Race progress: Dirty Duathlon 2019 start list All racer

  • Race started:
    Sunday, October 6, 2019 09:20 (GMT+1)
  • Race location:
    Cannock Chase District, United Kingdom
Total laps: 3 | Race finished
Place Bib Racer name Category After   Finish time
1 61 Murphy HamiltonTeam HUUB  U12's Boys
3:08 (2)
6:00 (2)
8:52 --100%85.32%86.79%
2 54 Charlie ColleyNewport (Shropshire) Cycling Club  U12's Boys
3:05 (1)
5:48 (1)
8:54 +0:02+0.38%99.63%85.26%86.74%
3 53 Ben AllenStafford Tri  U12's Boys
3:22 (4)
6:09 (3)
9:14 +0:22+4.14%96.03%84.71%86.25%
4 48 Joseph ThropMatlock CC  U12's Boys
3:18 (3)
6:14 (4)
9:31 +0:39+7.33%93.17%84.24%85.82%
5 63 OLIVER WESTWOODSTAFFORD RC  U12's Boys
3:25 (5)
6:32 (6)
9:46 +0:54+10.15%90.78%83.83%85.45%
6 52 Alfie Hall  U12's Boys
3:30 (7)
6:30 (5)
10:14 +1:22+15.41%86.64%83.06%84.76%
7 46 Harriet HallNewcastle (Staffs) Tri Club  U12's Girls
3:28 (6)
7:41 (7)
11:00 +2:08+24.06%80.61%81.79%83.61%
8 50 Shauna HamiltonStafford Tri  U12's Girls
3:58 (9)
7:46 (8)
11:15 +2:23+26.88%78.81%81.37%83.24%
9 60 Jack Newbould  U12's Boys
4:03 (10)
7:53 (9)
11:56 +3:04+34.59%74.30%80.24%82.22%
10 55 Cody HodgkinsonLyme RC  U12's Boys
4:12 (13)
8:13 (10)
12:02 +3:10+35.71%73.68%80.08%82.08%
11 65 Theo Huntington  U12's Boys
4:07 (11)
8:22 (11)
12:12 +3:20+37.59%72.68%79.80%81.83%
12 62 Oliver Jukes  U12's Boys
3:53 (8)
8:28 (13)
12:22 +3:30+39.47%71.70%79.52%81.58%
13 45 Hannah Keane  U12's Girls
4:09 (12)
8:44 (14)
12:27 +3:35+40.41%71.22%79.39%81.45%
14 64 Ralph Sullivan  U12's Boys
4:14 (14)
8:26 (12)
12:49 +3:57+44.55%69.18%78.78%80.91%
15 47 Ida Martin  U12's Girls
4:28 (17)
9:09 (15)
13:22 +4:30+50.75%66.33%77.87%80.09%
16 58 Isaac Jones  U12's Boys
4:22 (16)
9:28 (16)
14:00 +5:08+57.89%63.33%76.82%79.15%
17 51 Yzabela Horsley  U12's Girls
4:30 (18)
10:03 (18)
14:10 +5:18+59.77%62.59%76.54%78.90%
18 59 Jack Keane  U12's Boys
4:20 (15)
9:57 (17)
14:21 +5:29+61.84%61.79%76.24%78.62%
19 43 Elsie-Mai Baker  U12's Girls
5:34 (22)
11:37 (22)
14:56 +6:04+68.42%59.38%75.27%77.76%
20 44 Everleigh Bates  U12's Girls
4:34 (19)
10:11 (19)
14:58 +6:06+68.80%59.24%75.22%77.71%
21 56 Huw Jones  U12's Boys
4:37 (20)
10:19 (20)
15:21 +6:29+73.12%57.76%74.58%77.14%
22 49 Molly Jukes  U12's Girls
5:01 (21)
10:46 (21)
15:29 +6:37+74.62%57.27%74.36%76.94%
23 7 Wayne Bowen  Short Course: Male Beginn
10:47 (43)
31:31 (23)
42:48 +33:56+382.71%20.72%29.13%36.25%
24 1 Anna Walczak  Short Course: Female Begi
