2018 frank harrison memorial race nsw pa

Saturday, February 10, 2018 15:30 (GMT+11) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: South Albury, Australia
Start type: Mass start
Racers: 87
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO
Updated: Monday, September 17, 2018 11:25 (GMT+11)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Div 1 (20km 1:30-1:40) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake11 Open K1 1:00.0--100%64.29%66.67%
1-Fake12 Open K1 1:00.0--100%64.29%66.67%
3-Fake13 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%-7.14%0.00%
4-Fake14 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-42.86%-33.33%
5-Joseph BurtonMitta Mitta U 18 Junior K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-78.57%-66.67%
  • Div 1 (20km 1:30-1:40) - Open K1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Fake11Open K1 1:00.0--100%55.56%50.00%
1-Fake12Open K1 1:00.0--100%55.56%50.00%
3-Fake13Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%-33.33%-50.00%
4-Fake14Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-77.78%-100.00%
  • Div 1 (20km 1:30-1:40) - U 18 Junior K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Joseph BurtonMitta Mitta U 18 Junior K1M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 2 (20km 1:40-1:45) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake21 Open K1 1:00.0--100%73.33%77.78%
2-Fake22 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%46.67%55.56%
3-Fake23 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%20.00%33.33%
4-Fake24 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-6.67%11.11%
5-Craig ElliottBurley Griffin VET 35+ K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-33.33%-11.11%
5-Gary RakeBurley Griffin VET 35+ K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-33.33%-11.11%
5-Laurie FitzpatrickWagga Bidgee VET 35+ K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-33.33%-11.11%
5-Tim DoyleWagga Bidgee Open K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-33.33%-11.11%
  • Div 2 (20km 1:40-1:45) - Open K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake21 Open K1 1:00.0--100%66.67%66.67%
2-Fake22 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%33.33%33.33%
3-Fake23 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%0.00%0.00%
4-Fake24 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-33.33%-33.33%
5-Tim DoyleWagga Bidgee Open K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-66.67%-66.67%
  • Div 2 (20km 1:40-1:45) - VET 35+ K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Craig ElliottBurley Griffin VET 35+ K1M 5:00.0--100%0.00%0.00%
1-Gary RakeBurley Griffin VET 35+ K1M 5:00.0--100%0.00%0.00%
1-Laurie FitzpatrickWagga Bidgee VET 35+ K1M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 3 (20km 1:45-1:50) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake31 Open K1 1:00.0--100%70.00%71.43%
2-Fake32 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%40.00%42.86%
3-Fake33 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%10.00%14.29%
4-Fake34 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-20.00%-14.29%
5-Matt WindonManly Warringah REC 45+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-50.00%-42.86%
5-Kate and Steve DawsonSutherland Shire REC 35+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-50.00%-42.86%
  • Div 3 (20km 1:45-1:50) - Open K1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Fake31Open K1 1:00.0--100%60.00%60.00%
2-Fake32Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%20.00%20.00%
3-Fake33Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%-20.00%-20.00%
4-Fake34Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-60.00%-60.00%
  • Div 3 (20km 1:45-1:50) - REC 35+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Kate and Steve DawsonSutherland Shire REC 35+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 3 (20km 1:45-1:50) - REC 45+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Matt WindonManly Warringah REC 45+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 4 (20km 1:50-1:55) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake41 Open K1 1:00.0--100%66.67%66.67%
2-Fake42 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%33.33%33.33%
3-Fake43 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%0.00%0.00%
4-Fake44 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-33.33%-33.33%
5-Jeremy KentMitta Mitta Open K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-66.67%-66.67%
  • Div 4 (20km 1:50-1:55) - Open K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake41 Open K1 1:00.0--100%66.67%66.67%
2-Fake42 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%33.33%33.33%
3-Fake43 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%0.00%0.00%
4-Fake44 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-33.33%-33.33%
5-Jeremy KentMitta Mitta Open K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-66.67%-66.67%
  • Div 5 (20km 1:55-2:00) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake51 Open K1 1:00.0--100%70.00%71.43%
2-Fake52 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%40.00%42.86%
3-Fake53 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%10.00%14.29%
4-Fake54 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-20.00%-14.29%
5-Brett AndersonMitta Mitta REC 55+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-50.00%-42.86%
5-Duncan JohnstoneLane Cove REC 35+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-50.00%-42.86%
  • Div 5 (20km 1:55-2:00) - Open K1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Fake51Open K1 1:00.0--100%60.00%60.00%
2-Fake52Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%20.00%20.00%
3-Fake53Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%-20.00%-20.00%
4-Fake54Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-60.00%-60.00%
