2016 Muskoka River X - Saturday Races

Saturday, September 17, 2016 7:00 AM (GMT-4) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Huntsville, ON, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 35
Laps: 4
Timing mode: Multi-device splits
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.3
Updated: Saturday, September 24, 2016 3:22 PM (GMT-4)
Organized by: Muskoka River X
Race website: http://muskokariverx.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners »
  • 130km - Tandem-C2
  • Lap times
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender CP1
1 48 #wepaddle Fiona Vincent, Mike Vincent  Tandem-C2 F/M 3:59:01 -+0.00%100.00%
2 34 Strokes of Genius Tom Phillips, Mike De Abreu  Tandem-C2 M 4:03:36 +4:35+1.92%98.12%
3 52 Blazing Paddles Peter Scheuring, Cezary Szymczak  Tandem-C2 M 4:16:57 +17:56+7.50%93.02%
4 62 NWL Guides Andrew Aderman, Will McIntyre  Tandem-C2 M 4:16:59 +17:58+7.52%93.01%
5 59 Siu-Ling 1 Jack Simpson, Marcus Boyle  Tandem-C2 M 4:22:32 +23:31+9.84%91.04%
6 53 Not Quite Cousins Peter Ceponis, Chris Prater  Tandem-C2 M 4:26:03 +27:02+11.31%89.84%
7 28 Gunwalebobbers Chee Chan, Tim Barfoot  Tandem-C2 M 4:27:33 +28:32+11.94%89.34%
8 37 Anything for a Beer Scott Reynolds, Adam Woolfrey  Tandem-C2 M 4:28:07 +29:06+12.17%89.15%
9 33 HC Michael Creamer, Helen Chan  Tandem-C2 F/M 4:33:14 +34:13+14.32%87.48%
10 30 Nevermore Greg Charlton, Lane Charlton  Tandem-C2 M 4:36:01 +37:00+15.48%86.60%
11 51 Raveledge John Eastmure, Matthew Eastmure  Tandem-C2 M 4:38:25 +39:24+16.48%85.85%
12 42 The Paddle Badgers Denzil Barkley, Liam Barkley  Tandem-C2 M 4:48:33 +49:32+20.72%82.83%
13 55 X~Stream Andre Carriere, Kurt Muntz  Tandem-C2 M 4:51:51 +52:50+22.10%81.90%
14 45 Paddlin'YakaChap Jamie-leigh Chapman, Justin Yatkowski  Tandem-C2 M 4:52:41 +53:40+22.45%81.66%
15 60 I Fought The Law and The Law Won Don Stoneman, Sue Williams  Tandem-C2 F/M 4:58:49 +59:48+25.02%79.99%
16 26 Mike's Boot Camp Alex Joseph, Mike Wyganowski  Tandem-C2 M 5:12:43 +1:13:42+30.83%76.43%
17 36 Cookie Eaters Jane Wolfe, Steve Norman  Tandem-C2 F/M 5:27:17 +1:28:16+36.93%73.03%
18 43 ICANOECANYOUCANOE? Jenny Dickhout, ?  Tandem-C2 F/M 5:30:17 +1:31:16+38.18%72.37%
19 41 Getrdone Chris Peacock, Simon Gowdy  Tandem-C2 M 5:40:42 +1:41:41+42.54%70.15%
20 39 Tubeerdz Roy Vallinga, Ron Marsh  Tandem-C2 M 5:41:27 +1:42:26+42.86%70.00%
21 58 Beware of Children Spencer Kielar, Leo Arseneault  Tandem-C2 M 5:41:47 +1:42:46+43.00%69.93%
22 32 Squeezing the pulp out Jen Nicholson, Willis Bullen  Tandem-C2 F/M 5:49:09 +1:50:08+46.08%68.46%
23 38 The Beavers Mackenzie Buis, John Jones  Tandem-C2 M 5:50:51 +1:51:50+46.79%68.13%
24 49 Unthwarted Peter Kendall, Matthew Kendall  Tandem-C2 M 5:51:01 +1:52:00+46.86%68.09%
25 40 Paddle On Lee Bremer, David Gault  Tandem-C2 M 5:53:59 +1:54:58+48.10%67.52%
26 54 Panda 2 Patrick Robak, Nick Chauvin  Tandem-C2 M 5:54:13 +1:55:12+48.20%67.48%
27 56 Hurlanders Leah Sanders, Alex Hurley  Tandem-C2 F/M 5:54:27 +1:55:26+48.30%67.43%
28 35 Damn Paddlers Allan Barnfield, Jermey Gill  Tandem-C2 M 6:00:59 +2:01:58+51.03%66.21%
29 44 Ship Faced Gavin Pearce, Riley Fortner  Tandem-C2 M 6:02:17 +2:03:16+51.57%65.98%
30 50 The Lilly Dippers Max Planques, Keaton Vellend  Tandem-C2 M 6:04:09 +2:05:08+52.35%65.64%
31 27 MEGSnDAD David Myers, Meghan Myers-Green  Tandem-C2 F/M 6:04:28 +2:05:27+52.49%65.58%
32 47 Canoe Kids on the Block Robert Spina, Luc Seguin  Tandem-C2 M 6:18:09 +2:19:08+58.21%63.21%
33 31 Erebus & Terror Nick Head-Petersen, Nick Jeeves  Tandem-C2 M 6:22:59 +2:23:58+60.23%62.41%
34 57 Riptide Aurelia Adams, Seamus O'Donoughue  Tandem-C2 F/M 6:44:59 +2:45:58+69.44%59.02%
35 29 Water Mavens Courtney Sinclair, Sandra Heidel  Tandem-C2 F 6:58:46 +2:59:45+75.20%57.08%