2016 Start List Week 4 515 Race

Wednesday, September 21, 2016 5:14 PM (GMT-7) - Preliminary results

Race info
Sport: Cycling - cyclocross
Location: Bend, OR, United States
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By category
Racers: 76
Laps: 3
Timing mode: Bib sync
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.3
Updated: Friday, September 23, 2016 2:42 PM (GMT-7)
Organized by: Mt Bachelor Sports Education Foundation
Race website: Mbsef.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Lap 1
1 192 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy  8. Junior Men 15 11:16.2 -+0.00%100.00%
2 221 Andy Hollingsworth CBRE Racing  5. Men 4 29 M 11:20.8 +0:04.6+0.68%99.32%
3 125 Andy Young Boneyard Cycling  5. Men 4 34 11:31.6 +0:15.4+2.28%97.77%
4 246 Gavin Beer Bend Endurance Academy  8. Junior Men 15 11:31.7 +0:15.5+2.29%97.76%
5 213 Aidan Whitelaw   8. Junior Men 13 11:38.3 +0:22.1+3.27%96.84%
6 182 Bradley Haag Murder of Crows  5. Men 4 26 11:39.7 +0:23.5+3.48%96.64%
7 230 Gavin Bowen Bowen Sports Performance  5. Men 4 14 11:40.2 +0:24.0+3.55%96.57%
8 225 Scott Birdwell Deschutes Brewery  6. Masters 35+ 4 36 M 11:42.3 +0:26.1+3.86%96.28%
9 183 Jon Vlasak   6. Masters 35+ 4 43 11:43.9 +0:27.7+4.10%96.06%
10 243 Tanner Wescott Bend Endurance Academy  8. Junior Men 12 11:48.0 +0:31.8+4.70%95.51%
11 231 Gunnar Barrett   8. Junior Men 15 11:48.7 +0:32.5+4.81%95.41%
12 238 Zach Violett   5. Men 4 34 M 11:49.9 +0:33.7+4.98%95.25%
13 146 Evan Grover Bend Endurance Academy  8. Junior Men 12 11:50.1 +0:33.9+5.01%95.23%
14 104 Stephen Smith The Hub Cyclery  10. 50 + Men 51 11:50.9 +0:34.7+5.13%95.12%
15 137 Jay Battleson   6. Masters 35+ 4 42 11:52.6 +0:36.4+5.38%94.89%
16 194 Jacob Enos Bend Endurance Academy  8. Junior Men 11:54.6 +0:38.4+5.68%94.63%
17 237 Brian Kukla   5. Men 4 23 M 11:56.2 +0:40.0+5.92%94.41%
18 185 Ethan Stelzer   7. Men 5 41 11:59.0 +0:42.8+6.33%94.05%
19 132 Ryan Chase Deschutes Brewery  6. Masters 35+ 4 38 12:00.6 +0:44.4+6.57%93.84%
20 209 Marcel Russenberger Deschutes Brewery  10. 50 + Men 12:00.7 +0:44.5+6.58%93.83%
21 202 Don Thuren   6. Masters 35+ 4 42 12:03.0 +0:46.8+6.92%93.53%
22 124 Ryan McLaughlin   5. Men 4 28 12:04.4 +0:48.2+7.13%93.35%
23 128 Chris Parco Ace Window Tinting  5. Men 4 32 12:06.4 +0:50.2+7.42%93.09%
24 144 Bryce Clark   7. Men 5 25 12:18.4 +1:02.2+9.20%91.58%
25 106 David Anderson Boneyard Cycling  10. 50 + Men 50 12:32.7 +1:16.5+11.31%89.84%
26 167 Colby Nightingale Deschutes Brewery  6. Masters 35+ 4 46 12:32.8 +1:16.6+11.33%89.82%
27 179 Ryan Kruit Murder of Crows  5. Men 4 31 12:34.5 +1:18.3+11.58%89.62%
28 145 Jackson Lester   7. Men 5 27 12:34.9 +1:18.7+11.64%89.57%
29 123 Jordan Miller Deschutes Brewery  5. Men 4 34 12:35.5 +1:19.3+11.73%89.50%
30 116 Gary Klingler WebCyclery.com  11. 60+ Men 62 12:43.9 +1:27.7+12.97%88.52%
31 169 Ken Rodgers bicycleway.com/Oregon Paddel Sports  11. 60+ Men 65 12:47.9 +1:31.7+13.56%88.06%
32 147 Jacob Olander Bend Endurance Academy  8. Junior Men 13 12:52.0 +1:35.8+14.17%87.59%
33 133 Jeff Clay   6. Masters 35+ 4 47 12:54.4 +1:38.2+14.52%87.32%
34 113 Craig Mavis Deschutes Brewery  11. 60+ Men 62 12:54.9 +1:38.7+14.60%87.26%
35 101 David Dorocke Deschutes Brewery  10. 50 + Men 54 12:57.9 +1:41.7+15.04%86.93%