11:09 (45)
33:07 (24)
45:47 +36:55+416.35%19.37%24.19%31.80%
25 3 Jess LukatRun & Ride  Short Course: Female Begi
10:52 (44)
35:47 (27)
46:36 +37:44+425.56%19.03%22.84%30.59%
26 11 Luca BradleyLichfield CCC  Medium Course: U16's Male
8:06 (23)
38:07 (29)
47:03 +38:11+430.64%18.85%22.10%29.92%
27 18 Dave MartinRun & Ride  Medium Course - Fun Male
8:24 (25)
39:24 (30)
48:11 +39:19+443.42%18.40%20.22%28.23%
28 2 Verity Whitford  Short Course: Female Begi
12:57 (60)
34:23 (25)
49:02 +40:10+453.01%18.08%18.81%26.96%
29 4 Dave Lockyer  Short Course: Male Beginn
11:33 (49)
36:28 (28)
49:46 +40:54+461.28%17.82%17.60%25.87%
30 6 Dylan Illidge  Medium Course: U16's Male
8:18 (24)
42:16 (32)
51:29 +42:37+480.64%17.22%14.76%23.31%
31 5 Nathan Wood  Short Course: Male Beginn
12:02 (51)
34:52 (26)
51:35 +42:43+481.77%17.19%14.59%23.16%
32 37 Paul Ramage  Medium Course - Fun Male
9:10 (31)
41:51 (31)
52:14 +43:22+489.10%16.98%13.51%22.19%
33 12 Oliver HallNewcastle (Staffs) Tri Club  Medium Course: U16's Male
9:01 (28)
43:20 (33)
53:28 +44:36+503.01%16.58%11.47%20.36%
34 20 Archie HallNewcastle (Staffs) Tri Club  Medium Course - Fun Male
8:36 (26)
44:32 (36)
53:37 +44:45+504.70%16.54%11.22%20.13%
35 42 David Keane  Medium Course - Fun Male
9:18 (32)
43:45 (34)
53:51 +44:59+507.33%16.47%10.84%19.79%
36 25 Edward ThropMatlock CC  Medium Course - Fun Male
10:12 (38)
43:56 (35)
55:42 +46:50+528.20%15.92%7.77%17.03%
37 22 Chris BraycottonChase Harriers  Medium Course - Fun Male
9:41 (34)
46:46 (37)
57:03 +48:11+543.42%15.54%5.54%15.02%
38 28 Mark IllidgeWolverhampton & Bilston  Medium Course - Fun Male
10:00 (37)
47:39 (38)
58:33 +49:41+560.34%15.14%3.06%12.79%
39 10 Leo Manifold  Medium Course: U16's Male
8:56 (27)
48:17 (39)
1:00:12 +51:20+578.95%14.73%0.32%10.33%
40 32 Miguel Osa Bujeiro  Medium Course - Fun Male
10:16 (39)
49:02 (42)
1:01:09 +52:17+589.66%14.50%-1.25%8.91%
41 33 Mike Roberts  Medium Course - Fun Male
11:12 (46)
49:16 (43)
1:01:10 +52:18+589.85%14.50%-1.28%8.89%
42 34 Nathan Meers  Medium Course - Fun Male
10:35 (40)
48:59 (41)
1:01:42 +52:50+595.86%14.37%-2.16%8.09%
43 21 Brian Shardlow  Medium Course - Fun Male
10:42 (42)
48:54 (40)
1:02:26 +53:34+604.14%14.20%-3.37%7.00%
44 78 Doug HallRACE OFF ROAD  Long Course: Male Enthusi
12:04 (52)
50:08 (44)
1:02:56 +54:04+609.77%14.09%-4.20%6.26%
45 116 Tom KnightKnight Racing  Long Course: Male Enthusi
12:24 (57)
50:17 (45)
