LiveLighter The Ramon 2020

Sunday, August 2, 2020 07:30 (GMT+8) - Start list

Race info
Sport: Paddling
Location: Bayswater, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 155
Updated: Saturday, August 1, 2020 18:56 (GMT+8)
Organized by: Paddle WA
Race website: http://www.paddlewa.asn.au/
Race notes
'The Ramon' presented by LiveLighter, formerly known as the Avon Challenge, is held on the last 15km of the Avon Descent course. This event was rebranded to honour one of WA's paddling greats, Ramon Andersson. Ramon has had many profound achievements in paddling, including being a two-time Olympian (1992,1996), two-time WA Sports Star of the Year (1992, 1993), head canoe sprint coach at WAIS, WA Coach of the Year (2011), Paddle WA Life Member and Hall of Fame Member, and many more.

RACE INFORMATION
Sunday 2nd August 2020
Course: 15km, Middle Swan Bridge to AP Hinds Reserve, Bayswater (BPC clubhouse)
Registrations: 7:30am-8:30am
Briefing: 8:30am at Middle Swan Bridge

CRAFT & CATEGORIES
- All kayaks, canoes, paracanoes, Canadian canoes, dragon boats, outriggers, SUPs and surf boats
- Ironperson, 2-leg relay and 3-leg relay options
- Dragon boats, outrigger 6's and surf boats register as a team. All other teams register individually.

Paddlers under the age of 14 MUST wear life jackets and also have an escort paddler accompany them down the course, unless deemed competent by their coaches.


