2020 Pineapple Sprint

Sunday, March 8, 2020 7:03 AM (GMT-10) - Start list

Race info
Sport: Cycling - road
Location: Honolulu, HI, United States
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 74
Updated: Friday, March 13, 2020 10:23 AM (GMT-10)
Organized by: Tradewinds Cycling Team
Race website: https://tradewindcyclingteam.com/
Race notes
Thank you to Green World Farms, North Shore Marketplace, The Bike Shop for sponsoring the race.

Thank you to
Colin Cross for photographing the race.
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Wave Gender Start time
1 Joshua Taylor   Clydesdale Men 200 lbs+ 23+ Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
2 Shawndy Soencer   Clydesdale Men 200 lbs+ 23+ Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
3 Micah Watts Live Da Life  Clydesdale Men 200 lbs+ 23+ Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
4 Scott Hansen xXx Racing-Athletico  Clydesdale Men 200 lbs+ 23+ Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
5 Andrew Stiegmann Velohana Cycling Team  Clydesdale Men 200 lbs+ 23+ Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
6 Douglas Baker BME Racing  Golden Mstr Men 50-59 Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
7 Bryan Guenther Tradewinds  Golden Mstr Men 50-59 Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
8 Joel Vowell CoreTechs TwT  Golden Mstr Men 50-59 Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
9 Ray Brust   Golden Mstr Men 50-59 Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
10 Kevin Kawainui BME Racing  Golden Mstr Men 50-59 Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
11 Bjorn Marsen Velohana Cycling Team  Golden Mstr Men 50-59 Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
12 Beejay Talaro HiClista  Golden Mstr Men 50-59 Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
13 Greg Wolf   Golden Mstr Men 50-59 Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
14 Charlie Calvet Tradewind Cycling Team  Golden Mstr Men 60-69 Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
15 Wojciech Szymanski BME Racing  Golden Mstr Men 70+ Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
17 Titan Kane   Juniors 10-14 Cat 4-5 Wave 1 M 0:00
18 Maika Eldredge   Juniors 10-14 Cat 4-5 Wave 1 M 0:00
20 Julian Taylor   Juniors 10-14 Cat 4-5 Wave 1 M 0:00
21 Styles Camp-Madijanon   Juniors 10-14 Cat 4-5 Wave 1 M 0:00
23 Jayden Oh Team BIKEFACTORY Shaka Cycling  Juniors 15-18 Cat 4-5 Wave 1 M 0:00
24 Joshua Benigno Team BIKEFACTORY Shaka Cycling  Juniors 15-18 Cat 4-5 Wave 1 M 0:00
25 Wolf Marsen   Juniors 15-18 Cat 4-5 Wave 1 M 0:00
26 Ezra Gines Team BIKEFACTORY Shaka Cycling  Juniors 15-18 Cat 4-5 Wave 1 M 0:00
27 Canaan Cortes   Juniors 15-18 Cat 4-5 Wave 1 M 0:00
28 Sergio Florian   Master Men 35-49 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
29 Paul Wheeler Outta Bounds Hawaii  Master Men 35-49 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
30 Paterno Degracia Padyak Racing Team  Master Men 35-49 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
31 Jan Kunst Tradewind Cycling Team  Master Men 35-49 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
32 Jason Drummond USMES  Master Men 35-49 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
34 Dennis Dela Cruz HiClista  Master Men 35-49 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
35 Jimmy Orden HiClista  Master Men 35-49 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
36 Everett Jellinek BME Racing Hawaii  Senior Men 23-34 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
37 Matthew Asada BME Racing  Senior Men 23-34 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
38 Peter Thompson   Senior Men 23-34 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
39 Carl Nethercutt Velohana Cycling Team  Senior Men 23-34 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
49 Tyler Ramsbottom Bateman's Bike Co p\b Cloud9 AV  Senior Men 23-34 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
50 Brian Lum   Golden Mstr Men 60-69 Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
51 Tino Espiritu   Golden Mstr Men 50-59 Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
52 Cecil Ordono   Golden Mstr Men 50-59 Cat 1-5 Wave 1 M 0:00
53 Chad Burdzilauskas   Master Men 35-49 Cat 1-4 Wave 1 M 0:00
70 Benedict Agcaoili Team BIKEFACTORY Shaka Cycling  Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
71 Dane Hamada Team BIKEFACTORY Shaka Cycling  Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
72 Justin Jay Team BIKEFACTORY Shaka Cycling  Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
74 Austin Henry Team BIKEFACTORY Shaka Cycling  Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
75 Landon Rone   Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
76 Jeremy Halsey Team BIKEFACTORY Stinkin' Roadies  Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
77 Eric Robinson   Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
78 Shane Anzai Team BIKEFACTORY Stinkin' Roadies  Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
79 Atilla Jobbagyi Team BIKEFACTORY  Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
80 Dave Parages Team BIKEFACTORY Stinkin' Roadies  Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
81 Al Tod   Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
82 David Blinn Oui'Bad Racing  Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
83 Tayro Acosta-Maeda   Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
84 Burt Senas Cambiamento D Andaturo TeamCore  Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
85 Daniel Dickler Tradewind Cycling Club  Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
87 Christopher Salas   Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
88 Albert Taylor BikeFactory Racing  Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
89 Winico Martinez   Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
90 Thomas Forney   Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
91 Michael DeCaprio   Senior/Master Men 19-49 Cat 5 Wave 2 M 5:00
92 Simeon Spencer   Senior Men 23-34 Cat 1-4 Wave 2 M 5:00
93 Gregory Brown   Senior Men 23-34 Cat 1-4 Wave 2 M 5:00
94 Pat James   Golden Mstr Men 50-59 Cat 1-5 Wave 2 M 5:00