2013 Muskoka River X

Saturday, September 14, 2013 7:00 AM (GMT-4) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Huntsville, ON, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By category
Racers: 41
Laps: 4
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6
Updated: Sunday, August 30, 2015 4:39 PM (GMT-4)
Organized by: Rob Horton & Mike Varieur
Race website: http://muskokariverx.com
Race notes
The longest single day marathon expedition paddling race in the world. Held in Muskoka, Ontario, Canada.
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Lap 1
1 226 Bob Vincent, Dean Brown Adventure Seekers - Bob Vincent, Dean Brown  C2-Tandem Male 3:36:00.1 -+0.00%100.00%
2 201 Bonnie Pankiw, Christoph Weber Evil Twins - Bonnie Pankiw, Christoph Weber  C2-Tandem Co-Ed 3:42:00.1 +6:00.0+2.78%97.30%
3 216 Don Stoneman , Steve Tait Ol' Southern Boys - Don Stoneman , Steve Tait  C2-Tandem Male 3:44:00.1 +8:00.0+3.70%96.43%
4 215 Max Muszynski, Ben Kates Team Arowhon - Max Muszynski, Ben Kates  C2-Tandem Male 4:06:00.1 +30:00.0+13.89%87.80%
5 211 Mia Lee, Jeff Brainard Lookin' For The Fast Lane - Mia Lee, Jeff Brainard  C2-Tandem Co-Ed 4:08:00.1 +32:00.0+14.81%87.10%
6 108 Shawn Urban Urban Wilderness - Shawn Urban  K1-Solo Male 4:14:00.0 +37:59.9+17.59%85.04%
7 212 Nicholas Chauvin, Phil Caudwell Nikolai Regan - Nicholas Chauvin, Phil Caudwell  C2-Tandem Male 4:17:00.1 +41:00.0+18.98%84.05%
8 202 Mark Swain, Carol Zimbalatti Vivace - Mark Swain, Carol Zimbalatti  C2-Tandem Co-Ed 4:20:00.1 +44:00.0+20.37%83.08%
9 103 Wayne Gregory The Brent Runner - Wayne Gregory  C1-Solo Male 4:31:00.0 +54:59.9+25.46%79.71%
10 102 Steve Varieur Free Willy - Steve Varieur  C1-Solo Male 4:32:00.0 +55:59.9+25.92%79.41%
11 301 Don Petrie, Brendan Petrie Paddle Busters - Don Petrie, Brendan Petrie  K1-Relay Open 4:34:00.1 +58:00.0+26.85%78.83%
12 101 Chris Near loco(l) - Chris Near  C1-Solo Male 4:36:00.0 +59:59.9+27.78%78.26%
13 210 Paul Adams, Susan Adams Hustlin' Trees - Paul Adams, Susan Adams  C2-Tandem Co-Ed 4:36:00.1 +1:00:00.0+27.78%78.26%
14 203 Rebecca VanGelder, Daniel VanGelder Solitude - Rebecca VanGelder, Daniel VanGelder  C2-Tandem Co-Ed 4:37:00.1 +1:01:00.0+28.24%77.98%
15 213 Jon Krawec, Ben Hankai River Monsters - Jon Krawec  C2-Tandem Male 4:39:00.1 +1:03:00.0+29.17%77.42%
16 221 Josh Keen, Ben Keen Bush Pigs - Josh Keen, Ben Keen  C2-Tandem Male 4:41:00.1 +1:05:00.0+30.09%76.87%
17 214 Graham Roe, Christoph Kesting kw wanderers - Graham Roe, Christoph Kesting  C2-Tandem Male 4:43:00.1 +1:07:00.0+31.02%76.33%
18 107 John Biggs Johnny Tri - John Biggs  K1-Solo Male 4:44:00.0 +1:07:59.9+31.48%76.06%
19 223 Steven Herr, Mike Crouzat Muskoka X-Men - Steven Herr, Mike Crouzat  C2-Tandem Male 4:47:00.1 +1:11:00.0+32.87%75.26%
