Hammerfest Enduro 2019

Sunday, May 26, 2019 11:00 AM (GMT-7) - Start list

Race info
Sport: Cycling - mtn enduro
Location: Errington, BC, Canada
Start type: Mass start
Racers: 190
Updated: Tuesday, August 6, 2019 7:23 PM (GMT-7)
Organized by: Island Cup Series
Race website: www.islandcupseries.com
Race notes
Lap 1: Dirt Farm/Down Under
Lap 2: Swashbuckler/Jughead
Lap 3: Mooseknuckle/Receeding/Daryl's
Lap 4: Pumpkinator/Walrus
Lap 5: Youth stage
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Wave Start time
- Cayden Adams Vicki Cook  Beginner Men 11:00:00
- Kaiden Beal   Beginner Men 11:00:00
- Connor Bowman   Beginner Men 11:00:00
- Raymond Carr Dirt Groms  Beginner Men 11:00:00
- Jacob Chambers   Beginner Men 11:00:00
- Shaun Cody   Beginner Men 11:00:00
- Kayde De Clark   Beginner Men 11:00:00
- Corban Dyke   Beginner Men 11:00:00
- Marshall Erwin Dad  Beginner Men 11:00:00
- Cole Evans   Beginner Men 11:00:00
- Owen Foreman   Beginner Men 11:00:00
- Kasper Giesbrecht   Beginner Men 11:00:00
- Angus Heys Woodgrove Chrysler  Beginner Men 11:00:00
- Ethan Jamieson   Beginner Men 11:00:00
- Matthew Jeromkin Rock City Cycles  Beginner Men 11:00:00
- Kiel Johnson Greg Allen  Beginner Men 11:00:00
- Nate Kelly Cycletherapy  Beginner Men 11:00:00
- Brodie Kelly Cycletherapy  Beginner Men 11:00:00
- Benjamin Kroeker   Beginner Men 11:00:00
- Lincoln Laird   Beginner Men 11:00:00
- Jonas Lockert Nolan Riding - Pro City Racing  Beginner Men 11:00:00
- Dylan Lockert   Beginner Men 11:00:00
- Luka Markon   Beginner Men 11:00:00
- Liam Olsen Arrowsmith Bikes  Beginner Men 11:00:00
- Jeremy Purich   Beginner Men 11:00:00
- Elliot Purich   Beginner Men 11:00:00
- Tanner Slobodzian Dodge City Racing  Beginner Men 11:00:00
- Luke Stenberg   Beginner Men 11:00:00
- Andrew Van Der Linden   Beginner Men 11:00:00
- Ryder Vetra   Beginner Men 11:00:00
- Ollie Woltz Parkway Physio  Beginner Men 11:00:00
- Taavin Woltz Parkway Physio  Beginner Men 11:00:00
- Charlie Yerrell Nolan Riding/Trek Pro City Race Team  Beginner Men 11:00:00
- Lindsay Burgess Fort St Cycle  Beginner Women 11:00:00
- Loryanne Frenette-Cyr   Beginner Women 11:00:00
- Emily Shaw Cycle Electric  Beginner Women 11:00:00
- Echo Slobodzian Jessica Wilson  Beginner Women 11:00:00
- Solace Stuart Coal City Cycles  Beginner Women 11:00:00
- Brailyn Webster Trail Bicycles Racing  Beginner Women 11:00:00
- Nicholas Armstrong Rock City Cycles  Intermediate Men 11:00:00
- Khoen Bell My Dad Is The Best  Intermediate Men 11:00:00
- Mark Bertoia   Intermediate Men 11:00:00
- Spencer Brawn #Teampartytime  Intermediate Men 11:00:00
- Matthew Bull-Weizel Cowichan Cycles  Intermediate Men 11:00:00
- Nicholas Caul Trek Pro City Nolan Riding  Intermediate Men 11:00:00
- Joel Collins   Intermediate Men 11:00:00
- Ben Collins   Intermediate Men 11:00:00
- Sam Cruickshank   Intermediate Men 11:00:00
- David Duff   Intermediate Men 11:00:00
- Evan Dunn   Intermediate Men 11:00:00
- Devin Fawkes Rockcitycycles  Intermediate Men 11:00:00
- Carter Ferris   Intermediate Men 11:00:00
- Jonathan Gendron Vancouver Island PEMF  Intermediate Men 11:00:00
- Seamus George   Intermediate Men 11:00:00
- Chad Grice Fort St Cycle  Intermediate Men 11:00:00
- Nick Griffiths   Intermediate Men 11:00:00
- Evan Groom   Intermediate Men 11:00:00
