2017 Big East River X

Saturday, May 27, 2017 8:00 AM (GMT-4) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Huntsville, ON, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 66
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.6
Updated: Saturday, May 27, 2017 3:49 PM (GMT-4)
Organized by: River X Racing Inc
Race website: http://muskokariverx.com/big-east-river-x

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 9km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
159Colin EllisOh 9km - K1 MaleM 59:25.1--100%19.72%23.08%
24Amanda WongWonginator 9km - K1 FemaleF 1:03:00.8+3:35.7+6.05%94.29%14.87%18.43%
365Patrick Laforest/Ann RousselWe Paddle 9km - C2 Co-EdF/M 1:09:12.7+9:47.6+16.48%85.85%6.49%10.40%
  • 9km - 9km - C1 Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
15Jay NaismithTundra 9km - C1 MaleM 1:17:14.1--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - C2 Co-Ed
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
165Patrick Laforest/Ann RousselWe Paddle 9km - C2 Co-EdF/M 1:09:12.7--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - C2 Family
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
136Johnathon Ayles/Sydney AylesLeaf Kicking Water Dogs 9km - C2 FamilyF/M 1:20:40.2--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - K1 Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
14Amanda WongWonginator 9km - K1 FemaleF 1:03:00.8--100%12.67%12.67%
220Kim SnellSnellky 9km - K1 FemaleF 1:21:18.3+18:17.5+29.03%77.50%-12.67%-12.67%
  • 9km - 9km - K1 Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
159Colin EllisOh 9km - K1 MaleM 59:25.1--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - SUP Junior
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
130Isaac TurkstraJunior Bark 9km - SUP JuniorM 1:24:01.4--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - SUP Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
166Bruce HermanStill Tryin 9km - SUP MaleM 1:17:15.6--100%0.00%0.00%
  • 40km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
153Brian HeathTeam Heath 40km - K1 High Perf: MaleM 3:35:59.4--100%27.06%25.11%
248Darryl BohmMe 40km - K1 High Perf: MaleM 3:41:44.1+5:44.7+2.66%97.41%25.12%23.12%
325Vadim LawrenceVadim 40km - K1 High Perf: MaleM 3:51:40.2+15:40.8+7.26%93.23%21.76%19.68%
  • 40km - 40km - C1 Pro: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
119Donald StonemanMe and all my friends 40km - C1 Pro: MaleM 4:10:21.2--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - C2 Pro: Co-Ed
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
110Stan Machacek/Maria KuzminM and M 40km - C2 Pro: Co-EdF/M 3:55:18.6--100%2.46%2.46%
217Gwyn Hayman/Bob VincentBob and Gwyn 40km - C2 Pro: Co-EdF/M 4:07:12.1+11:53.5+5.05%95.19%-2.46%-2.46%
  • 40km - 40km - C2 Pro: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
157Mike Hayes/Steve TaitAll Green 40km - C2 Pro: MaleM 4:02:41.4--100%9.83%9.83%
247Paul Adams/Isaac AdameHustlin Flow 40km - C2 Pro: MaleM 4:55:34.5+52:53.1+21.79%82.11%-9.83%-9.83%
  • 40km - 40km - C2 Rec: Co-Ed
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
122Sebastien Courville/Jennifer CourvilleGolden Lake Crew 40km - C2 Rec: Co-EdF/M 5:09:53.6--100%6.07%6.07%
23Donald McGillivray/Emily StahlDonnaemmasor 40km - C2 Rec: Co-EdF/M 5:49:58.7+40:05.1+12.94%88.55%-6.07%-6.07%
  • 40km - 40km - C2 Rec: Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
152Emily Carty/Suzy PollardDare Survivors 40km - C2 Rec: FemaleF 5:22:01.9--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - C2 Rec: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
162Jim Watson/Brian EvansMarco Polo 40km - C2 Rec: MaleM 5:47:10.8--100%4.89%4.89%
240Darryl Hogan/Kevin BosBuick Runners 40km - C2 Rec: MaleM 6:22:50.6+35:39.8+10.27%90.68%-4.89%-4.89%
  • 40km - 40km - C2 Stock: Co-Ed
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
116Dean Coulson/Monika StoegerCanoe Algonquin 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 4:16:40.6--100%13.05%14.93%
234Peter Scheuring/Christine ArcherMean and Lean 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 4:34:49.1+18:08.5+7.07%93.40%6.90%8.91%
314Barb Campbell/Richard EhrlichTree Huggers 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 5:01:42.5+45:01.9+17.54%85.07%-2.21%0.00%
  • 40km - 40km - C2 Stock: Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
146Karen Bender/Sue AdamsKaren Bender/Sue Adams 40km - C2 Stock: FemaleF 4:58:23.4--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - C2 Stock: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
135Tom Phillips/Mike De AbreuStrokes of Genius 40km - C2 Stock: MaleM 4:07:59.2--100%11.67%11.59%
241Jack Simpson/Marcus BoyleHaliburton 40km - C2 Stock: MaleM 4:10:13.3+2:14.1+0.90%99.11%10.87%10.80%
324Mike Bender/John LiversageJam Paddle 40km - C2 Stock: MaleM 4:10:18.2+2:19.0+0.93%99.07%10.84%10.77%
  • 40km - 40km - K1 Fast: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
115Shawn UrbanCreekfreak 40km - K1 Fast: MaleM 3:56:29.2--100%10.45%10.88%
22Robert RossRobert Ross 40km - K1 Fast: MaleM 3:58:39.4+2:10.2+0.92%99.09%9.63%10.07%
312Rick ClancyCoureur duh Leau 40km - K1 Fast: MaleM 4:05:49.2+9:20.0+3.95%96.20%6.92%7.37%
  • 40km - 40km - K1 High Perf: Fem
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
137Nicole DoyonTadpole 40km - K1 High Perf: FemF 7:37:55.1--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - K1 High Perf: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
153Brian HeathTeam Heath 40km - K1 High Perf: MaleM 3:35:59.4--100%9.60%7.47%
248Darryl BohmMe 40km - K1 High Perf: MaleM 3:41:44.1+5:44.7+2.66%97.41%7.20%5.00%
325Vadim LawrenceVadim 40km - K1 High Perf: MaleM 3:51:40.2+15:40.8+7.26%93.23%3.04%0.75%
  • 40km - 40km - K1 Touring: Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
164Sarah PihelAb Fab 40km - K1 Touring: FemaleF 6:53:14.0--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - K1 Touring: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
144Dorian MalloyI Don't Have A Team 40km - K1 Touring: MaleM 4:30:39.0--100%14.16%12.87%
258Radu CrisanBRRR 40km - K1 Touring: MaleM 4:54:41.0+24:02.0+8.88%91.84%6.53%5.13%
356Benjamin ReeseThat's A Paddlin 40km - K1 Touring: MaleM 5:10:37.8+39:58.8+14.77%87.13%1.48%0.00%
  • 40km - 40km - SUP: Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
118Courtney SinclairCourt Outdoors 40km - SUP: FemaleF 6:43:47.7--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - SUP: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
151Tim ShuffI Gotta Think About It 40km - SUP: MaleM 4:45:30.3--100%13.28%9.68%
221Steve ClokeCloke 40km - SUP: MaleM 4:49:56.1+4:25.8+1.55%98.47%11.93%8.27%
350Mike CaseywhatSUP 40km - SUP: MaleM 5:02:59.0+17:28.7+6.12%94.23%7.97%4.15%