36 156 Barron Johnson   10. 50 + Men 51 12:58.7 +1:42.5+15.16%86.84%
37 102 Alan Thomason Deschutes Brewery  10. 50 + Men 56 12:59.4 +1:43.2+15.26%86.76%
38 222 Dan Davis WebCyclery.com  10. 50 + Men 13:10.5 +1:54.3+16.90%85.54%
39 155 Ava Lilley Bend Endurance Academy  20. Junior Women 15 13:15.3 +1:59.1+17.61%85.02%
40 162 Jason Beer   6. Masters 35+ 4 44 13:23.3 +2:07.1+18.80%84.18%
41 136 Chris Their Boneyard Cycling  6. Masters 35+ 4 42 13:25.8 +2:09.6+19.17%83.92%
42 176 Henry Winnenberg The Hub Cyclery  8. Junior Men 12 13:26.2 +2:10.0+19.23%83.87%
43 227 Drexell Barnes Ace Window Tinting  6. Masters 35+ 4 48 13:33.2 +2:17.0+20.26%83.15%
44 153 Lisa Gentz Boneyard Cycling  18. Women 4 35 13:37.4 +2:21.2+20.88%82.73%
45 666 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery  19. Masters Women 50+ 13:38.3 +2:22.1+21.01%82.63%
46 120 Susan Foster Deschutes Brewery  19. Masters Women 50+ 58 13:40.7 +2:24.5+21.37%82.39%
47 247 David Visnazk   7. Men 5 47 13:41.4 +2:25.2+21.47%82.32%
48 114 Sam Medrano   11. 60+ Men 63 13:42.4 +2:26.2+21.62%82.22%
49 111 Amory Cheney Deschutes Brewery  11. 60+ Men 65 13:46.6 +2:30.4+22.24%81.80%
50 188 Allison Hively Murder of Crows  17. Women 5 31 13:46.8 +2:30.6+22.27%81.79%
51 143 Scott Lindbloom   7. Men 5 41 13:51.2 +2:35.0+22.92%81.35%
52 129 John Livingston Murder of Crows  6. Masters 35+ 4 42 13:55.2 +2:39.0+23.51%80.96%
53 100 Billy Thomas Deschutes Brewery  10. 50 + Men 55 14:03.8 +2:47.6+24.79%80.14%
53 232 Sha Marie-Brown Deschutes Brewery  18. Women 4 14:03.8 +2:47.6+24.79%80.14%
55 139 Beau Eastes Boneyard Cycling  6. Masters 35+ 4 37 14:05.5 +2:49.3+25.04%79.98%
56 211 Aaron Durate   8. Junior Men 14:12.2 +2:56.0+26.03%79.35%
57 249 Tad Hodgert Deschutes Brewery  11. 60+ Men 70 14:14.8 +2:58.6+26.41%79.11%
58 245 Thomas Sickler Bend Endurance Academy  8. Junior Men 12 M 14:18.3 +3:02.1+26.93%78.78%
59 174 Miles Benefield   7. Men 5 30 14:25.9 +3:09.7+28.05%78.09%
60 157 Ben Hein Boneyard Cycling  6. Masters 35+ 4 44 14:35.9 +3:19.7+29.53%77.20%
61 220 Michael Salvage   7. Men 5 26 14:37.3 +3:21.1+29.74%77.08%
62 233 Oliver Bond-Welch Bend Endurance Academy  8. Junior Men 12 14:38.3 +3:22.1+29.89%76.99%
63 105 David Lenhart Boneyard Cycling  10. 50 + Men 55 14:49.6 +3:33.4+31.56%76.01%
64 223 Jimmie Porter   7. Men 5 53 M 14:52.2 +3:36.0+31.94%75.79%
65 135 Gary Gifford   6. Masters 35+ 4 51 14:59.5 +3:43.3+33.02%75.18%
66 164 Rylee McConnell   20. Junior Women 16 15:02.9 +3:46.7+33.53%74.89%
67 138 Dustin Gouker   6. Masters 35+ 4 38 15:05.4 +3:49.2+33.90%74.69%
68 154 Jennifer Davidson   17. Women 5 33 15:14.0 +3:57.8+35.17%73.98%
69 248 Elle St. Clair BEA  20. Junior Women 12 F 15:48.0 +4:31.8+40.20%71.33%
70 199 Chris Valencia Boneyard Cycling  6. Masters 35+ 4 53 15:51.8 +4:35.6+40.76%71.04%
71 242 Austin Kingsley   7. Men 5 36 M 16:13.8 +4:57.6+44.01%69.44%
72 215 Olivia Schultz Bend Endurance Academy  20. Junior Women 13 17:32.8 +6:16.6+55.69%64.23%
73 241 Robert Porter   8. Junior Men 14 18:16.8 +7:00.6+62.20%61.65%
74 189 Tracy Miller Deschutes Brewery  17. Women 5 54 19:37.2 +8:21.0+74.09%57.44%
75 159 Frank Fleetham Boneyard Cycling  11. 60+ Men 73 20:08.0 +8:51.8+78.65%55.98%
76 240 Joe Hommel   11. 60+ Men M 22:44.3 +11:28.1+101.76%49.56%