Salmon Bay Paddle Monday Race 20170911

Monday, September 11, 2017 6:52 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling - SUP
Location: Shoreline, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 33
Timed on: iPhone
Timed with: Webscorer PRO 2.8
Updated: Friday, September 22, 2017 1:23 PM (GMT-7)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Salmon Bay Paddle Monday Race 20170911

  • Fun - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Debra O'ConnerFunF 28:28.1--100%29.85%30.27%
2-Doug BroadbentFunM 40:49.5+12:21.4+43.40%69.73%-0.59%0.00%
3-Lisa MillerFunF 52:27.5+23:59.4+84.27%54.27%-29.26%-28.50%
  • Fun Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Debra O'ConnerFunF 28:28.1--100%29.64%29.64%
2-Lisa MillerFunF 52:27.5+23:59.4+84.27%54.27%-29.64%-29.64%
  • Fun Female - Fun
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Debra O'ConnerFunF 28:28.1--100%29.64%29.64%
2-Lisa MillerFunF 52:27.5+23:59.4+84.27%54.27%-29.64%-29.64%
  • Fun Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Doug BroadbentFunM 40:49.5--100%0.00%0.00%
  • Fun Male - Fun
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Doug BroadbentFunM 40:49.5--100%0.00%0.00%
  • Main - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Christian OliverSUP 14'M 29:49.8--100%24.14%23.33%
2-Bruce BarrySUP 14'M 30:01.4+0:11.6+0.65%99.36%23.64%22.83%
3-Dan StraussKayakM 30:32.8+0:43.0+2.40%97.65%22.31%21.49%
4-Alex VaughanSUP 14'M 31:29.0+1:39.2+5.54%94.75%19.93%19.08%
5-Chris GrieveSUP 14'M 33:29.6+3:39.8+12.28%89.06%14.82%13.91%
6-Ivan StorckSUP 14'M 33:55.6+4:05.8+13.73%87.92%13.72%12.80%
7-Lance JorgensenSUP 14'M 34:20.5+4:30.7+15.12%86.86%12.66%11.73%
8-Michele BlackProneF 35:00.7+5:10.9+17.37%85.20%10.96%10.01%
9-Robert PicardoProneM 35:00.9+5:11.1+17.38%85.19%10.95%10.00%
10-Jim JarvieSUP 14'M 35:18.6+5:28.8+18.37%84.48%10.20%9.24%
11-Darrell KirkSUP 14'M 35:24.8+5:35.0+18.72%84.23%9.94%8.98%
12-Jeremiah SmithSUP 14'M 36:30.8+6:41.0+22.40%81.70%7.14%6.15%
13-Adam TischlerSUP 14'M 37:59.6+8:09.8+27.37%78.51%3.38%2.35%
14-Skyler PalmerSUP SurfM 38:27.4+8:37.6+28.92%77.57%2.20%1.16%
15-Wes Van WambekeSUP 14'M 38:28.8+8:39.0+29.00%77.52%2.14%1.10%
16-Troy KasperSUP 14'M 39:20.0+9:30.2+31.86%75.84%-0.03%-1.10%
17-Jonathan FoleySUP 14'M 39:27.0+9:37.2+32.25%75.61%-0.33%-1.40%
18-Nicole StorckSUP 12'6"F 39:42.9+9:53.1+33.14%75.11%-1.00%-2.08%
19-Alan LampSUP 14'M 39:51.1+10:01.3+33.60%74.85%-1.35%-2.43%
20-Matt RadfordSUP 12'6"M 39:56.0+10:06.2+33.87%74.70%-1.56%-2.64%
