Waikato100 2019

Saturday, November 2, 2019 06:27 (GMT+13) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Hamilton, New Zealand
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 59
Laps: 4
Timing mode: Multi-device splits
Timed on: iPhone
Timed with: Webscorer PRO 4.1
Updated: Tuesday, November 19, 2019 22:00 (GMT+13)
Organized by: Simple Race Timing
Race website: http://www.simpletiming.co.nz

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 25KM Winner Winning time Total racers
 Overall Oranga Mā Te Wai Team 1:59:55.9 14    
 Female Catherine Mills 2:31:40.0 5    
 Kayak Single Catherine Mills 2:31:40.0 5    
 Male Oranga Mā Te Wai Team 1:59:55.9 8    
 Kayak Single Neville Coombe 2:19:34.2 6    
 SUP Single - - 1    
 Waka Ama Six Oranga Mā Te Wai Team 1:59:55.9 1    
 Female/Male WRC #3 Team 2:17:35.5 1    
 Row Eight WRC #3 Team 2:17:35.5 1    
 50KM Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Overall WRC #1 Team 3:05:53.4 15  Race review  Lap times
 Female Bailee Stratton 4:05:22.9 2  Race review  Lap times
 Kayak Single Bailee Stratton 4:05:22.9 1  Race review  Lap times
 Waka Ama Double Mako Mermaids Team 5:11:55.3 1  Race review  Lap times
 Male Brendon Metcalfe 3:42:33.3 10  Race review  Lap times
 Kayak Single Brendon Metcalfe 3:42:33.3 6  Race review  Lap times
 SUP Single Earl Wykes 5:33:42.0 2  Race review  Lap times
 Waka Ama Double Braden Team 4:02:09.3 1  Race review  Lap times
 Waka Ama Single Ruamata Tuarua Team 4:15:21.4 1  Race review  Lap times
 Female/Male WRC #1 Team 3:05:53.4 3  Race review  Lap times
 Row Eight WRC #1 Team 3:05:53.4 2  Race review  Lap times
 Waka Ama Single Navigable Hazard Team 4:33:00.5 1  Race review  Lap times
 100KM Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Overall Turangawaewae Team 6:36:41.7 30  Race review  Lap times
 Female Baradene 1 Team 7:30:27.4 4  Race review  Lap times
 Kayak Single Alexandra Martin 8:08:49.8 2  Race review  Lap times
 Row Quad Baradene 1 Team 7:30:27.4 2  Race review  Lap times
 Male Turangawaewae Team 6:36:41.7 20  Race review  Lap times
 Kayak Double Kupe Canoe Club Team 6:58:48.5 1  Race review  Lap times
 Kayak Single Sean Murphy 7:01:56.6 8  Race review  Lap times
 Row Single - - 1  Race review  Lap times
 SUP Single Multiple winners 9:50:47.5 2  Race review  Lap times
 Waka Ama Double TWP OC2 Team 7:38:38.0 2  Race review  Lap times
 Waka Ama Single Narada Bury 7:46:56.4 3  Race review  Lap times
 Waka Ama Six Turangawaewae Team 6:36:41.7 3  Race review  Lap times
 Female/Male Gunz ‘N Rozes Taupo Team 7:03:45.0 6  Race review  Lap times
 Row Quad - - 2  Race review  Lap times
 Waka Ama Six Gunz ‘N Rozes Taupo Team 7:03:45.0 4  Race review  Lap times