2017 Big East River X

Saturday, May 27, 2017 8:00 AM (GMT-4) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Huntsville, ON, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 66
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.6
Updated: Saturday, May 27, 2017 3:49 PM (GMT-4)
Organized by: River X Racing Inc
Race website: http://muskokariverx.com/big-east-river-x

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 9km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
159Colin EllisOh 9km - K1 MaleM 59:25.1--100%19.72%23.08%
24Amanda WongWonginator 9km - K1 FemaleF 1:03:00.8+3:35.7+6.05%94.29%14.87%18.43%
365Patrick Laforest/Ann RousselWe Paddle 9km - C2 Co-EdF/M 1:09:12.7+9:47.6+16.48%85.85%6.49%10.40%
45Jay NaismithTundra 9km - C1 MaleM 1:17:14.1+17:49.0+29.99%76.93%-4.35%0.02%
566Bruce HermanStill Tryin 9km - SUP MaleM 1:17:15.6+17:50.5+30.03%76.91%-4.38%-0.02%
636Johnathon Ayles/Sydney AylesLeaf Kicking Water Dogs 9km - C2 FamilyF/M 1:20:40.2+21:15.1+35.77%73.66%-8.99%-4.43%
720Kim SnellSnellky 9km - K1 FemaleF 1:21:18.3+21:53.2+36.83%73.08%-9.85%-5.25%
830Isaac TurkstraJunior Bark 9km - SUP JuniorM 1:24:01.4+24:36.3+41.41%70.72%-13.52%-8.77%
  • 9km - 9km - C1 Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
15Jay NaismithTundra 9km - C1 MaleM 1:17:14.1--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - C2 Co-Ed
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
165Patrick Laforest/Ann RousselWe Paddle 9km - C2 Co-EdF/M 1:09:12.7--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - C2 Family
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
136Johnathon Ayles/Sydney AylesLeaf Kicking Water Dogs 9km - C2 FamilyF/M 1:20:40.2--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - K1 Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
14Amanda WongWonginator 9km - K1 FemaleF 1:03:00.8--100%12.67%12.67%
220Kim SnellSnellky 9km - K1 FemaleF 1:21:18.3+18:17.5+29.03%77.50%-12.67%-12.67%
  • 9km - 9km - K1 Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
159Colin EllisOh 9km - K1 MaleM 59:25.1--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - SUP Junior
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
130Isaac TurkstraJunior Bark 9km - SUP JuniorM 1:24:01.4--100%0.00%0.00%
  • 9km - 9km - SUP Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
166Bruce HermanStill Tryin 9km - SUP MaleM 1:17:15.6--100%0.00%0.00%
  • 40km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
153Brian HeathTeam Heath 40km - K1 High Perf: MaleM 3:35:59.4--100%27.06%25.11%
248Darryl BohmMe 40km - K1 High Perf: MaleM 3:41:44.1+5:44.7+2.66%97.41%25.12%23.12%
325Vadim LawrenceVadim 40km - K1 High Perf: MaleM 3:51:40.2+15:40.8+7.26%93.23%21.76%19.68%
460Andrei ZoubakineSolo 40km - K1 High Perf: MaleM 3:55:09.8+19:10.4+8.88%91.85%20.58%18.47%
510Stan Machacek/Maria KuzminM and M 40km - C2 Pro: Co-EdF/M 3:55:18.6+19:19.2+8.94%91.79%20.53%18.42%
615Shawn UrbanCreekfreak 40km - K1 Fast: MaleM 3:56:29.2+20:29.8+9.49%91.33%20.14%18.01%
72Robert RossRobert Ross 40km - K1 Fast: MaleM 3:58:39.4+22:40.0+10.49%90.50%19.40%17.26%
857Mike Hayes/Steve TaitAll Green 40km - C2 Pro: MaleM 4:02:41.4+26:42.0+12.36%89.00%18.04%15.86%
