IOP/Epic WA Race 2 : 2017/18

Sunday, October 29, 2017 15:40 (GMT+8) - Final results

Race info
Sport: Paddling - surfski
Location: Sorrento, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 91
Handicap: Time
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.8
Updated: Monday, October 30, 2017 16:10 (GMT+8)
Organized by: Indian Ocean Paddlers Club
Race website: http://www.iop.canoe.org.au/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Overall Winner Winning time Total racers
 All racers Brendan Rice 1:03:15.1 91
 Female Aya Okano 1:20:43.6 10
 Male Brendan Rice 1:03:15.1 81
 Aspiring Winner Winning time Total racers
 Overall Jeremy Alderson 1:20:57.2 20
 Female Kate Atkinson 1:28:43.9 4
 40+ Female Kate Atkinson 1:28:43.9 3
 50+ Female Karen O'Connor 1:29:35.6 1
 Male Jeremy Alderson 1:20:57.2 16
 40+ male Gary Clarke 1:22:58.6 8
 50+ male Brad Hardingham 1:21:13.9 4
 60+ male Dave Norton 1:41:53.6 1
 Open male Ben Hoy 1:32:39.7 2
 Under 18 Male Jeremy Alderson 1:20:57.2 1
 Double Winner Winning time Total racers
 Overall John Wilkie 1:06:29.6 1
 Male John Wilkie 1:06:29.6 1
 Open male John Wilkie 1:06:29.6 1
 Fast Winner Winning time Total racers
 Overall Brendan Rice 1:03:15.1 24
 Male Brendan Rice 1:03:15.1 24
 40+ male Mark Alderson 1:08:26.7 4
 50+ male Dean Gardiner 1:04:54.0 9
 Open male Brendan Rice 1:03:15.1 11
 Intermediate Winner Winning time Total racers
 Overall Cav Rotham 1:13:39.7 34
 Female Aya Okano 1:20:43.6 3
 40+ Female Tricia Gilbert 1:23:34.6 2
 Open Female Aya Okano 1:20:43.6 1
 Male Cav Rotham 1:13:39.7 31
 40+ male Cav Rotham 1:13:39.7 10
 50+ male Ian Kininmonth 1:14:02.6 10
 60+ male Eddie Stoelwinder 1:21:38.5 3
 Open male Peter Hinds 1:14:06.4 8
 SLS Ski Winner Winning time Total racers
 Overall Brenton Rose 1:22:46.6 1
 Male Brenton Rose 1:22:46.6 1
 40+ male Brenton Rose 1:22:46.6 1
 SUP Winner Winning time Total racers
 Overall William Lee 1:31:51.9 11
 Female Belinda Stowell 1:38:54.4 3
 40+ Female Belinda Stowell 1:38:54.4 2
 Open Female Jade Lane 1:48:52.3 1
 Male William Lee 1:31:51.9 8
 40+ male William Lee 1:31:51.9 3
 50+ male Crawford Olney 1:47:11.7 3
 Open male Damian England 1:41:00.6 2