Race progress: 2019/2020 Summer Series race 8, December 9

  • Race started:
    Monday, December 9, 2019 18:32 (GMT+13)
  • Race location:
    Papamoa, New Zealand
Total laps: Time-limited | Race finished
Place Bib Racer name Category After   Finish time
1 3 Angus Riordan Junior Boys 17-18
16:00.6 (1)
32:34.9 (1)
48:44.0 3--100%17.53%17.11%
2 4 Luke Kivell Junior Boys 17-18
16:03.9 (2)
32:35.2 (2)
48:46.9 3+0:02.9+0.10%99.90%17.45%17.02%
3 88 Jason Reed Master Men's 1, 30-39
16:45.9 (4)
33:55.8 (3)
49:58.8 3+1:14.8+2.56%97.51%15.42%14.99%
4 2 Tristan Haycock Men's 19-29
16:04.7 (3)
34:11.6 (4)
50:18.5 3+1:34.5+3.23%96.87%14.86%14.43%
5 20 Paul McLeod Veteran men's 50+
19:05.8 (11)
36:38.4 (7)
54:06.0 3+5:22.0+11.01%90.08%8.45%7.98%
6 8 Tom Hambrook Master men's 2, 40-49
17:56.3 (7)
35:56.2 (6)
54:19.2 3+5:35.2+11.46%89.72%8.07%7.60%
7 11 Stephen Newlove Veteran men's 50+
18:07.4 (8)
36:40.7 (8)
56:00.4 3+7:16.4+14.92%87.01%5.22%4.73%
8 105 Jack Gillingham Junior Boys under 16
18:10.6 (9)
37:20.8 (9)
57:09.6 3+8:25.6+17.29%85.26%3.27%2.77%
9 74 Kerry Johanson Master men's 2, 40-49
19:02.9 (10)
38:19.2 (10)
58:26.5 3+9:42.5+19.92%83.39%1.10%0.59%
10 7 Anthony Van De Pas Master Men's 1, 30-39
17:43.6 (6)
39:10.7 (12)
58:47.4 3+10:03.4+20.64%82.89%0.51%0.00%
11 50 Glen Kivell Master men's 2, 40-49
19:20.1 (13)
38:52.4 (11)
58:57.3 3+10:13.3+20.97%82.66%0.23%-0.28%
12 12 Sam Hughes Master Men's 1, 30-39
19:50.4 (15)
39:50.1 (14)
59:40.7 3+10:56.7+22.46%81.66%-0.99%-1.51%
13 55 Graham Muggridge Master men's 2, 40-49
20:13.3 (17)
40:52.9 (16)
1:01:33.8 3+12:49.8+26.33%79.16%-4.18%-4.72%
14 19 Harry Kneebone Junior Boys under 16
19:20.9 (14)
41:08.9 (17)
1:04:14.8 3+15:30.8+31.83%75.85%-8.73%-9.28%
15 22 Paul McGarva Veteran men's 50+
20:55.3 (19)
42:54.9 (19)
1:05:00.4 3+16:16.4+33.39%74.97%-10.01%-10.57%
16 24 Chris Mitchell Veteran men's 50+
21:32.7 (21)
43:37.3 (21)
1:06:44.8 3+18:00.8+36.96%73.01%-12.96%-13.53%
17 29 Jason Gabel Master men's 2, 40-49
22:16.3 (23)
44:56.7 (23)
1:08:39.3 3+19:55.3+40.88%70.98%-16.19%-16.78%
18 77 Pete Roden Veteran men's 50+
22:20.0 (24)
45:50.7 (24)
1:09:40.2 3+20:56.2+42.96%69.95%-17.90%-18.51%
19 78 Mia Callingham Junior girls under 18
22:22.6 (25)
45:51.8 (25)
1:11:34.8 3+22:50.8+46.88%68.08%-21.14%-21.76%
20 5 Zane Hurst Junior Boys 17-18
17:21.1 (5)
34:49.7 (5)
-1 lap 2-----
21 17 Duncan Wilson Master men's 2, 40-49
19:12.8 (12)
39:47.2 (13)
-1 lap 2-----
22 37 Christine Browne Female masters 40+
23:36.1 (34)
40:34.5 (15)
-1 lap 2-----
23 18 Gavin Searle Veteran men's 50+
20:30.8 (18)
41:59.8 (18)
-1 lap 2-----
24 70 Aaron Long Junior Boys 17-18
21:24.0 (20)
43:00.0 (20)
-1 lap 2-----
25 94 Patrick Barrett Master Men's 1, 30-39
21:53.6 (22)
43:59.3 (22)
-1 lap 2-----
26 68 Ben Westenberg Junior Boys under 16
23:09.9 (29)
46:33.4 (26)
-1 lap 2-----
27 36 Tui Hambrook Female masters 40+
23:30.4 (32)
46:44.4 (27)
-1 lap 2-----
28 23 Torin Bryant Junior Boys 17-18
22:38.4 (27)
46:48.3 (28)
-1 lap 2-----
29 27 Steve Craven Veteran men's 50+
23:08.7 (28)
46:54.9 (29)
-1 lap 2-----
30 30 Peter Tilden Men's 19-29
23:32.9 (33)
47:02.3 (30)
-1 lap 2-----
31 104 Regan Doig Junior Boys under 16
23:21.4 (30)
47:07.8 (31)
-1 lap 2-----
32 98 Ian Miller Master men's 2, 40-49
23:29.0 (31)
48:20.0 (32)
-1 lap 2-----
33 35 Nathan Hurst Men's 19-29
24:17.7 (35)
48:36.9 (33)
-1 lap 2-----
34 46 Graham Richardson Veteran men's 50+
24:30.4 (36)
49:41.5 (34)
-1 lap 2-----
35 114 Clive Fail (casual) Veteran men's 50+
24:50.8 (37)
49:43.1 (35)
-1 lap 2-----
36 69 Mark Lord Veteran men's 50+
28:21.3 (41)
51:32.4 (36)
-1 lap 2-----
37 43 Dan Kneebone Veteran men's 50+
25:25.0 (38)
52:26.5 (37)
-1 lap 2-----
38 44 Alex Johnston Master men's 2, 40-49
25:25.6 (39)
52:57.5 (38)
-1 lap 2-----
39 92 Ricardo Garcia Junior Boys under 16
27:26.3 (40)
56:45.0 (39)
-1 lap 2-----
40 85 Arlo Cullwick Junior Boys under 16
35:08.4 (49)
1:08:27.0 (40)
-1 lap 2-----
41 28 Cameron Ford Junior Boys under 16
33:48.8 (48)
1:08:30.0 (41)
-1 lap 2-----
42 86 Felix Bird Junior Boys under 16
33:45.4 (47)
1:08:33.6 (42)
-1 lap 2-----
43 51 Anita Jump Female masters 40+
31:33.3 (44)
1:11:05.2 (43)
-1 lap 2-----
44 25 Roger Hoebers Veteran men's 50+
20:04.7 (16)
-
-2 laps 1-----
45 107 Jesse Morgan Master Men's 1, 30-39
22:26.5 (26)
-
-2 laps 1-----
46 73 Anita Lord Female masters 40+
28:24.1 (42)
-
-2 laps 1-----
47 48 Tony Jump Master Men's 1, 30-39
31:32.8 (43)
-
-2 laps 1-----
48 97 Abby Miller Junior girls under 18
31:53.8 (45)
-
-2 laps 1-----
49 96 Josh Miller Junior Boys under 16
32:11.0 (46)
-
-2 laps 1-----
50 95 Jeanette Miller Female masters 40+
39:18.4 (50)
-
-2 laps 1-----