Pigeon River Classic 2015

Saturday, May 2, 2015 9:00 AM (GMT-5) - Final results

Race info
Sport: Running - road
Location: Clintonville, WI, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 92
Category results: Exclude top 1 overall
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.7.2
Updated: Monday, June 13, 2016 8:03 PM (GMT-5)
Organized by: Great Lakes Endurance
Race website: www.greatlakesendurance.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 1 Mile Winner Winning time Total racers
 Overall Claire Guenther 6:24.8 9
 Female Claire Guenther 6:24.8 6
 F06-08 Grace Pingel 8:48.4 2
 F09-10 Emma Ziepke 7:16.2 2
 F11-12 Sara Carlson 6:41.1 1
 Male Jackson Boucher 7:12.1 3
 F09-10 Alexander Montour 8:22.6 1
 M09-10 Ricky PINGEL 7:41.4 1
 5K Run Winner Winning time Total racers
 Overall Ken Kosakowski 20:16.4 45
 Female April Hanson 20:33.6 26
 F11-12 Sarah Carlson 23:56.5 1
 F15-19 Megan Petruzates 33:57.2 2
 F20-29 Lauren McCaslin 26:00.7 6
 F30-39 Becky Hintz 26:38.8 6
 F40-49 Beth Petruzates 24:21.5 4
 F50-59 Char Plowman 30:49.0 3
 F60-69 Ginny Moehring 25:47.2 3
 Male Ken Kosakowski 20:16.4 19
 M06-08 Mason Carrico 29:51.9 1
 M09-10 Dominick Azzolina 26:40.8 2
 M13-14 KYLE TENNIE 23:10.1 2
 M15-19 Multiple winners 25:31.5 3
 M20-29 Adam Noack 37:51.2 1
 M30-39 Jim Minniecheske 49:05.4 2
 M40-49 Daniel Hohn 22:55.9 2
 M50-59 Jeff Schram 24:15.3 1
 M60-69 Randall Wenstadt 23:41.7 4
 5K Walk Winner Winning time Total racers
 Overall Katrina Artz 48:12.8 11
 Female Katrina Artz 48:12.8 9
 F11-12 Emilee Acevedo 52:47.1 2
 F13-14 Sydney Artz 48:13.5 1
 F30-39 Jamie Kroening 53:36.3 2
 F40-49 LISA NACHTRAB 55:08.5 1
 F50-59 Gay Acevedo 52:46.4 1
 F60-69 Sharon Lorge 49:14.2 1
 Male Garrett Kroening 48:48.5 2
 M30-39 John Bushie 54:15.3 1
 10K Winner Winning time Total racers
 Overall Ron Hayes 40:51.5 21
 Female Lori Schulz 44:35.6 13
 F20-29 Kaila Knueppel 47:03.5 1
 F30-39 Stacy Hohn 45:34.8 8
 F50-59 Mary Doverspike,Jr. 54:17.6 3
 Male Ron Hayes 40:51.5 8
 M20-29 Tony Bink 47:33.7 2
 M30-39 Dan Krznarich 49:02.3 3
 M40-49 David Wanta 55:52.7 1
 M50-59 Jim Crail 42:22.5 1
 Half marathon Winner Winning time Total racers
 Overall Dan Glubka 1:33:26.1 6
 Female Ashli Hahn 2:10:59.0 2
 F20-29 Ashley Fechter 2:21:02.8 1
 Male Dan Glubka 1:33:26.1 4
 M30-39 Kevin Brzezinski 1:51:14.7 1
 M40-49 Bruce Johnson 1:35:30.1 1
 M60-69 Marvin Fechter 2:21:03.0 1