Lightning Enduro at Loup Loup

Sunday, June 30, 2013 9:39 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Cycling - mtn enduro
Location: Twisp, WA, United States
Start type: Individual start
Racers: 72
Timing mode: Multi-device splits
Timed on: iPhone
Timed with: Webscorer PRO 1.6
Updated: Tuesday, July 2, 2013 10:13 AM (GMT-7)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Lightning Enduro at Loup Loup

  • 2 stages - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-362David AronsonMiddleburg Cat 3 (35-44) Men37M DNF-----
-439Sandrine McFaddenPeterson Spokeswomen Racing - Bothell Cat 3 (19+) Women46F DNF-----
-438Alicia McCannSpokeswomen Racing - Kent Cat 3 (19+) Women32F DNF-----
-455Kelly WoznickiPeterson Spokeswomen Racing - Seattle Cat 3 (19+) Women28F DNF-----
-443Christopher CliffordTacoma Cat 3 (45+) Men48M DNF-----
  • 2 stages - Cat 3 (19+) Women
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-439Sandrine McFaddenPeterson Spokeswomen Racing - Bothell Cat 3 (19+) Women46F DNF-----
-438Alicia McCannSpokeswomen Racing - Kent Cat 3 (19+) Women32F DNF-----
-455Kelly WoznickiPeterson Spokeswomen Racing - Seattle Cat 3 (19+) Women28F DNF-----
  • 2 stages - Cat 3 (35-44) Men
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-362David AronsonMiddleburg Cat 3 (35-44) Men37M DNF-----
  • 2 stages - Cat 3 (45+) Men
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-443Christopher CliffordTacoma Cat 3 (45+) Men48M DNF-----
  • 3 stages - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-1Kevin Bradford-ParishTeam NW Sho Air/Raleigh pb SET Coaching - Spokane Pro/Open Men31M DNF-----
-466Toby SwansonRavenna Capital Mngmt - Snoqualmie Pro/Open Men31M DNF-----
-410Logan WetzelTeam NW Sho-Air / Raleigh pb SET Coachin - Bellingham Pro/Open Men26M DNF-----
-490Doug KrumplemanVertical Earth - Hayden Pro/Open Men43M DNF-----
-461Aaron MickelsJack's Bicycle Center/Homegrown - Bham Pro/Open Men34M DNF-----
-411Cody CuppMethow Cycle & Sport - Blue Star Coffee - Twisp Pro/Open Men19M DNF-----
-165Jerry LongVertical Earth - Moscow Pro/Open Men40M DNF-----
-508Jon RossMt. Baker Ski Area - Bellingham Cat 1 (19-34) Men32M DNF-----
-448Voree SmithBurling Physical Therapy - Burlington Pro/Open Men39M DNF-----
-492Kevin FarrellDas Rad Haus - Leavenworth Cat 1 (35-44) Men38M DNF-----
-511Dale PlantKona - Bellingham Cat 1 (45+) Men49M DNF-----
-472Eric AtwoodBicycle Centers - Sammamish Pro/Open Men39M DNF-----
-101Joseph WilliamsTeam Williams - Seattle Pro/Open Men30M DNF-----
-441Ben ShakleeJack's Bicycle Center/Homegrown - Bellingham Cat 1 Singlespeed33M DNF-----
-458Levi KnudsenTacoma Cat 2 (19-34) Men25M DNF-----
-228Ryan TrimbleSnohomish Cat 2 Jr. Boys and Girls17M DNF-----
-469David FlemmingTrailhead Athletics - Bitan Cat 1 (45+) Men47M DNF-----
-449Daniel StranahanPort Townsend Cat 2 (19-34) Men21M DNF-----
-486Derek ShiersTrailhead Athletics - Bellingham Cat 1 (45+) Men46M DNF-----
-476Matt GalanerWoodinville Cycle - Preston Cat 2 Clydesdale38M DNF-----
-496Andi ZoltonJL Velo Ambassadors - Edmonds Pro/Open Women28F DNF-----
-500Eric MasbaryTrailhead Racing - Bellingham Cat 2 (35-44) Men41M DNF-----