- Cameron Henly Nolan Riding Pro City Racing  Intermediate Men 11:00:00
- Andrew Heys Woodgrove Chrysler  Intermediate Men 11:00:00
- Nick Heys Woodrove Chrysler  Intermediate Men 11:00:00
- Jesse Hughes Rock City Enduro Team  Intermediate Men 11:00:00
- Richie Jackson None  Intermediate Men 11:00:00
- Chris Jamieson   Intermediate Men 11:00:00
- Michael Jeromkin Rock City Cycles  Intermediate Men 11:00:00
- Evan Leitch Trail Bicycles  Intermediate Men 11:00:00
- Zachary Littlejohn The Cycling Co  Intermediate Men 11:00:00
- Clem Loveless Dodge City Racing  Intermediate Men 11:00:00
- Shawn MacDonald   Intermediate Men 11:00:00
- Jamie MacDougall My Wife  Intermediate Men 11:00:00
- Greg MacKenzie   Intermediate Men 11:00:00
- Finn Manktelow Trail Bicycles Racing  Intermediate Men 11:00:00
- Shae McKeever Rock City Cycles  Intermediate Men 11:00:00
- David Meek   Intermediate Men 11:00:00
- Carter Melson Apex Bikes  Intermediate Men 11:00:00
- Greg Melson   Intermediate Men 11:00:00
- Howie Morris Me  Intermediate Men 11:00:00
- Faber Mossey Nolan Riding Pro City Racing  Intermediate Men 11:00:00
- Jack Mowatt Nmbc  Intermediate Men 11:00:00
- Burney Pedneault   Intermediate Men 11:00:00
- Brian Peeters   Intermediate Men 11:00:00
- Farleigh Pickering Arrowsmith Bikes  Intermediate Men 11:00:00
- Matthew Poole   Intermediate Men 11:00:00
- Zachary Rebitt Mountain City Cycles  Intermediate Men 11:00:00
- Kyle Riley   Intermediate Men 11:00:00
- Dennis Ronald-Jones Nolan Racing  Intermediate Men 11:00:00
- Dan Ryper   Intermediate Men 11:00:00
- Daniel Schade   Intermediate Men 11:00:00
- Craig Scott   Intermediate Men 11:00:00
- Mike SCOTT   Intermediate Men 11:00:00
- Dennis Sharpe Rock City Cycles  Intermediate Men 11:00:00
- Ryan Spence Dirt Squad Member  Intermediate Men 11:00:00
- Jacob Spyker Mom And Dad  Intermediate Men 11:00:00
- Nick Syrotuck   Intermediate Men 11:00:00
- Felix Tanguay   Intermediate Men 11:00:00
- Spencer Van Der Linden   Intermediate Men 11:00:00
- Jeffrey Van Santen   Intermediate Men 11:00:00
- Hudson Webster Trail Bicycles Racing  Intermediate Men 11:00:00
- Hayden Wright The Cycling Co  Intermediate Men 11:00:00
- Spencer Young   Intermediate Men 11:00:00
- Elan Baildham-Troje   Intermediate Women 11:00:00
- Karen Dyke   Intermediate Women 11:00:00
- Liz Kreutziger   Intermediate Women 11:00:00
- Alison Peebles   Intermediate Women 11:00:00
- Jeremy Atkinson   Expert Men 11:00:00
- Scott Bannister   Expert Men 11:00:00
- Lawrence Barron   Expert Men 11:00:00
- Leif Bjornsen The Cyclingco  Expert Men 11:00:00
- Jaden Coey Crankbrothers  Expert Men 11:00:00
- Daniel Dennis   Expert Men 11:00:00
- Sam Dutton The Cycling Co  Expert Men 11:00:00
- Grant Dybdal Moms Spare Change Racing Club  Expert Men 11:00:00
- Max Field Dudes Of Disorder | Sixth Element Wheels  Expert Men 11:00:00
- Greg Fox   Expert Men 11:00:00
- Andrew Giesbrecht Dudes Of Disorder | GAB | Endur  Expert Men 11:00:00
- Connor Hallas Nolan Riding/Trek Pro City Racing  Expert Men 11:00:00
- Nicolas Hammer Cycle Therapy  Expert Men 11:00:00
- Chris Hancock Dodge City Cycles  Expert Men 11:00:00
- Austin Hewlin   Expert Men 11:00:00
- Keegan Holme   Expert Men 11:00:00
- Joseph Howard Sixth Element Wheels  Expert Men 11:00:00
- Steve Lan   Expert Men 11:00:00
