Morakniv Triathlon 2019 - Sprint

Saturday, August 3, 2019 10:47 (GMT+2) - Final results

Race info
Sport: Triathlon
Location: Mora, Sweden
Start type: Mass start
Racers: 50
Laps: 5
Timing mode: Multi-device splits
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.0
Updated: Sunday, August 11, 2019 17:58 (GMT+2)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Morakniv Triathlon 2019 - Sprint

  • Race winners »
  • Female
  • Lap times
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Simning
1 508 Elsa Ericsson Terrible Tuesdays Triathlon Club - Täby  24 F 10:40.1 -+0.00%100.00%
2 507 Jenny Nilsson Dalregementets IF - FALUN  32 F 11:58.1 +1:18.0+12.19%89.14%
3 514 Nora Johansson Västerås simsällskap - Västerås  18 F 12:36.9 +1:56.8+18.25%84.57%
4 573 Josefin Qvarnström Vansbro AIK sim - Dala-Järna  40 F 12:56.8 +2:16.7+21.36%82.40%
5 512 Petra Forsman Vansbro AIK simklubb - MALUNG  18 F 13:00.3 +2:20.2+21.90%82.03%
6 519 Lena Westman Falu simsällskap - FALUN  44 F 14:20.0 +3:39.9+34.35%74.43%
7 591 Cecilia Rydelius ? - Dala-Järna  30 F 15:05.6 +4:25.5+41.48%70.68%
8 607 Ida Andersson Kantvind.se  31 F 15:45.2 +5:05.1+47.66%67.72%
9 561 Mia Pousette Norra Stockholm Endurance - Vallentuna  46 F 15:59.3 +5:19.2+49.87%66.73%
10 598 Lovisa Reutherborg Kalasvillan - Mora  27 F 16:11.2 +5:31.1+51.73%65.91%
11 506 Linda Steiner Colting Borssén triathlonklubb - Trosa  43 F 16:19.8 +5:39.7+53.07%65.33%
12 542 Ulla Strömberg ludvika triatlon - Västerås  70 F 16:26.9 +5:46.8+54.18%64.86%
13 558 Olivia Broman Gesunda - Norrköping  27 F 16:28.4 +5:48.3+54.41%64.76%
14 590 Emma Bergström Team SU - FALUN  26 F 16:32.3 +5:52.2+55.02%64.51%
15 584 Anna Hånell Gävle Triathlonklubb - Gävle  38 F 16:50.3 +6:10.2+57.83%63.36%
16 585 Kerstin Enström Vansbro AIK simklubb - Vansbro  55 F 17:00.3 +6:20.2+59.40%62.74%
17 588 Malin Lagerberg VAIK simklubb - Vansbro  52 F 17:47.2 +7:07.1+66.72%59.98%
18 578 Linda Gabrielsson Bruksvallarna - Bruksvallarna  29 F 17:48.9 +7:08.8+66.99%59.88%
19 551 Catharina Alm AZIF - Södertälje  35 F 17:53.5 +7:13.4+67.71%59.63%
20 557 Gintare Grigonyte Saltarö Joggers Triathlonklubb - Nacka  37 F 18:03.9 +7:23.8+69.33%59.06%
21 587 Helena Pollack Vansbro AIK simklubb - Vansbro  48 F 18:08.0 +7:27.9+69.97%58.83%
22 580 Kerstin Löfroth CSK Ludvika Triathlon - Ludvika  51 F 18:14.6 +7:34.5+71.00%58.48%
23 576 Gunilla Gard Mora Triathlon - Stockholm  61 F 18:20.2 +7:40.1+71.88%58.18%
24 563 Stina Sahlström Sundborns - Sundborn  38 F 18:22.3 +7:42.2+72.21%58.07%
25 609 Marielle Persson Smedjebacken  32 F 18:37.1 +7:57.0+74.52%57.30%
26 547 Mariek Nanninga Rättvik - Rättvik  36 F 18:48.1 +8:08.0+76.24%56.74%
27 570 Anna Chiara Liersch Team Jernman - Köln  27 F 18:54.9 +8:14.8+77.30%56.40%
28 541 Tilda Strömberg ludvika triatlon - Västerås  26 F 19:13.5 +8:33.4+80.21%55.49%
29 611 Malin Alkelöw Kais Mora  27 F 19:35.1 +8:55.0+83.58%54.47%
30 555 Petra Ekenstierna Sweden Runners IF - Älvdalen  36 F 19:52.9 +9:12.8+86.36%53.66%
31 543 Annelie Bjurkull Team Nordic Trail Trosa - Trosa  54 F 20:31.1 +9:51.0+92.33%51.99%
32 601 Lovisa Amelin Kalasvillan - Mora  27 F 21:37.7 +10:57.6+102.73%49.33%
33 544 Malin Ahlsén Gahns . - Rättvik  39 F 21:50.1 +11:10.0+104.67%48.86%
34 550 Carina Larsson Östersund - Östersund  41 F 22:04.1 +11:24.0+106.86%48.34%
35 577 Marike Grinde Bruksvallarna - Bruksvallarna  35 F 22:12.0 +11:31.9+108.09%48.06%
36 535 Petra Tallberg Alfredsson Rönninge - Rönninge  25 F 22:28.7 +11:48.6+110.70%47.46%
37 566 Lina Nyström Älvdalen - Älvdalen  39 F 22:38.1 +11:58.0+112.17%47.13%
38 538 Annika Drakfors Falköpings AIK Skidor - Falköping  39 F 23:31.0 +12:50.9+120.43%45.36%
39 589 Alva Gradstock vansbro - Vansbro  23 F 23:40.7 +13:00.6+121.95%45.06%
40 532 Evelina Viklund Stöcke TS Järnet - Bullmark  37 F 23:57.8 +13:17.7+124.62%44.52%
41 536 Anna Tallberg Södertälje - Södertälje  47 F 24:08.7 +13:28.6+126.32%44.18%
42 606 Jenny Liljeblad Mora Triathlon - Mora  44 F 24:53.2 +14:13.1+133.28%42.87%
43 567 Marit Andersson Älvdalen - Älvdalen  34 F 24:57.5 +14:17.4+133.95%42.74%
44 614 Charlotte Dahlgren Hålludden  40 F 25:36.4 +14:56.3+140.02%41.66%
45 553 Emanuela Iancu Nacka - Nacka  38 F 29:36.5 +18:56.4+177.53%36.03%
46 501 Ellinor Wallin Team powerwoman athletic club - FALUN  26 F 59:59.7 +49:19.6+462.37%17.78%
47 612 Malin Dahlgren MalinDeMora  42 F 1:05:50.5 +55:10.4+517.17%16.20%
48 581 Jenny Johansson Axa sport club - Bagarmossen  40 F 1:08:07.1 +57:27.0+538.51%15.66%
- 562 Linnea Törnqvist SLIK - Mora  34 F - ---
- 574 Alva Karlsson OK Borgen - Tierp  20 F - ---