1:03:23 +54:31+614.85%13.99%-4.95%5.59%
46 31 Michael Williamson  Medium Course - Fun Male
10:38 (41)
51:39 (47)
1:04:24 +55:32+626.32%13.77%-6.63%4.07%
47 35 Orlando Lebault  Medium Course - Fun Male
9:51 (36)
53:34 (51)
1:04:57 +56:05+632.52%13.65%-7.54%3.25%
48 19 Andrew LewisTitan Triathlon Club  Medium Course - Fun Male
9:06 (30)
55:05 (55)
1:05:12 +56:20+635.34%13.60%-7.96%2.88%
49 40 Stuart Pooley  Medium Course - Fun Male
11:14 (47)
52:57 (49)
1:05:34 +56:42+639.47%13.52%-8.56%2.33%
50 30 Matthew Hillback  Medium Course - Fun Male
11:26 (48)
51:38 (46)
1:06:47 +57:55+653.20%13.28%-10.58%0.52%
51 121 Harry YatesRun And Ride  Long Course: Male Enthusi
12:35 (59)
52:39 (48)
1:06:48 +57:56+653.38%13.27%-10.60%0.50%
52 36 Paul Baker  Medium Course - Fun Male
12:14 (54)
54:05 (53)
1:07:06 +58:14+656.77%13.21%-11.10%0.05%
53 17 Wendy Lovatt  Medium Course: Fun Female
11:48 (50)
54:56 (54)
1:07:10 +58:18+657.52%13.20%-11.21%-0.05%
54 82 Joe Brooks  Long Course: Male Enthusi
13:03 (62)
53:00 (50)
1:07:19 +58:27+659.21%13.17%-11.46%-0.27%
55 38 Richard HallNewcastle (Staffs) Tri Club  Medium Course - Fun Male
9:28 (33)
56:59 (63)
1:07:24 +58:32+660.15%13.16%-11.60%-0.40%
56 111 Simon Hodgkinson  Long Course: Male Enthusi
12:27 (58)
55:14 (57)
1:08:12 +59:20+669.17%13.00%-12.92%-1.59%
57 115 Tom ColleyNewport (Shropshire) Cycling Club  Long Course: Male Enthusi
13:07 (64)
53:53 (52)
1:08:34 +59:42+673.31%12.93%-13.53%-2.14%
58 16 Tammy ShortTitan Triathlon Club  Medium Course: Fun Female
9:43 (35)
57:52 (65)
1:09:03 +1:00:11+678.76%12.84%-14.33%-2.86%
59 8 Ethan DowellTeam Powerful MTB  Medium Course: U16's Male
9:03 (29)
55:45 (60)
1:09:28 +1:00:36+683.46%12.76%-15.02%-3.48%
60 89 Jonathan ChattenRACE OFF ROAD  Long Course: Male Enthusi
12:06 (53)
55:36 (58)
1:09:33 +1:00:41+684.40%12.75%-15.16%-3.60%
61 109 Simon ClarkeRide off Road  Long Course: Male Enthusi
13:00 (61)
57:10 (64)
1:10:34 +1:01:42+695.86%12.56%-16.84%-5.11%
62 113 Steve TaylorBike-track  Long Course: Male Enthusi
14:03 (76)
55:40 (59)
1:10:42 +1:01:50+697.37%12.54%-17.06%-5.31%
63 66 Alex HinksLyme RC  Long Course: Male Enthusi
14:16 (79)
55:07 (56)
1:11:00 +1:02:08+700.75%12.49%-17.56%-5.76%
64 69 Ben ColleyRapid racer products  Long Course: Male Enthusi
13:35 (70)
56:19 (61)
1:11:39 +1:02:47+708.08%12.37%-18.63%-6.73%
65 80 Gavin HamiltonLichfield CCC  Long Course: Male Enthusi
14:01 (75)
56:39 (62)
1:12:19 +1:03:27+715.60%12.26%-19.74%-7.72%
