Wed Night Worlds 7/31/19

Wednesday, July 31, 2019 6:01 PM (GMT-7) - Start list

Race info
Sport: Cycling - mtn cross-country
Location: SeaTac, WA, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 155
Updated: Wednesday, July 31, 2019 8:36 PM (GMT-7)
Organized by: Spark Plug Promotions/NW MTB Series
Race website: http://nwmtbseries.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Wave Age Gender Start time
14 Ehrin Bulfin Egencia  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 33 M 0:00
152 Vince Partridge   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 47 M 0:00
163 Jordan Lucke Egencia  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 30 M 0:00
200 Steve Wyand Alki Velo / Hotwire Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 52 M 0:00
244 Ben Di Qual Taco Time NW  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 40 M 0:00
249 True Erbeck Alki Rubicon Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Junior 13-15 6pm Cat 3 (3 laps) 13 M 0:00
350 Brian Volkert Team Double Check  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 68 M 0:00
353 Eric Evanson Kirkland Bicycle  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 54 M 0:00
361 Brian Marr Alki Rubicon Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 44 M 0:00
367 Heather Fourie Spokeswomen Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 37 F 0:00
368 David Llapitan   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 50 M 0:00
376 Vesa Suomalainen Team Webscorer  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 56 M 0:00
380 Katherine Meyer Tiger Kitty Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 52 F 0:00
385 Andrew Demeter   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 47 M 0:00
386 Kirk Canfield   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 49 M 0:00
390 Luke Goodrich   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 40 M 0:00
395 Vincenzo Tomassi Taco Time NW  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 27 M 0:00
400 Matt Johnson   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 41 M 0:00
402 Bryan Willman Egencia  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 59 M 0:00
403 Sarah Hansen Indigenous Wheel Co Factory Team  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 40 F 0:00
404 Lori Mehl Brazel   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 57 M 0:00
405 John Parejko   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 39 M 0:00
407 Blaine Felton   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 36 M 0:00
410 Dave Larson Dr Dave  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 60 M 0:00
417 Bryan Petersen   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 44 M 0:00
419 Tony Labriola   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 51 M 0:00
420 Randy Salamon   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 46 M 0:00
421 Tracy Ross Fell Swoop  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 63 M 0:00
425 Scott Briggs   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 43 M 0:00
428 Cynthia Maree Dyna  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 50 F 0:00
429 Robert Lasker   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 49 M 0:00
444 Lawrence Jobe Honky  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 53 M 0:00
449 Brandon Butsick PBA Flight  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 34 M 0:00
456 Colton Knebel   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 26 M 0:00
461 Mark Zellerhoff   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 49 M 0:00
470 Mark Young Alki Rubicon  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 44 M 0:00
471 Alan Pavkovic Epic Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 45 M 0:00
474 Morgan Simental Taco Time  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 39 M 0:00
480 Kelsey Cohan Indigenous Wheel Co Factory Team  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 28 F 0:00
482 Alec Cervenka Zipties And Whiskey  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 32 M 0:00
490 Gabe Hajiani Alki Rubicon  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 47 M 0:00
492 Finn Westover Team Booger  6pm Cat 3 (3 laps) Junior 13-15 6pm Cat 3 (3 laps) 13 M 0:00
495 Scott Nelson   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 47 M 0:00
501 Jon Boisoneau   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 50 M 0:00
516 Jeffrey Dickson   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 64 M 0:00
517 Nate Keener   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 34 M 0:00
518 Tina Donahue Alki Rubicon  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 36 F 0:00
519 SCOTT KOCH Discount  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 47 M 0:00
521 Jodi Duquette   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 48 F 0:00