21-Minnie FontenelleSUP 14'F 41:05.4+11:15.6+37.75%72.60%-4.50%-5.61%
22-Jeff ReibmanSUP 14'M 42:23.8+12:34.0+42.13%70.36%-7.82%-8.97%
23-Holly RamussenSUP 14'F 43:08.0+13:18.2+44.60%69.16%-9.70%-10.86%
24-Tom PhillipsSUP 14'M 46:11.0+16:21.2+54.82%64.59%-17.45%-18.70%
25-Rogan CarrSUP 14'M 46:32.7+16:42.9+56.03%64.09%-18.37%-19.63%
26-Harry OesterreicherSUP SurfM 47:48.6+17:58.8+60.27%62.39%-21.59%-22.88%
27-Anneka McSherrySUP 12'6"F 48:26.6+18:36.8+62.40%61.58%-23.20%-24.51%
28-Frederick LefebvreSUP 12'6"M 48:36.9+18:47.1+62.97%61.36%-23.64%-24.95%
29-Babbette SiebolSUP 12'6"F 48:55.3+19:05.5+64.00%60.98%-24.42%-25.74%
30-Autumn PeeleSUP 12'6"F 52:21.5+22:31.7+75.52%56.97%-33.16%-34.57%
  • Main Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Michele BlackProneF 35:00.7--100%20.60%18.83%
2-Nicole StorckSUP 12'6"F 39:42.9+4:42.2+13.43%88.16%9.94%7.93%
3-Minnie FontenelleSUP 14'F 41:05.4+6:04.7+17.36%85.21%6.82%4.74%
4-Holly RamussenSUP 14'F 43:08.0+8:07.3+23.20%81.17%2.18%0.00%
5-Anneka McSherrySUP 12'6"F 48:26.6+13:25.9+38.36%72.27%-9.86%-12.31%
6-Babbette SiebolSUP 12'6"F 48:55.3+13:54.6+39.73%71.57%-10.94%-13.42%
7-Autumn PeeleSUP 12'6"F 52:21.5+17:20.8+49.55%66.87%-18.74%-21.39%
  • Main Female - Prone
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Michele BlackProneF 35:00.7--100%0.00%0.00%
  • Main Female - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Nicole StorckSUP 12'6"F 39:42.9--100%16.14%18.42%
2-Anneka McSherrySUP 12'6"F 48:26.6+8:43.7+21.98%81.98%-2.29%0.49%
3-Babbette SiebolSUP 12'6"F 48:55.3+9:12.4+23.18%81.18%-3.30%-0.49%
4-Autumn PeeleSUP 12'6"F 52:21.5+12:38.6+31.84%75.85%-10.55%-7.55%
  • Main Female - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Minnie FontenelleSUP 14'F 41:05.4--100%2.43%2.43%
2-Holly RamussenSUP 14'F 43:08.0+2:02.6+4.97%95.26%-2.43%-2.43%
  • Main Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Christian OliverSUP 14'M 29:49.8--100%21.22%21.49%
2-Bruce BarrySUP 14'M 30:01.4+0:11.6+0.65%99.36%20.71%20.98%
3-Dan StraussKayakM 30:32.8+0:43.0+2.40%97.65%19.33%19.60%
4-Alex VaughanSUP 14'M 31:29.0+1:39.2+5.54%94.75%16.86%17.13%
5-Chris GrieveSUP 14'M 33:29.6+3:39.8+12.28%89.06%11.55%11.84%
6-Ivan StorckSUP 14'M 33:55.6+4:05.8+13.73%87.92%10.41%10.70%
7-Lance JorgensenSUP 14'M 34:20.5+4:30.7+15.12%86.86%9.31%9.61%
8-Robert PicardoProneM 35:00.9+5:11.1+17.38%85.19%7.53%7.84%
9-Jim JarvieSUP 14'M 35:18.6+5:28.8+18.37%84.48%6.75%7.06%
10-Darrell KirkSUP 14'M 35:24.8+5:35.0+18.72%84.23%6.48%6.79%
11-Jeremiah SmithSUP 14'M 36:30.8+6:41.0+22.40%81.70%3.58%3.90%
