Incline Race 2017

Sunday, April 23, 2017 11:00 (GMT+1) - Final results

Race info
Sport: Running - hill
Location: Wirksworth, United Kingdom
Start type: Mass start
Racers: 142
Timed on: Notepad
Timed with: By hand
Team scoring: Points
Teams: 9
Updated: Saturday, April 20, 2019 11:22 (GMT+1)

Incline Race 2017

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Team name Team members Total points Difference
1 Matlock AC
Show all team members Show
  • Place
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 2
  • Freya Lester
  • 1
  • 16:41.0
  • 3
  • Michaela Dick
  • 2
  • 17:03.0
  • 5
  • Harriet Limb
  • 4
  • 18:31.0
  • 6
  • Jessica Lindridge
  • (5)
  • 18:36.0
  • 9
  • Matthew Foreman
  • (6)
  • 19:28.0
  • 10
  • Lucy Kuszynski
  • -
  • 19:33.0
  • 13
  • Zachary Clough
  • -
  • 21:13.0
  • 14
  • Sophie Hopkinson
  • -
  • 21:16.0
  • 15
  • Mag Berrisford
  • -
  • 22:11.0
  • 20
  • Billy Cartwright
  • -
  • 25:49.0
  • 22
  • Mike Blair
  • -
  • 26:35.0
  • 28
  • Elsbeth Grant
  • -
  • 28:14.0
  • 36
  • Matthew Haywood
  • -
  • 30:00.0
  • 40
  • Andrew Shelton
  • -
  • 30:10.0
  • 46
  • John Thorpe
  • -
  • 30:45.0
  • 54
  • Bob Foreman
  • -
  • 31:26.0
  • 62
  • James Eaton
  • -
  • 32:30.0
  • 76
  • Mark Chinley
  • -
  • 33:42.0
  • 81
  • Daniel Ashcroft
  • -
  • 34:12.0
  • 83
  • David Clough
  • -
  • 34:22.0
  • 86
  • Michael Kuszynski
  • -
  • 34:42.0
  • 95
  • Nicky Dick
  • -
  • 35:39.0
  • 96
  • Catherine Berrisford
  • -
  • 35:41.0
  • 104
  • Helen Emmerson
  • -
  • 37:03.0
  • 112
  • Andrea Atkinson
  • -
  • 38:06.0
  • 113
  • Les Thurston
  • -
  • 38:13.0
  • 119
  • Mark Jackson
  • -
  • 38:48.0
  • 124
  • Emma Phillips
  • -
  • 39:17.0
  • 125
  • Andrea Priestley
  • -
  • 39:20.0
  • 141
  • Tessa Jackson
  • -
  • 47:27.0
7 -
2 Dark Peak Fell Runners
Show all team members Show
  • Place
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 4
  • Emily Barnett
  • 3
  • 18:10.0
  • 26
  • Simon Conroy
  • 11
  • 27:52.0
  • 40
  • Anna Hodgkammer
  • 13
  • 30:10.0
  • 66
  • Stewart Kemp
  • (28)
  • 32:53.0
  • 110
  • Jon Heathfield
  • (36)
  • 37:48.0
27 +20
3 Wirksworth Running Club
Show all team members Show
  • Place
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 17
  • Harry Holmes
  • 7
  • 24:03.0
  • 42
  • Alun Richards-Jones
  • 14
  • 30:13.0
  • 45
  • Andrew Shaw
  • 16
  • 30:35.0
  • 48
  • Bob King
  • (18)
  • 30:56.0
  • 52
  • Peter Johnston
  • (21)
  • 31:17.0
  • 65
  • Chris Gillott
  • -
  • 32:48.0
  • 68
  • David Spencer
  • -
  • 33:06.0
  • 71
  • John Birch
  • -
  • 33:24.0
  • 100
  • Alex Clemmitt
  • -
  • 36:25.0
  • 110
  • Steph Solomon
  • -
  • 37:48.0
37 +30
4 Sheffield Hallam Uni Orient. Club
Show all team members Show
  • Place
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 18
  • Dane Blomquist
  • 8
  • 24:35.0
  • 19
  • Nathan Lawson
  • 9
  • 25:26.0
  • 61
  • Edward Thompson
  • 25
  • 32:15.0
  • 122
  • Katrina Hemmingway
  • (39)
  • 39:07.0
42 +35
4 Belper Harriers
Show all team members Show
  • Place
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 21
  • Joel Paisley
  • 10
  • 26:05.0
  • 43
  • Andrew Marsden
  • 15
  • 30:24.0
  • 47
  • Mark Beighton
  • 17
  • 30:46.0
  • 49
  • Simon Edwards
  • (19)
  • 31:12.0
  • 49
  • Ruth Keeley
  • (19)
  • 31:12.0
  • 56
  • Sam Shirley
  • -
  • 31:29.0
  • 90
  • Andy Stubbs
  • -
  • 35:10.0
42 +35
6 North Derbyshire AC
Show all team members Show
  • Place
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 37
  • Roland Allatt
  • 12
  • 30:05.0
  • 77
  • Steven Bridden
  • 31
  • 33:44.0
  • 78
  • Dave Watson
  • 32
  • 33:48.0
  • 120
  • Stephen Bennett
  • (37)
  • 38:57.0
75 +68
7 Ashbourne RC
Show all team members Show
  • Place
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 57
  • Andrew Lee
  • 23
  • 31:40.0
  • 63
  • Neil Ellis
  • 26
  • 32:32.0
  • 64
  • Malcolm Busfield
  • 27
  • 32:34.0
  • 74
  • Howard Winbow
  • (30)
  • 33:31.0
  • 106
  • Steve Tilsley
  • (34)
  • 37:30.0
  • 117
  • Anne Ellis
  • -
  • 38:39.0
  • 129
  • Kate Tilsley
  • -
  • 40:04.0
  • 137
  • Jeanette Avery
  • -
  • 42:17.0
76 +69
8 Long Eaton RC
Show all team members Show
  • Place
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 53
  • Mark Lay
  • 22
  • 31:23.0
  • 59
  • Eleanor Lunt
  • 24
  • 31:54.0
  • 121
  • Gbill Sheppard
  • 38
  • 39:01.0
  • 125
  • Elizabeth Lakin
  • (40)
  • 39:20.0
  • 127
  • Rachel Louise-Toplis
  • (41)
  • 39:24.0
  • 136
  • Ian Wallis
  • -
  • 41:53.0
84 +77
9 Shelton Striders
Show all team members Show
  • Place
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 72
  • Ian Crompton
  • 29
  • 33:26.0
  • 105
  • George Monk
  • 33
  • 37:22.0
  • 108
  • Ciaran Guilfoyle
  • 35
  • 37:41.0
  • 142
  • Angela Monk
  • (42)
  • 51:19.0
97 +90