530 Patrick Brannon   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 35 M 0:00
543 Ellsa Kunz   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 46 F 0:00
550 Matt Fields   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 42 M 0:00
604 Reed Hunter   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 37 M 0:00
926 Antonio Coria Egencia  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 36 M 0:00
929 Dave Schyberg   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 22 M 0:00
930 Wayne Higgins   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 44 M 0:00
931 Lee Smith Team Thrive P/B Kaiser Permanente  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 6pm Cat 3 (3 laps) 62 F 0:00
540 R. Colin Kennedy   6pm Cat 4 (2 laps) Adult 6pm Cat 4 (2 laps) 38 M 0:02
556 Christopher Rogers   6pm Cat 4 (2 laps) Adult 6pm Cat 4 (2 laps) 52 M 0:02
557 Ava Marr Alki Rubicon Racing  6pm Cat 4 (2 laps) Junior 13-15 6pm Cat 4 (2 laps) 13 F 0:02
560 Cole Llapitan G.H.Y. Bike Shop  6pm Cat 4 (2 laps) Junior 13-15 6pm Cat 4 (2 laps) 13 M 0:02
564 Ivy Stringham Mt. Si Racing  6pm Cat 4 (2 laps) Junior 13-15 6pm Cat 4 (2 laps) 11 F 0:02
570 Hudson White   6pm Cat 4 (2 laps) Junior 13-15 6pm Cat 4 (2 laps) 12 M 0:02
583 Renae Smith Thrive  6pm Cat 4 (2 laps) Adult 6pm Cat 4 (2 laps) 43 F 0:02
589 Danielle Butsick   6pm Cat 4 (2 laps) Adult 6pm Cat 4 (2 laps) 33 F 0:02
600 Cai Johnson   6pm Cat 4 (2 laps) Junior 13-15 6pm Cat 4 (2 laps) 12 M 0:02
651 Theo Saltzman   6pm Cat 4 (2 laps) Junior 13-15 6pm Cat 4 (2 laps) 14 M 0:02
653 Enzo Rolfe Alki Rubicon  6pm Cat 4 (2 laps) Junior 13-15 6pm Cat 4 (2 laps) 13 M 0:02
654 Chad Ronaldson   6pm Cat 4 (2 laps) Adult 6pm Cat 4 (2 laps) 48 M 0:02
659 Jeannine Mackie   6pm Cat 4 (2 laps) Adult 6pm Cat 4 (2 laps) 49 F 0:02
660 Ryder Grissom   6pm Cat 4 (2 laps) Junior 13-15 6pm Cat 4 (2 laps) 11 M 0:02
662 Gavin Lee Tahoma Mountain Bike Team  6pm Cat 4 (2 laps) Junior 13-15 6pm Cat 4 (2 laps) 13 M 0:02
666 Adam Stevenson Pedal Monkey  6pm Cat 4 (2 laps) Adult 6pm Cat 4 (2 laps) 48 M 0:02
686 Babette Siebold   6pm Cat 4 (2 laps) Adult 6pm Cat 4 (2 laps) 46 F 0:02
687 Krystina Stadler   6pm Cat 4 (2 laps) Adult 6pm Cat 4 (2 laps) 34 F 0:02
689 Courtney McShane   6pm Cat 4 (2 laps) Adult 6pm Cat 4 (2 laps) 30 F 0:02
695 Lisa Toner Spokeswomen Racing  6pm Cat 4 (2 laps) Adult 6pm Cat 4 (2 laps) 33 F 0:02
703 Ronan Kroll Black Sheep Velo  6pm Little J (1 lap) Junior 10-12 6pm Little J (1 lap) 9 M 2:11
704 Luca Erbeck Alki Rubicon Racing  6pm Little J (1 lap) Junior 10-12 6pm Little J (1 lap) 10 M 2:11
705 Katarina Pavkovic Epic Racing  6pm Little J (1 lap) Junior 10-12 6pm Little J (1 lap) 11 F 2:11
708 Lina Vargas   6pm Little J (1 lap) Junior 10-12 6pm Little J (1 lap) 10 F 2:11
709 Emelia Di Qual NW CX Project  6pm Little J (1 lap) Junior 10-12 6pm Little J (1 lap) 11 F 2:11
710 Malaika Stevenson   6pm Little J (1 lap) Junior 10-12 6pm Little J (1 lap) 9 F 2:11
717 Layla Grissom   6pm Little J (1 lap) Junior 10-12 6pm Little J (1 lap) 9 F 2:11
724 Ansel Ambuske 2020 Fuel  6pm Little J (1 lap) Junior 10-12 6pm Little J (1 lap) 11 M 2:11
725 Joshua Lin   6pm Little J (1 lap) Junior 10-12 6pm Little J (1 lap) 10 M 2:11
2 Sam Owens Soft Like Kitten  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 32 M 1:08:03
6 Chris Rodde Taco Time  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 50 M 1:08:03
7 Forrest Murphy Black Sheep Velo  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 47 M 1:08:03
11 Jason Gibson   7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 41 M 1:08:03
19 Keith Robinson Center Cycle Racing Team  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 33 M 1:08:03
20 Nicholas Boroughs Soft Like Kitten  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 32 M 1:08:03
26 Josh Stough Ridge  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 29 M 1:08:03
27 Brendan Connolly Black Sheep  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 45 M 1:08:03
30 Harrison Gill Dirt Corps  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 29 M 1:08:03
33 Ben Jenkins Jenkins Imaging  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 39 M 1:08:03
41 Christopher Fast Black Sheep Velo  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 53 M 1:08:03
44 Tricia Fleischer Jenkins Imaging  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 40 F 1:08:03
47 Justin Faber Recycled Cycles Racing  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 30 M 1:08:03
50 Casey Lafran DYNA Racing  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 42 M 1:08:03
53 Robert Allaway   7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 29 M 1:08:03
56 Kacey Campbell   7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 28 M 1:08:03
66 Jason Dougherty WNWC + Noble Bikes  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 49 M 1:08:03
