2019 12h of Glenridge

Saturday, June 8, 2019 8:04 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Cycling - mtn cross-country
Location: Abbotsford, BC, Canada
Start type: Mass start
Teams: 46
Legs: 30
Race type: Flexible relay
Timed on: samsung SM-T560NU
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Chip timing: RFID - LLRP
RFID reader: Impinj
Updated: Saturday, June 8, 2019 8:22 PM (GMT-7)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

2019 12h of Glenridge

  • Race winners »
  • Overall
  • Leg times
Place Bib Racer name Affiliation Category Leg 1
1 4013 Seth Woods Mountain Grinders  U12 Team of 4 25:24.4 -+0.00%100.00%
2 4041 Matthew Rauch Turtles with Rocket Boosters  U12 Team of 4 25:56.6 +0:32.2+2.11%97.93%
3 4034 Gregory Pringle The Energizer Bunnies  U12 Team of 4 29:04.3 +3:39.9+14.43%87.39%
4 4002 Mila Maksymetz Ferns  U12 Team of 4 36:35.4 +11:11.0+44.02%69.44%
5 4201 Michael Van Den Ham NOBL Racing  Men Team of 4 37:18.3 +11:53.9+46.83%68.11%
6 2102 Carsten Ivany Win or Booze  Men Team of 2 38:52.1 +13:27.7+52.98%65.37%
7 2061 John Verdonk Notarious Fellers  Men Team of 2 39:10.0 +13:45.5+54.15%64.87%
8 4233 Chris Stahl Stahl  Co-Ed Team of 4 40:23.6 +14:59.2+58.99%62.90%
9 4021 Bjoern Ossenbrink Team Fruit Loops  Co-Ed Team of 4 40:35.7 +15:11.3+59.78%62.59%
10 4213 Sheldon Orr Sofa Kings  Men Team of 4 40:47.3 +15:22.9+60.54%62.29%
11 11 Harv Bergen Harv Bergen  Solo Men 42:44.3 +17:19.9+68.22%59.45%
12 2082 Evan Girard The Revengers  Men Team of 2 42:47.0 +17:22.6+68.39%59.38%
13 4222 Jaime Lemay Some-Bull  Men Team of 4 43:06.5 +17:42.1+69.67%58.94%
14 5 Benjamin Schmidt Benjamin Schmidt  Solo Men 44:02.3 +18:37.9+73.33%57.69%
15 4171 David Green Epic Ride Weather  Men Team of 4 44:38.3 +19:13.8+75.69%56.92%
16 4243 Steven Uruski Team DBSM  Men Team of 4 44:43.0 +19:18.6+76.00%56.82%
17 4102 Dave Eleiter Honey badgers  Co-Ed Team of 4 44:48.3 +19:23.9+76.35%56.70%
18 2042 Dave Chamberlain F2C  Men Team of 2 45:00.3 +19:35.9+77.14%56.45%
19 4092 Drew Pilling Bruni-Pilling  Co-Ed Team of 4 45:05.4 +19:41.0+77.47%56.35%
20 2051 Dana Gaudet Jelly Bellies  Men Team of 2 47:21.2 +21:56.7+86.37%53.65%
21 4122 Mike Rothengatter Team GIANT Vancouver  Co-Ed Team of 4 47:21.4 +21:57.0+86.39%53.65%
22 4191 Erik Silden Good Drinkin'  Men Team of 4 47:56.4 +22:32.0+88.69%53.00%
23 4264 Philip Shaw We Pedal for Beer  Men Team of 4 48:47.0 +23:22.6+92.01%52.08%
24 4081 Eva Leikermoser See Ya Tuesday  Women Team of 4 48:54.9 +23:30.5+92.53%51.94%
25 2032 Bert Griffioen Diverse  Men Team of 2 49:28.1 +24:03.7+94.71%51.36%
26 4132 Lenica Godin Totally Unwheel  Co-Ed Team of 4 50:06.3 +24:41.9+97.21%50.71%
27 3 Joshua Martyn Joshua Martyn  Solo Men 52:37.1 +27:12.6+107.10%48.28%
28 4252 Danny Konrad The Big Daddies  Men Team of 4 54:00.7 +28:36.3+112.59%47.04%
29 4141 Tomke Augustin Twenty ways to scratch the dog  Co-Ed Team of 4 54:44.3 +29:19.9+115.45%46.41%
30 2092 Todd Earnshaw The winning B-Team  Men Team of 2 54:56.2 +29:31.8+116.23%46.25%
31 2071 Andy Stilin Pitter Patter  Men Team of 2 55:17.6 +29:53.1+117.63%45.95%
32 4054 Anthony Motion Mach-4  Youth Team of 4 56:55.2 +31:30.8+124.04%44.64%
33 4163 Jesse Bayard Chain Snappers  Men Team of 4 58:49.2 +33:24.8+131.51%43.19%
34 4 Thomas Ryall Thomas Ryall  Solo Men 59:29.5 +34:05.1+134.16%42.71%
35 4154 Karl Dresen B-Team’rs  Co-Ed Team of 4 59:37.4 +34:13.0+134.68%42.61%
36 22 Crystal Lambert Crystal Lambert  Solo Women 59:46.9 +34:22.5+135.30%42.50%
37 2 Maralee Pretorius Maralee Pretorius  Solo Women 1:00:05.9 +34:41.5+136.55%42.28%
38 2002 Denise Roman Team Sea to Sky  Co-Ed Team of 2 1:02:13.3 +36:48.9+144.90%40.83%
39 4062 Leah Lyon B-Team Bitches  Women Team of 4 1:02:25.3 +37:00.9+145.69%40.70%
40 7 Mike Simon Team Silver Valley  Solo Men 1:04:01.0 +38:36.6+151.97%39.69%
41 2022 Eugene Sepke B-Team Boys  Men Team of 2 1:05:05.8 +39:41.4+156.22%39.03%
42 4112 Michelle Peterson No Momentum  Co-Ed Team of 4 1:07:49.0 +42:24.6+166.92%37.46%
43 9 Evan Olivier Evan Olivier  Youth Solo 1:11:43.4 +46:19.0+182.30%35.42%
44 4073 Judy Garren Rad Rollers  Women Team of 4 1:13:51.7 +48:27.3+190.72%34.40%
45 2012 Anthony Leung Bottle Neck  Men Team of 2 1:14:34.5 +49:10.0+193.52%34.07%
46 4181 Mike Rauch Glenridge Guys  Men Team of 4 1:14:43.9 +49:19.5+194.14%34.00%