912Rick ClancyCoureur duh Leau 40km - K1 Fast: MaleM 4:05:49.2+29:49.8+13.81%87.87%16.98%14.77%
1017Gwyn Hayman/Bob VincentBob and Gwyn 40km - C2 Pro: Co-EdF/M 4:07:12.1+31:12.7+14.45%87.37%16.52%14.29%
1135Tom Phillips/Mike De AbreuStrokes of Genius 40km - C2 Stock: MaleM 4:07:59.2+31:59.8+14.81%87.10%16.25%14.02%
1241Jack Simpson/Marcus BoyleHaliburton 40km - C2 Stock: MaleM 4:10:13.3+34:13.9+15.85%86.32%15.50%13.25%
1324Mike Bender/John LiversageJam Paddle 40km - C2 Stock: MaleM 4:10:18.2+34:18.8+15.89%86.29%15.47%13.22%
1419Donald StonemanMe and all my friends 40km - C1 Pro: MaleM 4:10:21.2+34:21.8+15.91%86.27%15.45%13.20%
1526Adam Woolfrey/Scott ReynoldsAnything for a beer 40km - C2 Stock: MaleM 4:15:03.6+39:04.2+18.09%84.68%13.86%11.57%
169Todd VeldhuizenIf Not Duffers 40km - K1 High Perf: MaleM 4:15:54.3+39:54.9+18.48%84.40%13.58%11.28%
1716Dean Coulson/Monika StoegerCanoe Algonquin 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 4:16:40.6+40:41.2+18.84%84.15%13.32%11.01%
1838Trevor Quinton@MustokaFlippin 40km - K1 Fast: MaleM 4:25:22.1+49:22.7+22.86%81.39%10.38%7.99%
1955Dav Nemethy-FeketeKayak Sport Canada 40km - K1 Fast: MaleM 4:27:43.6+51:44.2+23.95%80.68%9.59%7.18%
2044Dorian MalloyI Don't Have A Team 40km - K1 Touring: MaleM 4:30:39.0+54:39.6+25.31%79.80%8.60%6.16%
2161Charles SchofieldTeam of One 40km - K1 High Perf: MaleM 4:33:10.3+57:10.9+26.47%79.07%7.75%5.29%
2228John Eastmure/Matthew EastmureRaveledge 40km - C2 Stock: MaleM 4:33:15.3+57:15.9+26.51%79.04%7.72%5.26%
2334Peter Scheuring/Christine ArcherMean and Lean 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 4:34:49.1+58:49.7+27.24%78.59%7.19%4.72%
2439Jonathan Petruk/Bill BrickwoodTwo Guys Walk Into A Bar 40km - C2 Stock: MaleM 4:38:09.5+1:02:10.1+28.78%77.65%6.06%3.56%
251Roy Vallinga/Ron MarshTubeerdz 40km - C2 Stock: MaleM 4:40:30.6+1:04:31.2+29.87%77.00%5.27%2.75%
2645Terry Gaughan/Ken ParsonsNot Prepared 40km - C2 Stock: MaleM 4:41:48.4+1:05:49.0+30.47%76.64%4.83%2.30%
278Tom Stead/Alan HeskethFred 40km - C2 Stock: MaleM 4:44:26.3+1:08:26.9+31.69%75.94%3.94%1.38%
2851Tim ShuffI Gotta Think About It 40km - SUP: MaleM 4:45:30.3+1:09:30.9+32.18%75.65%3.58%1.01%
2923Steffen RollerVineta 40km - K1 Fast: MaleM 4:46:55.2+1:10:55.8+32.84%75.28%3.10%0.52%
3021Steve ClokeCloke 40km - SUP: MaleM 4:49:56.1+1:13:56.7+34.24%74.50%2.09%-0.52%
317Kyle Nesbitt/Nathaniel HooverBlack Swan Racing 40km - C2 Stock: MaleM 4:53:47.9+1:17:48.5+36.02%73.52%0.78%-1.86%
3258Radu CrisanBRRR 40km - K1 Touring: MaleM 4:54:41.0+1:18:41.6+36.43%73.30%0.48%-2.17%
3347Paul Adams/Isaac AdameHustlin Flow 40km - C2 Pro: MaleM 4:55:34.5+1:19:35.1+36.85%73.07%0.18%-2.48%
3446Karen Bender/Sue AdamsKaren Bender/Sue Adams 40km - C2 Stock: FemaleF 4:58:23.4+1:22:24.0+38.15%72.39%-0.77%-3.45%
3514Barb Campbell/Richard EhrlichTree Huggers 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 5:01:42.5+1:25:43.1+39.69%71.59%-1.89%-4.60%
3650Mike CaseywhatSUP 40km - SUP: MaleM 5:02:59.0+1:26:59.6+40.28%71.29%-2.32%-5.05%
376Ioan Adrian Roncea/Dana RonceaThe Snails 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 5:04:28.3+1:28:28.9+40.97%70.94%-2.82%-5.56%