- Curtis Leblanc Oak Bay Bikes  Expert Men 11:00:00
- Tyler Leech   Expert Men 11:00:00
- Daniel Lehton Trail Bicycles  Expert Men 11:00:00
- Ian Lehton Trail Bicycles Gravity MTB  Expert Men 11:00:00
- STENSON LINDAL Mountain City Cycle  Expert Men 11:00:00
- Zach Loveless Dodge City Racing  Expert Men 11:00:00
- Olivier Markon Devinci  Expert Men 11:00:00
- Scott Mitchell Pro City Racing  Expert Men 11:00:00
- Mathew Moran Rock City Cycles  Expert Men 11:00:00
- Jackson Morris Dad  Expert Men 11:00:00
- Reid Nielsen   Expert Men 11:00:00
- Max Nodwell Coal City Cycles  Expert Men 11:00:00
- Patrick Nolan Nolan Riding - Pro City Racing  Expert Men 11:00:00
- Isaiah Padgett Oakbay Bikes  Expert Men 11:00:00
- Henry Sherry Nolan Riding Trek Pro City Racing  Expert Men 11:00:00
- Jacob Skeeles   Expert Men 11:00:00
- Graham Stock Sixth Element Wheels  Expert Men 11:00:00
- Jimi Voss Nolan Riding Trek Pro City Racing  Expert Men 11:00:00
- Matthew Walker   Expert Men 11:00:00
- Jim Wheen Cycling Co  Expert Men 11:00:00
- Bradley Wright The Cycling.Co  Expert Men 11:00:00
- Jessica Dulong   Expert Women 11:00:00
- Heather Jenkins   Expert Women 11:00:00
- Emmy Lan Trail Bicycles Racing  Expert Women 11:00:00
- Adele Lay   Expert Women 11:00:00
- Jenny Leblanc   Expert Women 11:00:00
- Heather Rose Sooke Bike Club  Expert Women 11:00:00
- Adele Winker The Cycling Co.  Expert Women 11:00:00
- Meredith Wires Sooke Bike Club  Expert Women 11:00:00
- Esme Woltz Parkway Physio  Expert Women 11:00:00
- Trevor Attridge Westshore Bikes / SAXX Underwear  Elite 11:00:00
- Elijah Barron Cowichan Cycles  Elite 11:00:00
- Louis Beckingham Arrowsmith Bikes  Elite 11:00:00
- Evan Blackwell Oak Bay Bikes  Elite 11:00:00
- Takoda Crawford SMITH / Swagman Racks / HLC Bike  Elite 11:00:00
- Andrew Hamilton Airhouse/Rock City Cycles/Rynopower  Elite 11:00:00
- Nik Kay Rock City Cycles - Ryno Power  Elite 11:00:00
- Grant Lestock-Kay Cowichan Cycles  Elite 11:00:00
- John McKinnon   Elite 11:00:00
- Merin Pearce Broad St. Cycles  Elite 11:00:00
- Dave Pfaffenberger Pro City Racing  Elite 11:00:00
- James Rolfe Cycle Therapy Racing  Elite 11:00:00
- Dean Tennant Dunbar/Transitiom  Elite 11:00:00
- Levi Turnell   Youth (U12) 11:00:00
- Cooper Vetra   Youth (U12) 11:00:00
- Kai Dunderdale   Youth (U12) 11:00:00
- Marcus Crump   Youth (U12) 11:00:00
- Dekaiah Haupt   Youth (U12) 11:00:00
- Graham MacKenzie Dad  Youth (U12) 11:00:00
- Alex Crump   Youth (U12) 11:00:00
- Westley Corrigan   Youth (U12) 11:00:00
- Kesler Pyfinch   Youth (U12) 11:00:00
- James Corrigan   Youth (U12) 11:00:00
- Kaemon Daniel   Youth (U12) 11:00:00
- Matteo Mossey   Youth (U12) 11:00:00
- Maren Stuart Coal City Cycles  Youth (U12) 11:00:00
- Connor Reim   Youth (U12) 11:00:00
- Jude Weikum   Youth (U12) 11:00:00
- Annabelle Latulippe   Youth (U12) 11:00:00
- Rio Daniel   Youth (U12) 11:00:00
- Henri Latulippe   Youth (U12) 11:00:00
- Marlow Hegyes Sheaff Arrowsmith Bikes  Youth (U12) 11:00:00
- Marina Philcox   Youth (U12) 11:00:00
- Alastair MacKenzie Dad  Youth (U12) 11:00:00
- Norah MacKenzie Dad  Youth (U12) 11:00:00
- Ethan Nessman Mom And Dad  Youth (U12) 11:00:00
- Margot Heys Woodgrove Chrysler  Youth (U12) 11:00:00
- Jayden Nickel   Youth (U12) 11:00:00
- Adelyn Reim   Youth (U12) 11:00:00