Lamma Series #3 2018

Saturday, April 28, 2018 07:31 (GMT+8) - Final results

Race info
Sport: Paddling - outrigger
Location: Hong Kong, Hong Kong
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 21
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.9
Updated: Saturday, June 9, 2018 11:54 (GMT+8)
Race notes
Force 3-4 East
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Division 1 - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Claudia TarrSurfski 57:03.9--100%10.11%5.63%10.2
2-Paul CollinsOC1 57:51.2+0:47.3+1.38%98.64%8.87%4.33%10.1
3-Alex De MirandaOC1 59:11.9+2:08.0+3.74%96.40%6.75%2.11%9.8
4-Jess KingOC1 59:48.9+2:45.0+4.82%95.40%5.78%1.09%9.7
5-Jason DabornOC1 1:01:07.7+4:03.8+7.12%93.35%3.71%-1.09%9.5
6-Setsu NakaiOC1 1:08:21.5+11:17.6+19.79%83.48%-7.68%-13.04%8.5
7-Bill McqueenOC1 1:09:17.3+12:13.4+21.42%82.36%-9.15%-14.58%8.4
8-Oliver ArmisteadOC1 1:15:08.9+18:05.0+31.69%75.94%-18.38%-24.27%7.7
--Thomas ArmisteadOC1 DNF------
  • Division 1 - OC1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Paul CollinsOC1 57:51.2--100%10.16%5.36%10.1
2-Alex De MirandaOC1 59:11.9+1:20.7+2.32%97.73%8.08%3.16%9.8
3-Jess KingOC1 59:48.9+1:57.7+3.39%96.72%7.12%2.15%9.7
4-Jason DabornOC1 1:01:07.7+3:16.5+5.66%94.64%5.08%0.00%9.5
5-Setsu NakaiOC1 1:08:21.5+10:30.3+18.16%84.63%-6.15%-11.83%8.5
6-Bill McqueenOC1 1:09:17.3+11:26.1+19.77%83.50%-7.59%-13.35%8.4
7-Oliver ArmisteadOC1 1:15:08.9+17:17.7+29.89%76.99%-16.69%-22.94%7.7
--Thomas ArmisteadOC1 DNF------
  • Division 1 - Surfski
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Claudia TarrSurfski 57:03.9--100%0.00%0.00%10.2
  • Division 2 - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Paul Collins SkiSurfski 29:58.3--100%21.89%22.64%10.4
2-Paul DavisSurfski 30:10.3+0:12.0+0.67%99.34%21.37%22.12%10.3
3-Dan CouvretteOC1 32:51.6+2:53.3+9.64%91.21%14.36%15.19%9.5
4-Matt Jean McilroyOC1 32:59.1+3:00.8+10.05%90.86%14.03%14.86%9.5
5-Jose DominguezSurfski 36:10.3+6:12.0+20.69%82.86%5.73%6.64%8.6
6-Michelle KeyOC1 37:48.1+7:49.8+26.12%79.29%1.48%2.43%8.3
7-Penny NicolleOC1 39:41.1+9:42.8+32.41%75.52%-3.43%-2.43%7.9
8-Bea GeenenOC1 40:50.8+10:52.5+36.28%73.38%-6.45%-5.43%7.6
9-Anna DowsonOC1 41:38.7+11:40.4+38.95%71.97%-8.54%-7.49%7.5
10-Naomi GeeraertOC1 43:38.0+13:39.7+45.58%68.69%-13.72%-12.62%7.2
11-Nina VoceOC1 43:55.0+13:56.7+46.53%68.25%-14.46%-13.35%7.1
12-Jason Daborn SkiSurfski 50:45.1+20:46.8+69.33%59.06%-32.27%-30.99%6.1
  • Division 2 - OC1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Dan CouvretteOC1 32:51.6--100%16.11%18.39%9.5
2-Matt Jean McilroyOC1 32:59.1+0:07.5+0.38%99.62%15.79%18.08%9.5
3-Michelle KeyOC1 37:48.1+4:56.5+15.04%86.93%3.50%6.12%8.3
4-Penny NicolleOC1 39:41.1+6:49.5+20.77%82.80%-1.31%1.44%7.9
5-Bea GeenenOC1 40:50.8+7:59.2+24.31%80.45%-4.28%-1.44%7.6
6-Anna DowsonOC1 41:38.7+8:47.1+26.73%78.91%-6.31%-3.43%7.5
7-Naomi GeeraertOC1 43:38.0+10:46.4+32.79%75.31%-11.39%-8.36%7.2
8-Nina VoceOC1 43:55.0+11:03.4+33.65%74.82%-12.11%-9.07%7.1
  • Division 2 - Surfski
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Paul Collins SkiSurfski 29:58.3--100%18.48%9.65%10.4
2-Paul DavisSurfski 30:10.3+0:12.0+0.67%99.34%17.94%9.04%10.3
3-Jose DominguezSurfski 36:10.3+6:12.0+20.69%82.86%1.62%-9.04%8.6
4-Jason Daborn SkiSurfski 50:45.1+20:46.8+69.33%59.06%-38.04%-53.00%6.1