Race progress: Tour de Nyl - School Series

  • Race started:
    Saturday, August 12, 2017 08:27 (GMT+2)
  • Race location:
    Warmbad, South Africa
Total laps: 2 | Race finished
Place Bib Racer name Age Category After   Finish time
1 242 Joshua BaberHatfield Christian School (H)  14 Sub-Junior Boys
14:41.5 (1)
30:03.9 --100%24.56%23.28%
2 207 Jacques Van BommelHoerskool Piet Potgieter (H)  14 Sub-Junior Boys
14:44.0 (2)
30:08.1 +0:04.2+0.23%99.77%24.39%23.10%
3 234 Ruan Jansen Van VuurenWaterberg Academy (P)  13 Sub-Junior Boys
15:21.6 (3)
31:23.8 +1:19.9+4.43%95.76%21.22%19.88%
4 225 Trevor Dr BeerLaerskool Louis Trichardt (P)  14 Sub-Junior Boys
15:46.6 (5)
31:46.4 +1:42.5+5.68%94.62%20.28%18.92%
5 241 Reinhard Janse Van VuurenLaerskool Pietersburg Oosskool (P)  13 Sub-Junior Boys
15:44.8 (4)
31:54.0 +1:50.1+6.10%94.25%19.96%18.59%
6 243 Emmanuel KurenskyHomeschool Highschool  14 Sub-Junior Boys
15:52.8 (7)
31:56.0 +1:52.1+6.21%94.15%19.88%18.51%
7 205 Herman BrummelkampLaerskool Kruger Park (P)  13 Sub-Junior Boys
16:08.5 (11)
32:33.9 +2:30.0+8.32%92.32%18.29%16.90%
8 222 DEWALD VAN GRAANLaerskool Louis Trichardt (P)  14 Sub-Junior Boys
15:50.7 (6)
32:39.2 +2:35.3+8.61%92.07%18.07%16.67%
9 220 Jacobus LogtenbergTom Naude THS (H)  14 Sub-Junior Boys
15:58.2 (8)
32:47.7 +2:43.8+9.08%91.68%17.72%16.31%
10 240 Jarred J. WatridgeLaerskool Pietersburg Oosskool (P)  13 Sub-Junior Boys
16:00.2 (9)
32:50.8 +2:46.9+9.25%91.53%17.59%16.18%
11 213 Bjorn NelPHS (H)  14 Sub-Junior Boys
16:06.8 (10)
32:53.4 +2:49.5+9.40%91.41%17.48%16.07%
12 233 Michael ScrivenUnicorn(P)  13 Sub-Junior Boys
16:18.4 (13)
33:29.6 +3:25.7+11.40%89.76%15.96%14.53%
13 227 Livingston BandaWaterberg Academy (H)  14 Sub-Junior Boys
16:14.8 (12)
34:01.0 +3:57.1+13.14%88.38%14.65%13.19%
14 229 Herman VeldmanLaerskool Louis Trichardt (P)  13 Sub-Junior Boys
16:40.8 (14)
34:03.1 +3:59.2+13.26%88.29%14.56%13.10%
15 239 Tyrone AndersLaerskool Pietersburg Oosskool (P)  13 Sub-Junior Boys
17:10.0 (17)
35:11.7 +5:07.8+17.06%85.42%11.69%10.19%
16 223 Shaun De BeerMerensky (H)  14 Sub-Junior Boys
17:01.1 (15)
35:45.5 +5:41.6+18.94%84.08%10.28%8.75%
17 217 Charlden NelHomeschool Highschool (H)  13 Sub-Junior Boys
17:07.2 (16)
37:03.2 +6:59.3+23.24%81.14%7.03%5.44%
18 218 Alexander FourieRidgeway College (H)  13 Sub-Junior Boys
18:11.0 (18)
37:04.8 +7:00.9+23.33%81.08%6.96%5.38%
19 201 Jarryd GoslingStanford Lake College (H)  14 Sub-Junior Boys
18:15.0 (19)
38:24.9 +8:21.0+27.77%78.26%3.61%1.97%
20 211 Peter Greg KeartlandMarne Ebersohn Akademie (P)  13 Sub-Junior Boys
19:21.9 (23)
38:58.4 +8:54.5+29.63%77.14%2.21%0.54%
