2018 Big East River X

Saturday, May 26, 2018 8:00 AM (GMT-4) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Huntsville, ON, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 57
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.0
Updated: Saturday, May 26, 2018 3:28 PM (GMT-4)
Organized by: River X Racing Inc
Race website: http://muskokariverx.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 9km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
113John Quirin 9km - K1 MaleM 55:07.1--100%21.70%18.54%
260Chris Prater/Nathalie/WilliamFoxinators 9km - C3: FamilyF/M 56:38.3+1:31.2+2.76%97.32%19.54%16.29%
316Michael Walmsley2 Blades 9km - K1 MaleM 59:30.8+4:23.7+7.97%92.62%15.45%12.04%
49Spak Jennifer 9km - K1 FemaleF 1:02:27.4+7:20.3+13.31%88.25%11.27%7.69%
538Johnathon Ayles/Sydney AylesJourney To Adventure 9km - C2 FamilyM 1:12:51.9+17:44.8+32.20%75.64%-3.51%-7.69%
659Bronwyn James/Emilie NeroConcrete Canoe 9km - C2 JuniorF 1:18:29.6+23:22.5+42.41%70.22%-11.51%-16.01%
73Michael Jennings/Jean Jennings 9km - C2 Co-EdF/M 1:23:35.1+28:28.0+51.65%65.94%-18.74%-23.54%
820John Boggan 9km - K1 MaleM 1:34:27.8+39:20.7+71.38%58.35%-34.20%-39.61%
  • 9km - 9km - C2 Co-Ed
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
13Michael Jennings/Jean Jennings9km - C2 Co-EdF/M 1:23:35.1--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - C2 Family
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
138Johnathon Ayles/Sydney AylesJourney To Adventure 9km - C2 FamilyM 1:12:51.9--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - C2 Junior
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
159Bronwyn James/Emilie NeroConcrete Canoe 9km - C2 JuniorF 1:18:29.6--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - C3: Family
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
160Chris Prater/Nathalie/WilliamFoxinators 9km - C3: FamilyF/M 56:38.3--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - K1 Female
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
19Spak Jennifer9km - K1 FemaleF 1:02:27.4--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - K1 Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
113John Quirin 9km - K1 MaleM 55:07.1--100%20.92%7.38%
216Michael Walmsley2 Blades 9km - K1 MaleM 59:30.8+4:23.7+7.97%92.62%14.61%0.00%
320John Boggan 9km - K1 MaleM 1:34:27.8+39:20.7+71.38%58.35%-35.53%-58.73%
  • 40km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
135Vadim LawrenceLawrence 40km - K1 High Perf: MaleM 3:28:06.0--100%29.20%26.58%
214Brian Heath 40km - K1 High Perf: MaleM 3:33:32.8+5:26.8+2.62%97.45%27.35%24.66%
336Darryl Bohm 40km - K1 High Perf: MaleM 3:48:12.4+20:06.4+9.66%91.19%22.36%19.48%
442Graham HenryArm Wiggler 40km - K1 High Perf: MaleM 3:51:06.6+23:00.6+11.06%90.04%21.37%18.46%
51Robert Ross 40km - K1 Fast: MaleM 3:51:36.2+23:30.2+11.29%89.85%21.20%18.28%
68Rick Clancy 40km - K1 Fast: MaleM 4:01:51.1+33:45.1+16.22%86.04%17.71%14.67%
745Trevor Quinton@MustokaFlippin 40km - K1 Fast: MaleM 4:02:13.6+34:07.6+16.40%85.91%17.59%14.54%
855Andrei Zoubakine 40km - K1 High Perf: MaleM 4:03:01.3+34:55.3+16.78%85.63%17.32%14.26%
922Stephen Jones/John EastmureHUTT - Huntsville Utilitarianism Troika  40km - C2 Stock: MaleM 4:11:00.0+42:54.0+20.62%82.91%14.60%11.44%
