Remembrance Sunday 2019

Sunday, November 10, 2019 09:31 (GMT+0) - Final results

Race info
Sport: Running - trail
Location: Brightlingsea, United Kingdom
Start type: Mass start
Racers: 76
Laps: 6
Timed on: Dell Latitude 3500
Timed with: Webscorer PRO 4.1
Chip timing: RFID - LLRP
RFID reader: Impinj
Updated: Monday, November 11, 2019 10:07 (GMT+0)
Organized by: Hare and Tortoise Running
Race website: www.hareandtortoiserunning.co.uk

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Remembrance Sunday 2019

Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Lap 1
1 603 Chris Goulding   32 M 49:51.1 -+0.00%100.00%
2 604 Mark Greensides   38 M 51:31.6 +1:40.5+3.36%96.75%
3 551 Kieran Bettany Colchester Harriers AC  24 M 53:07.6 +3:16.5+6.57%93.84%
4 595 Nick Frost Capel Cheetahs  50 M 54:00.0 +4:08.9+8.32%92.32%
5 623 Stuart James Trail Running Association  53 M 54:25.3 +4:34.2+9.17%91.60%
6 591 Rob Everson   34 M 54:26.8 +4:35.7+9.22%91.56%
7 669 Mark Prigg 100 Marathon Club  48 M 54:28.7 +4:37.6+9.28%91.51%
8 578 Lewis Creech   28 M 54:41.1 +4:50.0+9.70%91.16%
9 616 Mick Hill   32 M 54:41.2 +4:50.1+9.70%91.16%
10 723 Clive Davey Sudbury Joggers  48 M 54:53.3 +5:02.2+10.10%90.82%
11 651 Paul Neville Colchester Harriers AC  47 M 55:26.0 +5:35.0+11.20%89.93%
12 700 Ross Taylor Pitsea Running Club  36 M 55:34.1 +5:43.0+11.47%89.71%
13 656 Christopher Parry   31 M 55:38.7 +5:47.6+11.62%89.59%
14 606 Paul Gutteridge   33 M 55:39.0 +5:47.9+11.63%89.58%
15 638 Gary McDonald Lowestoft Road Runners  35 M 56:17.8 +6:26.7+12.93%88.55%
16 614 Andrew Heydon   33 M 56:37.3 +6:46.2+13.58%88.04%
17 686 Scott Simmonds   40 M 57:19.7 +7:28.6+15.00%86.96%
18 544 Chris Bailey   28 M 57:47.0 +7:55.9+15.91%86.27%
19 546 Carl Bale   39 M 57:47.6 +7:56.5+15.93%86.26%
20 617 Neil Hipkins Hockley Trail Runners  48 M 58:54.4 +9:03.4+18.17%84.63%
21 641 Narcis Micu   35 M 59:01.4 +9:10.3+18.40%84.46%
22 705 Franck Walpole Running Colchester  54 M 59:28.0 +9:36.9+19.29%83.83%
23 679 Ben Seldon   37 M 59:32.8 +9:41.7+19.45%83.72%
24 681 Ashwin Shah Grange Farm & Dunmow Runners  43 M 1:00:07.7 +10:16.6+20.61%82.91%
25 696 Paul Southernwood   52 M 1:00:08.2 +10:17.1+20.63%82.90%
26 680 Adam Sewell Trail Running Association  49 M 1:00:10.2 +10:19.2+20.70%82.85%
27 549 Allen Ball Running Colchester  47 M 1:00:19.1 +10:28.0+21.00%82.65%
28 611 Scott Hayworth   48 M 1:00:20.1 +10:29.0+21.03%82.62%
29 661 Andy Pearson Rochford Running Club  42 M 1:00:31.4 +10:40.3+21.41%82.37%
30 646 Jamie Moore   30 M 1:00:41.7 +10:50.7+21.75%82.13%
31 536 Neil Addington Lonely Goat Running Club  54 M 1:01:15.1 +11:24.0+22.87%81.39%
32 634 Michael Longman Halstead Road Runners  43 M 1:01:17.2 +11:26.1+22.94%81.34%
33 564 Christopher Cant Ipswich Triathalon  46 M 1:01:17.3 +11:26.2+22.94%81.34%
34 677 Paul Sadler St Neots Riverside Runners  46 M 1:01:23.1 +11:32.1+23.14%81.21%
