Stour Valley Marathon 2017

Sunday, June 4, 2017 09:00 (GMT+1) - Start list

Race info
Sport: Running - trail
Location: Nayland, United Kingdom
Start type: Mass start
Racers: 192
Updated: Sunday, June 4, 2017 23:18 (GMT+1)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Stour Valley Marathon 2017

  • Start list
Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Wave Age Gender Start time
1 Allen Smalls Colchester  49 M 09:00:04
2 KEVIN FROST Mid Essex Casuals  48 M 09:00:04
3 John Pettifer Mid Essex Casuals  70 M 09:00:04
4 Lorna Pettifer Mid Essex Casuals  51 F 09:00:04
5 Mary Narey Stowmarket Striders  49 F 09:00:04
6 Adam Howlett Framlingham Flyer  46 M 09:00:04
7 Amanda Dunn Hadleigh Hares  42 F 09:00:04
8 Ian Beckett N/A  35 M 09:00:04
9 David Game Mid Essex Casuals  67 M 09:00:04
10 David Reaves Mid Essex Casuals  72 M 09:00:04
11 Ollie Dawson None  28 M 09:00:04
12 Oliver Clanford Bury St. Edmunds  38 M 09:00:04
13 David Davidson Basildon  52 M 09:00:04
14 Hayley Brewis Saint Edmund Pacers  53 F 09:00:04
15 Lee Cousins Mid Essex Casuals  45 M 09:00:04
16 Tina Belsom Stowmarket Striders  53 F 09:00:04
17 James Porter Flyers Southend  27 M 09:00:04
18 Mark Salisbury Sudbury Joggers  33 M 09:00:04
19 Paul Dellar Tiptree Road Runners  50 M 09:00:04
20 Ruth Belsom NA  54 F 09:00:04
21 Caroline Chapman Mid Essex Casuals  59 F 09:00:04
22 Dee St Ledger Sudbury Joggers  52 F 09:00:04
23 Anita Mussett Colchester Harriers  47 F 09:00:04
24 Sheila Rose Milton Keynes  52 F 09:00:04
25 Russell Rose Milton Keynes  48 M 09:00:04
26 Carl Cooper Sudbury Joggers  48 M 09:00:04
27 Christine Howard Billericay Striders  47 F 09:00:04
28 Lisa Dalton Sudbury Joggers  48 F 09:00:04
32 Cherie Ransom N/A  47 F 09:00:04
33 Helene Tyler Great Bentley RC  50 F 09:00:04
34 Julian Holder Tiptree RR  52 M 09:00:04
35 Carla Wiggins Felixstowe Road Runners  36 F 09:00:04
36 James Nial Run For Your Life  34 M 09:00:04
37 Valerie Bloomfield Running 4 Women  45 F 09:00:04
38 Paul Mansfield Flyers Southend  34 M 09:00:04
39 Luisa Miller ROCHFORD RUNNING CLUB  39 F 09:00:04
40 Kate Allen None  45 F 09:00:04
42 Lydia Cunningham Colchester  49 F 09:00:04
43 Steven Kjar Serpentine  43 M 09:00:04
44 Lian Simmonds ROCHFORD RUNNING CLUB  43 F 09:00:04
45 Craig Dawson Tiptree Road Runners  27 M 09:00:04
46 Sean Darney Witham RC  32 M 09:00:04
47 Simon Tavner N/A  41 M 09:00:04
48 Agata Piątkowska None  31 F 09:00:04
50 Samantha Commons Hockley Trail Runners  37 F 09:00:04
51 Andrew Wilmot Halstead Road Runners  72 M 09:00:04
52 James Wood Flyers Southend  39 M 09:00:04
53 Clare Bailie Stowmarket Striders  41 F 09:00:04
55 Mark Shillaker Tiptree Road Runners  52 M 09:00:04
56 Zoey Battell Sudbury Joggers  43 F 09:00:04
57 Nicki Benham Flyers Southend  49 F 09:00:04
59 Gary Winstanley Faversham Runners  46 M 09:00:04
62 Paula Rothero Tiptree Road Runners  50 F 09:00:04
63 Trevor Catling Solo  60 M 09:00:04
64 Tracy Harrington Tiptree Road Runners  51 F 09:00:04
65 Samantha Cooper Sudbury Joggers  48 F 09:00:04
66 Simon Wilson Unattached  40 M 09:00:04
67 Trefor James WITHAM  42 M 09:00:04