66 117 Warren Sebastian Grigg  Long Course: Male Enthusi
13:21 (68)
58:10 (66)
1:12:34 +1:03:42+718.42%12.22%-20.15%-8.09%
67 99 Patrick WalkingtonPerformance Tri Coaching  Long Course: Male Enthusi
13:27 (69)
59:47 (69)
1:13:40 +1:04:48+730.83%12.04%-21.97%-9.73%
68 110 Simon Hedley  Long Course: Male Enthusi
14:19 (80)
59:14 (67)
1:14:27 +1:05:35+739.66%11.91%-23.27%-10.90%
69 85 John Odell  Long Course: Male Enthusi
13:16 (67)
1:00:42 (70)
1:15:09 +1:06:17+747.56%11.80%-24.43%-11.94%
70 73 Chris OakSherwood Pines  Long Course: Male Enthusi
14:53 (85)
59:26 (68)
1:15:23 +1:06:31+750.19%11.76%-24.82%-12.29%
71 27 Marcin Orczykowski  Medium Course - Fun Male
13:04 (63)
1:01:20 (73)
1:15:50 +1:06:58+755.26%11.69%-25.56%-12.96%
72 91 Liam AbbottsAudlem cycling club  Long Course: Male Enthusi
13:59 (74)
1:00:46 (71)
1:16:53 +1:08:01+767.11%11.53%-27.30%-14.52%
73 98 Neil Riddle  Long Course: Male Enthusi
14:38 (83)
1:01:02 (72)
1:17:43 +1:08:51+776.50%11.41%-28.68%-15.76%
74 67 Andy TwissSouth Cheshire Harriers  Long Course: Male Enthusi
13:13 (66)
1:04:40 (77)
1:18:15 +1:09:23+782.52%11.33%-29.56%-16.56%
75 107 Sean BaconMVH Triathlon Club  Long Course: Male Enthusi
15:14 (89)
1:02:20 (74)
1:19:01 +1:10:09+791.17%11.22%-30.83%-17.70%
76 72 Cameron Licence  Long Course: Male Enthusi
13:12 (65)
1:05:27 (79)
1:20:42 +1:11:50+810.15%10.99%-33.62%-20.21%
77 15 Kate Connor  Medium Course: Fun Female
12:17 (55)
1:04:11 (76)
1:20:51 +1:11:59+811.84%10.97%-33.87%-20.43%
78 41 Will Bott  Medium Course - Fun Male
12:20 (56)
1:04:06 (75)
1:20:52 +1:12:00+812.03%10.96%-33.90%-20.46%
79 70 Ben Horsley  Long Course: Male Enthusi
14:09 (77)
1:06:02 (82)
1:21:01 +1:12:09+813.72%10.94%-34.14%-20.68%
80 76 Dave Bevan  Long Course: Male Enthusi
13:44 (71)
1:05:33 (80)
1:21:03 +1:12:11+814.10%10.94%-34.20%-20.73%
81 97 Nathan Sutton  Long Course: Male Enthusi
15:11 (88)
1:05:16 (78)
1:22:56 +1:14:04+835.34%10.69%-37.32%-23.54%
82 92 Lloyd FoxWmp tri  Long Course: Male Enthusi
14:30 (82)
1:08:45 (84)
1:24:18 +1:15:26+850.75%10.52%-39.58%-25.57%
83 94 Martin PhillipsSouth Cheshire Triathletes  Long Course: Male Enthusi
13:52 (73)
1:08:48 (85)
1:24:26 +1:15:34+852.26%10.50%-39.80%-25.77%
84 124 Felipe Bedoya Villegas Shane DavisTeam Crumpet  Male Relay Team
15:07 (87)
1:05:41 (81)
1:24:34 +1:15:42+853.76%10.48%-40.02%-25.97%
85 83 John Heath  Long Course: Male Enthusi
14:45 (84)
1:09:22 (87)
1:24:43 +1:15:51+855.45%10.47%-40.27%-26.19%
