2018 PaddleNSW Myall Classic

Saturday, September 22, 2018 08:01 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Tea Gardens, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Distance: 47 Km
Racers: 61
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Team scoring: Points
Teams: 9
Updated: Saturday, September 22, 2018 17:27 (GMT+10)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Team name Team members Total points Difference
1 Lane Cove River Kayakers
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 3
  • 205
  • Brendan Trewartha / Peter Fitzgerald
  • 98
  • 3:58:20.1
  • 14
  • 225
  • David Young
  • 87
  • 4:16:48.4
  • 22
  • 224
  • Rodrigo Matamala
  • 79
  • 4:25:33.9
  • 23
  • 215
  • Naomi Johnson / Sophie Johnson
  • 78
  • 4:27:19.0
  • 25
  • 104
  • Craig Ellis / Richard Yates
  • 76
  • 4:30:00.0
  • 47
  • 113
  • Chris Johnson
  • -
  • 4:56:25.1
  • 48
  • 222
  • Ruby Ardren
  • -
  • 4:56:51.6
418 -
2 Lane Cove
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 11
  • 221
  • Tony Hystek
  • 90
  • 4:12:24.0
  • 12
  • 200
  • Trevor Nichols
  • 89
  • 4:12:40.8
  • 35
  • 112
  • Craig Salkeld
  • 66
  • 4:36:36.3
  • 51
  • 220
  • Tom Simmat
  • 50
  • 5:02:37.5
  • 57
  • 105
  • Darren Williams / Reece Williams
  • 44
  • 5:18:07.3
339 -79
3 LCRK
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 5
  • 228
  • James Pralija
  • 96
  • 4:04:00.7
  • 8
  • 226
  • Peter Manley
  • 93
  • 4:05:19.3
  • 18
  • 227
  • Jeremy Spear
  • 83
  • 4:17:41.6
  • 55
  • 204
  • Anjie L, Jana O, Gaye F, Wendy A
  • 46
  • 5:10:06.8
318 -100
4 Manly Warringah
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 7
  • 231
  • James Harrington
  • 94
  • 4:05:10.4
  • 16
  • 214
  • Seth Berrange
  • 85
  • 4:17:26.3
  • 30
  • 230
  • Timothy Harrington
  • 71
  • 4:30:12.0
250 -168
5 Newy Paddlers
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 25
  • 101
  • Anne Moore / Charly Wellard
  • 76
  • 4:30:00.0
  • 42
  • 118
  • Guy Holloway
  • 59
  • 4:46:51.7
  • 46
  • 117
  • Elizabeth Van Reece
  • 55
  • 4:53:17.3
  • 54
  • 119
  • Justin Quinn
  • 47
  • 5:09:57.8
237 -181
6 Sutherland Shire Canoe Club
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 25
  • 125
  • John Denyer
  • 76
  • 4:30:00.0
  • 31
  • 107
  • Deb / Jeff Buchan
  • 70
  • 4:30:58.5
  • 33
  • 129
  • Mark Sundin
  • 68
  • 4:35:40.6
214 -204
7 Nil
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 25
  • 106
  • David Goodie / Stuart Myers
  • 76
  • 4:30:00.0
  • 41
  • 100
  • Andrew Pearse / Robert Roes
  • 60
  • 4:45:49.6
  • 49
  • 120
  • Steve Phillis
  • 52
  • 5:01:57.2
188 -230
8 Mwkc
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 10
  • 211
  • Guy Robinson / Richard Robinson
  • 91
  • 4:06:08.5
  • 17
  • 217
  • Scott Harris / Terry Reilly
  • 84
  • 4:17:33.7
175 -243
9 BGCC
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 34
  • 218
  • Richard Fox
  • 67
  • 4:36:18.3
  • 43
  • 108
  • Helen Tongway / Ian Davey
  • 58
  • 4:47:33.1
125 -293