68 Louise Hart Ware Joggers  40 F 09:00:04
69 Nicki Edwards Nil  42 F 09:00:04
70 Jacqui Fry N/A  47 F 09:00:04
71 Rachael Thornton Flyers Southend  42 F 09:00:04
72 Lloyd Richardson Flyers Southend  48 M 09:00:04
73 Matthew Hearne Serpentine  42 M 09:00:04
74 Anne Purdham Flyers Southend  55 F 09:00:04
75 Graham Purdham Flyers Southend  59 M 09:00:04
76 John Kirwan Leighton Buzzard  57 M 09:00:04
77 Richard Pryor Flyers Southend  56 M 09:00:04
78 Julia Drell 100 MC  40 F 09:00:04
79 Kevin Gard Mid Essex Casuals  50 M 09:00:04
80 Mark Benham Flyers Southend  53 M 09:00:04
81 Keith Passingham Flyers Southend  65 M 09:00:04
82 Sandi Robinson-Miller None  50 F 09:00:04
83 Bill Smythe Witham RC  47 M 09:00:04
84 Shukila Jordan Mid Essex Casuals  39 F 09:00:04
86 Cheryl Appleby NA  33 F 09:00:04
87 Kallum Breward Sudbury Joggers  20 M 09:00:04
88 Colin Grace Ware Joggers  55 M 09:00:04
89 Benjamin Askew N/A  40 M 09:00:04
90 Darren Cole None  34 M 09:00:04
91 Ian Coxall Woodbridge Shufflers  44 M 09:00:04
92 Philip Honeywood N/A  50 M 09:00:04
93 Christopher Witmore Bungay Black Dog  39 M 09:00:04
94 David Mould Ely Runners  50 M 09:00:04
95 Chris Manby Colchester  38 M 09:00:04
96 Mark Lawes Essex  48 M 09:00:04
97 Fran Thorne None  54 F 09:00:04
98 Robin Turner None  41 M 09:00:04
99 Richard Sandford Nil  53 M 09:00:04
100 Verne Barltrop 100 Marathon Club  71 M 09:00:04
101 Richard Flutter Colchester  49 M 09:00:04
102 Hannah Wood Ipswich Jaffa RC  44 F 09:00:04
103 Sarah Pennock Sudbury Joggers  37 F 09:00:04
104 Neil Williams Unattached  55 M 09:00:04
105 Mike Munson Mid Essex Casuals  64 M 09:00:04
106 Clive Davey Sudbury Joggers  46 M 09:00:04
107 Chris Chandler None  30 M 09:00:04
108 Ian Chandler Halstead Road Runners  46 M 09:00:04
109 John Colby ROCHFORD RUNNING CLUB  50 M 09:00:04
110 Joanne Colby ROCHFORD RUNNING CLUB  43 F 09:00:04
111 Victoria Saker None  40 F 09:00:04
113 Charley Jennings N/A  42 F 09:00:04
114 Brigid Wallen Witham Running Club  53 F 09:00:04
116 Andrew Lager Witham RC  45 M 09:00:04
118 Robert Haldane Little Baddow Ridge Runners  58 M 09:00:04
121 Luke Metson Colchester  40 M 09:00:04
122 Morgan Pinkett No Club  46 M 09:00:04
124 Sam Barwick Norfolk Gazelles  47 F 09:00:04
126 Sandra Bumphrey Capel St Mary, Ipswich  45 F 09:00:04
127 Rachel Flannigan N/A  43 F 09:00:04
128 Charlie Stannett Ipswich Triathlon Club  61 M 09:00:04
129 Kate Stannett Ipswich Triathlon Club  55 F 09:00:04
130 Tom Wake Ipswich Jaffa  31 M 09:00:04
131 Pip Cresdee Ipswich Jaffa  32 F 09:00:04
133 Lucy Ferguson MEC  46 F 09:00:04
134 Mark Holland None  43 M 09:00:04
135 Debra Shaverin Run For Your Life  29 F 09:00:04
136 Heydon Mizon Witham Running Club  43 M 09:00:04
137 Zoe Gould Tiptree Road Runners  47 F 09:00:04
138 Lorraine Collins None  45 F 09:00:04
139 Andrew Tait Ware Joggers  29 M 09:00:04
141 Chris Sellers N/A  38 M 09:00:04
142 George Fairbrother Orpington  53 M 09:00:04
144 Naomi Moss Grange Farm & Dunmow Runners  45 F 09:00:04
146 Jules Cooper Sudbury Joggers  44 F 09:00:04
148 Matthew Wright Unaffiliated  44 M 09:00:04