72 Delia Massey Team Sparkle Motion  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 32 F 1:08:03
76 Daniel Lim Métier  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 28 M 1:08:03
84 Ron Schmeer KR Cycling  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 51 M 1:08:03
103 John Drake Tequila Flyers  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 40 M 1:08:03
104 James Peot Ridge Cyclesport  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 14 M 1:08:03
105 Brian McCleerey Apex Racing  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 29 M 1:08:03
298 Andrew Bowerman Cascade Bicycle Studio  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 32 M 1:08:03
85 Brian Howard Soft Like Kitten  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 36 M 1:08:03
68 Andrew Howe Soft Like Kitten  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 33 M 1:08:03
22 David Stonich Sr   7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 47 M 1:08:03
186 Anne Marie Stonich   7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 35 F 1:08:03
100 Mahlon Houk Ravenna Capital  7pm Cat 1 (4 laps) Adult 7pm Cat 1 (4 laps) 25 M 1:08:03
60 Randy Iddings   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 60 M 1:09:06
150 Ryan Stucky Nemesis Racing  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 35 M 1:09:06
154 Jim Denison Team "I Know Zeb"  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 56 M 1:09:06
160 Yuri Rabena GT Bicycles  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 36 M 1:09:06
161 Patrick McCabe Grit City Health  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 36 M 1:09:06
162 Peter Benarcik Five Ply Design  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 48 M 1:09:06
166 Matt McClung   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 48 M 1:09:06
168 Timothy Erickson   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 40 M 1:09:06
174 Nathan Sabol Rad Racing NW  7pm Cat 2 (3 laps) Junior 13-15 7pm Cat 2 (3 laps) 13 M 1:09:06
177 Reese Lindblad Phil's  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 53 M 1:09:06
180 Megan Fay   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 35 F 1:09:06
183 Erik Olson Taco Time NW  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 54 M 1:09:06
184 Steven Moe Nemesis #Highmoelage  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 46 M 1:09:06
196 Christopher Morrow   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 35 M 1:09:06
207 Andrew Oberst   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 39 M 1:09:06
217 Scott Renda Apex Racing  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 43 M 1:09:06
231 Tom Roetman   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 30 M 1:09:06
236 Brian Johnson   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 44 M 1:09:06
237 Antonia Villa   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 29 F 1:09:06
256 Terry Buchanan   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 49 M 1:09:06
259 Peter Beels Apex  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 31 M 1:09:06
264 Bill Huggins Pcp  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 49 M 1:09:06
269 Jim Peot Egencia  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 56 M 1:09:06
272 Jesse Grissom   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 47 M 1:09:06
285 Parker Sprada Tahoma MTB Team  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 18 M 1:09:06
287 Eric Comeau   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 33 M 1:09:06
289 Peter Hill Audi  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 44 M 1:09:06
290 Pat Miller Hagens Berman  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 47 M 1:09:06
291 Lars Pedersen   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 50 M 1:09:06
292 Parker McKean Fount Cycling Guild  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 22 M 1:09:06
293 Shannon Owery Fount  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 51 M 1:09:06
294 Brett Foster HODALA  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 48 M 1:09:06
300 Danny Washburn Old Town Bicycle/ Ritzman Construction  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 32 M 1:09:06
296 Michael Yates Mt. Si Racing  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 16 M 1:09:06
262 Rob Mcgarty Recycled Cycles  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 44 M 1:09:06
297 Matt Budd Bbvv LLC Presents Budd Bikes  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 41 M 1:09:06
281 Josh Tackett IWC  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 45 M 1:09:06
295 Chris Adolf Fell Swoop  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 57 M 1:09:06
219 Olivia Brown   7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 34 F 1:09:06
222 Aaron Erbeck Alki Rubicon Racing  7pm Cat 2 (3 laps) Adult 7pm Cat 2 (3 laps) 48 M 1:09:06