1053Mike De Abreu/Tom PhillipsStrokes of Genius 40km - C2 Stock: MaleM 4:11:40.7+43:34.7+20.94%82.68%14.37%11.20%
1147Gord Cole 40km - C1 Marathon: MaleM 4:13:33.4+45:27.4+21.84%82.07%13.73%10.54%
1246Sebastien Courville/Jennifer Courville 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 4:16:31.8+48:25.8+23.27%81.12%12.72%9.49%
1357Adam Schmeler 40km - C1 Stock: MaleM 4:18:31.0+50:25.0+24.23%80.50%12.04%8.79%
1415Todd VeldhuizenIF NOT DUFFERS 40km - K1 High Perf: MaleM 4:18:40.5+50:34.5+24.30%80.45%11.99%8.73%
1540Mike Archambault/Mike Creamer 40km - C2 Stock: MaleM 4:19:55.4+51:49.4+24.90%80.06%11.57%8.29%
1649Brad BrennanLimestone Boat Club - Kingston 40km - K1 Fast: MaleM 4:20:36.3+52:30.3+25.23%79.85%11.33%8.05%
172Charles Schofield 40km - K1 High Perf: MaleM 4:21:06.7+53:00.7+25.47%79.70%11.16%7.87%
1834Mike Bender/John LiversagePaddle JAM 40km - C2 Stock: MaleM 4:21:19.4+53:13.4+25.58%79.63%11.09%7.80%
1950AJ Venter 40km - K1 High Perf: MaleM 4:26:25.2+58:19.2+28.02%78.11%9.36%6.00%
2026Greg Sipos 40km - K1 Fast: MaleM 4:28:44.3+1:00:38.3+29.14%77.44%8.57%5.18%
216Steffen RollerVineta 40km - K1 Fast: MaleM 4:28:58.3+1:00:52.3+29.25%77.37%8.49%5.10%
2239Tim Shuff 40km - SUP: MaleM 4:29:07.7+1:01:01.7+29.33%77.32%8.43%5.04%
2354Peter Scheuring/Christine ArcherLean and Mean 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 4:29:24.9+1:01:18.9+29.46%77.24%8.34%4.94%
2444Dorian Malloy 40km - K1 Touring: MaleM 4:31:41.4+1:03:35.4+30.56%76.59%7.56%4.14%
2558Gary Seed4GeneS 40km - K1 Touring: MaleM 4:43:25.6+1:15:19.6+36.20%73.42%3.57%0.00%
2656Jack Simpson 40km - C1 Stock: MaleM 4:46:28.6+1:18:22.6+37.66%72.64%2.53%-1.08%
2723Jamie-leigh Chapman/Justin YatkowskiPaddln' YakaChap 40km - C2 Rec: MaleM 4:49:34.1+1:21:28.1+39.15%71.87%1.48%-2.17%
287Roy Vallinga/Ron MarshTubeerdz 40km - C2 Stock: MaleM 4:52:15.4+1:24:09.4+40.44%71.20%0.57%-3.12%
2931Adrian Roncea/Dana RonceaThe Snails 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 4:54:20.6+1:26:14.6+41.44%70.70%-0.14%-3.85%
3010Mackenzie Buis 40km - C1 Stock: MaleM 4:58:58.1+1:30:52.1+43.67%69.61%-1.72%-5.48%
3143Philipp Garber/Sanborn HillandThe Muffin Men 40km - C2 Rec: MaleM 5:01:58.6+1:33:52.6+45.11%68.91%-2.74%-6.54%
3241Stephen Scholten/Moira Innes 40km - C2 Rec: Co-EdF/M 5:05:06.2+1:37:00.2+46.61%68.21%-3.81%-7.65%
3327Mike Crouzat 40km - SUP: MaleM 5:09:57.4+1:41:51.4+48.95%67.14%-5.46%-9.36%
3429Radu Crisan/Roxana CrisanGust De Aventura 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 5:13:58.3+1:45:52.3+50.88%66.28%-6.82%-10.78%
355Tom SteadFred 40km - C1 Stock: MaleM 5:17:24.2+1:49:18.2+52.52%65.56%-7.99%-11.99%
3619David Callum/Rob Feuerstake 40km - C2 Rec: MaleM 5:25:09.6+1:57:03.6+56.25%64.00%-10.63%-14.72%
3732Bender Karen/Isaac Adams 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 5:33:26.4+2:05:20.4+60.23%62.41%-13.45%-17.65%
3824Christian Blancher/Chris Wilshire 40km - C2 Stock: MaleM 5:33:32.7+2:05:26.7+60.28%62.39%-13.48%-17.68%
3951Pierre Meilleur 40km - C1 Stock: MaleM 5:34:47.2+2:06:41.2+60.88%62.16%-13.90%-18.12%
4011John TurkstraNorvern Shores 40km - SUP: MaleM 5:37:07.8+2:09:01.8+62.00%61.73%-14.70%-18.95%
4128Frazer Johnson 40km - K1 Touring: MaleM 5:50:01.8+2:21:55.8+68.20%59.45%-19.09%-23.50%
4252Elisa Traficante/Suzy Pollard 40km - C2 Rec: FemaleF 5:53:08.5+2:25:02.5+69.70%58.93%-20.15%-24.60%
