Webscorer will be performing maintenance on Tuesday July 14th beginning at 11:00 PM PDT (GMT -7) and concluding at 11:59 PM PDT (GMT -7).
All website functions will be offline during this time.
 
 
 

Harewood Forest Run

Monday, May 6, 2019 10:04 (GMT+1) - Final results

Race info
Sport: Running - trail
Location: Wherwell, United Kingdom
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 347
Timing mode: Bib sync
Timed on: samsung SM-T800
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Tuesday, May 7, 2019 21:41 (GMT+1)
Race notes
You did it! Thank you so much for supporting us, the Wherwell School PTA and Wherwell Playing Fields.

Hopefully you enjoyed yourself enough to come back next year and celebrate with us the mighty Harewood Forest!

The course was hard and fast today so there are some super fast times out there, with a little bit of give and take :-)

Many thanks to the Wherwell Estate for supporting us in the use of the forest, our good friends the Muddy Runners for always supporting us, the marshals and helpers throughout the day who help make the event sing, and Clos du Marquis for the classy food. Not to forget our awesome sponsors HD labels and Clarion HR.

Until next year!
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Harewood Forest Run

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 2km Winner Winning time Total racers
 Overall Hayden Wells 8:55.0 82
 Female Ruth Griffin 12:31.0 35
 Junior Female Annie Walsh 20:00.8 1
 Under 11 - Female Ruth Griffin 12:31.0 7
 Under 13 - Female Leticia Randall 14:01.8 3
 Under 7 - Female Naia Lane 15:57.7 10
 Under 9 - Female Emily Hook 13:11.2 8
 Vet Female Hazel Wells 14:15.2 6
 Male Hayden Wells 8:55.0 47
 Senior Male Carl Porter 18:33.7 2
 Under 11 - Male Boaz Lurcock 9:05.3 8
 Under 13 - Male Hayden Wells 8:55.0 4
 Under 7 - Male Nathaniel Lovell 16:11.2 15
 Under 9 - Male Shea Lane 9:23.8 11
 Vet Male Matt Harris 16:05.5 7
 5km Winner Winning time Total racers
 Overall Jake Dinkele 19:38.7 127
 Female Isla Bircham 22:42.2 59
 Junior Female Bryony Fishpool 25:30.7 3
 Senior Female Megan Furby 29:24.6 7
 Supervet Female Carole Lowe 28:16.4 4
 Under 13 - Female Isla Bircham 22:42.2 14
 Vet Female Sandra Berry-Bowers 23:54.2 31
 Male Jake Dinkele 19:38.7 68
 Junior Male Jake Dinkele 19:38.7 9
 Senior Male Dan Smith 20:37.4 5
 Supervet Male Jeff White 24:45.3 2
 Under 13 - Male Wilf McKinley 21:58.4 30
 Vet Male Allan Davis 20:18.9 22
 10km Winner Winning time Total racers
 Overall Matthew King 36:41.2 138
 Female Christina Searle 50:46.9 55
 Senior Female Rosie Pope 53:11.7 8
 Supervet Female Nicola Dunning 59:22.8 8
 Vet Female Christina Searle 50:46.9 39
 Male Matthew King 36:41.2 83
 Junior Male Thomas Pritchard 59:44.0 1
 Senior Male Robert Wood 38:52.8 13
 Supervet Male Ricky Lee 42:34.9 17
 Vet Male Matthew King 36:41.2 52