3811Gregg Steele/Steve Willms440 + Canoe 40km - C2 Stock: MaleM 5:05:25.2+1:29:25.8+41.40%70.72%-3.14%-5.89%
3954Alex Palfrey/Eric WatkinCrazy Orillia-ites 40km - C2 Stock: MaleM 5:06:40.1+1:30:40.7+41.98%70.43%-3.57%-6.32%
4063Gordon ClarkeJust A One Man Team 40km - K1 Fast: MaleM 5:07:40.8+1:31:41.4+42.45%70.20%-3.91%-6.67%
4122Sebastien Courville/Jennifer CourvilleGolden Lake Crew 40km - C2 Rec: Co-EdF/M 5:09:53.6+1:33:54.2+43.48%69.70%-4.65%-7.44%
4256Benjamin ReeseThat's A Paddlin 40km - K1 Touring: MaleM 5:10:37.8+1:34:38.4+43.82%69.53%-4.90%-7.70%
4349David HolmeHula Hoop 40km - SUP: MaleM 5:12:29.2+1:36:29.8+44.68%69.12%-5.53%-8.34%
4433Mike CrouzatMuskoka X-Men 40km - SUP: MaleM 5:19:41.7+1:43:42.3+48.01%67.56%-7.96%-10.84%
4552Emily Carty/Suzy PollardDare Survivors 40km - C2 Rec: FemaleF 5:22:01.9+1:46:02.5+49.10%67.07%-8.75%-11.65%
4643Matthew James/Bronwyn JamesBacon or Bust 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 5:38:18.4+2:02:19.0+56.63%63.84%-14.25%-17.29%
4713Colin Bruce/Andrew GilchristAlgonquin Outfitters / Swift 40km - C2 Stock: MaleM 5:41:56.7+2:05:57.3+58.32%63.17%-15.48%-18.55%
4829Perry CharleboisEcochallenge 40km - K1 Touring: MaleM 5:45:12.6+2:09:13.2+59.83%62.57%-16.58%-19.69%
4932Drew MaggioPoor life choices 40km - SUP: MaleM 5:46:06.7+2:10:07.3+60.24%62.40%-16.89%-20.00%
5062Jim Watson/Brian EvansMarco Polo 40km - C2 Rec: MaleM 5:47:10.8+2:11:11.4+60.74%62.21%-17.25%-20.37%
513Donald McGillivray/Emily StahlDonnaemmasor 40km - C2 Rec: Co-EdF/M 5:49:58.7+2:13:59.3+62.03%61.72%-18.19%-21.34%
5231Frazer JohnsonTeam Endevour 40km - K1 Touring: MaleM 5:55:15.1+2:19:15.7+64.48%60.80%-19.97%-23.17%
5327John TurkstraBark 40km - SUP: MaleM 6:09:17.0+2:33:17.6+70.97%58.49%-24.71%-28.03%
5440Darryl Hogan/Kevin BosBuick Runners 40km - C2 Rec: MaleM 6:22:50.6+2:46:51.2+77.25%56.42%-29.29%-32.73%
5518Courtney SinclairCourt Outdoors 40km - SUP: FemaleF 6:43:47.7+3:07:48.3+86.95%53.49%-36.37%-40.00%
5642Troy BeechinorThe Beech 40km - SUP: MaleM 6:47:42.4+3:11:43.0+88.76%52.98%-37.69%-41.35%
5764Sarah PihelAb Fab 40km - K1 Touring: FemaleF 6:53:14.0+3:17:14.6+91.32%52.27%-39.55%-43.27%
5837Nicole DoyonTadpole 40km - K1 High Perf: FemF 7:37:55.1+4:01:55.7+112.01%47.17%-54.64%-58.76%
  • 40km - 40km - C1 Pro: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
119Donald StonemanMe and all my friends 40km - C1 Pro: MaleM 4:10:21.2--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - C2 Pro: Co-Ed
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
110Stan Machacek/Maria KuzminM and M 40km - C2 Pro: Co-EdF/M 3:55:18.6--100%2.46%2.46%
217Gwyn Hayman/Bob VincentBob and Gwyn 40km - C2 Pro: Co-EdF/M 4:07:12.1+11:53.5+5.05%95.19%-2.46%-2.46%
  • 40km - 40km - C2 Pro: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
157Mike Hayes/Steve TaitAll Green 40km - C2 Pro: MaleM 4:02:41.4--100%9.83%9.83%
247Paul Adams/Isaac AdameHustlin Flow 40km - C2 Pro: MaleM 4:55:34.5+52:53.1+21.79%82.11%-9.83%-9.83%
  • 40km - 40km - C2 Rec: Co-Ed
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