4318MJ ProulxMighty Mermaids 40km - K1 Touring: FemaleF 5:57:31.1+2:29:25.1+71.80%58.21%-21.64%-26.14%
4421Steffan Rauh/Kelly Rauh 40km - C2 Rec: Co-EdF/M 5:57:46.0+2:29:40.0+71.92%58.17%-21.72%-26.23%
454Brian Donahoe 40km - C1 Stock: MaleM 6:09:00.7+2:40:54.7+77.32%56.39%-25.55%-30.20%
4648Nick Jeeves/Nick Head-PetersenErebus and Terror 40km - C2 Stock: MaleM 6:09:39.5+2:41:33.5+77.63%56.30%-25.77%-30.42%
4725Jason Van Den Heuvel/Nate van den Heuvel 40km - C2 Stock: MaleM 6:56:07.4+3:28:01.4+99.96%50.01%-41.58%-46.82%
4812Kelly TurkstraNorvern Shores 40km - SUP: FemaleF 6:58:33.5+3:30:27.5+101.13%49.72%-42.41%-47.68%
4917Andrea Feuerstake/Aidan RiddellWarriors 40km - C2 Rec: Co-EdF/M 7:05:45.8+3:37:39.8+104.60%48.88%-44.86%-50.22%
  • 40km - 40km - C1 Marathon: Male
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
147Gord Cole40km - C1 Marathon: MaleM 4:13:33.4--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - C1 Stock: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
157Adam Schmeler 40km - C1 Stock: MaleM 4:18:31.0--100%16.84%16.12%
256Jack Simpson 40km - C1 Stock: MaleM 4:46:28.6+27:57.6+10.82%90.24%7.84%7.04%
310Mackenzie Buis 40km - C1 Stock: MaleM 4:58:58.1+40:27.1+15.65%86.47%3.83%2.99%
45Tom SteadFred 40km - C1 Stock: MaleM 5:17:24.2+58:53.2+22.78%81.45%-2.10%-2.99%
551Pierre Meilleur 40km - C1 Stock: MaleM 5:34:47.2+1:16:16.2+29.50%77.22%-7.70%-8.63%
64Brian Donahoe 40km - C1 Stock: MaleM 6:09:00.7+1:50:29.7+42.74%70.06%-18.71%-19.74%
  • 40km - 40km - C2 Rec: Co-Ed
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
141Stephen Scholten/Moira Innes 40km - C2 Rec: Co-EdF/M 5:05:06.2--100%15.92%14.72%
221Steffan Rauh/Kelly Rauh 40km - C2 Rec: Co-EdF/M 5:57:46.0+52:39.8+17.26%85.28%1.41%0.00%
317Andrea Feuerstake/Aidan RiddellWarriors 40km - C2 Rec: Co-EdF/M 7:05:45.8+2:00:39.6+39.55%71.66%-17.33%-19.01%
  • 40km - 40km - C2 Rec: Female
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
152Elisa Traficante/Suzy Pollard40km - C2 Rec: FemaleF 5:53:08.5--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - C2 Rec: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
123Jamie-leigh Chapman/Justin YatkowskiPaddln' YakaChap 40km - C2 Rec: MaleM 4:49:34.1--100%5.24%4.11%
243Philipp Garber/Sanborn HillandThe Muffin Men 40km - C2 Rec: MaleM 5:01:58.6+12:24.5+4.29%95.89%1.18%0.00%
319David Callum/Rob Feuerstake 40km - C2 Rec: MaleM 5:25:09.6+35:35.5+12.29%89.05%-6.41%-7.68%
  • 40km - 40km - C2 Stock: Co-Ed
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
146Sebastien Courville/Jennifer Courville 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 4:16:31.8--100%12.61%12.85%
254Peter Scheuring/Christine ArcherLean and Mean 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 4:29:24.9+12:53.1+5.02%95.22%8.22%8.47%
331Adrian Roncea/Dana RonceaThe Snails 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 4:54:20.6+37:48.8+14.74%87.15%-0.27%0.00%
429Radu Crisan/Roxana CrisanGust De Aventura 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 5:13:58.3+57:26.5+22.39%81.70%-6.96%-6.67%
532Bender Karen/Isaac Adams 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 5:33:26.4+1:16:54.6+29.98%76.93%-13.59%-13.28%