86 123 Stuart Darby Tom RayBikes and Hoes  Male Relay Team
15:03 (86)
1:09:44 (88)
1:24:51 +1:15:59+856.95%10.45%-40.49%-26.39%
87 120 Michael SkivingtonMVH Triathlon Club  Long Course: Male Enthusi
16:10 (92)
1:09:45 (89)
1:25:38 +1:16:46+865.79%10.35%-41.79%-27.56%
88 105 RYAN SKIVINGTONAis  Long Course: Male Enthusi
14:13 (78)
1:10:52 (91)
1:25:47 +1:16:55+867.48%10.34%-42.04%-27.78%
89 101 Pete OsborneSheffield Tri Club  Long Course: Male Enthusi
13:47 (72)
1:09:18 (86)
1:26:08 +1:17:16+871.43%10.29%-42.62%-28.30%
90 118 Kevin Sexton  Long Course: Male Enthusi
14:22 (81)
1:11:19 (93)
1:26:32 +1:17:40+875.94%10.25%-43.28%-28.90%
91 93 Marcus AbbottsAudlem cycling club  Long Course: Male Enthusi
16:04 (91)
1:08:24 (83)
1:26:55 +1:18:03+880.26%10.20%-43.91%-29.47%
92 122 Sami BennettWrekin Wheeler  Long Course: Female Enthu
17:35 (97)
1:10:21 (90)
1:28:11 +1:19:19+894.55%10.05%-46.01%-31.36%
93 102 Richard Gutteridge  Long Course: Male Enthusi
16:13 (93)
1:11:16 (92)
1:28:57 +1:20:05+903.20%9.97%-47.28%-32.50%
94 87 John Sammut  Long Course: Male Enthusi
15:58 (90)
1:14:03 (95)
1:31:20 +1:22:28+930.08%9.71%-51.23%-36.05%
95 95 Mike WilkinsonNewcastle (Staffs) Tri Club  Long Course: Male Enthusi
16:44 (96)
1:16:53 (97)
1:36:42 +1:27:50+990.60%9.17%-60.11%-44.04%
96 9 Trudi M / Greg BRugby & Northampton Ac  Mixed Relay Team
16:30 (94)
1:20:10 (99)
1:36:45 +1:27:53+991.17%9.16%-60.19%-44.12%
97 100 Paul Bashford  Long Course: Male Enthusi
17:57 (98)
1:13:57 (94)
1:37:30 +1:28:38+999.62%9.09%-61.44%-45.23%
98 74 Chris WarnerStone Wheelers Cycling Club  Long Course: Male Enthusi
18:27 (102)
1:18:17 (98)
1:37:38 +1:28:46+1001.13%9.08%-61.66%-45.43%
99 112 Steve Newbould  Long Course: Male Enthusi
18:10 (100)
1:16:31 (96)
1:37:50 +1:28:58+1003.38%9.06%-61.99%-45.73%
100 125 David Whitehouse James CooperWilderfit  Male Relay Team
19:09 (103)
1:20:54 (101)
1:37:56 +1:29:04+1004.51%9.05%-62.15%-45.88%
101 86 John Parker  Long Course: Male Enthusi
16:38 (95)
1:20:32 (100)
1:39:43 +1:30:51+1024.62%8.89%-65.11%-48.54%
102 104 Robin BarberRACE OFF ROAD  Long Course: Male Enthusi
18:15 (101)
1:27:20 (102)
1:47:24 +1:38:32+1111.28%8.26%-77.83%-59.98%
103 119 MARK NIXONMVH Triathlon Club  Long Course: Male Enthusi
18:04 (99)
1:35:36 (103)
1:55:55 +1:47:03+1207.33%7.65%-91.93%-72.67%
104 96 Mike Woolley  Long Course: Male Enthusi
20:16 (104)
1:37:46 (104)
2:02:26 +1:53:34+1280.83%7.24%-102.72%-82.37%