122Sebastien Courville/Jennifer CourvilleGolden Lake Crew 40km - C2 Rec: Co-EdF/M 5:09:53.6--100%6.07%6.07%
23Donald McGillivray/Emily StahlDonnaemmasor 40km - C2 Rec: Co-EdF/M 5:49:58.7+40:05.1+12.94%88.55%-6.07%-6.07%
  • 40km - 40km - C2 Rec: Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
152Emily Carty/Suzy PollardDare Survivors 40km - C2 Rec: FemaleF 5:22:01.9--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - C2 Rec: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
162Jim Watson/Brian EvansMarco Polo 40km - C2 Rec: MaleM 5:47:10.8--100%4.89%4.89%
240Darryl Hogan/Kevin BosBuick Runners 40km - C2 Rec: MaleM 6:22:50.6+35:39.8+10.27%90.68%-4.89%-4.89%
  • 40km - 40km - C2 Stock: Co-Ed
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
116Dean Coulson/Monika StoegerCanoe Algonquin 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 4:16:40.6--100%13.05%14.93%
234Peter Scheuring/Christine ArcherMean and Lean 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 4:34:49.1+18:08.5+7.07%93.40%6.90%8.91%
314Barb Campbell/Richard EhrlichTree Huggers 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 5:01:42.5+45:01.9+17.54%85.07%-2.21%0.00%
46Ioan Adrian Roncea/Dana RonceaThe Snails 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 5:04:28.3+47:47.7+18.62%84.30%-3.14%-0.92%
543Matthew James/Bronwyn JamesBacon or Bust 40km - C2 Stock: Co-EdF/M 5:38:18.4+1:21:37.8+31.80%75.87%-14.60%-12.13%
  • 40km - 40km - C2 Stock: Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
146Karen Bender/Sue AdamsKaren Bender/Sue Adams 40km - C2 Stock: FemaleF 4:58:23.4--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - C2 Stock: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
135Tom Phillips/Mike De AbreuStrokes of Genius 40km - C2 Stock: MaleM 4:07:59.2--100%11.67%11.59%
241Jack Simpson/Marcus BoyleHaliburton 40km - C2 Stock: MaleM 4:10:13.3+2:14.1+0.90%99.11%10.87%10.80%
324Mike Bender/John LiversageJam Paddle 40km - C2 Stock: MaleM 4:10:18.2+2:19.0+0.93%99.07%10.84%10.77%
426Adam Woolfrey/Scott ReynoldsAnything for a beer 40km - C2 Stock: MaleM 4:15:03.6+7:04.4+2.85%97.23%9.15%9.07%
528John Eastmure/Matthew EastmureRaveledge 40km - C2 Stock: MaleM 4:33:15.3+25:16.1+10.19%90.75%2.66%2.59%
639Jonathan Petruk/Bill BrickwoodTwo Guys Walk Into A Bar 40km - C2 Stock: MaleM 4:38:09.5+30:10.3+12.17%89.15%0.92%0.84%
71Roy Vallinga/Ron MarshTubeerdz 40km - C2 Stock: MaleM 4:40:30.6+32:31.4+13.11%88.41%0.08%0.00%
845Terry Gaughan/Ken ParsonsNot Prepared 40km - C2 Stock: MaleM 4:41:48.4+33:49.2+13.64%88.00%-0.38%-0.46%
98Tom Stead/Alan HeskethFred 40km - C2 Stock: MaleM 4:44:26.3+36:27.1+14.70%87.18%-1.32%-1.40%
107Kyle Nesbitt/Nathaniel HooverBlack Swan Racing 40km - C2 Stock: MaleM 4:53:47.9+45:48.7+18.47%84.41%-4.65%-4.74%
1111Gregg Steele/Steve Willms440 + Canoe 40km - C2 Stock: MaleM 5:05:25.2+57:26.0+23.16%81.20%-8.79%-8.88%
1254Alex Palfrey/Eric WatkinCrazy Orillia-ites 40km - C2 Stock: MaleM 5:06:40.1+58:40.9+23.66%80.86%-9.24%-9.33%
1313Colin Bruce/Andrew GilchristAlgonquin Outfitters / Swift 40km - C2 Stock: MaleM 5:41:56.7+1:33:57.5+37.89%72.52%-21.80%-21.90%
  • 40km - 40km - K1 Fast: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