-509Kyle DavisWenatchee Cat 2 (19-34) Men20M DNF-----
-499Pete TaborRichochet Dogs - Seattle Cat 2 (45+) Men48M DNF-----
-504James EidsonSkagit Design - Sedro Wooley Cat 2 (45+) Men47M DNF-----
-485Nicola MannTrailhead Athletics - Bellingham Cat 1 (35+) Women44F DNF-----
-110Brig SeidlTeam W.A.R. - Redmond Cat 1 (45+) Men50M DNF-----
-442David AchesonMethow Cycle & Sport - Blue Star Coffee - Winthrop Cat 2 (35-44) Men44M DNF-----
-107Ken HarmonFischer Plumbing Cycling - Snoqualmie Cat 1 (45+) Men51M DNF-----
-429Richard BeukemaOkanogan Cat 2 (35-44) Men41M DNF-----
-484Val ThomspsonTrailhead Athletics - Bellingham Cat 1 (35+) Women45F DNF-----
-245Dan Froulaepic racing - Bellingham Cat 2 (45+) Men50M DNF-----
-471Jeff KonczZuster Cycling - Spokane Cat 1 (35-44) Men35F DNF-----
-444Todd DawesMount Vernon Cat 2 (35-44) Men42M DNF-----
-506Shannon HoldenVanderkitten - Spokane Pro/Open Women37F DNF-----
-335Dru McMackinVICIOUS CYCLE - EPHRATA Cat 2 (45+) Men45M DNF-----
-440Alan PetersonSeattle Cat 2 (35-44) Men42M DNF-----
-505Michael McLaneMr. Cramp's - Bellevue Cat 2 (19-34) Men33M DNF-----
-436Larry JensenYakima Cat 2 (45+) Men54M DNF-----
-240Nicholas BrownRecycled Cycles Racing - Kirkland Cat 1 (35-44) Men40M DNF-----
-507Erika KrumplemanTeam Rep - Hayden Pro/Open Women46F DNF-----
-475Charlie WilcoxHILTI NW - selah Cat 2 Clydesdale40M DNF-----
-447Griffen NielsenWenatchee Cat 2 (19-34) Men24M DNF-----
-206John DurkeeOmak Cat 2 (19-34) Men24M DNF-----
-460Charles StanigarWalla Walla Cat 2 (45+) Men44M DNF-----
-467Hannah NeubeckTrailhead Athletics - Bellingham Cat 1 (19-34) Women33F DNF-----
-501Rhett DixonSkagit Design - Mt. Vernon Cat 2 (35-44) Men43M DNF-----
-129Chris WoodFischer Plumbing Cycling - Maple Valley Cat 1 (45+) Men49M DNF-----
-243Eric ArmstrongHILTI NW - Spokane Cat 2 Clydesdale44M DNF-----
-339Ken WilsonW.A.R. - E. Wenatchee Cat 2 (45+)Men54M DNF-----
-470Natalie KonzZuster Cycling - Spokane Pro/Open Women37F DNF-----
-49Christopher FastBlue Rooster - Seattle Cat 1 (45+) Men47M DNF-----
-131Dale WentworthVICIOUS CYCLE - EPHRATA Cat 2 (45+) Men54M DNF-----
-435Marne Fox BarrowBlue Rooster - Kirkland Cat 2 (35+) Women45F DNF-----
-204Troy HopwoodFischer Plumbing - Newcastle Cat 2 Singlespeed43M DNF-----
-354Gavin SpomerFischer Plumbing - Ellensburg Cat 2 Singlespeed43M DNF-----
-348Tom HeywoodW.A.R. - Wenatchee Cat 2 Masters (55+)66M DNF-----
-510Matt SullivanVICIOUS CYCLE - EPHRATA Cat 2 (35-44) Men43M DNF-----
-294Becky WilsonAllegro Cyclery - Walla Walla Cat 2 (35+) Women43F DNF-----
-512Chris EllisVoler/Bicycle Centres - Bellingham Pro/Open Men28M DNF-----
-482Courtneay McFaddenSpokeswomen Racing - Bellingham Pro/Open Women28F DNF-----
-445Alexandria Luschen'JL Velo Ambassadors - Kirkland Cat 1 (19-34) Women29F DNF-----
-503Jeff AndersonSkagit Design - Sedro Wooley Cat 2 (45+) Men47M DNF-----
-464Nick LeggettSlalam Consulting - Seattle Cat 2 (35-44) Men43M DNF-----
-60JJ EckerSlalam Consulting - Seattle Cat 2 (35-44) Men42M DNF-----
-502David WoodSkagit Design - Mt. Vernon Cat 2 (19-34) Men30M DNF-----