For all inquiries contact develop@paddlewa.asn.au or phone 08 9285 8501
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Bib Racer name
Distance Category Wave Gender Start time
505 Leon Larkins/Damon Awhitu 02. OC2 Open 1 M 0:00
506 Kai-Raina Walker/Ky Walker 02. OC2 Open 1 M 0:00
507 Lorne Adger 02. OC2 Open 1 M 0:00
513 Daniel Juengling 07. SUP Male Open 2 M 2:00
514 Damian England 07. SUP Male Open 2 M 2:00
515 Darren Pratt 07. SUP Male Open 2 M 2:00
516 Ben Caple 07. SUP Male Open 2 M 2:00
517 Ralph Herbort 07. SUP Male Open 2 M 2:00
518 Andy Budge 07. SUP Male Open 2 M 2:00
529 O'lando Mauri 05. OC1 Male Open 4 M 6:00:00
530 Izrayl Devitt 05. OC1 Male Open 4 M 6:00:00
531 Levi Devitt 05. OC1 Male Open 4 M 6:00:00
532 Bernie Wong 05. OC1 Male Open 4 M 6:00:00
533 Andrew Jefferson 05. OC1 Male Open 4 M 6:00:00
534 Nathan Piacentini 04. OC1 Male 35+ 4 M 6:00:00
535 Kim Mahony 04. OC1 Male 35+ 4 M 6:00:00
536 Adam Fahey 04. OC1 Male 35+ 4 M 6:00:00
537 Gordon Stimson 04. OC1 Male 35+ 4 M 6:00:00
538 Wayne Hughes 04. OC1 Male 35+ 4 M 6:00:00
539 Michael Gianotti 03. OC1 Male 55+ 4 M 6:00:00
540 Andrew Nicholls 03. OC1 Male 55+ 4 M 6:00:00
541 Peter Meuwissen 03. OC1 Male 55+ 4 M 6:00:00
542 Marco Celenza 03. OC1 Male 55+ 4 M 6:00:00
543 Stewart Tempest 03. OC1 Male 55+ 4 M 6:00:00
544 Steve Malcolm 03. OC1 Male 55+ 4 M 6:00:00
22 Brad Hardingham 14. MS1 45+ 7 M 12:00:00
23 Daniel Smee 14. MS1 45+ 7 M 12:00:00
24 Kristian Maliphant 14. MS1 45+ 7 M 12:00:00
25 Dave Boldy 14. MS1 45+ 7 M 12:00:00
26 Michael Boisvert 14. MS1 45+ 7 M 12:00:00
27 Thomas Rogan 14. MS1 45+ 7 M 12:00:00
28 Ed Negus 14. MS1 45+ 7 M 12:00:00
29 Ray Campbell 14. MS1 45+ 7 M 12:00:00
30 Benjamin Hewitt 14. MS1 45+ 7 M 12:00:00
31 Stephen Coda 14. MS1 45+ 7 M 12:00:00
32 Ramon Andersson 13. MS1 55+ 7 M 12:00:00
33 David Macaulay 13. MS1 55+ 7 M 12:00:00
34 Jeff Stone 13. MS1 55+ 7 M 12:00:00
35 Ross Burdett 13. MS1 55+ 7 M 12:00:00
36 Tony Power 13. MS1 55+ 7 M 12:00:00
37 Mark Doick 13. MS1 55+ 7 M 12:00:00
38 Ric Yeates 13. MS1 55+ 7 M 12:00:00
39 Eddie Stoelwinder 12. MS1 65+ 7 M 12:00:00
40 Stuart Tennant 12. MS1 65+ 7 M 12:00:00
41 Ray E Smith 12. MS1 65+ 7 M 12:00:00
42 David Brown 12. MS1 65+ 7 M 12:00:00
43 John Watson 12. MS1 65+ 7 M 12:00:00
44 Michael Laloli 22. MK1 35+ 8 M 14:00:00
45 Steve Stasiuk 22. MK1 35+ 8 M 14:00:00
46 Mike Drok 22. MK1 35+ 8 M 14:00:00
47 John Liso 22. MK1 35+ 8 M 14:00:00
48 Simon O'Sullivan 22. MK1 35+ 8 M 14:00:00
49 Vlad Vanek 22. MK1 35+ 8 M 14:00:00
50 Tim Edwards 22. MK1 35+ 8 M 14:00:00
51 Gary Clarke 22. MK1 35+ 8 M 14:00:00
52 Stuart Hyde 22. MK1 35+ 8 M 14:00:00
53 Sal Weyers 22. MK1 35+ 8 M 14:00:00
54 Dallas Rodgers 21. MK1 55+ 8 M 14:00:00
55 Phil Edwards 21. MK1 55+ 8 M 14:00:00
56 Doug Hodson 21. MK1 55+ 8 M 14:00:00
57 Terry Bolland 21. MK1 55+ 8 M 14:00:00
58 Peter Pawlow 21. MK1 55+ 8 M 14:00:00
59 Ron Clarke 21. MK1 55+ 8 M 14:00:00
60 Dean Linder-Leighton 16. MS1 Open 9 M 16:00:00
61 Anthony Clarke 16. MS1 Open 9 M 16:00:00
62 Daniel Humble 16. MS1 Open 9 M 16:00:00
63 Luke Walkemeyer 16. MS1 Open 9 M 16:00:00
64 Craig Burgess 16. MS1 Open 9 M 16:00:00
65 Charlie Hewitt 16. MS1 Open 9 M 16:00:00
66 Harry Hewitt 16. MS1 Open 9 M 16:00:00
67 Josh Trevarthen 15. MS1 35+ 9 M 16:00:00
68 Travis England 15. MS1 35+ 9 M 16:00:00
69 Darren Gogan 15. MS1 35+ 9 M 16:00:00
70 Derek Cross 15. MS1 35+ 9 M 16:00:00
71 Raf Avigad 15. MS1 35+ 9 M 16:00:00
72 Scott Lacklison 15. MS1 35+ 9 M 16:00:00
73 Peter Gigengack 15. MS1 35+ 9 M 16:00:00
74 Kris Plain 15. MS1 35+ 9 M 16:00:00
75 Matthew Dynon 15. MS1 35+ 9 M 16:00:00
76 Hunter Florisson 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
77 Beau Jacob 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
78 Connor Jacob 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
79 Jonathan Clarke 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
80 Jeremy Alderson 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
81 Kalani Locke 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
82 Noah Boldy 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
83 Daniel O’Connor 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
84 Tim Hyde 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
85 Stephan Weyers 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
86 Luke Egger 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
87 Julian McKinnon 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
88 James Garratt 23. MK1 U18 10 M 18:00:00
89 Josh Richards 24. MK1 Open 10 M 18:00:00
90 Michael Liddle 24. MK1 Open 10 M 18:00:00
91 Joseph Ford 24. MK1 Open 10 M 18:00:00
92 David Burdett 24. MK1 Open 10 M 18:00:00
93 Matthew Greed 24. MK1 Open 10 M 18:00:00
111 Joshua Kippin 24. MK1 Open 10 M 18:00:00
94 Matthew Jacob/Luc Jacob 26. K2 Open 11 M 20:00:00
96 Jamie Cartwright/Liam Cartwright 26. K2 Open 11 M 20:00:00
105 Bruce McWhirter/Warren Southwell 25. S2 Open 12 M 22:00:00
106 Stephen Ford/Ashton Wilkins 25. S2 Open 12 M 22:00:00
108 Seamus Nolan/Francis Nolan 25. S2 Open 12 M 22:00:00
110 David Berglund/Brett McDonald 25. S2 Open 12 M 22:00:00