115Shawn UrbanCreekfreak 40km - K1 Fast: MaleM 3:56:29.2--100%10.45%10.88%
22Robert RossRobert Ross 40km - K1 Fast: MaleM 3:58:39.4+2:10.2+0.92%99.09%9.63%10.07%
312Rick ClancyCoureur duh Leau 40km - K1 Fast: MaleM 4:05:49.2+9:20.0+3.95%96.20%6.92%7.37%
438Trevor Quinton@MustokaFlippin 40km - K1 Fast: MaleM 4:25:22.1+28:52.9+12.21%89.12%-0.48%0.00%
555Dav Nemethy-FeketeKayak Sport Canada 40km - K1 Fast: MaleM 4:27:43.6+31:14.4+13.21%88.33%-1.38%-0.89%
623Steffen RollerVineta 40km - K1 Fast: MaleM 4:46:55.2+50:26.0+21.33%82.42%-8.64%-8.12%
763Gordon ClarkeJust A One Man Team 40km - K1 Fast: MaleM 5:07:40.8+1:11:11.6+30.10%76.86%-16.50%-15.94%
  • 40km - 40km - K1 High Perf: Fem
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
137Nicole DoyonTadpole 40km - K1 High Perf: FemF 7:37:55.1--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - K1 High Perf: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
153Brian HeathTeam Heath 40km - K1 High Perf: MaleM 3:35:59.4--100%9.60%7.47%
248Darryl BohmMe 40km - K1 High Perf: MaleM 3:41:44.1+5:44.7+2.66%97.41%7.20%5.00%
325Vadim LawrenceVadim 40km - K1 High Perf: MaleM 3:51:40.2+15:40.8+7.26%93.23%3.04%0.75%
460Andrei ZoubakineSolo 40km - K1 High Perf: MaleM 3:55:09.8+19:10.4+8.88%91.85%1.58%-0.75%
59Todd VeldhuizenIf Not Duffers 40km - K1 High Perf: MaleM 4:15:54.3+39:54.9+18.48%84.40%-7.10%-9.63%
661Charles SchofieldTeam of One 40km - K1 High Perf: MaleM 4:33:10.3+57:10.9+26.47%79.07%-14.33%-17.03%
  • 40km - 40km - K1 Touring: Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
164Sarah PihelAb Fab 40km - K1 Touring: FemaleF 6:53:14.0--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - K1 Touring: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
144Dorian MalloyI Don't Have A Team 40km - K1 Touring: MaleM 4:30:39.0--100%14.16%12.87%
258Radu CrisanBRRR 40km - K1 Touring: MaleM 4:54:41.0+24:02.0+8.88%91.84%6.53%5.13%
356Benjamin ReeseThat's A Paddlin 40km - K1 Touring: MaleM 5:10:37.8+39:58.8+14.77%87.13%1.48%0.00%
429Perry CharleboisEcochallenge 40km - K1 Touring: MaleM 5:45:12.6+1:14:33.6+27.55%78.40%-9.49%-11.13%
531Frazer JohnsonTeam Endevour 40km - K1 Touring: MaleM 5:55:15.1+1:24:36.1+31.26%76.19%-12.68%-14.36%
  • 40km - 40km - SUP: Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
118Courtney SinclairCourt Outdoors 40km - SUP: FemaleF 6:43:47.7--100%0.00%0.00%
  • 40km - 40km - SUP: Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
151Tim ShuffI Gotta Think About It 40km - SUP: MaleM 4:45:30.3--100%13.28%9.68%
221Steve ClokeCloke 40km - SUP: MaleM 4:49:56.1+4:25.8+1.55%98.47%11.93%8.27%
350Mike CaseywhatSUP 40km - SUP: MaleM 5:02:59.0+17:28.7+6.12%94.23%7.97%4.15%
449David HolmeHula Hoop 40km - SUP: MaleM 5:12:29.2+26:58.9+9.45%91.37%5.08%1.14%
533Mike CrouzatMuskoka X-Men 40km - SUP: MaleM 5:19:41.7+34:11.4+11.98%89.31%2.89%-1.14%
632Drew MaggioPoor life choices 40km - SUP: MaleM 5:46:06.7+1:00:36.4+21.23%82.49%-5.13%-9.50%
727John TurkstraBark 40km - SUP: MaleM 6:09:17.0+1:23:46.7+29.34%77.31%-12.17%-16.83%
842Troy BeechinorThe Beech 40km - SUP: MaleM 6:47:42.4+2:02:12.1+42.80%70.03%-23.84%-28.98%