Ascot Kayak Club 2019 City Lights Race

Sunday, March 3, 2019 17:30 (GMT+8) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Shelley, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 36
Laps: 2
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Monday, March 4, 2019 11:17 (GMT+8)
Organized by: AKC Ascot Kayak Club
Race website: http://ascot.canoe.org.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners »
  • Overall
  • Lap times
Place Bib Racer name Category Age Gender Riverton to Narrows
1 422 Luke/Brett Dooley/Mcdonald 1.2 K2 Open 18 M 56:17 -+0.00%100.00%
2 416 Coran/Matt Longwood/Coutts 1.2 K2 Open 23 M 56:35 +0:18+0.53%99.47%
3 417 Matthew/Simon Dean/Roll 1.2 K2 Open 27 M 57:24 +1:07+1.98%98.05%
4 425 Peter/Vlad/Grant Kioutis/Vanek/Pepper 2.3 K3 45+ 45 M 1:00:31 +4:14+7.52%93.00%
5 421 Spencer/Darryl King/Long 1.2 K2 Open 43 M 1:00:34 +4:17+7.61%92.93%
6 423 Kris/John Plain/Hilton 1.2 K2 Open 35 M 1:00:42 +4:25+7.85%92.72%
7 414 Brad/Glen Stewart/Stewart 1.2 K2 Open 32 M 1:01:29 +5:12+9.24%91.54%
8 420 Brody/Todd Coulter/Coulter 1.2 K2 Open 16 M 1:01:32 +5:15+9.33%91.47%
9 322 Peter/Warren Liddle/Southwell 3.4 OS2 45+ 59 M 1:01:56 +5:39+10.04%90.88%
10 325 Gareth/Tim Wright/Cornish 3.4 OS2 45+ 50 M 1:01:58 +5:41+10.10%90.83%
11 321 Julie/Rob Jenkinson/Jenkinson 3.4 OS2 45+ 54 F/M 1:02:04 +5:47+10.28%90.68%
12 303 Terence/Mark Brooke/Lawson 2.2 K2 45+ 46 M 1:02:11 +5:54+10.48%90.51%
13 109 Maya/David Mark/Hugh E/W S/T 6.1 Mixed Bt/Sundry Pr 55 F/M 1:03:36 +7:19+13.00%88.50%
14 323 Simon/Terry O'Sullivan/Bolland 3.4 OS2 45+ 46 M 1:03:41 +7:24+13.15%88.38%
15 317 Bae/Mike Hooper/Rae 3.4 OS2 45+ 45 F/M 1:03:49 +7:32+13.38%88.20%
16 320 Nicky/Chris Taylor/Watson 3.4 OS2 45+ 57 F/M 1:04:47 +8:30+15.10%86.88%
17 313 Kate/Ric Atkinson/Yeates 3.3 OS2 Open 42 F/M 1:05:47 +9:30+16.88%85.56%
18 316 Charmaine/Mark Starling/Turnbull 3.4 OS2 45+ 51 F/M 1:05:55 +9:38+17.12%85.39%
19 520 Tony/Steve Maricic Lawrence 3.4 OS2 45+ 62 M 1:07:12 +10:55+19.40%83.75%
20 301 Allan/Lawrence Ribbons/Greed 2.2 K2 45+ 59 M 1:07:15 +10:58+19.48%83.69%
21 107 Anne/Ray Erica/Jane C/S Mc/L 5.1 Relay Pair 53 F/M 1:07:47 +11:30+20.43%83.03%
22 111 Jose/Patrick Ron/Francis C/B C/N 5.1 Relay Pair 35 M 1:08:33 +12:16+21.79%82.11%
23 106 Anne/Patrick Helen/Martin W/T B/W 5.1 Relay Pair 57 F/M 1:08:50 +12:33+22.30%81.77%
24 112 Byron/David Martin/Martin 3.3 OS2 Open 11 M 1:09:28 +13:11+23.42%81.02%
25 302 Michael/John Leahy/Breed 2.2 K2 45+ 53 M 1:09:41 +13:24+23.81%80.77%
26 8 TEAM Tame Ngawaka 6.2 OC6 44 M 1:10:07 +13:50+24.58%80.27%
27 237 Ed/John/Tony C/W/M 3.2 OS1 45+ 47 M 1:10:23 +14:06+25.05%79.97%
28 324 Stephan/Sal Weyers/Weyers 3.4 OS2 45+ 15 M 1:12:14 +15:57+28.34%77.92%
29 235 Chris/Jacques Kirkby/Van Rensburg 3.1 OS1 Open 37 M 1:13:13 +16:56+30.09%76.87%
30 236 Nathan/Rob Jamieson/Jarrett 3.1 OS1 Open 34 M 1:13:44 +17:27+31.00%76.33%
31 108 Alan/Stephen Jan/Lloyd M/C V/ 5.1 Relay Pair 63 M 1:15:02 +18:45+33.31%75.01%
32 310 Mick/Peter Sheehy/Pavlinovich 3.3 OS2 Open 42 M 1:16:49 +20:32+36.48%73.27%
33 307 Cynthia/Stephen Coward/Coward 2.2 K2 45+ 52 F/M 1:18:25 +22:08+39.32%71.77%
34 101 Jane/Clare George/Jayden P/P P/H 5.1 Relay Pair 15 F/M 1:20:57 +24:40+43.83%69.53%
35 7 TEAM June Tie Roo Ah 6.2 OC6 30 F 1:22:30 +26:13+46.58%68.22%
36 238 Amanda/Dave Nitschke/Reynolds 3.2 OS1 45+ 58 F/M 1:27:51 +31:34+56.09%64.07%