2019 Massive Murray Paddle - series

Friday, November 22, 2019 00:00 (GMT+11) - Series standings

Race info
Sport: Paddling
Location: Swan Hill, Australia
Series type: Total time
Series races: 5
Completed races: 4
Racers: 116
Updated: Friday, November 22, 2019 00:00 (GMT+11)
Organized by: Sydney Harbour Kayaks
Race website: www.massivemurraypaddle.org.au
Race notes
Please note that series standings are only correct for Full Distance and Relay - full distance categories. Part Distance standings are not correct because paddlers in these categories paddled different distances and hence the times cannot be compared. Pace results are based on GPS distances of 89.7 km, 92.7 km, 77.1 km, 58.9 km and 73.4 km for Days 1 to 5 respectively.
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Series standings

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Full distance Leader Leading score Racers
 Overall Wooden Eye - Sheekey 25:44:07 55
 Female Wooden Eye - Brodie 27:58:29 11
 C1 NotYetKnown 31:24:03 1
 K1 Sally Solo Rebel 34:42:12 2
 ORS1 Wooden Eye - Brodie 27:58:29 1
 RKL1 Dawson - Kate Dawson 29:30:11 2
 RKL2 McReyn 37:50:39 1
 RKM1 COCCINELLIDAE - ESTELLA FERRI -2 races 1
 SUP1 Jade Rogers (SUP) -3 races 1
 TK2 Paddle Steamers 32:17:20 1
 UNR1 Susan Cheevers -3 races 1
 Male Wooden Eye - Sheekey 25:44:07 36
 C1 Tyler is single and wants to mingle! 30:56:26 2
 K1 Woodduck 31:18:07 1
 ORS1 Wooden Eye - Sheekey 25:44:07 11
 RKL1 Dawson - Steve Dawson 29:06:22 8
 RKL2 Aquastooges 34:37:03 3
 RKM1 Garry Brannan (sea kayak) 38:34:22 2
 SUP1 The GBOT Turtle (SUP) -1 race 1
 TC1 headspace 34:04:45 3
 TK1 UNCLE CARY 38:32:30 1
 TK2 The B Team 28:40:02 1
 UC2 James and Rod 27:15:56 2
 UNR1 Blue Mountains Grammar School 11 -3 races 1
 Female / Male Footscray Singos 26:18:36 8
 ORS1 Wooden Eye - Phantom and the Spy -3 races 1
 RKL1 TBG – Chip and Dale 38:12:20 1
 RKL2 Footscray Singos 26:18:36 4
 TC2 Looney Lanes Jessica and Keith. 32:55:42 1
 UC2 The Love Boat 35:46:12 1
 Part Distance Leader Leading score Racers
 Overall Karen and Tim 15:09:37 22
 Female Susan Cheevers -1 race 5
 RKL2 Bacchus Marsh Grammar2 -1 race 1
 RKM1 COCCINELLIDAE - ESTELLA FERRI -2 races 1
 SUP1 Jade Rogers (SUP) -2 races 2
 UNR1 Susan Cheevers -1 race 1
 Male Catalina Kayak 22:18:08 13
 ORS1 Mission of Seafarers / Port of Brisbane -3 races 2
 RKL1 TBG – Brutus -1 race 3
 RKL2 Blue Mountains Grammar School 7 -3 races 3
 RKM1 Catalina Kayak 22:18:08 1
 SUP1 The GBOT Turtle (SUP) -3 races 1
 TC1 McNipps -2 races 1
 UNR1 Blue Mountains Grammar School 12 -1 race 2
 Female / Male Karen and Tim 15:09:37 4
 ORS1 Wooden Eye - Phantom and the Spy -3 races 1
 RK2 Dunaruna 20:11:19 1
 RKL2 Karen and Tim 15:09:37 2
 Relay Leader Leading score Racers
 Overall Mad Hungarians & Ynots 30:02:28 53
 Female Chicks With Attitude - Blue 31:53:19 17
 RKL1 Blue Datto #16 35:03:16 2
 RKL2 Chicks With Attitude - Blue 31:53:19 13
 RKM1 TBG – Brown Souts -1 race 1
 TC1 Keren & Michelle 38:01:13 1
 Male FCC Living Fossils Relay 30:38:40 25
 OC2 DILLIGAF 31:13:34 1
 OC6 Party Boat OC6 Team 31:03:57 1
 ORS1 Wooden Eye - PANDA & SELLICK 30:49:23 1
 RKL1 LADS 32:57:24 3
 RKL2 Blue Mountains Grammar School 9 30:59:18 13
 RKM1 FCC Living Fossils Relay 30:38:40 2
 TC2 Push N Wood -2 races 1
 TK2 Trinity Grammar - Gold -2 races 3
 Female / Male Mad Hungarians & Ynots 30:02:28 11
 DB10 Coffs Coast Dragon Boat Club -1 race 1
 K1 Don / Lisa / Steve / Julie (K1 Relay) 33:05:36 1
 ORS1 Wooden Eye - Phantom and the Spy -2 races 1
 RKL1 KWAUSSIES 31:25:44 2
 RKL2 Ignorance is Blissters 32:04:09 5
 TK2 Mad Hungarians & Ynots 30:02:28 1
 Relay - part distance Leader Leading score Racers
 Overall 1st Broadford - A 25:34:24 16
 Female Bacchus Marsh Grammar1 -1 race 4
 RKL1 1st Broadford - B -2 races 2
 RKL2 Bacchus Marsh Grammar1 -1 race 1
 RKM1 TBG – Brown Souts -3 races 1
 Male 1st Broadford - A 25:34:24 11
 RKL1 1st Broadford - A 25:34:24 3
 RKL2 Blue Mountains Grammar School 4 -1 race 7
 TK2 Army Logistic Training Centre -2 races 1
 Female / Male Coffs Coast Dragon Boat Club -3 races 1
 DB10 Coffs Coast Dragon Boat Club -3 races 1