  • Div 5 (20km 1:55-2:00) - REC 35+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Duncan JohnstoneLane Cove REC 35+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 5 (20km 1:55-2:00) - REC 55+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Brett AndersonMitta Mitta REC 55+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 6 (20km 2:00-2:10) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake61 Open K1 1:00.0--100%70.00%71.43%
2-Fake62 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%40.00%42.86%
3-Fake63 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%10.00%14.29%
4-Fake64 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-20.00%-14.29%
5-Darren ForbesNewy Open K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-50.00%-42.86%
5-Gaye FosterManly Warringah VET 35+ K1F 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-50.00%-42.86%
  • Div 6 (20km 2:00-2:10) - Open K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake61 Open K1 1:00.0--100%66.67%66.67%
2-Fake62 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%33.33%33.33%
3-Fake63 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%0.00%0.00%
4-Fake64 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-33.33%-33.33%
5-Darren ForbesNewy Open K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-66.67%-66.67%
  • Div 6 (20km 2:00-2:10) - VET 35+ K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Gaye FosterManly Warringah VET 35+ K1F 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 7 (20km 2:10-2:30) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake71 Open K1 1:00.0--100%70.00%71.43%
2-Fake72 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%40.00%42.86%
3-Fake73 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%10.00%14.29%
4-Fake74 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-20.00%-14.29%
5-Helen and David TongwayBurley Griffin TC1 VET 70+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-50.00%-42.86%
5-Lindsay FrostLane Cove REC 55+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-50.00%-42.86%
  • Div 7 (20km 2:10-2:30) - Open K1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Fake71Open K1 1:00.0--100%60.00%60.00%
2-Fake72Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%20.00%20.00%
3-Fake73Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%-20.00%-20.00%
4-Fake74Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-60.00%-60.00%
  • Div 7 (20km 2:10-2:30) - REC 55+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Lindsay FrostLane Cove REC 55+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 7 (20km 2:10-2:30) - TC1 VET 70+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Helen and David TongwayBurley Griffin TC1 VET 70+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 8 (15km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake81 Open K1 1:00.0--100%76.92%80.00%
2-Fake82 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%53.85%60.00%
3-Fake83 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%30.77%40.00%
4-Fake84 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%7.69%20.00%
5-Josh Roy And Alexandra SutherlandMitta Mitta RECM 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-15.38%0.00%
5-Bruce SimpsonMitta Mitta VET55+ K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-15.38%0.00%
5-Anita HaarmannMitta Mitta RECF 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-15.38%0.00%
5-Tom DoyleMitta Mitta Open K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-15.38%0.00%
5-Joanne Hamilton-ValeMitta Mitta SUP1F 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-15.38%0.00%
5-Peter ValeMitta Mitta SUP1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-15.38%0.00%
5-Sean ArdrenMitta Mitta REC 35+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-15.38%0.00%
5-Margi BohmBurley Griffin VET 45+ K1F 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-15.38%0.00%
5-Ben RoutleyNewcastle Outrigger Canoe Club TC1 OpenM 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-15.38%0.00%
5-Leslie HowardWindsor UC1 VET 55+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-15.38%0.00%
5-Bruce GrahamWagga Bidgee VET 55+ TK1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-15.38%0.00%
  • Div 8 (15km) - Open K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake81 Open K1 1:00.0--100%66.67%66.67%
2-Fake82 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%33.33%33.33%
3-Fake83 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%0.00%0.00%
4-Fake84 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-33.33%-33.33%
5-Tom DoyleMitta Mitta Open K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-66.67%-66.67%
  • Div 8 (15km) - REC
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Josh Roy And Alexandra SutherlandMitta Mitta RECM 5:00.0--100%0.00%0.00%
1-Anita HaarmannMitta Mitta RECF 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 8 (15km) - REC 35+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Sean ArdrenMitta Mitta REC 35+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 8 (15km) - SUP1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Joanne Hamilton-ValeMitta Mitta SUP1F 5:00.0--100%0.00%0.00%
1-Peter ValeMitta Mitta SUP1M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 8 (15km) - TC1 Open
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Ben RoutleyNewcastle Outrigger Canoe Club TC1 OpenM 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 8 (15km) - UC1 VET 55+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Leslie HowardWindsor UC1 VET 55+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 8 (15km) - VET 45+ K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Margi BohmBurley Griffin VET 45+ K1F 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 8 (15km) - VET 55+ TK1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Bruce GrahamWagga Bidgee VET 55+ TK1M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 8 (15km) - VET55+ K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Bruce SimpsonMitta Mitta VET55+ K1M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 9 (10km <1:00) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake91 Open K1 1:00.0--100%66.67%66.67%