21 226 Stefan HackerUnicorn(P)  13 Sub-Junior Boys
19:09.8 (20)
39:11.2 +9:07.3+30.34%76.72%1.68%0.00%
22 219 Dewald KampmanDuiwelskloof Laerskool (H)  14 Sub-Junior Boys
19:16.6 (21)
39:28.4 +9:24.5+31.29%76.17%0.96%-0.73%
23 232 Johan Van Den HeeverTzaneen Laerskool (P)  13 Sub-Junior Boys
19:19.4 (22)
39:52.9 +9:49.0+32.65%75.39%-0.07%-1.77%
24 209 Stephan Jansen Van RensburgDuiwelskloof Laerskool (H)  13 Sub-Junior Boys
19:30.0 (25)
39:58.7 +9:54.8+32.97%75.20%-0.31%-2.02%
25 214 Dawid BesterPHS (H)  14 Sub-Junior Boys
19:47.8 (26)
40:08.2 +10:04.3+33.50%74.91%-0.71%-2.42%
26 228 Matthew Van Der MerweTzaneen Laerskool (P)  13 Sub-Junior Boys
20:17.2 (28)
41:26.1 +11:22.2+37.82%72.56%-3.96%-5.74%
27 235 EUGENE TLOUHoerskool Louis Trichardt (H)  14 Sub-Junior Boys
19:25.4 (24)
41:29.3 +11:25.4+38.00%72.47%-4.10%-5.87%
28 206 Ethan ErasmusPHS (H)  14 Sub-Junior Boys
19:50.3 (27)
42:03.3 +11:59.4+39.88%71.49%-5.52%-7.32%
29 204 Krause BothaLaerskool Kruger Park (P)  13 Sub-Junior Boys
20:19.3 (29)
42:50.2 +12:46.3+42.48%70.19%-7.48%-9.31%
30 210 John-Robert HoniballMerensky (H)  14 Sub-Junior Boys
21:01.0 (30)
43:41.3 +13:37.4+45.31%68.82%-9.62%-11.49%
31 212 LJ GroenewaldLaerskool Nylstroom (P)  13 Sub-Junior Boys
21:28.0 (32)
44:23.9 +14:20.0+47.67%67.72%-11.40%-13.30%
32 230 Dawid Albert JansenCVO Waterberg  14 Sub-Junior Boys
22:48.0 (35)
46:58.7 +16:54.8+56.26%64.00%-17.87%-19.88%
33 238 Schalk Jansen Van RensburgTom Naude THS (H)  14 Sub-Junior Boys
21:06.1 (31)
47:41.4 +17:37.5+58.62%63.04%-19.66%-21.70%
34 231 Marthinus ViviersAkademie Reformia (P)  13 Sub-Junior Boys
22:40.0 (34)
48:09.2 +18:05.3+60.16%62.44%-20.82%-22.88%
35 216 Salmo HelbergDuiwelskloof Laerskool (H)  13 Sub-Junior Boys
22:10.8 (33)
48:45.8 +18:41.9+62.19%61.65%-22.35%-24.44%
36 202 Johan MostertLaerskool Kruger Park (P)  13 Sub-Junior Boys
22:57.5 (36)
49:16.2 +19:12.3+63.88%61.02%-23.62%-25.73%
37 208 Janus TaljaardHoerskool Piet Potgieter (H)  14 Sub-Junior Boys
24:21.2 (38)
49:22.8 +19:18.9+64.24%60.88%-23.90%-26.01%
38 221 Reghardt JoubertMerensky (H)  14 Sub-Junior Boys
23:26.9 (37)
50:41.3 +20:37.4+68.60%59.31%-27.18%-29.35%
39 203 SJ Stephanus Johannes Van HeerdenLaerskool Kruger Park (P)  13 Sub-Junior Boys
24:30.9 (39)
51:53.1 +21:49.2+72.58%57.95%-30.18%-32.40%
40 237 Bradley BuysPEPPS Preparatory School (P)  13 Sub-Junior Boys
26:16.1 (40)
52:44.7 +22:40.8+75.44%57.00%-32.34%-34.60%
41 200 Aidan MckenzieStanford Lake College (H)  14 Sub-Junior Boys
28:03.7 (41)
58:58.2 +28:54.3+96.14%50.98%-47.96%-50.48%
42 236 Matthew BuysPEPPS Preparatory School (P)  13 Sub-Junior Boys
43:08.8 (42)
-1 lap -----