2017 Wetlands Wander NMS 2

Sunday, May 28, 2017 10:01 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling - kayak
Location: Shorncliffe, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 117
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.6.1
Updated: Sunday, May 28, 2017 12:12 (GMT+10)
Comments:  1  View all

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

2017 Wetlands Wander NMS 2

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 3km Winner Winning time Total racers
 Overall Lochie Lovell 24:24.5 5
 Female Tori Rixon 26:44.5 2
 K1 Under 12 Tori Rixon 26:44.5 2
 Male Lochie Lovell 24:24.5 3
 Guppy Under 12 Lochie Lovell 24:24.5 2
 Rec Under 12 Lachlan Gollan 28:26.6 1
 6km Winner Winning time Total racers
 Overall Sophie Rixon 34:06.5 19
 Female Sophie Rixon 34:06.5 14
 Guppy Under 12 Tahlia Bold 52:45.9 1
 Guppy Under 14 Joelie Enever 54:03.2 1
 K1 Under 16 Sophie Rixon 34:06.5 1
 K1 Young Vets Siti Abdul Khalid 38:55.2 2
 Rec Under 14 Noa Reiss 53:00.3 1
 TK1 Open Robyn Maguire 42:03.1 1
 TK1 Under 12 Jasmine Fraser 45:53.6 2
 TK1 Under 18 Tabitha Newman 56:34.7 1
 Unres 1 Mature Vets Pauline King 40:59.4 2
 Unres 1 Young Vets Linda Burnett 41:07.1 2
 Male Mark Rixon 34:20.4 5
 SUP 14"" Young Vets Allen Hume 42:08.9 1
 TK1 Mature Vets Michael Maguire 36:00.3 1
 TK1 Under 14 Ethan Bold 43:15.7 1
 Unres 1 Open Mark Rixon 34:20.4 1
 Unres 1 Young Vets Shane Tomlinson 44:05.6 1
 12km Winner Winning time Total racers
 Overall Lachlan Bancroft/ Bryn Davis 53:18.7 49
 Female Hannah Lund 1:01:56.6 13
 K1 Mature Vets Christine Gissing 1:08:24.5 3
 K1 Under 14 Ava Lund 1:08:41.9 1
 K1 Under 16 Hannah Lund 1:01:56.6 2
 K1 Vintage Vets SAL GARDNER 1:30:28.8 1
 K1 Young Vets Jenny Theiss 1:08:12.4 1
 SUP 14' Mature Vets Julieanne White 1:31:44.3 1
 TK1 Mature Vets Nicky Donaldson 1:22:19.5 2
 TK2 Mature Vets Sue Worrad/Beth Lewis 1:15:20.2 2
 Male Lachlan Bancroft/ Bryn Davis 53:18.7 34
 K1 Mature Vets Stephen Kelly 1:00:43.4 4
 K1 Open Lewis Fuller 58:15.1 1
 K1 Under 14 Samuel King Koi 1:10:35.5 1
 K1 Under 16 Liam Warriner 58:42.8 3
 K1 Under 18 Alex Clarey 1:01:54.0 1
 K1 Vintage Vets Greg Litherland 1:08:43.3 2
 K1 Young Vets David Bicknell 59:52.6 3
 K2 Open Lachlan Bancroft/ Bryn Davis 53:18.7 1
 Rec 1 Mature Vets Geoff Urquhart 1:06:52.1 1
 TK1 Mature Vets ian Frost 1:10:42.0 2
 TK1 Vintage Vets Jeff Stuart 1:07:27.3 2
 TK2 Mature Vets Mark Sanderson/ Graeme Will 1:05:51.7 1
 Unres 1 Mature Vets Ray Robinson 1:01:43.7 5
 Unres 1 Open Peter Hopwood 1:08:53.1 1
 Unres 1 Vintage Vets Dave Kair 1:06:17.3 1
 Unres 1 Young Vets Aaron Judd 1:07:00.3 4
 Unres 2 Young Vets Luke Sneesby/Gregg Sneesby 1:09:25.0 1
 Female/Male Bruce Taylor/ Barbara Davies 1:05:58.6 2
 K2 Vintage Vets Bruce Taylor/ Barbara Davies 1:05:58.6 1
 TK2 Young Vets Mark Mustchin/ Marjon de Boer 1:06:50.3 1
 18km Winner Winning time Total racers
 Overall Daniel Mole 1:20:55.6 44
 Female Denise Cooper 1:31:22.9 8
 K1 Mature Vets Denise Cooper 1:31:22.9 3
 K1 Open Brook Crosse 1:31:41.0 1
 K1 Under 14 Natalee Rixon 1:41:47.7 1
 K1 Young Vets Tina Effeney 1:45:57.1 1
 TK1 Mature Vets Julie Foreman 1:46:09.7 1
 TK1 Vintage Vets Marilyn Drynan 1:45:54.1 1
 Male Daniel Mole 1:20:55.6 36
 K1 Mature Vets Stuart Bryson 1:26:46.6 6
 K1 Open Mark Yager 1:21:48.1 3
 K1 Under 18 Daniel Mole 1:20:55.6 2
 K1 Young Vets Jason Keating 1:21:00.9 7
 K2 Young Vets Grant Epple/ Mitchell Paraka 1:25:26.7 1
 OR 1 Young Vets Andrew Carson 1:46:30.9 1
 OR1 Mature Vets Glenn Pyne 1:49:18.7 1
 Rec 1 Mature Vets GREG Cairns 1:35:04.8 2
 Sski 1 Young Vets Nick Perkins 1:30:32.6 1
 SUP 14"" Young Vets Brad Kruger 1:59:59.9 1
 TK2 Mature Vets David Stewart/ Maurice Coutanceau 1:38:40.8 1
 Unres 1 Mature Vets Gavin Cook 1:23:16.7 7
 Unres 1 Vintage Vets Noel Murphy 1:31:27.3 1
 Unres 1 Young Vets Tim Fitzsimmons 1:21:44.2 2
  • Comments (1)