150 Myles Coulson Mid Essex Casuals  45 M 09:00:04
151 Jean Freeman None  52 F 09:00:04
154 Julia Booker Ware Joggers  44 F 09:00:04
155 Jon Cockrell N/A  52 M 09:00:04
156 Jim Comber Sudbury Joggers  45 M 09:00:04
157 Andrew Low Benfleet Rc  47 M 09:00:04
158 Sue Foley JME  53 F 09:00:04
159 Wayne Cook Colchester Harriers  45 M 09:00:04
160 Alan Anderson N/A  46 M 09:00:04
161 John Adams Ipswich Jaffa RC  40 M 09:00:04
163 Oliver Riches Hadleigh Hares  38 M 09:00:04
164 Marianne Page Norfolk Gazelles  43 F 09:00:04
165 Jackie Maclannan Colchester Harriers  30 F 09:00:04
166 Martin Palmer East Essex Tri Club  43 M 09:00:04
168 Samantha (Sam) Millns Hyde Village Striders  48 F 09:00:04
169 Dominic Sexton Hyde Village Striders  52 M 09:00:04
170 Kevin Stagg Sudbury Joggers  49 M 09:00:04
171 Chris Panton Colchester  42 M 09:00:04
172 James Farren Witham RC  45 M 09:00:04
173 Malcolm Statham Colchester Harriers  47 M 09:00:04
174 Claire Trott Unaffiliated  37 F 09:00:04
175 Graeme Biggins Lwfitness4all  42 M 09:00:04
176 Samantha Walker (shirt is Steve Rulton)  29 F 09:00:04
177 David Bartholomew Run For Your Life  49 M 09:00:04
178 Matthew Ford-Thomas N/A  30 M 09:00:04
179 Frances Cooke 100 Marathon Club  60 F 09:00:04
180 Phil Whiting Norwich  44 M 09:00:04
181 Julie Marsh Sudbury Joggers  40 F 09:00:04
182 Jennifer Spittle None  44 F 09:00:04
184 Rachel Bodsworth Hadleigh Hares AC  38 F 09:00:04
185 Dan Widdowson None  35 M 09:00:04
186 Paul Dunne St Germans  38 M 09:00:04
187 Thomas Malloy NA  49 M 09:00:04
188 Andie Clayds Flyers Southend  44 F 09:00:04
189 Jimmy Russell Felixstowe RRC  50 M 09:00:04
190 Jackie Stretton Springfield Striders  30 F 09:00:04
192 Katrina Rigby Hadleigh Hares  37 F 09:00:04
193 Stuart Stevenson None  41 M 09:00:04
196 Scott Ramsey Hadleigh Hares  31 M 09:00:04
197 Mark Goodwin Felixstowe Road Runners  44 M 09:00:04
199 Jason Allard Stowmarket Striders  42 M 09:00:04
200 Simon Wiggins Felixstowe Road Runners  44 M 09:00:04
201 Daniel Hammond Colchester  34 M 09:00:04
202 June Edwardes-Evans Tunbridge Wells Harriers  56 F 09:00:04
203 Joe Naughton Stowmarket  55 M 09:00:04
204 Marc Jones Billericay  40 M 09:00:04
205 Dan Ward Stowmarket Striders  41 M 09:00:04
207 Tom Pike NA  32 M 09:00:04
208 Darien Merry None  53 M 09:00:04
209 Robert Reason Stowmarket Striders  52 M 09:00:04
210 John Scaife Hadleigh Hares AC  43 M 09:00:04
211 Russell Jackson N/A  45 M 09:00:04
212 Andrew Golding Ware Joggers  51 M 09:00:04
213 Kerry Borg None  48 F 09:00:04
215 George Fawkes Essex  42 M 09:00:04
216 Chris Sherwood Leicester Triathlon Club  51 M 09:00:04
217 Andy Stephens Colchester  35 M 09:00:04
218 Matthew Eveleigh Stowmarket Striders  36 M 09:00:04
219 Gerry McGovern Chelmsford  60 M 09:00:04
222 MARK ROBERTSON ROCHFORD RUNNING CLUB  55 M 09:00:04
223 Julia Stell Ipswich Jaffa  38 F 09:00:04
224 Steffan Cohen Leigh On Sea Striders  45 M 09:00:04
225 Tim Hammond Long Brew Running Club  28 M 09:00:04
226 Daniel Smith Halstead Road Runners  36 M 09:00:04
227 Janet Readitt Ware Joggers  51 F 09:00:04
228 John Reynolds (Sweep)   M 09:00:04