2018 Coaster50

Saturday, May 5, 2018 10:05 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Cycling - mtn cross-country
Location: Sechelt, BC, Canada
Start type: Mass start
Racers: 197
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.8
Updated: Tuesday, May 8, 2018 9:36 AM (GMT-7)
Race notes
Results from the 2018 Coaster50. Thank you all for racing and supporting our trails and our mountain bike community! Thank you all our sponsors!

Sunshine Coast Community Forest| Boreale Biking | Gibsons Tapworks | Cycling BC | Off the Edge Adventures | SC Tourism | BC Bike Race | Sunshine Coast Cycling | Lambert | Clayton’s Heritage Market | Ripstix Fitness Supplements | Coast Gravity Park | Spakwus 50 | Nimby 50 | Ballinteer Management | Coast TV Sports |Up The Creek B&B | Noah’s Premium Bottled Water | Sa Boothroyd | Gibsons Building Supplies | Strait Coffee | Sunshine Coast Credit Union | Super Value | Alpha Adventures | Shea Louisa Corp
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 XCO Winner Winning time Total racers
 Overall Hamish Graham 1:11:09.0 86
 Female Emilly Johnston 1:24:15.0 23
 Elite Women Emilly Johnston 1:24:15.0 1
 Novice Open Women Gail Sawers 1:59:29.5 16
 U13 Women Geza Rodgers 1:45:27.1 1
 U15 Women Emmy Lan 1:46:45.0 3
 U17 Women Kamilla Hindmarch 2:05:35.7 2
 Male Hamish Graham 1:11:09.0 63
 Elite Men Leonardo Freitas 2:02:56.0 1
 Junior Men Hamish Graham 1:11:09.0 2
 Master 30+ Men Richard Gregory 1:25:50.2 3
 Master 40+ Men Jacob Rodgers 1:21:17.1 8
 Master 50+ Men Jeremy Seamans 1:23:37.8 7
 Novice Open Men Kai Jenkins 1:38:16.2 26
 U13 Men Rhett Bates 1:58:26.9 2
 U15 Men Cam McCallum 1:26:21.2 6
 U17 Men Erik Ashton 1:13:01.5 8
 XC Marathon Winner Winning time Total racers
 Overall Felix Burke 2:33:25.3 111
 Female Sandra Walter 3:09:16.7 16
 Elite Women Sandra Walter 3:09:16.7 4
 Junior 18 & Under Women Lucy Schick 3:43:34.8 2
 Master 30-34 Women Heather Glascock 5:07:01.3 1
 Master 35-39 Women Meghan Molnar 3:48:35.5 2
 Master 40-44 Women Tara Miller 4:02:31.0 1
 Master 45-49 Women Anne Langmaid 5:17:55.6 1
 Master 50-54 Women Darcie J. Young 4:40:50.0 1
 Novice Open Women Katherine Short 3:23:07.7 4
 Male Felix Burke 2:33:25.3 95
 Elite Men Felix Burke 2:33:25.3 11
 Junior 18 & Under Men Dylan Joyce 3:06:16.0 2
 Master 30-34 Men Jamie Sparling 2:39:41.2 5
 Master 35-39 Men Benjamin Schmidt 3:07:46.6 7
 Master 40-44 Men James Cameron Birkenbuel 3:07:37.6 6
 Master 45-49 Men Mike Rauch 3:10:25.6 10
 Master 50-54 Men Ken Olson 3:13:04.5 7
 Master 55-59 Men Ted Russo 3:13:49.7 7
 Master 60+ Men Chris Britten 3:49:31.9 1
 Novice Open Men Peter Sinclair 3:03:56.5 36
 Senior 19-29 Men Simon Szoke 2:57:19.6 2
 Single Speed Open Men Alvin Wai 4:59:53.4 1