8+2:21.4+8.95%91.79%5.59%4.90%
3705Euan GordanSandgate Canoe Club Junior 29:44.3+3:23.9+12.90%88.57%2.16%1.45%
  • 3km - Junior
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1708Amelie GearySandgate Canoe Club Junior 26:20.4--100%13.34%12.71%
2704Mia ScheidlerSandgate Canoe Club Junior 28:41.8+2:21.4+8.95%91.79%5.59%4.90%
3705Euan GordanSandgate Canoe Club Junior 29:44.3+3:23.9+12.90%88.57%2.16%1.45%
  • 6km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1190Woody VidgenByron Surf S3 38:22.4--100%16.32%17.77%
2194Nathan & Penn WilsonNo club S3 38:27.6+0:05.2+0.23%99.77%16.13%17.58%
3198Jessica OatesSandgate Canoe Club S3 38:45.6+0:23.2+1.01%99.00%15.47%16.94%
  • 6km - S1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1197Rosina McAnteeSandgate Canoe Club S1 46:21.9--100%3.21%2.53%
2303Tahlia BoldSandgate Canoe Club S1 46:38.3+0:16.4+0.59%99.41%2.64%1.96%
3302Caitlin MasonSandgate Canoe Club S1 48:30.0+2:08.1+4.60%95.60%-1.24%-1.96%
  • 6km - S2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
198Lochie LovellSunshine Coast Paddle Sportsclub S2 46:27.6--100%0.78%0.78%
2306Joshua ParkinsonVarsity Lakes Paddlers Club S2 47:11.6+0:44.0+1.58%98.45%-0.78%-0.78%
  • 6km - S3
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1190Woody VidgenByron Surf S3 38:22.4--100%9.30%7.93%
2194Nathan & Penn WilsonNo club S3 38:27.6+0:05.2+0.23%99.77%9.09%7.72%
3198Jessica OatesSandgate Canoe Club S3 38:45.6+0:23.2+1.01%99.00%8.38%7.00%
  • 6km - S4
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1301Jim DicksonJust Paddlers S4 43:09.8--100%6.52%6.52%
2305Sallyanne GardnerIndooroopilly Canoe Club S4 49:10.8+6:01.0+13.94%87.77%-6.52%-6.52%
  • 6km - S5
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1300Simon ProsserNo club S5 47:33.6--100%5.37%6.29%
2193Steven WilliamsBrisbane Sup S5 49:35.5+2:01.9+4.27%95.90%1.32%2.28%
399Sue GollagherSandgate Canoe Club S5 51:54.5+4:20.9+9.14%91.62%-3.28%-2.28%
  • 12km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1501Aiden ThompsonVarsity Lakes Paddlers Club M1 1:00:07.1--100%19.16%16.72%
2517David BicknellWynnum Redlands Canoe Club M3 1:01:28.5+1:21.4+2.26%97.79%17.34%14.84%
3502Stephen KellyNo club M1 1:02:56.0+2:48.9+4.68%95.53%15.38%12.82%
  • 12km - M1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1501Aiden ThompsonVarsity Lakes Paddlers Club M1 1:00:07.1--100%5.88%4.47%
2502Stephen KellyNo club M1 1:02:56.0+2:48.9+4.68%95.53%1.48%0.00%
3500Peter O'Leary & Tom RobertsVictoria M1 1:08:34.7+8:27.6+14.07%87.66%-7.36%-8.97%
  • 12km - M3
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1517David BicknellWynnum Redlands Canoe Club M3 1:01:28.5--100%6.36%8.62%
2514Ian CraigCurrumbin Creek Paddlers Club M3 1:07:16.6+5:48.1+9.44%91.38%-2.47%0.00%
3516Rick FullertonIndooroopilly Canoe Club M3 1:08:12.4+6:43.9+10.95%90.13%-3.89%-1.38%
  • 12km - M4
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1523Chantel Luxton & Izzy GillVarsity Lakes Paddlers Club M4 1:05:46.0--100%0.00%0.00%
  • 12km - M5
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1540Nicolas McConnellBrisbane Paddlers Club M5 1:05:04.3--100%2.27%1.47%
2536Phil MakingsFar North Coast Canoe Club M5 1:05:58.6+0:54.3+1.39%98.63%0.91%0.10%
3539Lachlan CarkeetSandgate Canoe Club M5 1:06:02.4+0:58.1+1.49%98.53%0.82%0.00%
  • 12km - M6
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1401Ray RobinsonSunshine Coast Paddle Sportsclub M6 1:06:27.2--100%5.32%3.97%
2408Scott AtkinsSunshine Coast Paddle Sportsclub M6 1:06:30.2+0:03.0+0.08%99.92%5.24%3.90%