  • 40km - 40km - C2 Stock: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
122Stephen Jones/John EastmureHUTT - Huntsville Utilitarianism Troika  40km - C2 Stock: MaleM 4:11:00.0--100%17.55%9.32%
253Mike De Abreu/Tom PhillipsStrokes of Genius 40km - C2 Stock: MaleM 4:11:40.7+0:40.7+0.27%99.73%17.33%9.07%
340Mike Archambault/Mike Creamer 40km - C2 Stock: MaleM 4:19:55.4+8:55.4+3.56%96.57%14.62%6.09%
434Mike Bender/John LiversagePaddle JAM 40km - C2 Stock: MaleM 4:21:19.4+10:19.4+4.11%96.05%14.16%5.59%
57Roy Vallinga/Ron MarshTubeerdz 40km - C2 Stock: MaleM 4:52:15.4+41:15.4+16.44%85.88%4.00%-5.59%
624Christian Blancher/Chris Wilshire 40km - C2 Stock: MaleM 5:33:32.7+1:22:32.7+32.89%75.25%-9.56%-20.50%
748Nick Jeeves/Nick Head-PetersenErebus and Terror 40km - C2 Stock: MaleM 6:09:39.5+1:58:39.5+47.27%67.90%-21.42%-33.55%
825Jason Van Den Heuvel/Nate van den Heuvel 40km - C2 Stock: MaleM 6:56:07.4+2:45:07.4+65.79%60.32%-36.69%-50.34%
  • 40km - 40km - K1 Fast: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11Robert Ross 40km - K1 Fast: MaleM 3:51:36.2--100%8.22%7.88%
28Rick Clancy 40km - K1 Fast: MaleM 4:01:51.1+10:14.9+4.42%95.76%4.15%3.80%
345Trevor Quinton@MustokaFlippin 40km - K1 Fast: MaleM 4:02:13.6+10:37.4+4.59%95.61%4.01%3.65%
449Brad BrennanLimestone Boat Club - Kingston 40km - K1 Fast: MaleM 4:20:36.3+29:00.1+12.52%88.87%-3.28%-3.65%
526Greg Sipos 40km - K1 Fast: MaleM 4:28:44.3+37:08.1+16.03%86.18%-6.50%-6.89%
66Steffen RollerVineta 40km - K1 Fast: MaleM 4:28:58.3+37:22.1+16.13%86.11%-6.59%-6.98%
  • 40km - 40km - K1 High Perf: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
135Vadim LawrenceLawrence 40km - K1 High Perf: MaleM 3:28:06.0--100%12.85%12.22%
214Brian Heath 40km - K1 High Perf: MaleM 3:33:32.8+5:26.8+2.62%97.45%10.57%9.92%
336Darryl Bohm 40km - K1 High Perf: MaleM 3:48:12.4+20:06.4+9.66%91.19%4.43%3.74%
442Graham HenryArm Wiggler 40km - K1 High Perf: MaleM 3:51:06.6+23:00.6+11.06%90.04%3.21%2.51%
555Andrei Zoubakine 40km - K1 High Perf: MaleM 4:03:01.3+34:55.3+16.78%85.63%-1.78%-2.51%
615Todd VeldhuizenIF NOT DUFFERS 40km - K1 High Perf: MaleM 4:18:40.5+50:34.5+24.30%80.45%-8.33%-9.12%
72Charles Schofield 40km - K1 High Perf: MaleM 4:21:06.7+53:00.7+25.47%79.70%-9.36%-10.14%
850AJ Venter 40km - K1 High Perf: MaleM 4:26:25.2+58:19.2+28.02%78.11%-11.58%-12.38%
  • 40km - 40km - K1 Touring: Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
118MJ ProulxMighty Mermaids 40km - K1 Touring: FemaleF 5:57:31.1--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - K1 Touring: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
144Dorian Malloy 40km - K1 Touring: MaleM 4:31:41.4--100%9.95%4.14%
258Gary Seed4GeneS 40km - K1 Touring: MaleM 4:43:25.6+11:44.2+4.32%95.86%6.06%0.00%
328Frazer Johnson 40km - K1 Touring: MaleM 5:50:01.8+1:18:20.4+28.83%77.62%-16.01%-23.50%
  • 40km - 40km - SUP: Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
112Kelly TurkstraNorvern Shores 40km - SUP: FemaleF 6:58:33.5--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - SUP: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
139Tim Shuff 40km - SUP: MaleM 4:29:07.7--100%11.88%13.17%
227Mike Crouzat 40km - SUP: MaleM 5:09:57.4+40:49.7+15.17%86.83%-1.49%0.00%
311John TurkstraNorvern Shores 40km - SUP: MaleM 5:37:07.8+1:08:00.1+25.27%79.83%-10.39%-8.77%