20 222 Jason Vallis, Matt Robinson Jason and Matt - Jason Vallis, Matt Robinson  C2-Tandem Male 4:51:00.1 +1:15:00.0+34.72%74.23%
21 227 Chris Scerri, Dave Peacock Scerri / Peacock - Chris Scerri, Dave Peacock  C2-Tandem Male 4:52:00.1 +1:16:00.0+35.18%73.97%
21 228 Aaron Eastmure, Matthew Eastmure Champitis - Aaron Eastmure, Matthew Eastmure  C2-Tandem Male 4:52:00.1 +1:16:00.0+35.18%73.97%
23 224 Edward Venuk, Don Symons Trippin' on Twigs - Edward Venuk, Don Symons  C2-Tandem Male 4:56:00.1 +1:20:00.0+37.04%72.97%
24 302 Jan Lang, Stuart Gunn, Andrew Dupuis, Ro Camp Ponacka - Jan Lang, Stuart Gunn, Andrew Dupuis, Ro  C2-Relay Open 4:57:00.1 +1:21:00.0+37.50%72.73%
25 229 Nate Smith, Lev Winograd Last Of The Muskokans - Nate Smith, Lev Winograd  C2-Tandem Male 5:09:00.1 +1:33:00.0+43.06%69.90%
26 206 Hap Wilson, Andrea Turner-Wilson Ecotrailbuilders - Hap Wilson, Andrea Turner-Wilson  C2-Tandem Co-Ed 5:10:00.1 +1:34:00.0+43.52%69.68%
27 219 Brad Jennings, Jake Schwass Get Out There - Ripkin boys - Brad Jennings, Jake Schwass  C2-Tandem Male 5:12:00.1 +1:36:00.0+44.44%69.23%
28 112 Peter deMos Muskoka Outfitters / Quickblade - Peter deMos  SUP1-Solo Male 5:14:00.0 +1:37:59.9+45.37%68.79%
29 111 Jonah logan Jonah Logan - Jonah logan  SUP1-Solo Male 5:16:00.0 +1:39:59.9+46.30%68.35%
30 106 Allyson MacDonald Half Baked - Allyson MacDonald  K1-Solo Female 5:17:00.0 +1:40:59.9+46.76%68.14%
31 205 Scott Smith, Sarah Bristow Llyn-Yr-Aur Canoe Club (Lake of Gold in - Scott Smith, Sarah Bristow  C2-Tandem Co-Ed 5:17:00.1 +1:41:00.0+46.76%68.14%
31 217 Patrick Kirkwood, Kyle Kirkwood Canoe beat us? - Patrick Kirkwood, Kyle Kirkwood  C2-Tandem Male 5:17:00.1 +1:41:00.0+46.76%68.14%
33 209 Debbie Harksen, Brian Ross Emergency Exit - Debbie Harksen, Brian Ross  C2-Tandem Co-Ed 5:18:00.1 +1:42:00.0+47.22%67.92%
34 204 Patrick Robak, Candace Fearon Backyardingans - Patrick Robak, Candace Fearon  C2-Tandem Co-Ed 5:19:00.1 +1:43:00.0+47.68%67.71%
35 225 Andrew Schwalm, Joal Roshko They're Driving an '84 Sheepdog - Andrew Schwalm, Joal Roshko  C2-Tandem Male 5:20:00.1 +1:44:00.0+48.15%67.50%
36 220 John O'Leary, Micheal Ioi Serenity Now - John O'Leary, Micheal Ioi  C2-Tandem Male 5:23:00.1 +1:47:00.0+49.54%66.87%
37 110 Michael O'Brien Canusa - Michael O'Brien  SUP1-Solo Male 5:24:00.0 +1:47:59.9+50.00%66.67%
38 218 Graham Moum, Ryan Lavell The Bearcats - Graham Moum, Ryan Lavell  C2-Tandem Male 5:24:00.1 +1:48:00.0+50.00%66.67%
39 105 Caroline Van den Bulk Dutchie - Caroline Van den Bulk  K1-Solo Female 5:31:00.0 +1:54:59.9+53.24%65.26%
40 109 Dennis Fossensuve Mako - Dennis Fossensuve  K1-Solo Male 5:34:00.0 +1:57:59.9+54.63%64.67%
41 104 James Gjesing HCC / TREKS - James Gjesing  C1-Solo Male 5:44:00.0 +2:07:59.9+59.26%62.79%