Fox Mountain Bike Duathlon - 2016

Sunday, June 5, 2016 09:30 (GMT+9:30) - Final results

Race info
Sport: Duathlon - bike and run
Location: Cudlee Creek, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 90
Laps: 3
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.2
Updated: Monday, June 6, 2016 12:46 (GMT+9:30)
Organized by: Tribe Triathlon Club
Race website: www.tribetriathlon.com.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Female Enduro Course Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 30 - 39 Sorcha Flett 3:01:16.2 2  Race review  Lap times
 Female Long Course Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Overall Lindy Kronen 1:59:38.9 5  Race review  Lap times
 14 - 19 Emily Hill 2:13:36.0 1  Race review  Lap times
 30 - 39 Gabrielle Todd 2:30:12.4 2  Race review  Lap times
 40 - 49 - - 1  Race review  Lap times
 50 - 59 Lindy Kronen 1:59:38.9 1  Race review  Lap times
 Female Short Course Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Overall Lisa Albinus 1:05:19.0 11  Race review  Lap times
 13 - 19 Celia Cowan 1:16:19.0 1  Race review  Lap times
 30 - 39 Jess Shipard 1:25:08.4 3  Race review  Lap times
 40 - 49 Lisa Albinus 1:05:19.0 5  Race review  Lap times
 50 - 59 Berni Lawson 1:25:39.6 2  Race review  Lap times
 Male Enduro Course Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Overall Dave Merritt 2:35:17.2 11  Race review  Lap times
 20 - 29 Geoff Cox 3:18:15.8 2  Race review  Lap times
 30 - 39 Pete Stokes 2:49:06.3 4  Race review  Lap times
 40 - 49 Dave Merritt 2:35:17.2 4  Race review  Lap times
 50 - 59 - - 1  Race review  Lap times
 Male Long Course Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Overall Paul Byatt 1:41:01.9 32  Race review  Lap times
 13 - 19 - - 1  Race review  Lap times
 14 - 19 Ethan Woolford 1:55:56.3 2  Race review  Lap times
 20 - 29 John Martinez 1:54:37.8 3  Race review  Lap times
 30 - 39 Paul Byatt 1:41:01.9 11  Race review  Lap times
 40 - 49 Tim Klein 1:46:22.4 8  Race review  Lap times
 50 - 59 Neil Lawson 2:04:27.4 4  Race review  Lap times
 60 + Andrew Loose 2:09:12.8 3  Race review  Lap times
 Male Short Course Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Overall Russ Jarvis 56:20.0 13  Race review  Lap times
 13 - 19 Thomas Woodward 1:12:54.1 1  Race review  Lap times
 30 - 39 Russ Jarvis 56:20.0 5  Race review  Lap times
 40 - 49 Kieran O'sullivan 1:08:05.4 5  Race review  Lap times
 50 - 59 Paul Eckert 1:12:31.6 1  Race review  Lap times
 60 + Peter Hardy 1:20:11.1 1  Race review  Lap times
 Team Enduro Course Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Team Morg'n'morf 2:27:12.6 5  Race review  Lap times
 Team Long Course Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Team Bandicoot 1:59:45.9 8  Race review  Lap times
 Team Short Course Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Team OMERGERD 1:07:56.1 3  Race review  Lap times