35 548 David Balfour Lonely Goat Running Club  56 M 1:01:36.9 +11:45.8+23.60%80.91%
36 19 Fraser Lewis   46 M 1:02:32.9 +12:41.8+25.47%79.70%
37 643 Daniel Miller   23 M 1:02:33.1 +12:42.0+25.48%79.70%
38 690 Reuben Smith Red Lodge Runners  39 M 1:03:20.1 +13:29.0+27.05%78.71%
39 682 Steve Shaw Bad Boy Running  38 M 1:03:20.9 +13:29.8+27.07%78.69%
40 640 William Meech   25 M 1:03:21.6 +13:30.5+27.10%78.68%
41 676 Stephan Rudolf Trail Runners  58 M 1:03:29.1 +13:38.0+27.35%78.53%
42 612 Jim Hemsley   56 M 1:03:43.8 +13:52.7+27.84%78.22%
43 537 Sean Allison Benfleet Running Club  51 M 1:04:07.6 +14:16.5+28.63%77.74%
44 689 Daniel Smith 100 Marathon Club  38 M 1:04:24.2 +14:33.2+29.19%77.41%
45 714 Paul Withrington   47 M 1:06:45.4 +16:54.3+33.91%74.68%
46 701 Royston Theobald   37 M 1:06:47.0 +16:55.9+33.96%74.65%
47 673 Cameron Richards Jogging Made Easy  31 M 1:06:59.9 +17:08.8+34.40%74.41%
48 568 Will Chaney Jogging Made Easy  40 M 1:07:02.3 +17:11.2+34.48%74.36%
49 575 Neil Cornelius Hockley Trail Runners  47 M 1:08:22.2 +18:31.1+37.15%72.91%
50 541 Paul Arnold   46 M 1:08:31.1 +18:40.0+37.44%72.76%
51 707 Dave Wareham Little Baddow Ridge Runners  41 M 1:08:58.2 +19:07.1+38.35%72.28%
52 625 Dave Jones Great Bentley Running Club  56 M 1:08:59.2 +19:08.1+38.38%72.26%
53 587 Gary Edwards   53 M 1:09:28.8 +19:37.7+39.37%71.75%
54 586 Paul Eagle MRG  60 M 1:09:39.4 +19:48.3+39.73%71.57%
55 630 Mark Lashmar   37 M 1:09:49.0 +19:57.9+40.05%71.40%
56 675 Ian Rowley   50 M 1:10:07.7 +20:16.7+40.68%71.09%
57 692 Ian Smith Flyers Southend  37 M 1:10:08.9 +20:17.8+40.71%71.07%
58 554 Adam Bojan   41 M 1:11:05.4 +21:14.3+42.60%70.12%
59 649 Steve Mowles Harpenden Arrows  46 M 1:12:06.6 +22:15.5+44.65%69.13%
60 569 Scott Chapman SPS Oddballs  34 M 1:12:17.9 +22:26.8+45.03%68.95%
61 674 Andy Robinson   59 M 1:12:47.8 +22:56.7+46.03%68.48%
62 561 Rob Butcher   49 M 1:13:11.0 +23:19.9+46.80%68.12%
63 607 Kevin Hanney   61 M 1:13:17.6 +23:26.5+47.02%68.02%
64 571 Graham Clark   45 M 1:13:24.7 +23:33.6+47.26%67.91%
65 635 Steve Macdonald Pitsea Running Club  64 M 1:15:30.9 +25:39.8+51.48%66.02%
66 579 Paul Crickmore QBE Running Club  35 M 1:16:24.7 +26:33.6+53.28%65.24%
67 618 Daniel Holliday SPS Oddballs  30 M 1:17:10.5 +27:19.4+54.81%64.60%
68 566 Dave Casey Ipswich Triathalon  51 M 1:17:42.0 +27:50.9+55.86%64.16%
69 588 Robert Elliott Colchester Bootcamp  28 M 1:18:09.6 +28:18.5+56.79%63.78%
70 553 Stephen Blyth   64 M 1:18:14.6 +28:23.5+56.95%63.71%
71 694 Brian Smith Colchester Harriers AC  52 M 1:18:37.2 +28:46.2+57.71%63.41%
72 545 Steve Baker   38 M 1:18:54.8 +29:03.7+58.30%63.17%
73 563 Stuart Calver MRG  39 M 1:24:45.8 +34:54.8+70.03%58.81%
74 615 Carl Hill   37 M 1:35:07.9 +45:16.8+90.83%52.40%
75 657 Kevin Parsons   46 M 1:36:33.3 +46:42.2+93.68%51.63%
76 560 John Bush Great Bentley Running Club  55 M 1:38:37.8 +48:46.7+97.85%50.54%