3412Dan KuznetsovIndooroopilly Canoe Club M6 1:07:13.0+0:45.8+1.15%98.86%4.23%2.86%
  • 12km - M7
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1423Mark MustchinSandgate Canoe Club M7 1:13:20.1--100%3.17%2.67%
2420John DonkerslootGreater Logan Canoe Club M7 1:14:21.5+1:01.4+1.40%98.62%1.81%1.31%
3421Tom GillVarsity Lakes Paddlers Club M7 1:16:20.1+3:00.0+4.09%96.07%-0.80%-1.31%
  • 12km - M8
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1350Blake DaddoCurrumbin Creek Paddlers Club M8 1:11:33.9--100%5.95%4.09%
2447Brent PainterNo club M8 1:11:54.5+0:20.6+0.48%99.52%5.49%3.63%
3450Ross DennisBribie Paddlers M8 1:11:56.1+0:22.2+0.52%99.49%5.46%3.60%
  • 12km - M9
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1337Anthony BennGreater Logan Canoe Club M9 1:13:18.2--100%15.04%13.86%
2326Bill YoungSandgate Canoe Club M9 1:17:22.6+4:04.4+5.56%94.74%10.32%9.08%
3330Allan JacksonNo club M9 1:18:39.2+5:21.0+7.30%93.20%8.84%7.58%
  • 18km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1101Tim FitzsimmonsBrisbane Paddlers Club L1 1:21:24.5--100%13.43%12.94%
2100Jason KeatingSunshine Coast Paddle Sportsclub L1 1:22:02.6+0:38.1+0.78%99.23%12.75%12.26%
3103Daniel MoleWynnum Redlands Canoe Club L1 1:22:08.4+0:43.9+0.90%99.11%12.65%12.16%
  • 18km - L1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1101Tim FitzsimmonsBrisbane Paddlers Club L1 1:21:24.5--100%1.27%0.83%
2100Jason KeatingSunshine Coast Paddle Sportsclub L1 1:22:02.6+0:38.1+0.78%99.23%0.50%0.06%
3103Daniel MoleWynnum Redlands Canoe Club L1 1:22:08.4+0:43.9+0.90%99.11%0.38%-0.06%
  • 18km - L2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1115Mark GardnerWest End Canoe Club L2 1:25:39.8--100%2.28%0.99%
2113Gavin CookBrisbane Paddlers Club L2 1:26:00.7+0:20.9+0.41%99.60%1.88%0.59%
3117Rick FinchCurrumbin Creek Paddlers Club L2 1:26:02.6+0:22.8+0.44%99.56%1.85%0.55%
  • 18km - L3
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1134John FredericksBrisbane Paddlers Club L3 1:25:50.9--100%3.68%4.34%
2127Matt PhylandVarsity Lakes Paddlers Club L3 1:26:57.3+1:06.4+1.29%98.73%2.43%3.11%
3125Peter HopwoodBrisbane Canoeing L3 1:28:11.4+2:20.5+2.73%97.34%1.05%1.73%
  • 18km - L4
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1154Craig ChapmanBrisbane Paddlers Club L4 1:26:16.1--100%8.23%8.02%
2145John GallagherBrisbane Paddlers Club L4 1:30:11.8+3:55.7+4.55%95.64%4.05%3.84%
3146David WilsonSandgate Canoe Club L4 1:31:23.4+5:07.3+5.94%94.40%2.78%2.56%
  • 18km - L5
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1200Matt SteinacherBrisbane Paddlers Club L5 1:33:37.7--100%4.52%5.31%
2208Tony WorradCurrumbin Creek Paddlers Club L5 1:35:21.1+1:43.4+1.84%98.19%2.76%3.57%
3207Gary DavieCurrumbin Creek Paddlers Club L5 1:35:41.7+2:04.0+2.21%97.84%2.41%3.22%
  • 18km - L6
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1222Tony BowmanNo club L6 1:38:36.6--100%4.14%3.75%
2224Melissa BullSandgate Canoe Club L6 1:42:07.9+3:31.3+3.57%96.55%0.71%0.31%
3221Ian SwaneSandgate Canoe Club L6 1:42:45.8+4:09.2+4.21%95.96%0.10%-0.31%
  • 18km - L7
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1241James MonkivitchBrisbane Paddlers Club L7 1:41:31.8--100%2.99%2.99%
2240Marilyn DrynanNorth West Canoe Club L7 1:47:47.1+6:15.3+6.16%94.20%-2.99%-2.99%
  • 18km - L8
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1251Frank KingmaVarsity Lakes Paddlers Club L8 1:51:44.0--100%0.39%0.39%
2250Mark KenwayCurrumbin Creek Paddlers Club L8 1:52:35.9+0:51.9+0.77%99.23%-0.39%-0.39%
-252April DavieCurrumbin Creek Paddlers Club L8 DNF-----