2-Fake92 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%33.33%33.33%
3-Fake93 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%0.00%0.00%
4-Fake94 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-33.33%-33.33%
5-John PrestonBurley Griffin VET55+ K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-66.67%-66.67%
  • Div 9 (10km <1:00) - Open K1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Fake91Open K1 1:00.0--100%60.00%60.00%
2-Fake92Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%20.00%20.00%
3-Fake93Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%-20.00%-20.00%
4-Fake94Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-60.00%-60.00%
  • Div 9 (10km <1:00) - VET55+ K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-John PrestonBurley Griffin VET55+ K1M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 10 (10km 1:00-1:04) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake101 Open K1 1:00.0--100%72.00%75.00%
2-Fake102 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%44.00%50.00%
3-Fake103 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%16.00%25.00%
4-Fake104 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-12.00%0.00%
5-Graeme IsonBurley Griffin REC 35+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-40.00%-25.00%
5-Warren LopezWindsor REC 65+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-40.00%-25.00%
5-Guy FiddesNewy C1 VET 45+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-40.00%-25.00%
  • Div 10 (10km 1:00-1:04) - C1 VET 45+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Guy FiddesNewy C1 VET 45+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 10 (10km 1:00-1:04) - Open K1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Fake101Open K1 1:00.0--100%60.00%60.00%
2-Fake102Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%20.00%20.00%
3-Fake103Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%-20.00%-20.00%
4-Fake104Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-60.00%-60.00%
  • Div 10 (10km 1:00-1:04) - REC 35+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Graeme IsonBurley Griffin REC 35+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 10 (10km 1:00-1:04) - REC 65+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Warren LopezWindsor REC 65+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 11 (10km 1:04-1:08) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake111 Open K1 1:00.0--100%73.33%77.78%
2-Fake112 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%46.67%55.56%
3-Fake113 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%20.00%33.33%
4-Fake114 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-6.67%11.11%
5-Ian Castell-BrownBurley Griffin VET 65+ K1M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-33.33%-11.11%
5-Ian DaveyNewy C1 VET 45+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-33.33%-11.11%
5-Alan PiersonHunter Valley UC1 VET 45+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-33.33%-11.11%
5-Esther WheelerPacific Dragons SUP1F 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-33.33%-11.11%
  • Div 11 (10km 1:04-1:08) - C1 VET 45+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Ian DaveyNewy C1 VET 45+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 11 (10km 1:04-1:08) - Open K1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Fake111Open K1 1:00.0--100%60.00%60.00%
2-Fake112Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%20.00%20.00%
3-Fake113Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%-20.00%-20.00%
4-Fake114Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-60.00%-60.00%
  • Div 11 (10km 1:04-1:08) - SUP1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Esther WheelerPacific Dragons SUP1F 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 11 (10km 1:04-1:08) - UC1 VET 45+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Alan PiersonHunter Valley UC1 VET 45+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 11 (10km 1:04-1:08) - VET 65+ K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Ian Castell-BrownBurley Griffin VET 65+ K1M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 12 (10km >1:08) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake121 Open K1 1:00.0--100%66.67%66.67%
2-Fake122 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%33.33%33.33%
3-Fake123 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%0.00%0.00%
4-Fake124 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-33.33%-33.33%
5-Allan NewhouseBurley Griffin C1 VET 70+M 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-66.67%-66.67%
  • Div 12 (10km >1:08) - C1 VET 70+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Allan NewhouseBurley Griffin C1 VET 70+M 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 12 (10km >1:08) - Open K1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Fake121Open K1 1:00.0--100%60.00%60.00%
2-Fake122Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%20.00%20.00%
3-Fake123Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%-20.00%-20.00%
4-Fake124Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-60.00%-60.00%
  • Div 13 (5km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Fake131 Open K1 1:00.0--100%66.67%66.67%
2-Fake132 Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%33.33%33.33%
3-Fake133 Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%0.00%0.00%
4-Fake134 Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-33.33%-33.33%
5-Ella Varman And Tara BarterMitta Mitta Junior U16 TK2F 5:00.0+4:00.0+400.00%20.00%-66.67%-66.67%
  • Div 13 (5km) - Junior U16 TK2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1-Ella Varman And Tara BarterMitta Mitta Junior U16 TK2F 5:00.0--100%0.00%0.00%
  • Div 13 (5km) - Open K1
Place Bib Racer name Category Finish time
1-Fake131Open K1 1:00.0--100%60.00%60.00%
2-Fake132Open K1 2:00.0+1:00.0+100.00%50.00%20.00%20.00%
3-Fake133Open K1 3:00.0+2:00.0+200.00%33.33%-20.00%-20.00%
4-Fake134Open K1 4:00.0+3:00.0+300.00%25.00%-60.00%-60.00%