Sound Rowers: Elk River Challenge 2017

Saturday, August 5, 2017 11:15 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Aberdeen, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 25
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.7
Updated: Sunday, August 6, 2017 9:23 PM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers and Paddlers
Race website: http://soundrowers.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 3 miles - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
132Collin Deranleau SKM 47:37.2--100%21.64%14.51%
238Fred Atkinson OC-162M 48:30.7+0:53.5+1.87%98.16%20.17%12.91%
36Josh Pope SKM 51:56.5+4:19.3+9.08%91.68%14.53%6.75%
463Brady Engvall Merry Whery 54:52.6+7:15.4+15.24%86.78%9.70%1.48%
526Teddra Lake SK38F 55:42.2+8:05.0+16.97%85.49%8.34%0.00%
634C. RasmussenGig Harbor - American Traders Open Canoe Silver C2F/M 56:37.1+8:59.9+18.90%84.11%6.83%-1.64%
718Craig Zora SK 59:19.6+11:42.4+24.58%80.27%2.37%-6.50%
859Raymond PriestWestport - 10' Kayak PokeM 1:25:59.9+38:22.7+80.59%55.37%-41.52%-54.39%
965Jarl PriestWestport - 10' Kayak PokeM 1:26:19.2+38:42.0+81.27%55.17%-42.05%-54.96%
-39Herbie WeissePeinert Dolphin V-1M DNF-----
-58Michael PriestWestport - 10' Kayak PokeM DNF-----
  • 3 miles - C2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
134C. RasmussenGig Harbor - American Traders Open Canoe Silver C2F/M 56:37.1--100%0.00%0.00%
  • 3 miles - Merry Whery
Place Bib Racer name Category Finish time
163Brady EngvallMerry Whery 54:52.6--100%0.00%0.00%
  • 3 miles - OC-1
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
138Fred AtkinsonOC-162M 48:30.7--100%0.00%0.00%
  • 3 miles - Poke
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
159Raymond PriestWestport - 10' Kayak PokeM 1:25:59.9--100%0.19%0.19%
265Jarl PriestWestport - 10' Kayak PokeM 1:26:19.2+0:19.3+0.37%99.63%-0.19%-0.19%
-58Michael PriestWestport - 10' Kayak PokeM DNF-----
  • 3 miles - SK
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
132Collin DeranleauSKM 47:37.2--100%11.24%11.52%
26Josh PopeSKM 51:56.5+4:19.3+9.08%91.68%3.18%3.49%
326Teddra LakeSK38F 55:42.2+8:05.0+16.97%85.49%-3.83%-3.49%
418Craig ZoraSK 59:19.6+11:42.4+24.58%80.27%-10.59%-10.23%
  • 3 miles - V-1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
-39Herbie WeissePeinert Dolphin V-1M DNF-----
  • 7 miles - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
145Knakal 2XMill Creek WA - Maas 2X 2x OWF/M 55:22.9--100%24.99%25.18%
242Peter HirtleLake Forest Park - Hudson 1X 1x FlatwaterM 55:26.3+0:03.4+0.10%99.90%24.91%25.10%
357Team HeikkilaWestport/Other OC-663F/M 1:02:28.7+7:05.8+12.81%88.64%15.37%15.59%
455Janna GrossBay 21 1x OW-IIF 1:09:15.9+13:53.0+25.07%79.96%6.18%6.42%
5125Alex DennyUniversity Place - Clc Oxford 1x OW-IIM 1:11:14.9+15:52.0+28.65%77.73%3.50%3.74%
6126Arne DennyOak Harbor - Maas 24 1x OW-IIIM 1:11:15.1+15:52.2+28.66%77.73%3.49%3.74%
78Bob RhoadesOcean Shores, WA - Maas Vancouver 21 1x OW-IIM 1:14:01.2+18:38.3+33.65%74.82%-0.26%0.00%
833Keith Lile/ Steve Swanson C2M 1:14:39.3+19:16.4+34.80%74.18%-1.12%-0.86%
914Shane BakerPort Orchard. - Kamanu Pueo Lime Green High Vis OC-1M 1:16:47.9+21:25.0+38.67%72.11%-4.02%-3.75%
1064Bruce KuhnauAberdeen - Seda Swift SKM 1:17:14.7+21:51.8+39.48%71.70%-4.63%-4.36%
1135Carrie WeisseMaas Aero 1x OW-IIF 1:24:49.5+29:26.6+53.16%65.29%-14.89%-14.60%
1232John Cavanah SUPM 1:28:01.6+32:38.7+58.95%62.91%-19.23%-18.92%
1362Dave Wolfenberger / Andrew Love SK-2M 1:39:08.7+43:45.8+79.02%55.86%-34.29%-33.94%
-56Hal Duncanson +1Puget Sound - Canoe OC-2M DNF-----
  • 7 miles - 1x Flatwater
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
142Peter HirtleLake Forest Park - Hudson 1X 1x FlatwaterM 55:26.3--100%0.00%0.00%
  • 7 miles - 1x OW-II
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
155Janna GrossBay 21 1x OW-IIF 1:09:15.9--100%7.45%4.64%
2125Alex DennyUniversity Place - Clc Oxford 1x OW-IIM 1:11:14.9+1:59.0+2.86%97.22%4.80%1.91%
38Bob RhoadesOcean Shores, WA - Maas Vancouver 21 1x OW-IIM 1:14:01.2+4:45.3+6.86%93.58%1.10%-1.91%
435Carrie WeisseMaas Aero 1x OW-IIF 1:24:49.5+15:33.6+22.46%81.66%-13.34%-16.78%
  • 7 miles - 1x OW-III
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1126Arne DennyOak Harbor - Maas 24 1x OW-IIIM 1:11:15.1--100%0.00%0.00%
  • 7 miles - 2x OW
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
145Knakal 2XMill Creek WA - Maas 2X 2x OWF/M 55:22.9--100%0.00%0.00%
  • 7 miles - C2
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
133Keith Lile/ Steve SwansonC2M 1:14:39.3--100%0.00%0.00%
  • 7 miles - OC-1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
114Shane BakerPort Orchard. - Kamanu Pueo Lime Green High Vis OC-1M 1:16:47.9--100%0.00%0.00%
  • 7 miles - OC-2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
-56Hal Duncanson +1Puget Sound - Canoe OC-2M DNF-----
  • 7 miles - OC-6
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
157Team HeikkilaWestport/Other OC-663F/M 1:02:28.7--100%0.00%0.00%
  • 7 miles - SK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
164Bruce KuhnauAberdeen - Seda Swift SKM 1:17:14.7--100%0.00%0.00%
  • 7 miles - SK-2
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
162Dave Wolfenberger / Andrew LoveSK-2M 1:39:08.7--100%0.00%0.00%
  • 7 miles - SUP
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
132John CavanahSUPM 1:28:01.6--100%0.00%0.00%