Paddle Bender 2015

Saturday, May 30, 2015 9:58 AM (GMT-4) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Irmo, SC, United States
Start type: Mass start
Racers: 72
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.7.2
Updated: Saturday, May 30, 2015 8:10 PM (GMT-4)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Paddle Bender 2015

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 4 Mile Men Masters 50+ Winner Winning time Total racers
 Overall Mark Poole 36:52.1 12
 Fast Sea Kayak Mark Poole 36:52.1 3
 Recreational Kayak Ray Peterson 47:59.2 4
 Sea Kayak George Montgomery 45:50.2 3
 SUP Robert T Perkins 49:13.2 2
 4 Mile Men Open Winner Winning time Total racers
 Overall Tommy Mack 48:51.9 2
 Recreational Kayak Tommy Mack 48:51.9 1
 SUP Jim Dalton 1:18:46.9 1
 4 Mile Tandem Winner Winning time Total racers
 Men's Fred Brown 58:37.7 1
 4 Mile Women Masters 50+ Winner Winning time Total racers
 Overall CJ Haynes 40:40.6 9
 High Performance Kayak CJ Haynes 40:40.6 2
 Recreational Kayak Lynn Marie King 46:52.3 5
 SUP Janet Lehman 55:04.8 2
 4 Mile Women Open Winner Winning time Total racers
 Overall Barbara Brown 52:12.2 7
 Fast Sea Kayak Kristina Brown 1:01:37.7 1
 Recreational Kayak Nicole Bryan 1:18:08.3 1
 SUP Barbara Brown 52:12.2 5
 8 Mile Men Masters 50+ Winner Winning time Total racers
 Overall Bronko Nagurski 1:04:30.8 17
 Fast Sea Kayak Steve Rosenau 1:10:05.3 4
 High Performance Kayak Bronko Nagurski 1:04:30.8 6
 Recreational Kayak Tony Herring 1:35:24.2 1
 Sea Kayak Charlie Brown 1:21:42.8 4
 SUP Thomas Moses 1:42:40.1 2
 8 Mile Men Open Winner Winning time Total racers
 Overall Chris Hipgrave 1:01:16.5 12
 High Performance Kayak Chris Hipgrave 1:01:16.5 5
 Sea Kayak Mack Kelly 1:25:58.6 1
 SUP Rand Perkins 1:19:20.0 6
 8 Mile Women Masters 50+ Winner Winning time Total racers
 Overall Anne Kelly 1:27:11.2 5
 Fast Sea Kayak Wyndy Amerson 1:28:10.3 2
 Recreational Kayak Libby Folk 1:40:44.2 1
 Sea Kayak Anne Kelly 1:27:11.2 2
 8 Mile Women Open Winner Winning time Total racers
 Overall Kata Dismukes 1:08:55.2 7
 Fast Sea Kayak Myrlene Marsa 1:18:10.8 1
 High Performance Kayak Kata Dismukes 1:08:55.2 3
 SUP Grace Metzgar 1:43:55.2 3