12-Adam TischlerSUP 14'M 37:59.6+8:09.8+27.37%78.51%-0.33%0.00%
13-Skyler PalmerSUP SurfM 38:27.4+8:37.6+28.92%77.57%-1.56%-1.22%
14-Wes Van WambekeSUP 14'M 38:28.8+8:39.0+29.00%77.52%-1.62%-1.28%
15-Troy KasperSUP 14'M 39:20.0+9:30.2+31.86%75.84%-3.87%-3.53%
16-Jonathan FoleySUP 14'M 39:27.0+9:37.2+32.25%75.61%-4.18%-3.83%
17-Alan LampSUP 14'M 39:51.1+10:01.3+33.60%74.85%-5.24%-4.89%
18-Matt RadfordSUP 12'6"M 39:56.0+10:06.2+33.87%74.70%-5.46%-5.11%
19-Jeff ReibmanSUP 14'M 42:23.8+12:34.0+42.13%70.36%-11.96%-11.59%
20-Tom PhillipsSUP 14'M 46:11.0+16:21.2+54.82%64.59%-21.96%-21.56%
21-Rogan CarrSUP 14'M 46:32.7+16:42.9+56.03%64.09%-22.92%-22.51%
22-Harry OesterreicherSUP SurfM 47:48.6+17:58.8+60.27%62.39%-26.26%-25.84%
23-Frederick LefebvreSUP 12'6"M 48:36.9+18:47.1+62.97%61.36%-28.38%-27.96%
  • Main Male - Kayak
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Dan StraussKayakM 30:32.8--100%0.00%0.00%
  • Main Male - Prone
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Robert PicardoProneM 35:00.9--100%0.00%0.00%
  • Main Male - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Matt RadfordSUP 12'6"M 39:56.0--100%9.80%9.80%
2-Frederick LefebvreSUP 12'6"M 48:36.9+8:40.9+21.74%82.14%-9.80%-9.80%
  • Main Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Christian OliverSUP 14'M 29:49.8--100%19.58%18.30%
2-Bruce BarrySUP 14'M 30:01.4+0:11.6+0.65%99.36%19.06%17.77%
3-Alex VaughanSUP 14'M 31:29.0+1:39.2+5.54%94.75%15.12%13.78%
4-Chris GrieveSUP 14'M 33:29.6+3:39.8+12.28%89.06%9.70%8.27%
5-Ivan StorckSUP 14'M 33:55.6+4:05.8+13.73%87.92%8.53%7.08%
6-Lance JorgensenSUP 14'M 34:20.5+4:30.7+15.12%86.86%7.42%5.95%
7-Jim JarvieSUP 14'M 35:18.6+5:28.8+18.37%84.48%4.80%3.30%
8-Darrell KirkSUP 14'M 35:24.8+5:35.0+18.72%84.23%4.53%3.01%
9-Jeremiah SmithSUP 14'M 36:30.8+6:41.0+22.40%81.70%1.56%0.00%
10-Adam TischlerSUP 14'M 37:59.6+8:09.8+27.37%78.51%-2.43%-4.05%
11-Wes Van WambekeSUP 14'M 38:28.8+8:39.0+29.00%77.52%-3.74%-5.39%
12-Troy KasperSUP 14'M 39:20.0+9:30.2+31.86%75.84%-6.04%-7.72%
13-Jonathan FoleySUP 14'M 39:27.0+9:37.2+32.25%75.61%-6.36%-8.04%
14-Alan LampSUP 14'M 39:51.1+10:01.3+33.60%74.85%-7.44%-9.14%
15-Jeff ReibmanSUP 14'M 42:23.8+12:34.0+42.13%70.36%-14.30%-16.11%
16-Tom PhillipsSUP 14'M 46:11.0+16:21.2+54.82%64.59%-24.51%-26.48%
17-Rogan CarrSUP 14'M 46:32.7+16:42.9+56.03%64.09%-25.48%-27.47%
  • Main Male - SUP Surf
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Skyler PalmerSUP SurfM 38:27.4--100%10.84%10.84%
2-Harry OesterreicherSUP SurfM 47:48.6+9:21.2+24.32%80.44%-10.84%-10.84%