-452Patrick BulgerArrivee - Spokane Cat 2 (35-44) Men44M DNF-----
  • 3 stages - Cat 1 (19-34) Men
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-508Jon RossMt. Baker Ski Area - Bellingham Cat 1 (19-34) Men32M DNF-----
  • 3 stages - Cat 1 (19-34) Women
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-467Hannah NeubeckTrailhead Athletics - Bellingham Cat 1 (19-34) Women33F DNF-----
-445Alexandria Luschen'JL Velo Ambassadors - Kirkland Cat 1 (19-34) Women29F DNF-----
  • 3 stages - Cat 1 (35+) Women
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-485Nicola MannTrailhead Athletics - Bellingham Cat 1 (35+) Women44F DNF-----
-484Val ThomspsonTrailhead Athletics - Bellingham Cat 1 (35+) Women45F DNF-----
  • 3 stages - Cat 1 (35-44) Men
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-492Kevin FarrellDas Rad Haus - Leavenworth Cat 1 (35-44) Men38M DNF-----
-471Jeff KonczZuster Cycling - Spokane Cat 1 (35-44) Men35F DNF-----
-240Nicholas BrownRecycled Cycles Racing - Kirkland Cat 1 (35-44) Men40M DNF-----
  • 3 stages - Cat 1 (45+) Men
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-511Dale PlantKona - Bellingham Cat 1 (45+) Men49M DNF-----
-469David FlemmingTrailhead Athletics - Bitan Cat 1 (45+) Men47M DNF-----
-486Derek ShiersTrailhead Athletics - Bellingham Cat 1 (45+) Men46M DNF-----
-110Brig SeidlTeam W.A.R. - Redmond Cat 1 (45+) Men50M DNF-----
-107Ken HarmonFischer Plumbing Cycling - Snoqualmie Cat 1 (45+) Men51M DNF-----
-129Chris WoodFischer Plumbing Cycling - Maple Valley Cat 1 (45+) Men49M DNF-----
-49Christopher FastBlue Rooster - Seattle Cat 1 (45+) Men47M DNF-----
  • 3 stages - Cat 1 Singlespeed
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-441Ben ShakleeJack's Bicycle Center/Homegrown - Bellingham Cat 1 Singlespeed33M DNF-----
  • 3 stages - Cat 2 (19-34) Men
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-458Levi KnudsenTacoma Cat 2 (19-34) Men25M DNF-----
-449Daniel StranahanPort Townsend Cat 2 (19-34) Men21M DNF-----
-509Kyle DavisWenatchee Cat 2 (19-34) Men20M DNF-----
-505Michael McLaneMr. Cramp's - Bellevue Cat 2 (19-34) Men33M DNF-----
-447Griffen NielsenWenatchee Cat 2 (19-34) Men24M DNF-----
-206John DurkeeOmak Cat 2 (19-34) Men24M DNF-----
-502David WoodSkagit Design - Mt. Vernon Cat 2 (19-34) Men30M DNF-----
  • 3 stages - Cat 2 (35+) Women
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-435Marne Fox BarrowBlue Rooster - Kirkland Cat 2 (35+) Women45F DNF-----
-294Becky WilsonAllegro Cyclery - Walla Walla Cat 2 (35+) Women43F DNF-----
  • 3 stages - Cat 2 (35-44) Men
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-500Eric MasbaryTrailhead Racing - Bellingham Cat 2 (35-44) Men41M DNF-----
-442David AchesonMethow Cycle & Sport - Blue Star Coffee - Winthrop Cat 2 (35-44) Men44M DNF-----
-429Richard BeukemaOkanogan Cat 2 (35-44) Men41M DNF-----
-444Todd DawesMount Vernon Cat 2 (35-44) Men42M DNF-----
-440Alan PetersonSeattle Cat 2 (35-44) Men42M DNF-----
-501Rhett DixonSkagit Design - Mt. Vernon Cat 2 (35-44) Men43M DNF-----
-510Matt SullivanVICIOUS CYCLE - EPHRATA Cat 2 (35-44) Men43M DNF-----
-464Nick LeggettSlalam Consulting - Seattle Cat 2 (35-44) Men43M DNF-----
-60JJ EckerSlalam Consulting - Seattle Cat 2 (35-44) Men42M DNF-----
-452Patrick BulgerArrivee - Spokane Cat 2 (35-44) Men44M DNF-----
  • 3 stages - Cat 2 (45+) Men
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-499Pete TaborRichochet Dogs - Seattle Cat 2 (45+) Men48M DNF-----
-504James EidsonSkagit Design - Sedro Wooley Cat 2 (45+) Men47M DNF-----
-245Dan Froulaepic racing - Bellingham Cat 2 (45+) Men50M DNF-----
-335Dru McMackinVICIOUS CYCLE - EPHRATA Cat 2 (45+) Men45M DNF-----
-436Larry JensenYakima Cat 2 (45+) Men54M DNF-----
-460Charles StanigarWalla Walla Cat 2 (45+) Men44M DNF-----
-131Dale WentworthVICIOUS CYCLE - EPHRATA Cat 2 (45+) Men54M DNF-----
-503Jeff AndersonSkagit Design - Sedro Wooley Cat 2 (45+) Men47M DNF-----
  • 3 stages - Cat 2 (45+)Men
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-339Ken WilsonW.A.R. - E. Wenatchee Cat 2 (45+)Men54M DNF-----
  • 3 stages - Cat 2 Clydesdale
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-476Matt GalanerWoodinville Cycle - Preston Cat 2 Clydesdale38M DNF-----
-475Charlie WilcoxHILTI NW - selah Cat 2 Clydesdale40M DNF-----
-243Eric ArmstrongHILTI NW - Spokane Cat 2 Clydesdale44M DNF-----
  • 3 stages - Cat 2 Jr. Boys and Girls
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-228Ryan TrimbleSnohomish Cat 2 Jr. Boys and Girls17M DNF-----
  • 3 stages - Cat 2 Masters (55+)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-348Tom HeywoodW.A.R. - Wenatchee Cat 2 Masters (55+)66M DNF-----
  • 3 stages - Cat 2 Singlespeed
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-204Troy HopwoodFischer Plumbing - Newcastle Cat 2 Singlespeed43M DNF-----
-354Gavin SpomerFischer Plumbing - Ellensburg Cat 2 Singlespeed43M DNF-----
  • 3 stages - Pro/Open Men
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-1Kevin Bradford-ParishTeam NW Sho Air/Raleigh pb SET Coaching - Spokane Pro/Open Men31M DNF-----
-466Toby SwansonRavenna Capital Mngmt - Snoqualmie Pro/Open Men31M DNF-----
-410Logan WetzelTeam NW Sho-Air / Raleigh pb SET Coachin - Bellingham Pro/Open Men26M DNF-----
-490Doug KrumplemanVertical Earth - Hayden Pro/Open Men43M DNF-----
-461Aaron MickelsJack's Bicycle Center/Homegrown - Bham Pro/Open Men34M DNF-----
-411Cody CuppMethow Cycle & Sport - Blue Star Coffee - Twisp Pro/Open Men19M DNF-----
-165Jerry LongVertical Earth - Moscow Pro/Open Men40M DNF-----
-448Voree SmithBurling Physical Therapy - Burlington Pro/Open Men39M DNF-----
-472Eric AtwoodBicycle Centers - Sammamish Pro/Open Men39M DNF-----
-101Joseph WilliamsTeam Williams - Seattle Pro/Open Men30M DNF-----
-512Chris EllisVoler/Bicycle Centres - Bellingham Pro/Open Men28M DNF-----
  • 3 stages - Pro/Open Women
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
-496Andi ZoltonJL Velo Ambassadors - Edmonds Pro/Open Women28F DNF-----
-506Shannon HoldenVanderkitten - Spokane Pro/Open Women37F DNF-----
-507Erika KrumplemanTeam Rep - Hayden Pro/Open Women46F DNF-----
-470Natalie KonzZuster Cycling - Spokane Pro/Open Women37F DNF-----
-482Courtneay McFaddenSpokeswomen Racing - Bellingham Pro/Open Women28F DNF-----